Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com
Vzdělávací program Rešerše a elektronické inf...
Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com
Cíle a kompetence
Po absolvování kurzu budou ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje

427 views

Published on

Dokument obsahuje strukturu vzdělávacího programu Rešerše a elektronické informační zdroje. V kurzu se účastníci naučí používat rešeršní strategie a techniky vyhledávání a získají ucelený přehled o informačních zdrojích. Účastníci se naučí efektivně zpracovávat rešerše a využívat aktuální trendy technologií ve vzdělávání.

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje

  1. 1. Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje Zpracovala: Mgr. Drahomíra Dvořáková (vzdelavani.informace@gmail.com), 1. 9. 2015 Struktura vzdělávacího programu Rešerše a elektronické informační zdroje Rozsah Kurz je 10denní, rozdělený do 4 bloků po 2 dnech. Každý týden probíhá jeden dvoudenní blok, celkem tedy 4 týdny. Každý den obsahuje 6 vyučovací hodiny po 45 minutách, mezi jednotlivými hodinami jsou přestávky. Celková časová dotace kurzu je 48 vyučovacích hodin. Maximální počet účastníků je 15. Cílová skupina Kurz je určen pro:  knihovníky a informační specialisty  vědecké/akademické pracovníky  studenty bakalářských a magisterských oborů  pracovníky státní správy  pracovníky v sektoru technologického vývoje  pracovníky výrobního, průmyslového a farmaceutického průmyslu Obsah kurzu 1. týden Úvod do zpracování rešerší 1. den Jak informace hledat - rešeršní strategie a techniky ve vyhledávání 2. den Kde informace hledat - volně dostupné odborné zdroje (databáze, institucionální repozitáře, digitální archivy, webové platformy; databáze norem a patentů) a licencované placené zdroje (zahraniční i české databáze) 2. týden Rešerše v elektronických informačních zdrojích (EIZ) 1. den Jak na rešerše - definování tématu a práce s tématem, tvorba klíčových slov 2. den Rešerše v licencovaných i volně dostupných odborných zdrojích 3. týden Vyhledávání na internetu a práce s dokumentem 1. den Vyhledávací nástroje pro internet (hluboký X povrchový web; znalostní vyhledávače; metavyhledávače; příkazové vyhledávání) 2. den Práce s dokumentem; citování dle normy ČSN ISO 690 a další citační styly; referenční manažery a plagiátorství 4. týden Technologie ve vzdělávání, odborná komunikace a metodika práce odborných prací 1. den Technologie ve vzdělávání (Open educational resources, OER) 2. den Odborná komunikace (ResearchGate, LinkedIn) a metodika práce odborných prací
  2. 2. Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com Cíle a kompetence Po absolvování kurzu budou účastníci umět:  uvědomit si a definovat informační potřebu  orientovat se v elektronických informačních zdrojích  umět používat adekvátní rešeršní strategie a vyhledávací techniky  hodnotit informace a jejich zdroje  umět aplikovat rešerše v praxi  používat relevantní vzdělávací technologie a nástroje odborné komunikace Motivace V kurzu se účastníci naučí používat rešeršní strategie a techniky vyhledávání a získají ucelený přehled o informačních zdrojích. Účastníci se naučí efektivně zpracovávat rešerše a využívat aktuální trendy technologií ve vzdělávání. Didaktické pomůcky Flipchart, tabule, fixy, powerpointová prezentace, výukové materiály, kartičky s pojmy, odborná literatura, internet, vlastní počítač Vyučovací formy, metody Frontální vyučování (výklad), diskuze, problémové vyučování, aktivizační metody, práce ve skupinách, samostatná práce Vstupní diagnostika Pro vstup do kurzu je nutná znalost elektronických informačních zdrojů (databáze, katalogy aj.), jejich použití v praxi a minimálně základní znalost zpracování rešerší. Vstupní diagnostika bude prováděna formou dotazníku, který bude součástí přihlašovacího formuláře. Na začátku úvodní hodiny budou zjištěna, prostřednictvím ústního pohovoru, očekávání od vzdělávacího kurzu. Průběžná a výstupní diagnostika Průběžná diagnostika je prováděna v každé vyučovací hodině formou diskuzí, modelových situací a aktivizačních her. Výstupní diagnostikou bude písemně zpracovaná rešerše dle zvoleného tématu. Podmínkou pro úspěšné absolvování kurzu je osmdesáti procentní účast na kurzu a odevzdání písemně zpracované rešerše dle parametrů zadání. Rešerše bude vyhodnocovat lektor, a to podle pravidel, které byly účastníkům představeny na začátku vzdělávacího kurzu.

×