Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Demir İçeren Besinler
Gün içinde ihtiyacınız olan demir miktarı cinsiyet ve yaşa göre
değişkenlik gösterir.
Erkeklerin günlük demir ihtiyacı 8 m...
KIRMIZI ET
Kırmızı et iyi bir demir kaynağıdır. 120 gramlık ızgara
bonfilede yaklaşık 2 gram hayvansal kaynaklı demir bulu...
KÜMES HAYVANLARI
Eğer kırmızı et sevmiyorsanız beyaz ette iyi bir demir
kaynağıdır. Hindi, tavuk deneyebilirsiniz.
100 gra...
Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
Eğer lezzetli bir garnitür arıyorsanız ıspanak ve lahana da
demir içerir. Birçok farklı yönte...
Balık
Balık tüketerek demir ihtiyacınızı yüksek proteinle ve az
yağlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ton balığı, sarduny...
Kuru baklagiller
Et tüketmesiniz de demir ihtiyacınızı besinlerle giderebilirsiniz.
Nohut, kuru fasulye gibi baklagillerin...
Yumurta
Çırpılmış, haşlanmış veya nasıl pişirmek isterseniz isteyin
yumurta demir kaynağı besinlerdendir. 1 yumurta
ortala...
Kabuklu Yemişler
Kendinize demir zengini bir karışım hazırlayabilirsiniz. Kaju ve Antep
fıstığı ile başlayabilirsiniz. Ant...
Kurutulmuş
meyveler tazelere
oranla daha çok
demir içerirler. Ama
kivi, çilek, dut, kiraz,
muz gibi meyveler
de az da olsa...
Pekmez 100 gramında
ortalama 4.7 mg
demir içerir. Ara
öğünde kivi, çilek gibi
meyvelerle
yapacağınız meyve
salatasını pekm...
Teşekkürler....
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Demir Içeren Besinler

2,932 views

Published on

Gün içinde ihtiyacınız olan demir miktarı cinsiyet ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Erkeklerin günlük demir ihtiyacı 8 miligram iken kadınların 50 yaşına kadar 18 miligramdır. Emzirme ve hamilelik gibi özel dönemlerde demir ihtiyacı...

Published in: Health & Medicine
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Demir Içeren Besinler

 1. 1. Demir İçeren Besinler
 2. 2. Gün içinde ihtiyacınız olan demir miktarı cinsiyet ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Erkeklerin günlük demir ihtiyacı 8 miligram iken kadınların 50 yaşına kadar 18 miligramdır. Emzirme ve hamilelik gibi özel dönemlerde demir ihtiyacı artar.
 3. 3. KIRMIZI ET Kırmızı et iyi bir demir kaynağıdır. 120 gramlık ızgara bonfilede yaklaşık 2 gram hayvansal kaynaklı demir bulunur.
 4. 4. KÜMES HAYVANLARI Eğer kırmızı et sevmiyorsanız beyaz ette iyi bir demir kaynağıdır. Hindi, tavuk deneyebilirsiniz. 100 gram tavuk etinde ortalama 1 mg, 100 gram hindi etinde ise 1,4 mg demir bulunur.
 5. 5. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler Eğer lezzetli bir garnitür arıyorsanız ıspanak ve lahana da demir içerir. Birçok farklı yöntemle pişirilebilirler. Buharda pişirerek, sote yaparak ya da doğrayıp salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Hatta smoothie’lerinize bile ekleyebilirsiniz. 100 gram ıspanak 2.7 mg bitkisel kaynaklı demir içerir.
 6. 6. Balık Balık tüketerek demir ihtiyacınızı yüksek proteinle ve az yağlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ton balığı, sardunya, uskumru ve mezgit gibi balıklar demir kaynaklarıdır.
 7. 7. Kuru baklagiller Et tüketmesiniz de demir ihtiyacınızı besinlerle giderebilirsiniz. Nohut, kuru fasulye gibi baklagillerin yanı sıra tofu peyniri ve meksika fasulyesi de demir içerir. Bitkisel kaynaklı demir hayvansal kaynaklı demir kadar kolay emilemez. Demirin emilimini artırmak için C vitamini içeren besinlerle bir arada tüketebilirsiniz. Bol limonlu bir salata yemeklerinizin yanına yakışacak ve demirin de emilimini artıracaktır.
 8. 8. Yumurta Çırpılmış, haşlanmış veya nasıl pişirmek isterseniz isteyin yumurta demir kaynağı besinlerdendir. 1 yumurta ortalama 1 mg demir içerir. Yanında tam buğday ekmeği ve C vitamini içeren maydanoz, biber, portakal suyu gibi besinlerde daha çok demir almanızı sağlar.
 9. 9. Kabuklu Yemişler Kendinize demir zengini bir karışım hazırlayabilirsiniz. Kaju ve Antep fıstığı ile başlayabilirsiniz. Antep fıstığı 100gramında 7.3 mg, ay çekirdeği 7.1 mg, badem 4.7 mg ve kabak çekirdeği de 10 mg bitkisel kaynaklı demir içerir. Yanında C vitamini kaynağı taze meyvelerle tüketebilirsiniz.
 10. 10. Kurutulmuş meyveler tazelere oranla daha çok demir içerirler. Ama kivi, çilek, dut, kiraz, muz gibi meyveler de az da olsa demir içerirler. Taze Ve Kuru Meyveler
 11. 11. Pekmez 100 gramında ortalama 4.7 mg demir içerir. Ara öğünde kivi, çilek gibi meyvelerle yapacağınız meyve salatasını pekmez ile tatlandırabilirsiniz. Pekmez
 12. 12. Teşekkürler....

×