Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos darbas

945 views

Published on

Prezentacija, sukurta Euroscola konkursui

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
945
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
114
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos darbas

 1. 1. Darbą atliko Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos komanda Vadov ė biologijos mokytoja Violeta Karnickienė
 2. 2. ES reikšmė – kiekvienam gerai žinoma, tačiau Europos Parlamento pavadinimas daugumai europiečių atrodo tolimas, o jo veikla netgi nebūtina.
 3. 3. O ar kada susimąstei, kas kontroliuoja Tavo mobiliojo ryšio kainas ar rūpinasi maisto kokybe Tavo lėkštėje? Manai mama ar tėtis? Visa tai reglamentuoja ES teisės aktai, priimami Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos. Tačiau pastangos pagerinti mūsų gyvenimo kokybę gali nueiti perniek, jei patys vartotojai nesirūpins savo gyvensena.
 4. 4. Viena iš intensyviausiai svarstomų temų Europos Parlamente yra maisto saugos ir ženklinimo reikalavimai. Pasitelkus apklausą išsiaiškinsime ar maisto kokybė ir sauga rūpi ne tik Europos Sąjungai, bet ir vartotojui. Apklausoje dalyvavo 217 14-19 m. amžiaus mokinių.
 5. 5. 78% apklaustųjų rūpi, ką jie valgo ir stengiasi rinktis kuo natūralesnį maistą. Jei ilgas ir sveikas gyvenimas yra pagrindinis žmogaus tikslas, o jam pasiekti daugiausia sunkumų kelia netinkamo maisto vartojimas, jaunimas yra pasiryžęs šį sunkumą įveikti.
 6. 6. Nors visuomenėje yra nusistovėjęs teiginys, jog jaunimas naivesnis nei suaugusieji, apklausos duomenimis net 69% netiki reklamomis apie maisto produktų poveikį sveikatai ir tik 31% mano, kad tai moksliniais tyrimais patvirtinta informacija.
 7. 7. Kad ir kaip plačiai per pilietinio ugdymo pamokas jaunimas supažindinamas su ES, vis dėlto teorinės žinios retai pritaikomas praktikoje. Net 39% apklaustųjų visiškai nėra girdėję ES reikalavimų maisto saugai ir jos ženklinimui.
 8. 8. Jaunuolių žinios apie GMO ir „E“ ženklus pakankamai geros, tačiau paklausti, ar parduotuvėje yra matę ant nesupakuotų maisto produktų korteles, ant kurių būtų parašyta GMO kiekis, net 51% atsakė neigiamai, tačiau ne ką mažiau pareiškė norą, tokias korteles išvysti.
 9. 9. Tokį norą įtakojo nuomonė, jog vartotojai yra nepakankamai apsaugoti nuo netinkamų maisto priedų.
 10. 10. Apklaustų moksleivių didžiąją dalį dienos raciono sudaro įvairūs produktai bei vaisiai ir daržovės.
 11. 11. 23% jaunuolių yra linkę daržoves ir vaisius pirkti pakelėse prie automagistralių ir kitose panašiose vietose, tačiau net 77% renkasi parduotuves, nors teigia, jog ir čia teko keletą kartų nusivilti produkto kokybe.
 12. 12. Būtent dėl kokybės rodiklio, jaunimas atkreipia dėmesį į produkto galiojimo terminą bei etiketę.
 13. 13. Didžiausias dėmesys skiriamas produkto sudėčiai etiketėje.
 14. 14. Nors jaunimas teigia, jog informacija esanti etiketėje yra svarbi, tačiau suabejoję produkto kokybe, neskuba niekur kreiptis. Tai įrodė apklausos rezultatai.
 15. 15. Pasyvi jaunimo reakcija į netinkamą produkto kokybę rodo ne jo abejingumą, o papildomos informacijos apie sveiką gyvenseną stygių. Paklausti, ar reikalinga papildoma informacija prie tam tikrų produktų reklamų, moksleiviai atsakė teigiamai.
 16. 16. Vienas dalykas, ką jaunimas nori aiškiai pasakyti, yra tai, kad jis nori atlikti savo vaidmenį kuriant Europą. Atėjo laikas į jaunimą žiūrėti, kaip į pozityvią Europos kūrimo jėgą.
 17. 17. <ul><li>Siekdami pagelb ė ti Europos Parlamentui dar </li></ul><ul><li>labiau apsaugoti vartotojus, jaunuoliai si ūlo: </li></ul>
 18. 18. <ul><li>pasirūpinti, jog visų produktų etiketės būtų </li></ul><ul><li>g eros kokybės ir lengvai įskaitomos; </li></ul><ul><li>etiketėse detaliai nurodyti visas produkto </li></ul><ul><li>sudedamąsias dalis, o ne tik tam tikrus </li></ul><ul><li>ingredientus, reikalaujamus ES maisto saugos ir </li></ul><ul><li>veterinarijos tarnybos; </li></ul>
 19. 19. <ul><li>maisto produktus žymėti „X“ ženklu, pvz.: </li></ul><ul><li>XXX – labai daug nereikalingų maisto priedų; </li></ul><ul><li>XX – maisto priedai nesudaro pagrindinės produkto sudėties; </li></ul><ul><li>X – mažiausiai kenksmingų maisto priedų arba jų iš viso nėra; </li></ul>
 20. 20. <ul><li>pagriežtinti ES bendrų nustatytų terminų, kaip antai „mažai cukraus“, „dietinis“, „natūralus“ ir „be E“ vartojimo gaires siekiant išvengti klaidinamo vartojimo; </li></ul><ul><li>parduotuvėse dalinti lankstinukus su tam tikrų priedų reikšmėmis, paaiškinančiomis, kokį poveikį tai turi sveikatai ir kokius susirgimus gali išprovokuoti. </li></ul>
 21. 21. <ul><li>Jaunimas nori padėti kurti sveikesnę vartotojų </li></ul><ul><li>visuomenę, todėl drąsiai sako, jog maisto kokybė </li></ul><ul><li>ir sauga rūpi ne tik Europos Sąjungai! </li></ul>
 22. 22. A čiū už dėmesį

×