Lean ir filosofija

1,210 views

Published on

LEAN savo esme yra visai ne tai ką daugumas vakariečių konsultantų siūlo. Tai tikrai ne kaštų mažinimo metodika ar stipresnio darbininkų išnaudojimo koncepcija. LEAN tai pagalba darbuotojui, tai teigiamų emocijų kolektyve kūrimas ir tarnavimo kitiems esmė.

Published in: Business
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,210
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
29
Actions
Shares
0
Downloads
20
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Lean ir filosofija

 1. 1. LEAN ir filosofija vilnius 2014 Darius Radkevicius
 2. 2. F. Taylor 1856 - 1915 ! Taylorism (Scientific management 1890) Darbo organizavimo ir gamybos valdymo sistema, atsiradusi JAV XIX a. pabaigoje – XX a. pradžoje. Tai Frederiko Teiloro ir jo bendraminčių darbo mokslinio organizavimo bei normavimo ir gamybos procesų valdymo sistema.
 3. 3. Fordizmas yra "to paties pavadinimo gamybos sistema, skirta išspausti standartizuotas, pigias prekes ir suteikti savo darbuotojams pakankamą atlyginimą, kad jas pirktų". Nuo žaliavų rūdos iki automobilio pakrovimo ant geležinkelio platformos 81 val.! (dabar nuo 8 iki 18 mėn.). Sumažino automobilio pardavimo kainą 50%, o darbininkams pakėlė algą nuo 2.5$ iki 5$ Fordizmas (1934)
 4. 4. Toyotos gamybos sistema JIT(1945) - TPS (1984) - LEAN (1988 JAV)/WCM istorija •  1945-1975 Just-in-Time •  1949-1958 panaikinti visi tarpiniai sandėliai •  1948-1953 Kanban’o įdiegimas mechaninio apdorojimo ceche •  1953-1962 Kanban’o įdiegimas visos kompanijos mastu •  Įrengimų derinimo laikas –  1945/55 - 2/3 val. –  1962 - 15 min. (pagrindinė gamykla) –  1971 - 3 min (Motomachi surinkimo gamykla) •  Gamybos celių sukūrimas –  1947 - 2 mašinų valdymas (lygiagretus arba “L” išdėstymas –  1949 – 3/4 mašinų valdymas (pasagos formos arba stačiakampis išdėstymas) –  1963 mulitiprocesinis darbas •  1962 Poka-Yoke •  1961 Andon (Motomachi surinkimo gamykla) •  1953 Gamybos lygio subalansavimas •  1945-1975 Jidoka
 5. 5. FAT gamyba FAT gamyba yra klasikinė gamyba, kuri linkusi gaminti didelėmis, riebiomis partijomis, prikraunant daug WIP (nebaigtos gamybos) lašinių, kurie laikui bėgant genda.
 6. 6. LEAN - liekna, srauni gamyba Tai ne kaštų mažinimo strategija. LEAN filosofija siekia sufokusuoti visą įmonės dėmesį į savalaikį, lankstų ir kokybišką klientų aptarnavimą. Kad tai būtų įmanoma įgyvendinti, įmonė turi pakeisti savo veiklos vertinimo filosofiją nuo orientuotos į vidinius pelningumo ir kaštų vertinimo kriterijus į klientų aptarnavimą, eleminuojant visas veiklas, kurios nesukuria pridėtinės vertės klientui. Pvz.: didelės gamybinės partijos gali būti “naudingos” vidiniu įmonės požiūriu, bet klientui reikia tik tiek, kiek jam reikia. Idealus “lieknas” ir sraunus gamybinis srautas, pagal LEAN filosofiją, yra vieno vieneto srautas. Tai reiškia, kad tokiu atveju apdorojama detalė greičiausiai “prateka” per gamybos lauką. Tačiau norint tokią gamybos praktiką įdiegti, būtina įvesti kasdieninio tobulinimo (Kaizen) darbo kultūrą, kuri labai glaustai susijusi su komandiniu darbo pobūdžiu ir vertinimu, kitaip gali iškilti ir bankroto rizika.
 7. 7. Darbo vietos ergonomika, tai kaip jogos praktikos kūno sveikatai užtikrinti. Rūpinimosi darbuotoju koncepcija duodanti kitokį darbo efektyvumą.
 8. 8. Teigiamas emocijas sukeliantis kolektyvinis kūrybinis, o ne individualus mechaninis darbas. Komandinė sąveika duodanti kitokį proceso efektyvumą.
 9. 9. LEAN koncepcija vakarietiškai Daugeliui vakariečių tai instrumеntų rinkinys sufokusuotas į įvairaus lokalaus muda (švaistymo) eleminavimą, todėl asocijuojasi su kaštų mažinimo filosofija.
 10. 10. LEAN koncepcija rytietiškai Rytiečiams, tai partnerystės ir srauto gerinimo koncepcija, eleminuojant mura (netolygumus) visos sistemos - nuo žaliavų iki galutinio vartotojo - mastu.
 11. 11. Prasmė? 199198 Vakarų vadovai įsitikinę:„Mano užduotis versle – siekti pelno“ Pagrindinis efektyvumo rodiklis – mėnesio pelnas. Klientai ir par- tneriai – antraeilis dalykas. Pelnas bet kokia kaina tai tipinis Ali Ba- bos plėšikų šūkis. Kaip tvirtina P. Drukeris, pelningumas yra ne vers- lo  įmonės  ar  verslo  veiklos   tikslas,  jos  paskirtis,  o  ją   apribojantis veiksnys. Pel- nas yra ne verslo elgesio ir verslo  sprendimų  paaiškini- mas,   priežastis   ar   loginis   pagrindas,  o  veikiau  jų  pa- grįstumo  patikrinimas Japonijos vadovai įsitikinę, kad rezultatai egzistuoja tik išorėje. Pa- grindinis efektyvumo rodiklis – aptarnavimo tikslumas ir savalaikiš- kumas.Veiklos rezultatas - patenkintas klientas. Pelnas – tai reikia- mos paslaugos šalutinis produktas. O įmonės viduje yra tik išlaidos! „Absoliutus ir svarbiausias tikslas – pelnytis iš klientų pasitenkinimo“ Džonas Eganas
 12. 12. 217 ORMULĖ, KURI ETAURŲJĮ METALĄ AVERČIA AUKSU as  dienos  darbas  =  laiku  atlikta  užduotis  +  sugalvo- diegtas  patobulinimas slaptą  formulę  –  to  dar  nepakanka  norint  išgauti  auksą.  Bū- keisti   senąsias   taisykles   ir   visiems   laikams   išsivaduoti   iš   ono   gvardijos.   Rytietiškasis   „kaizen“,   arba   „tobulinimas“,     filosofijoje   apima   visas   sritis   –   nuo   asmeninio   gyvenimo   lo.  Takeda  Europoje  žinomas  Toyotos  paslapčių  žinovas  įsiti- kad  kiekvienos  įmonės  vadovas,  norintis  tapti  verslo  magu,   sąmoninti   vieną   slaptą   ritualą,   juo   tikėti   ir   per   jį   valdyti.   monė   šiandien   ryte   yra   blogiausios   būsenos,   palyginti   su   galima  padaryti  iki  vakaro“,  -­  sako  H.  Takeda.   alėtų  būti  kasdien  save  tobulinančios  organizacijos  moto. „Jūsų  įmonė šiandien ryte yra  blogiausios   būsenos,   palyginti  su  tuo,   ką  galima padaryti iki vakaro.“                              Hitoshi  Takeda Kasdienis Kaizen (tobulinimas)
 13. 13. Kūnas, emocijos ir dvasia yra sudėtinės harmonijos dalys
 14. 14. 
 Darius Radkevičius darius@versloknyguklubas.lt ! ! +37069841027 www.versloknyguklubas.lt

×