Lucerna proti rasismu

188 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
188
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Lucerna proti rasismu

  1. 1. LUCERNA PROTI R ASISMUKomponovaný projekt LUCERNA PROTI RASISMU vychází z unikátního dokumentárního snímkuPOSLEDNÍ LET PETRA GINZE o nevšedně nadaném česko-židovském chlapci, který zahynul vplynové komoře v Osvětimi. Jeho příběh je oslavou a tragédií zároveň, je svědectvím o jednomchlapci, jeho zvídavosti a tvůrčím duchu, které představují ty nejlepší lidské hodnoty. Petrůvpříběh není jen připomínkou minulosti, ale především inspirací pro současnost, kdy společnoststále řeší problémy s rasismem a xenofobií.Petr Ginz nakreslil a namaloval více než 170 obrazů, napsal dva deníky a desítky povídek a vterezínském ghetu po dva roky každý týden vydával a redigoval časopis Vedem. V roce 1944 bylposlán do Osvětimi, kde zemřel. V roce 2003 si první izraelský astronaut Ilan Ramon vzal napalubu raketoplánu Columbia kopii jeho kresby Měsíční krajina jako připomínku dětských obětíholokaustu. Raketoplán Columbia explodoval při návratu na zem. Bylo to právě v den Petrovýchnarozenin.Datum:21. března - 30. dubna 2012Celý projekt bude symbolicky zahájen v mezinárodní den proti rasismu 21. března. Některé částiprojektu budou jednorázové, jiné budou trvat až do konce dubna.Cílová skupina:široká veřejnost s důrazem na žáky 2. stupně základních škol a středoškoláky.Předpokládaná návštěvnost:150 000 lidí
  2. 2. PROJEKT SE SKLÁDÁ Z NÁSLEDUJÍCÍCH ČÁSTÍ1. Film POSLEDNÍ LET PETRA GINZEVeřejné promítání uměleckého dokumentu v kině Lucerna 21. 3. a následně v dalších kinech.Slavnostní premiéra se uskuteční 21. 3. 2012 v 19:00 hodin v kině Lucerna.2. KONCERT PROTI RASISMUThe Tap Tap & hosté21. 3. 2012 v Lucerna Music Baru s přímým televizním přenosem v TV Metropol.3. VÝSTAVA PROTI RASISMUSlavnostní zahájení proběhne v pasáži paláce Lucerna 21. 3. 2012 v 18:00 hodin.4. VÝSTAVA PRACÍ PETRA GINZEVýstava originálních prací Petra Ginze zcela poprvé mimo památník Yad Vashem. Výstavu doplnítexty Petra Ginze a časopis Vedem.Místo konání: Centrum moderního umění DOXVernisáž: 19. 3. 2012, pro veřejnost výstava přístupná od 21. 3. 20125. PROGRAM PRO ŠKOLYPromítání filmu a doprovodný program pro žáky 2. stupňů základních škol a studenty středníchškol. Připravujeme ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze,Centrem současného umění DOX a gymnáziem Přírodní škola, které pořádá soutěž Vedem -Terezín.6. OSVĚTOVÁ KAMPAŇCílem kampaně bude připomenout význam Norimberských zákonů a ukázat jejich souvislost sesoučasností a předsudky, které v sobě ukrýváme. Ke kampani budou využity reklamní plochy vcentru Prahy a v městské hromadné dopravě.
  3. 3. PODROBNOSTI K PROGRAMU1. Film POSLEDNÍ LET PETRA GINZEVeřejné předpremiéry: 21. 3. 2012 v 15:00 a v 17:00 hodin.Slavnostní premiéra: 21. 3. 2012 v 19:00 hodin. Další projekce proběhnou v pražských kinech v rámci běžného programu a v Centru současného umění DOX jako doprovodný program k výstavě. Film Poslední let Petra Ginze pochází z dílny dvou amerických režisérů Sandry Dickson z Wake Forrest University a Churchilla Roberts z University of Florida. Autoři se ve filmu věnují Petrovu životu, jeho rodinným vazbám a uměleckým počátkům. Všímají si jeho díla z doby před nástupem do transportu do Terezína až do odjezdu do Osvětimi. Ukazují dochované deníky a výtvarná díla, mluví s lidmi, kteří jej znali, a také s jeho sestrou, s níž byl nějakou dobu v Terezíně. Film se skládá z klasických dokumentárních prvků, původních animací zobrazujících Petrův život a zanimovaných kreseb Petra Ginze.Více informací o filmu: www.petrginz.com2. KONCERT PROTI RASISMU21. 3. 2012 od 21:00 v Lucerna Music Baru.The Tap Tap & hostéAfterparty: DJ Gadjo The Tap Tap je kapela studentů se zdravotním postižením, která vznikla v roce 1998 v pražském Jedličkově ústavu. Kapela je rozdělena na dvě základní skupiny – sólisty a sboristy. Sboristé hrají pod vedením dirigenta Šimona Ornesta doprovodné rytmy, sólisté hrají z vlastních zjednodušených notových zápisů a několik členů kapely se střídá ve zpěvu.Koncertem provede charismatický Ladislav Angelovič (absolvent SOŠ v Jedličkově ústavu), kterýv souboru také hraje, a Ester Kočičková.Hosté: Xindl X, Tonya Graves & Markéta Krausová.
  4. 4. 3. VÝSTAVA PROTI RASISMU21. 3. - 30. 4. 2012 pasáž paláce LucernaSlavnostní zahájení: 21. 3. 2012 v 18:00 hodin Výstava bude reflektovat situaci jednotlivých menšin na území České republiky ve 20. století a jejich současný obraz. Poukáže na současné znaky rasismu a jiných forem xenofobie. Část výstavy se bude věnovat obrazu menšin, který vytváří média a jakým způsobem formují veřejné mínění. Všechny části výstavy budou provázány citacemi významných osobností reprezentujících většinovou společnost i menšiny na téma menšin a jejich postavení v ČR. Na výstavě spolupracuje Muzeum romské kultury a Agentura pro sociální začleňování.4. VÝSTAVA PRACÍ PETRA GINZEPráce Petra Ginze věnoval Yad Vashem jeho otec Ota Ginz. Od tédoby originály neopustily zdi památníku. V roce 2012 tomu takbude úplně poprvé. Výstava se bude skládat z cca 40 kreseb,maleb a dalších prací, které jsou ukázkou jeho jedinečnéhotalentu, představivosti a tvůrčích schopností. Součástí výstavybude i prezentace terezínského časopisu Vedem, který Petr Ginzpo dva roky vydával.Výstavu bude doprovázet katalog vystavených prací a textů PetraGinze.Místo konání: Centrum moderního umění DOXVernisáž: 19. 3. 2012, pro veřejnost výstava přístupná od 21. 3.2012 do 30. 4. 2012.5. PROGRAM PRO ŠKOLYPromítání filmu a doprovodný program pro žáky 2. stupňů základních škol a studenty středníchškol. Připravujeme ve spolupráci s Kulturně-vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze,Centrem současného umění DOX a gymnáziem Přírodní škola, které pořádá soutěž Vedem -Terezín.K realizaci programů bude využito také studijní příručky připravené Organizací spojenýchnárodů.Program se uskuteční v Centru současného umění DOX v době od 26. 3. do 30. 4. 2012.
  5. 5. 6. OSVĚTOVÁ KAMPAŇBřezen a duben 2012Osvětová kampaň, která bude využívat reklamníplochy v centru Prahy a ve veřejných dopravníchprostředcích připomene zákazy stanovenéNorimberskými zákony, které pro Židy v různýchčástech Evropy vytvořily to, co dnes označujemejako "ghetto bez zdí".Petr Ginz ve svých denících popisuje, jakkonkrétně se kvůli postupným zákazům měniljeho život. Jak musel měnit své zvyky, kterépovažuje každý z nás za samozřejmost.Cílem kampaně je navodit každému člověkupodobný pocit, překvapit ho nepochopitelnými zákazy a příkazy a přinutit ho pozastavit se nadjeho vlastními předsudky, které by pro jiné mohly vyústit v život v ghettu bez zdí.Plánované reklamní plochy: citylighty, pvc fólie na tramvajích, reklamní plochy uvnitř tramvají,autobusů a vozů a prostorů metra.Grafika materiálů bude velmi jednoduchá, aby co nejvíce vyniklo samotné sdělení resp. zákaz čipříkaz.Realizováno ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.DOPROVODNÝ PROGRAM:VÝSTAVA ŽIVÁ PAMĚŤ - DĚTI V DOBĚ HOLOKAUSTU22. 3. - 30. 4. 2012Stejnojmennou mezinárodní soutěž pro studenty vysokých školumění a designu uspořádal památník obětem holocaustu YadVashem v Izraeli ve spolupráci s Evropským insitutem odkazu šoa,Mémorial de la Shoa a OSN. Výstava představuje 16 prací vybranýchmezinárodní komisí v červnu 2011 v Berlíně. Mezinárodní premiérubude mít výstava u příležitosti Dne památky obětí holocaustu 27. 1.2012 v budově OSN v New Yorku.Realizováno ve spolupráci s Evropským institutem odkazu šoa.
  6. 6. PARTNEŘI & PODPOROVATELÉ • AGEL a.s. • Velvyslanectví USA v Praze • Česko-izraelská smíšená obchodní komora • Nadační fond obětem holokaustu • Palác Lucerna • Yad Vashem • Památník Terezín • Centrum současného umění DOX • Oddělení vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze • Informační centrum OSN v Praze • Evropský institut odkazu šoa • Muzeum romské kultury • Agentura pro sociální začleňování • TV Metropol • Gymnázium Přírodní škola • Ing. Petr MothejlZáštitu přislíbili • primátor hlavního města Prahy BOHUSLAV SVOBODA • jeho excelence YAAKOV LEVY, velvyslanec Státu Izrael v České republiceKONTAKTPavla KantnerováředitelkaOPONA o.p.s.Velvarská 51, 160 00 Praha 6e-mail: pavla.kantnerova@oponaops.eutel.: +420 777 149 313

×