Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Законодавче врегулювання
правового статусу підрозділів
місцевої пожежної охорони та
добровільних пожежних
На цей час Державною службою України
з надзвичайних ситуацій напрацьовано
такі законодавчі акти з порушеного
питання:
• Пр...
Проект Закону України “Про внесення зміни до статті 7 Закону
України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної...
Проектом Закону України “Про внесення змін до деяких
законодавчих актів України щодо вдосконалення
законодавства з питань ...
Зокрема Кодекс цивільного захисту України
передбачається доповнити статтею 26-1. Пожежно-
рятувальні підрозділи, згідно із...
• Місцеві пожежно-рятувальні підрозділи створюються на
професійній основі. До роботи місцевих пожежно-
рятувальних підрозд...
• Суб'єкти господарювання на об'єктах, що їм
належать, можуть створювати об'єктові
пожежно-рятувальні підрозділи на профес...
Статтею 58 Кодексу, на заміну статей 59-63, у
редакції законопроекту передбачається
встановити:
• Пожежна охорона здійснює...
• Пожежна охорона на місцевому рівні (місцева пожежна охорона)
забезпечується місцевими та/або добровільними пожежно-
ряту...
Також Кодекс передбачається доповнити статтею 63-1.
Добровільні пожежні, згідно із якою:
• До здійснення заходів із запобі...
• Добровільні пожежні можуть бути залучені до гасіння
пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших
невідкладних робіт т...
• Порядок підготовки добровільних пожежних визначається
центральним органом виконавчої влади, який забезпечує
формування д...
• Органи місцевого самоврядування та суб'єкт
господарювання, на об'єкті якого здійснювалося гасіння
пожежі, проведення ава...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Законодавче врегулювання правового статусу підрозділів місцевої пожежної охорони та добровільних пожежних. Олена Кулеба

680 views

Published on

Законодавче врегулювання правового статусу підрозділів місцевої пожежної охорони та добровільних пожежних. Олена Кулеба

Published in: Law
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Законодавче врегулювання правового статусу підрозділів місцевої пожежної охорони та добровільних пожежних. Олена Кулеба

 1. 1. Законодавче врегулювання правового статусу підрозділів місцевої пожежної охорони та добровільних пожежних
 2. 2. На цей час Державною службою України з надзвичайних ситуацій напрацьовано такі законодавчі акти з порушеного питання: • Проект Закону України “Про внесення зміни до статті 7 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” щодо передачі майнових комплексів державних пожежно- рятувальних підрозділів (частин) та іншого майна Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту” • Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань цивільного захисту”
 3. 3. Проект Закону України “Про внесення зміни до статті 7 Закону України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” щодо передачі майнових комплексів державних пожежно- рятувальних підрозділів (частин) та іншого майна Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту” внесено до Верховної Ради України народними депутатами України: Бурбак М.Ю., Корчик В.А., Єдаков Я.Ю., Кривенко В.В., Дроздик О.В., Тимошенко Юрій Законопроект зареєстровано у Верховній Раді України 12.07.2016 за № 4943 та передбачає надання права на передачу із державної у комунальну власність майнових комплексів державних пожежно- рятувальних підрозділів (частин), іншого нерухомого та окремого індивідуально визначеного (рухомого) майна, яке не використовується і не планується до використання в органах і підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім житлових будинків та гуртожитків)
 4. 4. Проектом Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань цивільного захисту” передбачається: • Внесення змін до 21 закону України; • Вдосконалення організації заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки як в масштабах України, так і на місцевому рівні; • Створення законодавчого підґрунтя для функціонування та розвитку місцевої пожежної охорони та добровольців; • Запровадження страхування як альтернативи плановим заходам державного нагляду та контролю; • Тощо.
 5. 5. Зокрема Кодекс цивільного захисту України передбачається доповнити статтею 26-1. Пожежно- рятувальні підрозділи, згідно із якою: • Пожежно-рятувальні підрозділи утворюються центральними органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання, громадськими об’єднаннями з метою забезпечення заходів із запобігання виникненню пожеж, їх гасіння, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт. • У селах, селищах та містах органи місцевого самоврядування за погодженням з територіальними органами центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, утворюють місцеві та/або добровільні пожежно-рятувальні підрозділи.
 6. 6. • Місцеві пожежно-рятувальні підрозділи створюються на професійній основі. До роботи місцевих пожежно- рятувальних підрозділів можуть залучатися добровільні пожежні. • Добровільні пожежно-рятувальні підрозділи утворюються органами місцевого самоврядування з метою зменшення часу реагування на пожежі та інші види небезпечних подій на територіях населених пунктів на добровільних засадах із числа громадян, які проживають у зазначеному населеному пункті та пройшли спеціальну підготовку. • Критерії утворення органами місцевого самоврядування місцевих пожежно-рятувальних підрозділів в адміністративно-територіальних одиницях, визначаються Кабінетом Міністрів України. • Положення про місцевий та добровільний пожежно- рятувальний підрозділ затверджується органом, що його утворив, за погодженням з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
 7. 7. • Суб'єкти господарювання на об'єктах, що їм належать, можуть створювати об'єктові пожежно-рятувальні підрозділи на професійній або добровільній основі. • Перелік суб’єктів господарювання, де обов’язково утворюються об'єктові пожежно- рятувальні підрозділи на професійній основі, визначається Кабінетом Міністрів України. • Добровільні об'єктові пожежно-рятувальні підрозділи створюються за рішенням керівників суб’єктів господарювання з числа працівників об’єктів суб’єктів господарювання.
 8. 8. Статтею 58 Кодексу, на заміну статей 59-63, у редакції законопроекту передбачається встановити: • Пожежна охорона здійснюється на державному, відомчому, місцевому, об’єктовому рівнях з метою: 1) запобігання виникненню пожеж та нещасних випадків під час пожеж; 2) гасіння пожеж та рятування людей на них; 3) забезпечення пожежної безпеки.
 9. 9. • Пожежна охорона на місцевому рівні (місцева пожежна охорона) забезпечується місцевими та/або добровільними пожежно- рятувальними підрозділами, створеними відповідними органами місцевого самоврядування. • Пожежна охорона на об’єктовому рівні (об’єктова пожежна охорона) забезпечується професійними або добровільними пожежно-рятувальними підрозділами, які створюються на об’єктах їх керівниками. • Для забезпечення пожежної охорони на місцевому та об’єктовому рівнях на договірних засадах можуть залучатися пожежно- рятувальні підрозділи громадських об'єднань. • Підготовка особового складу та організація гасіння пожеж державними, відомчими, місцевими, добровільними та об’єктовими пожежно-рятувальними підрозділами здійснюється відповідно до нормативно-правових та організаційно-розпорядчих актів центрального органу виконавчої влади, який формує державну політику у сфері цивільного захисту, а також інших центральних органів виконавчої влади та державних органів, до сфери управління яких віднесені підрозділи, що забезпечують відомчу пожежну охорону. • Типові положення про відомчу, місцеву та об’єктову пожежну охорону затверджується Кабінетом Міністрів України”;
 10. 10. Також Кодекс передбачається доповнити статтею 63-1. Добровільні пожежні, згідно із якою: • До здійснення заходів із запобігання виникненню пожеж, їх гасіння, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт можуть залучатися добровільні пожежні. • Добровільними пожежними можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, досягли 18 років, мають повну цивільну дієздатність, здатні за станом здоров'я виконувати покладені на них обов'язки та пройшли відповідну підготовку. • Добровільні пожежні несуть відповідальність за особисту безпеку під час виконання покладених на них обов'язків при час гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт. • Права та обов'язки добровільних пожежних визначаються цивільно-правовими договорами, укладеними між ними та органом місцевого самоврядування, який утворив пожежно-рятувальний підрозділ, установчими документами громадського об’єднання, що утворило пожежно-рятувальний підрозділ, членами якого вони є, а на об'єктах суб'єкта господарювання - актами суб'єкта господарювання.
 11. 11. • Добровільні пожежні можуть бути залучені до гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт тільки за умови відсутності у них медичних протипоказань для такої діяльності, проходження ними необхідної початкової підготовки та за наявності договору про їх особисте страхування. • Добровільні пожежні підлягають обов’язковому особистому страхуванню за рахунок коштів органу місцевого самоврядування, який уклав цивільно- правовий договір з добровільним пожежним, громадським об’єднанням, що утворило пожежно- рятувальний підрозділ, членами якого вони є, та коштів суб'єкта господарювання відповідно до закону. • Підготовка добровільних пожежних здійснюється у навчальних закладах центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених для фінансування центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
 12. 12. • Порядок підготовки добровільних пожежних визначається центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки. • Добровільні пожежні під час здійснення заходів, пов'язаних із запобіганням виникнення пожеж, гасінням пожеж, проведенням аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт керуються цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами у сфері цивільного захисту, пожежної безпеки та рятувальної справи. • Час участі добровільних пожежних, які мають основне місце роботи (навчання), в гасінні пожеж, проведенні аварійно- рятувальних та інших невідкладних робіт, час проходження початкової підготовки, перепідготовки, не може вважатись прогулом на основному місці роботи (навчання). • На період залучення добровільного пожежного до гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, проходження початкової підготовки, перепідготовки за ним зберігається робоче місце та заробітна плата (стипендія) за основним місцем роботи (навчання).
 13. 13. • Органи місцевого самоврядування та суб'єкт господарювання, на об'єкті якого здійснювалося гасіння пожежі, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, можуть приймати рішення про відшкодування вартості робочого часу залучених добровільних пожежних їх роботодавцям. • Матеріальні збитки, пов’язані з пошкодженням майна під час гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, добровільні пожежні не відшкодовують. • Добровільним пожежним, які залучались до робіт з гасіння пожеж або проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, може бути виплачена винагорода за рахунок коштів державного, місцевого бюджету та інших не заборонених законодавством джерел. • Органи місцевого самоврядування в межах визначених законом повноважень можуть встановлювати додаткові гарантії правового і соціального захисту добровільних пожежних.

×