Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Genel sunum

832 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Genel sunum

 1. 1. KADIN DESTEK MERKEZLERİMİZ
 2. 2. SUR BELEDİYESİ KADEMKadınlarımızın sosyal yaşamda üretkenlik gösterebilmeleri, ekonomik güçlerini elde edipkendilerini daha bağımsız ifade edebilmeleri için; Kadın Destek Merkezleri açıp bumerkezlerde Kadınların üretkenliğini arttırıcı kursları planlayıp uyguladık.Bu bağlamda yapılan faaliyetler:• Kürtçe Dil Kursu• Kürtçe Okuma- Yazma Kursu• Türkçe Okuma- Yazma Kursu• Kürtçe Kreş• Okuma- Yazma kursu• Nakış Kursu• Biçki- Dikiş Kursu• Takı- Tasarım Kursu• Kuaförlük Kursu• Ebru Kursu• Arbane Kursu• Hediyelik Kına Paketi Yapımı ve satışı• Tandır Ekmeği Yapımı ve satışı• Mantar Üretimi ve satışı• Turşu ve Kurutmalık Salça üretimi ve satışı• İpek Böceği Yetiştiriciliği gibi kurslar verilmektedir.• Engellilere yönelik El Sanatları Kursu için de alan çalışması yapılmaktadır.
 3. 3. Ayrıca kadınlarımızın sağlık konularında bilinçlendirilmeleri adınaeğitimler verilmiştir.Kadınlara yönelik sağlık eğitimleriAile Planlaması ve İdrar Yolu Enfeksiyonları ile ilgili Kürtçe seminerRahim Kanseri EğitimiÇocuk Beslenmesi ve Mama EğitimiDoğru Emzirme EğitimiTüp Bebek EğitimiKoruyucu Sağlık EğitimiKAGİDEM tarafından çeşitli zamanlarda kadınlara, GüvenliAile, Kadının İnsan Hakları, İletişim, Toplumsal Cinsiyet veAyrımcılığa Karşı Farkındalık, Kadın Hareketi Tarihi, Cinsel ÜremeSağlığı İlk Yardım ve Hijyen Eğitimi, İş Hayatında SosyalDengeleme, Kooperatifçilik, Takım Çalışması ve Liderlik, SatışPazarlama ve Müşteri bulma gibi eğitimler verildi.Tüm bunların dışında;
 4. 4. Kadınlarımızın psikolojik sıkıntılardan dolayı yaşadıkları buhrandançıkmalarına destek olmak amaçlı psikolojik destekler sağlanmaktadır.Maddi durumu yetersiz kadınlarımıza giyim ve gıda yardımı yapılmaktadır.Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetecilerinin tutuklanmasıyla ilgiligazetecilere destek amaçlı gazete dağıtıldı, basın açıklamasına katılım gösterildi.Siirt Gazi İlköğretim okulunda yaşanan tecavüz olayı ile ilgili görülen tümduruşmalara katılım sağlandı. Kadına yönelik karakolda yaşanan şiddet ve Van’ a dönüşümlü devam edecekkadın desteğiyle ilgili basın açıklaması yapıldı.25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü için film gösterimiyapıldı.Van depreminden etkilenen vatandaşlar için alan çalışması yapıldı.Veysel Karani ziyareti için alan çalışması yapıldı ve gitmek isteyen kadınlarınismi alındı.
 5. 5. Maddi durumu yetersiz olup yeni evlenecek genç kadınlarımıza gelinlik ve gelinlikbaşı gönüllü kuaförlerimiz tarafından yapılmaktadır.Biçki-Dikiş ve Takı- Tasarım kurslarından sertifika alan 23 kursiyerimizin tekstilfabrikasında istihdamı sağlandı.8 Mart Dünya Kadınlar Günü için milletvekillerimizin de katıldığı bir etkinlikdüzenlendi.Zaman zaman kadınlarımızın el emekleri ile ürettikleri ürünleri sergilerdehalkımıza sunuyoruz.“Kadın Kırımına Hayır” adlı basın açıklaması düzenlenmiştir.“Kadın Kırımı Toplum Kırımıdır” kampanyası ile ilgili basın açıklamasına katılımsağlandı. Bununla ilgili Gazi Caddesinde el broşürleri çalışanlarımız tarafındandağıtıldı.Kadınlarımız gerek maddi gerekse manevi sıkıntılardan dolayı evlerinden pekçıkamamaktadırlar. Biz de bunun bilincinde olarak kadınlarımızı yaz aylarındagezi ve pikniklere çıkarıyoruz.
 6. 6. BAĞIVAR KADIN DESTEK MERKEZİ Bağıvar Kadın DestekMerkezimizde verilen kurslar;Biçki-Dikiş , Takı-Tasarım, Saz kursu, Bilgisayarkursu, Kuaförlük kursu gibikurslar verilmektedir. AyrıcaTekstil fabrikasında 30 biçki-dikiş kursiyerimiz istihdamedilmiştir.
 7. 7. KUAFÖRLÜK KURSUNDAN TEKSTİL FABRİKASINDA İSTİHDAM BİR GÖRÜNTÜ EDİLEN KURSİYERLER
 8. 8. KREŞTEN BİR GÖRÜNTÜ Bağıvar Kadın Destek Merkezimizde Kürtçe Dil Kursu verilmekle birlikte ayrıca Kürtçe Kreş hizmeti de sunulmaktadır.
 9. 9. HASIRLI MAHALLESİ KADINDESTEK MERKEZİ MANTAR YETİŞTİREN KADINLAR Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmalarını yürütmekte olan Hasırlı Mahallesi Kadın Destek Merkezimizde verilen kurslar; Ebru kursu, Biçki-Dikiş kursu, Takı-Tasarım kursu, Turşu ve Mantar yetiştiriciliği, Tandır ekmeği yapımı.
 10. 10. EBRU KURSU BİÇKİ – DİKİŞ KURSU
 11. 11. TAKI TASARIM SERGİSİ Kadın Destek Merkezlerimizdeki kursiyerlerin el emekleri ile üretilen takılar takı tasarım sergisinde sunulmaktadır.
 12. 12. —Arbana kursu kursiyerle Perşembe günleri 12:00 ile 14:00 saatleri arasındakurslara devam etmektedir.—Kürtçe Okuma Yazma kursumuz 15 kursiyerle Perşembe Cuma günleri 12:00 ile14:00 saatleri arasına kurslara devam edilmektedir.—Takı Tasarım kursu 15 kursiyerle haftanın 5 günü 12.00 -16.00 saatleri arasındakurslara devam edilmektedir.---Kuaförlük kursumuz 13 kursiyerle haftanın 5 günü 09:00-17:00 saatleri arasındakurslar verilmektedir. Ayrıca kadınlarımızın yapmış olduğu kına çalışmamızdüzenli olarak devam etmektedir.--- Kürtçe Kreş öğrenci ile çalışmalarına devam etmektedir.---Ebru kursumuz 22 kursiyerle Çarşamba günleri sabah ve öğlen iki grup halindeçalışmalara devam etmektedir.— Nakış Kursu kursiyerle hafta içi 5 gün saat 13:00 ile 17:00 arasında devametmektedir.— KAGİDEM (Kadın Güçlendirme ve İstihdam Destek Merkezi) Kınayapan, Tandır Ekmeği yapan ve mantar yapan kadınlara sabah ve öğlen 25’şer gurupolmak üzere Güvenli aile,kadının insan hakları, iletişim, iş hayatında sosyaldengeleme eğitimi verildi.
 13. 13. TEŞEKKÜRLER…..SUR BELEDİYESİ KADIN DESTEK MERKEZLERİ

×