Wikipedia

2,854 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,854
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
662
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Wikipedia

  1. 1. KREATIVNÍ PRÁCES INFORMACEMITÉMA 13WikipediaPo nastudování byste měli:»» znát principy wiki,»» vědět, jaké jsou výhody a nevýhody wiki,»» vědět, jak wiki využít ke studiu.
  2. 2. Proč jsme toto téma zařadili a k čemu sloužíPrincip wiki je rozšířený již po celém světě. Možnost editace obsahu využívajímnozí jedinci a tento způsob se velmi osvědčil. V tomto modulu vám chcemeukázat, jaké možnosti vám wiki přináší. Modul jsme zařadili z toho důvodu,že věříme v sílu sdílení informací a znalostí. Myslíme si, že nechávat si svéznalosti pro sebe je škoda. Právě wiki je jednou z možností, jak můžeme své znalosti předatdál.Klíčové pojmyWiki online stránky a dokumenty, které jsou editoványsvobodně v rámci dané komunity.Wikipedia celosvětová online encyklopedie založená na wiki.2
  3. 3. TeorieWiki je označení online hypertextových dokumentů a webů, do kterých může jedinecsvobodně přidávat obsah a které lze editovat (upravit věcnou chybu, článek přepsat,rozšířit…). Pojem wiki označuje též software, který takovéto dokumenty a weby vytváří.Názevpocházízhavajskéhowikiwiki,kdevýrazznamená„velmirychlý“.Myšlenka wiki se zrodila v roce 1995, kdy Ward Cunningham vytvořilstránky, které mohl editovat každý návštěvník. Následně vzniklaodborná encyklopedie Nupedia založená Jimmym Walesem a LarrymSangerem. Později vznikla Wikipedia a na podobném principu i dalšístránky. Články vydávané v jiných wiki systémech než Wikipedia nejsousoučástí této encyklopedie. Samotná Wikipedia měla v dubnu 2013 přes26 milionů článků.Příkladem wiki systému je již zmiňovaná encyklopedieWikipedia http://cs.wikipedia.org. Je tvořena rozličnýmiuživateli z celého světa. Obsah se tedy velmi rychle rozrůstáa je stále měněn. Velmi důležité je, že obsah je také průběžněkontrolován. Wikipedie se stala jedním z hlavních zdrojů poznání v dnešní době a existujejiž v 285 jazykových verzích.Dalším příkladem mohou být wiki stránky knih a filmuHarry Potter: http://harrypotter.wikia.com/wiki/Main_Page. Fanoušci zde tvoří obsah a budují tak malouencyklopedii knihy a filmu.Velmi dobře se wiki hodí i pro studijní účely. Příkladem může být stránkahttp://www.wikiskripta.eu sloužící lékařským oborům nebo stránkahttp://wiki.ubuntu.cz pro uživatele systému Ubuntu.V tomto modulu se podíváme podrobněji na Wikipedii, která jenejrozšířenějším wiki systémem. Ukážeme se její výhody i nevýhody a příklady editaceobsahu.VýhodyWiki poskytuje tvůrcům i čtenářům obsahu mnoho výhod. Jako tvůrce obsahu (tzv.wikipedista) máte možnost editovat a tvořit obsah. Např. česká Wikipedia nemá ještě mnohohesel pokrytých a vy se tak můžete podílet na rozšiřování znalostí do světa.Wiki je založené na nezaujatosti pohledu, články by tedy měly vždy ukazovat všechny úhlypohledu. U kontroverzních témat je mnohdy vyžadována ověřitelnost údajů.Velikou výhodou wiki je informační provázanost článků - mnoho pojmů v článcích jevytvořeno formou hyperlinků.NevýhodyTatoformatvorbymásamozřejmětakénevýhody.Obecněpředpřijetímstránkyseneprovádížádná kontrola a většina systémů wiki je otevřena veřejnosti. Mnohé wiki stránky jsou všakzpětně kontrolovány a špatný obsah tam dlouho nevydrží.3
  4. 4. 4Kolem Wikipedie už vzniklo několik skandálů, vyvolaných nepravdivým obsahem článků– například v polské verzi Wikipedie dlouho existoval článek o Henryku Batutovi, což bylazcela fiktivní osoba. Trvale kriticky se k Wikipedii vyjadřují zástupci Encyclopedie Britanniky.Aplikace a příkladyWikipedia je pro vás rozsáhlým informačním zdrojem. Podle průzkumu se stává zdrojeminformací pro 82 % vysokoškoláků. Doporučujeme používat ji jako pomůcku při vzdělávání,ale nedoporučujeme vycházet ve svých odborných pracích z Wikipedie. Můžete se z ní aleinspirovat pro další směr práce či zde najít vhodné odborné zdroje.Součástí Wikipedie jsou i přidružené projekty, které můžete využít:»» Wikislovník – výkladový slovník a tezaurus http://cs.wikipedia.org/wiki/Wi-kislovník,»» Wikizdroje – uložiště volných dokumentů http://cs.wikipedia.org/wiki/Wi-kizdroje,»» Wikimedia Commons – sbírka multimediálních souborů http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_Commons,»» Wikizprávy – otevřené zpravodajství http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikizprávy,»» Wikicitáty – sbírka citátů http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikicitáty,»» Wikiknihy – volně dostupné učebnice http://cs.wikibooks.org/wiki/Wikiknihy-:Hlavní_strana.Tipy a trikyV této kapitole si ukážeme, jak editovat či tvořit heslo na Wikipedii.Nejdříve se musíte zaregistrovat. Následně si vyberete, zda chcetetvořit nový článek či jen editovat stávající. Při tvorbě nového článkumůžete kliknout na červený odkazve vámi vybraném článku, kterýsměřuje na nezpracované heslo. Nebomůžete heslo zadat do vyhledávání– pokud heslo neexistuje, nabídnese vám možnost „Vytvořte stránku“. V případě, že námět ještě nenípřipravený, je potřebné si heslo připravit. Najdete si nadřazenýtermín, ten editujete a do editace přidáte heslo v hranatých závorkách[[Evropa]]. Při tvoření nového hesla i při editaci hesla pracujetes editačním oknem. Do něj můžete vepsat váš text (při dodrženíautorského zákona).Základem je doporučení „Editujte s odvahou“. Nebojte se, že něco zkazíte či neznáte všechnytechnické příkazy. Při editaci hesla se nebojte, že zasahujete do cizí práce. Zde je to naopakžádané.Formátování ve wiki je trochu odlišné od formátování v textových editorech či v html.Podívejte se na několik příkladů. Nejpoužívanější formátovací značky jsou značky pro tučnépísmo a kurzívu. Pro ztučnění či zkurzivnění textu se používají apostrofy (‚):»» ‘‘kurzíva‘‘ se zobrazí jako kurzíva (2 apostrofy na každé straně),»» ‘‘‘tučné‘‘‘ se zobrazí jako tučné (3 apostrofy na každé straně),Česká Wikipedie představuje 1% z celkového počtu článků naWikipedii.
  5. 5. 5»» ‘‘‘‘‘tučná kurzíva‘‘‘‘‘ se zobrazí jako tučná kurzíva (2 + 3 = 5 apostrofů na každéstraně).Pro přehlednost delších článků je vhodné rozdělit je prostřednictvím nadpisů a podnadpisůna jednotlivé části:»» == Nadpis nejvyšší úrovně == (2 rovnítka),»» === Podnadpis === (3 rovnítka),»» ==== Podpodnadpis ==== (4 rovnítka),»» ===== Podpodpodnadpis ===== (5 rovnítek).Pro vytvoření odrážek se používá hvězdička:»» Tento text nebude odražen.»» * Tento text je v odrážce první úrovně.»» ** Tento text je v odrážce druhé úrovně.Veškeré podrobnosti najdete ve wiki článcích:»» Jak vytvořit článek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_vytvořit_článek,»» Jak editovat stránku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nápověda:Jak_editovat_stránku,»» Průvodce Wikipedií: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Nápověda:Průvod-ce_Wikipedií.Zdroje a nástroje1. Často kladené otázky. Wikipedie [online]. Poslední editace 7. 4. 2013 [cit.6. 5. 2013]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Čas-to_kladené_otázky.2. Jak editovat stránku. Wikipedie [online]. Poslední editace 31. 3. 2013 [cit. 6. 5. 2013]. Do-stupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nápověda:Jak_editovat_stránku.3. Jak vytvořit článek. Wikipedie [online]. Poslední editace 7. 4. 2013 [cit. 6. 5. 2013]. Do-stupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_vytvořit_článek.4. Wikipedie. Wikipedie [online]. Poslední editace 1. 4. 2013 [cit. 6. 5. 2013]. Dostupné z:http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie.Doporučujeme k přečtení knihu: TAPSCOTT, Don a Anthony D. Williams. Wikinomie. Jakmasová spolupráce mění svět a obchod. Praha: Fragment, 2010.Nástrojhttp://www.wikia.com/Wikia – na těchto stránkách naleznete různé wiki a můžete si takévytvořit svoji vlastní wiki.K zamyšlení1. Používáte Wikipedii?2. Kdy byste Wikipedii využili, a kdy ne?3. Co by vás motivovalo podílet se na obsahu Wikipedie?

×