İş Ararken En Çok Yapılan 10 Hata

930 views

Published on

Published in: Career, Spiritual, Business
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
930
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
80
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

İş Ararken En Çok Yapılan 10 Hata

 1. 1. İŞ ARARKEN EN ÇOK YAPILAN 10 HATA
 2. 2. Belki hemen iş aramaya başlamak istiyorsunuz, belki de sıkıcı ve monoton bir hayatın içinde sıkışmış durumdasınız. Belki şu anda çalışıyorsunuz, ya da işsizsiniz. Düşünceniz ya da durumunuz ne olursa olsun, iş aramaya başlamadan önce yapmanız gereken şey, bir adım geriye çekilip durumunuzu incelemektir. Şu anda hangi noktadasınız ve neler yapabilirsiniz? Bir iş MUTLAKA bulacaksınız, bu sadece biraz zaman ve çaba gerektiriyor. Aradığınız iş dışarıda bir yerlerde, buna emin olun. Ve siz de bu işi kapmakta başarılı olacaksınız. Bir işe başlamak en zor kısmı olsa da, doğru adımla başladığınız anda her şey kendiliğinden gelişecektir. Endişelenmeyin.
 3. 3. 1. Zaman ya da Çaba Harcamamak İş aramak, başlı başına bir iştir. Bu işe ne kadar emek verirseniz o kadarını geri alırsınız. Sadece iş ararken değil, hayatta ne yaparsanız yapın, sonuca ulaşmak istiyorsanız, zaman ve çaba harcamaya da hazır olmalısınız.
 4. 4. 2. Esnek Olmamak Kriterlerinize tam olarak uymayan fırsatlara da açık olmalısınız. Kendinizden fazla ödün vermek istememeniz normal, fakat hayallerinizdeki iş ile arasında birkaç fark bulunan işleri kriterlerinize tam olarak uymuyor diye elemek de hiç mantıklı değil.
 5. 5. 3. Bağlantıları Geliştirmemek/Genişletmemek Bağlantılarınız ve kurduğunuz profesyonel ağınız sayesinde gizli bir iş pazarına ulaşma imkanınız olur. Kendinizi sadece ilanlarla ya da sıradan işlerle sınırlandırmayın. Ağınızı şimdiden oluşturmaya başlayın ve tüm kariyeriniz boyunca geliştirmeye devam edin.
 6. 6. 4. Referansları Önceden Ayarlamamak Referanslarınızı daha önceden ayarlamalısınız. Onlara ihtiyaç duymadan önce, onlarla bu konuda görüşün ve size destek vermelerini isteyin. Size referans olmalarını istediğinizi başvurduğunuz işyeri onları aradığında öğrenmeleri hiç hoş olmaz.
 7. 7. 5. Kişisel Pazar Değerini Bilmemek Pazardaki değerinizi öğrenmek için biraz da olsa araştırma yapın. Bunu önceden yapmanız, iş arama sürecinde daha kolay odaklanmanızı sağlarken, iş görüşmelerinde de size kolaylık sağlar.
 8. 8. 6. Harekete Geçmemek Hayallerinizdeki işin kucağınıza havadan düşmesini bekliyorsanız, daha uzun bir zaman bekleyeceksiniz demektir. İş pazarı rekabetlerle dolu bir pazardır, etkin olup bu oyunu kurallarına göre oynamanız gerekir. Pasif kalarak hiçbir işi alamazsınız.
 9. 9. 7. Yardım İstememek Arkadaşlarınızla, eski işyerlerinizden tanıdıklarınızla, komşularınızla, ailenizle, akrabalarınızla, kısacası size iş bulmanızda yardım edebilecek herkesle konuşun ve bu kişilere danışın. Yardım isteyemeyecek kadar gururlu olmayın – elinizde bulunan tüm imkanları kullanın.
 10. 10. 8. Doğru Bir Tavır Sergilememek İş aramaya olumlu düşüncelerle başlamalısınız. Yenilgiyi önceden kabul etmiş bir şekilde iş aramaya başlarsanız, harekete geçmenizi ve iyi bir izlenim bırakmanızı engeller.
 11. 11. 9. Özgeçmiş Hazırlamamak Özgeçmişiniz üzerinde dikkatlice çalışarak, deneyimlerinizi ve eğitimlerinizi en iyi şekilde işverenlere sunmalısınız. İş aramaya devam ederken üzerinde değişiklikler yaparak şansınızı da arttırabilirsiniz.
 12. 12. 10. Bir Plan Yapmamak Planınızın çok detaylı olmasına gerek yok. İsterseniz bir mendilin, isterseniz de bir hesap çizelgesinin arkasına not alın; asıl önemli olan hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirlemenizdir. Eylemlerinizi ve zaman çizelgenizi de eklemeyi unutmayın.
 13. 13. Hazırlayan: Bill Holland Çeviri: Dilek Türk

×