Co se stalo se SEO v Čechách a kam kráčí (2013)

786 views

Published on

Vyhledávače se neustále mění a Google mění svůj algoritmus několikrát denně. Optimalizace (SEO) se ale na počátku roku 2013 příliš nemění. Proč? Náš SEO konzultant Martin Vinš shrnuje jak se SEO změnilo a kam směřuje v interní prezentaci Effectixu.

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Co se stalo se SEO v Čechách a kam kráčí (2013)

 1. 1. CO SE STALO SE SEO A KAM KRÁČÍ? - Našel jsem svoji 3 roky starou „prezentaci“ o SEO - http://www.slideshare.net/Effectixcom/seo-duben- 2010 - Až na drobnosti bych toho příliš nezměnil ani teď, v březnu 2013 - Co to znamená? - A) Časy jsou zlé, Kamile - B) Algoritmy, formy i vyhledávače se mění, ale základní princip je stále stejný
 2. 2. CÍLE A FORMY SEO Cíl: Navyšování kvalitní návštěvnosti, nepřímé ovlivnění konverze Prostředek k cíli: Dohledatelnost (přední pozice) na klíčová slova, které reflektují obsah webu Obsah je král! Web je o obsahu! Lidi chtějí kvalitní obsah! Toto platí od počátku věků a nic se nemění! Dobře, tak co se teda změnilo?
 3. 3. ZMĚNY GOOGLE (PANDA..) Za všechno může Panda! V ČR oznámena v srpnu 2011. Výrazné updaty květen, září 2012 a dle mého nejvýraznější prosinec 2012
 4. 4. CO JE PANDA UPDATE GOOGLU? Změna byla popsána na oficiálním blogu Googlu jako “Další krok vedoucí k odměňování kvalitních webů”. Google se dlouhodobě snaží vyřadit z výsledku vyhledávání nekvalitní weby nabízející: malé množství obsahu, které uživatele nijak neobohacuje a spíše obtěžuje větší množství převzatého (kopírovaného) obsahu Problém měli, mají a budou mít tedy weby, které: Nemají originální texty a další obsah (obrázky, videa atd.) Nemají žádné zpětné odkazy nebo velmi málo zpětných odkazů z nedůvěrychodných webů Mají nízkou návštěvnost a vysokou míru bounce rate Jsou přeoptimalizované (spam klíčových slov) Jejich obsah je primárně tvořen pro „SEO“
 5. 5. CO MÁ GOOGLE RÁD? Známost značky na trhu (Sconto, Ikea) Pravidelně aktualizovaný obsah (aktuality, novinky formou článků, bleskovek) Originální texty, které komunikují se zákazníkem, nikoliv Googlebotem Microsites s přidanou hodnotou (nedělané pro SEO) – zacílené na část produktů či služeb Zpětné odkazy z důvěryhodných zdrojů (nemusí mít klíčové slovo v textu, nemusí mít parametr „follow“ a nemusí to být hypertextový odkaz!) – magazíny, blogy, rádce) kdekoliv na internetu Návody, recenze, nákupní rádce, odborné články Dobrou pověst na sociálních médiích
 6. 6. CO GOOGLE RÁD DĚLÁ? Propojuje výsledky fulltextu s ostatními službami (Google místa, Google nákupy, Youtube atd.) Google místa vznikli spojením zápis Google maps s Google plus firemním profily viz. http://www.effectix.com/cz/google-mista Sleduje trendy, návštěvnosti a sociální sítě (veškeré signály započítává do výsledku hodnocení) – zdroj: Google Trends, Analytics.
 7. 7. SEZNAM V ROCE 2013 Před vánoci 2012 přišel s výraznější změnou algoritmu (http://fulltext.sblog.cz/2012/12/18/uprava- algoritmu-odkazove-relevance/) označenou jako úpravu odkazové relevance. Cílem je potlačit nekvalitní odkazy a jejich vliv na výsledky vyhledávání. Teoreticky by mělo platit méně kvalitních odkazů ze silných webů je pro Seznam lepší než tisíce odkazů ze slabých webů. Prakticky (po desítkách měření) stále kvantita odkazů má svůj vliv, ale je u různých oblastí více či méně potlačen.
 8. 8. CO MÁ RÁD SEZNAM? Nově cizojazyčné weby Podobu zápisu na firmy.cz (klíčová slova atd.) Klíčové slovo v doméně (dle našeho měření) Zápisy v oborových a silných obecných katalozích (dle našeho měření) PR články, unikátní obsah, microsites (ale v mnohem menší míře, než Google)
 9. 9. CO NEFUNGUJE (NEBUDE FUNGOVAT)? SEO na klíč (součinnost klienta či někoho, kdo rozumí oboru je nutná) Zapnout/vypnout SEO (Z běhu na dlouho trať se stává maraton) Copyediting (jako chápání úpravy textů na webu pro SEO – pozor na spam klíčových slov) Úzké zacílení na jedno konkurenční slovo (v určitých případech ano) Garance pozic (stabilita výsledků je u Google čím dál menší - pochopitelně. Seznam hýbá s výsledky častěji. Faktorů rozhodujících o pozici je čím dál více. Garanci je možno vyjádřit pouze ekonomicky!) Levné SEO (SEO se blíží kontinuální propagaci ve styl PR agentury a kreativních online marketérů – vysoké měsíční náklady! Výjimka – regionální zacílení, méně konkurenční obory, produktové stránky)
 10. 10. VAŠE OTÁZKY?Děkuji za pozornostMartin.vins@effectix.comwww.effectix.com/cz/konzultanti

×