Uzņēmēju pieredze sadarbībā ar  pašvaldībām. Sociālā dialoga  attīstība Latgales reģionā                ...
Latvijas Darba devēju                     konfederācija Lielākā darba devēju intereses pārstāvošā   ...
LDDK pakalpojumi  Interešu aizstāvība jeb lobēšana  Interešu pārstāvniecība sociālā dialoga ietvaros  Normatīvo aktu...
Sociālais dialogs Latvijā• LR Ministru kabinets 2008. gada 13. maijā apstiprināja Valdības komunikācijas politikas pamat...
Sociālā dialoga partnerība             IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ!85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar ...
LDDK reģionos Sociālo partneru iespēja tieši:   Sniegt atbalstu uzņēmumiem darba organizācijas,   produktivitātes un ...
Sociālā dialoga attīstība reģionos                                      DDO     ...
Latgales plānošanas reģions             IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ!85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar...
Darba devēju organizācijas            Latgales reģionā• Rēzeknes Uzņēmēju biedrība, izveidota 2009.gada novem...
Trīspusējā konsultatīvā padome                                • Uzdevums – veicināt    ...
Trīspusējās konsultatīvās              padomes funkcijas• Padome izskata nozaru plānošanas dokumentus un pa...
Trīspusējās konsultatīvās        padomes Latgales reģionā• Rēzeknes pilsētas un novada Trīspusējā konsultatīvā pa...
Uzņēmējdarbības konsultatīvās    padomes Latgales pašvaldībās• Ludzas novada domes Uzņēmēju konsultatīvā padome (2009....
Uzņēmēju iniciatīvas un                       pieredze• Rēzeknes Uzņēmēju biedrība: – uzņēmumu apme...
Uzņēmēju viedokļi par interešu                    pārstāvību• Nav ticības, ka uzņēmēju/darba devēju vie...
Priekšnoteikumi veiksmīgas      sociālās partnerības izveidei                reģionos• Iesaistīt visu...
Sociālās partnerības...• “...sakņojas publisko un sociālo partneru interešu savstarpējā atzīšanā un līdzatbildībā, cieņa...
LDDK informatīvie materiāli Labas pārvaldības rokasgrāmatahttp://www.lddk.lv/index.php?c=255&p=1362 Sociālā partnerība L...
Paldies par uzmanību!     Informācija sabiedrībai: www.lddk.lv      Informācija biedriem: www.lobijs.lvLDDK Lat...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

4 baltace uznemeju_diena_35ex_mb

611 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
611
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
82
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

4 baltace uznemeju_diena_35ex_mb

 1. 1. Uzņēmēju pieredze sadarbībā ar pašvaldībām. Sociālā dialoga attīstība Latgales reģionā Skaidrīte Baltace LDDK sociālā dialoga koordinatore Latgales reģionā2011.gada 2. novembrī, RēzekneLatgales reģiona izaugsmes forums, seminārs-diskusija“Pašvaldību un uzņēmēju partnerība teritorijas attīstībai” IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 2. 2. Latvijas Darba devēju konfederācija Lielākā darba devēju intereses pārstāvošā organizācija Latvijā, sociālā dialoga partneris ar valdību un LBAS Apvieno:  50 nozaru un profesionālās asociācijas un reģionālās uzņēmēju biedrības (~ 5000 darba devēji);  94 sektoru vadošos uzņēmumus, kas nodarbina vairāk nekā 50 darbiniekus LDDK biedri nodarbina 37% no nodarbinātājiem (332 tūkst. darba ņēmēju), 70% no IKP (2010.gadā 0,7% no kopējā juridisko personu skaita jeb 1063 uzņēmumi veido 61,2% no kopējiem valsts budžeta ieņēmumiem) IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 3. 3. LDDK pakalpojumi Interešu aizstāvība jeb lobēšana Interešu pārstāvniecība sociālā dialoga ietvaros Normatīvo aktu projektu datubāze un konsultāciju platforma www.lobijs.lv Korporatīvās sociālās atbildības iniciatīvas, konferences, semināri, pētījumi Sadarbības koordinācija ar pašvaldībām Konsultācijas darba tiesību un darba aizsardzības jautājumos IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 4. 4. Sociālais dialogs Latvijā• LR Ministru kabinets 2008. gada 13. maijā apstiprināja Valdības komunikācijas politikas pamatnostādnes 2008.-2013. gadam - definēts jēdziens "Sociālais dialogs" un "Sociālais partneris“: – Sociālais dialogs – sadarbības veids starp sociālajiem partneriem un valsts institūcijām, pašvaldībām, kura mērķis ir līdzsvarot dažādo sabiedrības slāņu intereses sociālajos, ekonomiskajos jautājumos un garantēt sociālo stabilitāti valstī. – Sociālie partneri – LBAS un LDDK, kas izvirza sarunu partnerus NTSP un tās apakšpadomēm. IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 5. 5. Sociālā dialoga partnerība IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ!85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 6. 6. LDDK reģionos Sociālo partneru iespēja tieši:  Sniegt atbalstu uzņēmumiem darba organizācijas, produktivitātes un konkurētspējas kāpināšanai  Sniegt atbalstu reģionālajām darba devēju organizācijām sociālā dialoga attīstībai pašvaldībās, pilnveidojot sociāli ekonomiskās attīstības plānošanas un koordinācijas procesus ESF projekta „LDDK administratīvās kapacitātes stiprināšana reģionos” ietvaros izveidotas LDDK reģionālās struktūrvienības Liepājā, Jēkabpilī, Cēsīs un Rēzeknē. IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 7. 7. Sociālā dialoga attīstība reģionos DDO DDO DDO DDO DDO DDO DDO DDO DDO 3P DDO DDO DDO 3PDDO 3P DDO DDO DD 3P O DDO DDO Liepājas Trīspusējā konsultatīvā padome (2009. septembris) 3P Daugavpils Trīspusējā konsultatīvā padome (17.02.2010.) Jūrmalas domes Trīspusējā konsultatīvā padome (25.08.2010.) Rēzeknes pilsētas un novada Trīspusējās konsultatīvā padome (10.09.2010.) DDO Jelgavas Trīspusējā konsultatīvā padome (28.12.2010.) Zemgales Darba devēju padome (01.12.2010.) IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 8. 8. Latgales plānošanas reģions IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ!85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 9. 9. Darba devēju organizācijas Latgales reģionā• Rēzeknes Uzņēmēju biedrība, izveidota 2009.gada novembrī pēc LDDK iniciatīvas, apvieno 24 uzņēmējsabiedrības, nodarbināto skaits uzņēmumos ~ 1500, LDDK biedrs, darba devēju pārstāvis Rēzeknes pilsētas un novada Trīspusējā konsultatīvajā padomē• Daugavpils Uzņēmējdarbības attīstības asociācija, LDDK biedrs, darba devēju pārstāvis Daugavpils Trīspusējā konsultatīvajā padomē• Daugavpils Direktoru un uzņēmēju padome, darba devēju pārstāvis Daugavpils Trīspusējā konsultatīvajā padomē• Balvu uzņēmējdarbības atbalsta klubs “Krams”• Daugavpils novada uzņēmēju padome IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 10. 10. Trīspusējā konsultatīvā padome • Uzdevums – veicināt pušu sadarbību, lai nodrošinātu saskaņotu, Trīspusējā konsultatīvā pilsētas un novada padome interesēm atbilstošu problēmu risināšanu sociālajos un Darba devēji ekonomiskajosPašvaldība Darba ņēmēji (deputāti) (reģionālo DDO deleģēti pārstāvji) (arodbiedrības) jautājumos IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 11. 11. Trīspusējās konsultatīvās padomes funkcijas• Padome izskata nozaru plānošanas dokumentus un pašvaldību lēmumu projektus un sniedz priekšlikumus par to uzlabošanu (sociālā drošība, ekonomiskās attīstības un nozaru stratēģijas, izglītības attīstība, nodarbinātība, u.c.);• Padome veicina sadarbību starpnozaru, reģionu un valsts līmenī (nodarbinātības veicināšanas pasākumu plāns, priekšlikumi aktīvās nodarbinātības pasākumu īstenošanai, darba tirgus stāvokļa indikatoru analīze u.c.). IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 12. 12. Trīspusējās konsultatīvās padomes Latgales reģionā• Rēzeknes pilsētas un novada Trīspusējā konsultatīvā padome, 2010.gada septembris (Rēzeknes Uzņēmēju biedrība)• Daugavpils Trīspusējā konsultatīvā padome, 2010.gada februāris (Daugavpils Uzņēmējdarbības attīstības asociācija, Daugavpils Direktoru un uzņēmēju padome, nozaru asociācijas) IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 13. 13. Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes Latgales pašvaldībās• Ludzas novada domes Uzņēmēju konsultatīvā padome (2009.gada jūlijs)• Daugavpils novada domes Uzņēmējdarbības konsultatīvā padome (2010.gada februāris)• Kārsavas novada Uzņēmēju konsultatīvā padome (2010.gada maijs)• Balvu novada Uzņēmējdarbības konsultatīvā padome (2010. gada jūnijs)• Līvānu novada Uzņēmēju konsultatīvā padome, (2010. gada septembris)• Preiļu novada Pilsoniskās sabiedrības konsultatīvā komisija (2011.gads) IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 14. 14. Uzņēmēju iniciatīvas un pieredze• Rēzeknes Uzņēmēju biedrība: – uzņēmumu apmeklējumi un tikšanās ar pašvaldības vadību; – pasākumi “Rēzeknes Uzņēmējs”, “Izglītība un karjera”; – iesaistīšanās Latgales attīstības programmas izstrādē (2010.gada novembris)• Daugavpils Trīspusējā konsultatīvā padome: – priekšlikumi likumdošanas pilnveidošanai par darbiekārtošanos un publiskajiem iepirkumiem būvniecības jomā; – nozaru uzņēmumu apsekojumi un pārstāvība nozaru izstādēs• Mazo komercsabiedrību projektu konkurss Preiļu novadā• Nodibinājums mikrouzņēmumu atbalstam Rēzeknes novadā un Ludzas novadā IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 15. 15. Uzņēmēju viedokļi par interešu pārstāvību• Nav ticības, ka uzņēmēju/darba devēju viedoklis kaut ko var ietekmēt. Savlaicīga iesaistīšana!!!• Interešu pārstāvība. Kompromiss vai piekāpšanās?• Partneru kapacitāte• Publiskā sektora informētība par to, kā organizēts privātais un nevalstiskais sektors• Plaisa starp to, ko no savstarpējās sadarbības sagaida publiskā un privātā sektora dalībnieki! IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 16. 16. Priekšnoteikumi veiksmīgas sociālās partnerības izveidei reģionos• Iesaistīt visus atbilstošos un saistītos dalībniekus – sociālos partnerus, uzņēmējus, NVO u.c.;• Nodrošināt vienādas tiesības visiem partnerības dalībniekiem, bet ja tās atšķiras, tad tās ir jāfiksē kā vienošanās par partnerības principiem;• Dalībnieku “ownership” - visi iesaistītie partneri atzīst partnerības nepieciešamību, mērķus, un ir vienlīdz ieinteresēti un atbildīgi par to sasniegšanu;• Dot problēmu vietēju atšifrējumu – konkrēto jautājumu lokalozācija un specifiskās situācijas identificēšana, piemēram, bezdarba problēmu risināšanai. /Organization for Economic Co-operation and Development (OECD)/ IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 17. 17. Sociālās partnerības...• “...sakņojas publisko un sociālo partneru interešu savstarpējā atzīšanā un līdzatbildībā, cieņas pilnā attieksmē vienam pret otra interesēm, gatavībā risināt strīdus un konfliktus, panākt un rīkoties, lai pildītu panāktās vienošanās.” /E.Egle, R.Karnīte “Sociālā partnerība un tirgus ekonomika Latvijā.Sarunas ar Latvijas uzņemējiem”, 2008./ IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 18. 18. LDDK informatīvie materiāli Labas pārvaldības rokasgrāmatahttp://www.lddk.lv/index.php?c=255&p=1362 Sociālā partnerība Latvijas reģionos: piemēri, analīze, attīstībahttp://www.lddk.lv/index.php?c=255&p=1362 IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.
 19. 19. Paldies par uzmanību! Informācija sabiedrībai: www.lddk.lv Informācija biedriem: www.lobijs.lvLDDK Latgales reģiona darba devēju konsultatīvais centrs Atbrīvošanas aleja 155 (306.kab.), Rēzekne Tālr./fakss 64633423 e-pasta adrese: skaidrite@lddk.lv IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ! 85 % no projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību un 15 % Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.

×