Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Sübliminal mesaj

2,024 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Sübliminal mesaj

 1. 1. Sübliminal mesajlar; • ses dalgalarıyla, • frekanslarla, • görüntülerle, kişi farkında olmadan onun bilinçaltına ulaşma, düşüncelerini manipüle etme amacı taşır.
 2. 2.  Peki bir insana çaktırmadan bir şeyler dayatmak nasıl mümkün olabilir?  Veya böyle bir şey mümkün müdür? Öncelikle şunu unutmayın, sübliminal mesajlar sizi hipnoz etmez ya da kontrol altına almaz, fakat “karar verme mekanizmanızı" etkiler.
 3. 3. 1957 yılında ABD’li doktor James Vicary, “Vicary Deneyi” ismi ile kayıtlara geçen şu meşhur deneyi yapar. “Picnic” isimli sinema filminde her 5 saniyede bir, saniyenin 3000’de 1’i kadar ekranda kalacak şekilde “Hungry? Eat Popcorn”, “Drink Coca Cola” (Aç mısın? Patlamış mısır ye. Coca Cola iç) yazıları sıkıştırır filme.
 4. 4. Tabi ki izleyiciler bunları okuduklarını hatta gördüklerini bile fark etmezler fakat Dr. Vicary’nin aldığı notlar çok ilginçtir. Vicary, o seansta patlamış mısır satışlarının %57, Coca Cola satışlarının ise %18 arttığını not alır.
 5. 5. Dünya’da çok daha erken fark edilen ve uygulanmaya başlanan bu teknik Türkiye’de hala çok sık kullanılmamaktadır, hatta birçok reklamcı tarafından bilinmemektedir. Dükkan Ajans başta olmak üzere yavaş yavaş Türkiye’de de profesyonel olarak bu konuda çalışmalar başlamıştır.
 6. 6. Örnek verirsek; Örnek verirsek;
 7. 7. Bu, Fedex adlı dünyaca ünlü kargo firmasının logosudur. Eğer dikkatli gözlerle bakarsanız göreceksiniz ki, bu logoda bir ok işareti bulunmaktadır.
 8. 8. Peki neden bir ok işareti vardır? Elbetteki zihninizde ileriyi ve çabukluğu canlandırması için. Bir kargo firması için oldukça uygun bir mesaj. Eğer bu okun tesadüfen orada bulunduğunu ileri sürüyorsanız, “E ve x harfleri yanyana gelmiş, ne var ki bunda?” diye düşünüyorsanız, o halde bir de Fedex’in Arap versiyonuna göz atalım.
 9. 9. Fakat bu sefer ok sola doğrudur. Bunun sebebi Arapça’nın sağdan sola doğru okunuyor olmasıdır.
 10. 10. Sübliminal mesajların reklamın başarısına etkisi azımsanmayacak kadar çoktur , fakat doğru yapılırsa..
 11. 11. Sübliminal mesaj içerikli reklam konusunda Türkiye’nin önde gelen firması Dükkan Ajans ; Bu işin çok dikkatli ve sadece uzmanların kontrolünde yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü yanlış ellerde bu teknik, amacına hiç ulaşamayabilir veya çok farklı bir amaca ulaşabilir.

×