Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Başarılı reklam sadece yetenekle mi doğar

361 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Başarılı reklam sadece yetenekle mi doğar

 1. 1. Başarılı Reklam Sadece Yetenekle mi Doğar?
 2. 2. Esinlenme önemlidir. Yetenek, ilham alınan unsuru, ürün veya hizmetle ilişkilendirebilmektir. İşin nasıl yapılacağını, iş dünyasının püf noktalarını bilerek, gereken çalışmaların hepsine zaman ayırıp, çok çalışarak, doğru ilişkilendirme yapabilir. Zaten bunu yapabiliyorsanız, yeteneğiniz var demektir. Ürünün satılabilmesi gerekmektedir.
 3. 3. Bunu eğlendirerek yapmak risk içerir. Çünkü tüketicilere eğlenceli bir tanıtım yapmak, müşterilerin sırf eğlenceye odaklanmasını sağlayabilir, tüketici ürün veya hizmeti unutabilir. Bunun ayırımını yaptırabilmek, tasarımcının yetenekli olmasının yanı sıra, pazarlamacı da olmasını gerektirmektedir.
 4. 4. Reklam, genelde ürünün müşteri tarafından denenmesini amaçlamaz. Müşterinin ürünü diğer ürünlere tercih etmesini veya onlardan daha sık kullanmasını amaçlar. Bu yüzden ürün özellikleri, diğerlerine fark yaratan özellikleri ile tüketiciye sunulmalıdır.
 5. 5. Biz Dükkan Ajans olarak her ne kadar, toplumların kültürlerine uygun olarak tasarım gerektiğini, sürekli olarak ifade etsek te, bütün ülkeler, bütün toplumlar için geçerli olan unsurlar da vardır.
 6. 6. Bu noktada, satışta başarılı reklam, dünya çapında veya farklı bölgelerde yapılan çalışmalar araştırılabilir. Ama bu inceleme, başarılı reklamın kopyalanması anlamına gelmemektedir. Yetenekli bir tasarımcının, esinlenmesi anlamında olabilir
 7. 7. Bu tip kampanyalar, firmaların yönetim kurulu kararlarına benzer karmaşıklıkta olmaması gerekir. Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir. Leonardo Da Vinci
 8. 8. Tasarımcının en önemli yeteneği, önce satıcı olmasıdır. Satabilmeli veya sattırabilmelidir. Ancak böyle başarılı reklam yapabilir. Daha sonra, ilham alma ve ilişkilendirme yetenekleri, özgün fikirlerin bulunmasını sağlayabilir.
 9. 9. Bu noktada, iyi bir fikir üzerine konumlandırılmış bir kampanya, sattırma işlevini yitirmeden senelerce devam edebilir. Dünya’da bunun örnekleri çoktur.
 10. 10. Örneğin; Unilever’s firmasının Dove markası, 31 yıldır aynı kampanyayı kullanarak satış yapmaya devam etmiştir. 31 yıl boyunca, tanıtım etkili olmaya devam etmiş.
 11. 11. Kısaca başarılı reklam sattırandır. Satış yetenek işidir ama yetenek bilgi birikimi ve deneyimle birleştiğinde sonuç verir.

×