Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Hedefsizlik

More Related Content

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Hedefsizlik

 1. 1. Hedefsizlik Can Okay
 2. 2. Hedef; belli bir amaca varmak için planlanan nihali sonuca ulaşma çabalarıdır.
 3. 3. Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgâr yardımcı olamaz. Montaigne
 4. 4. Hedefi Olan İnsanların Özellikleri ● Hedefin birinci ayağı hayal kurmaktır. ● Kurulan bir hayalin gerçekleşme ihtimali olmasa bile insanı hayata bağlar. ● Sorumluluk bilinci ve amacı gerçekleştirme duygularının oluşmasına vesile olur. ● Hayallerini planlarlar. ● Bu plandaki çalışmalar zaman alır. Ama neticede istediğini elde eden insan mutlu olur.
 5. 5. Planlı İnsanların Özellikleri ● Geleceğe dair hayaller kurar. ● Kendini geliştirmek için kitap okur, araştırma yapar. ● Vizyonu ve misyonu olur. ● Bir plan dâhilinde çalışır. ● Gerektiği yerde nasıl davranacağını bilir. ● Esnek olur ama çalışmasını zamanında yapar.
 6. 6. Hedefsiz İnsanların Özellikleri ● Zamanın değerli olduğunu unutup boş yere vakitlerini geçirmektedirler. ● Mantıklı düşünen bir insan sorumluluklarının farkında olur. ● Sorumluluk sahibi insanlar kendini geliştirmek için çaba sarf ederler. ● Gelecekle ilgili hiçbir hedefi olmayan insanlar var. ● Hedefi olmayan insanlar ne bir kitap okur, ne de bir sorumluluğunu yerine getirir.
 7. 7. Hedefsizlik Nedenleri Tablosu ve Yüzdesi Pareto Analizi Hedefsizlik Nedeni Kişisel Olarak % Eğitime, bilgiye ve hedeflere yönelik yeterli bir teşvik yok. 60 Popüler kültürün hakimiyeti altındaki bir çok genç, gündelik hedeflerin dışına çıkma ihtiyacı hissetmiyor. 40 Gençler gündemi takip etmiyorlar. 50 Gençlerin ileriye dönük bir hayalleri yok. 60 Gençlerin bir iş, bir okul hiç birşeyin hayali olmamasıdır. 40 Gençler için yarının bir önemi yoktur. 40 Gençlerin geleceğine plan yapmaması. 70 Gençlerin yaptığı şeylerden zevk almaması, ne yaparsa yapsın sıkıntısının gitmemesi. 45
 8. 8. Hedefsizlik Nedenleri Grafiği - (Pareto Analizi)
 9. 9. Grafiğe Göre Çoğunluk Olan Nedenler ● Gençlerin geleceğine plan yapmaması. ● Eğitime, bilgiye ve hedeflere yönelik yeterli bir teşvik yok. ● Gençlerin İleriye dönük bir hayalinin olmamısı.
 10. 10. Balık Kılçığı Analizi
 11. 11. Kaynakça ● https://gelisenbeyin.net/nedir-bu-hedefsizlik.html ● https://www.oncevatan.com.tr/nedir-bu-hedefsizlik-makale,35860.html ● https://www.bafrahaber.com/yazaryazi/genclik-ve-hedefsizlik-sorunu--2126 4.html ● https://www.uludagsozluk.com/k/hedefsiz-olmak/ ● https://eksisozluk.com/hedefsizlik--1707695

×