NÁSTROJE PRO ONLINE DOTAZNÍKY
Mgr. Gabriela Šimková

Brno 2013
1. Survs
Survs je nástroj, který svým uživatelům nabízí možnost
vytváření, sdílení a vyhodnocování dotazníků v online pros...
Omezení, která při využití free verze Survs pocítíte nejvíce, je limitovaný počet otázek, které
můžete v dotazníku položit...
2. Surveymonkey
Dalším z online výzkumných nástrojů, které můžete využít, je SurveyMonkey. Tato aplikace
poskytuje obdobné...
Neplacenou Basic verzi SurveyMonkey využijete zejména pro menší dotazníkové průzkumy, kdy nepotřebujete položit více jak 1...
3. Polldaddy
(text je převzat z webových stránek nastroje.knihovna.cz, autorkou textu je Irena Hodžová)

„Vytvořte úžasné ...
Shrnutí:
Odkaz: www.polldaddy.com
Čeština: ne
Ostatní jazyky: AJ
VERZE ZDARMA NABÍZÍ:
Časové omezení: není
Počet výzkumů: ...
4. GoogleDocs
Google Docs je prostředí, které umožňuje vytváření a sdílení dokumentů různých typů. Od klasických textových...
5. Easyresearch
Toužíte-li po české aplikaci, můžete vyzkoušet třeba Easyresearch.biz. I Easyresearch
umožňuje sesbírat 10...
6. Survio

Mezi další české aplikace pro tvorbu dotazníků se řadí Survio. Survio nabízí intuitivní a přehledné uživatelské...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Online dotazniky: studijni text

1,072 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,072
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Online dotazniky: studijni text

 1. 1. NÁSTROJE PRO ONLINE DOTAZNÍKY Mgr. Gabriela Šimková Brno 2013
 2. 2. 1. Survs Survs je nástroj, který svým uživatelům nabízí možnost vytváření, sdílení a vyhodnocování dotazníků v online prostředí. Abyste mohli realizovat výzkum pomocí Survs.com, je třeba se zaregistrovat. Příjemným překvapením je absence vyplňování zbytečných identifikačních údajů. Jediné, co musíte udělat, je vyplnit uživatelské jméno, heslo a e-mail, na který Vám bude zaslán odkaz, po jehož potvrzení již můžete využívat všeho, co Vám Survs ve Free verzi nabízí. Uživatelské prostředí je v Survs příjemné, přehledné a intuitivní. K dispozici je video tutorial, kde jsou vysvětleny základní i pokročilé funkce, které budete během realizace výzkumu potřebovat. Příjemným překvapením je i uživatelská podpora, dobře zpracované návody a FAQ. Survs nemá českou lokalizaci. Tvorba dotazníku Při tvorbě samotného dotazníku si můžete zvolit z několika předpřipravených šablon. Šablonou se můžete inspirovat, ponechat ji v původním znění, či ji celou předělat podle svého. Vzhledem k tomu, že otázky jsou v AJ (či jiném Vámi zvoleném jazyce), budete je chtít pravděpodobně přeložit nebo změnit na jiné. Ačkoli Survs není lokalizovaný do češtiny, s českými znaky a jejich zobrazováním problém nemá. Editace či přidávání otázek je jednoduchá. U každé z nich máte možnost zvolit pro vás optimální řešení. Survs v neplacené verzi nepodporuje možnost vkládání obrázků a vytvoření logické struktury (přeskakování) v dotazníku. Sdílení dotazníku Po vytvoření dotazníku si můžete zvolit kanál, kterým chcete své respondenty oslovit. Survs nabízí možnost vygenerovat URL, po jejímž rozkliknutí se respondenti dostanou k dotazníku, HTML kód pro vložení na www stránky, či rozesílání pozvánek respondentům e-mailem.
 3. 3. Omezení, která při využití free verze Survs pocítíte nejvíce, je limitovaný počet otázek, které můžete v dotazníku položit, a samotná analýza výsledků, která nepodporuje možnost filtrování dat, jejich export do jiných formátů či sdílení. Tyto limity však odpadnou při přechodu na některou z placených verzí aplikace. Cena u balíčku Basic začíná na 19 $ / měsíc. Shrnutí: Odkaz: www.survs.com Čeština: není Ostatní jazyky: AJ, NJ, IT, FR, RUS aj. VERZE ZDARMA NABÍZÍ: Časové omezení: není Počet výzkumů: neomezený Počet otázek / dotazník: 10 Maximální počet respondentů: 200 Výběr ze šablon či motivů: ano PLACENÉ VERZE DÁLE NABÍZEJÍ:  práci ve virtuálním týmu,  export získaných výsledků do jiných formátů,  nahrávání loga i obrázků.
 4. 4. 2. Surveymonkey Dalším z online výzkumných nástrojů, které můžete využít, je SurveyMonkey. Tato aplikace poskytuje obdobné služby jako Survs.com. Liší se především uživatelským rozhraním a některými funkcemi, které jsou dostupné v neplacené verzi. SurveyMonkey bude vyhovovat spíše zkušenějším uživatelům. Při práci s ním jsem prostředí vnímala jako méně intuitivní a uživatelsky náročnější, než tomu bylo u Survs. Free verze nabízí oproti Survs i vkládání obrázků. Dále si pak můžete navrhnout vzhled dotazníku a je ošetřena i unikátnost IP (tedy máte jistotu, že z jedné IP adresy neodpoví více než jeden respondent a nebude tak docházet k nežádoucímu zkreslení výsledků). Tvorba dotazníku Při vytváření dotazníku si můžete zvolit, zda chcete využít nějakou již existující šablonu (v bezplatné Basic verzi můžete vybírat z počtu 31), nebo zda budete otázky pokládat sami. Následně si můžete vybrat vzhled dotazníku. Samotná tvorba otázek je poměrně jednoduchá. Napíšete text otázky a vyberete si ze škály možností odpovědí tu, která je pro daný typ otázky nejvhodnější. SurveyMonkey jich (jak vidíte na obrázku výše) nabízí velké množství. V tomto ohledu je tedy o něco variabilnější než Survs. Free Basic verze však také nepodporuje logickou strukturu a větvení dotazníku. Zobrazení sesbíraných dat je přehledné. Nástroj dovoluje i tvorbu grafů, avšak jen omezeně s vodoznakem SAMPLE. Sdílení dotazníku Hotový dotazník můžete opět jednoduše sdílet několika způsoby. Vygenerováním URL, pomocí e-mailu, vložením na své webové stránky či na svém Facebookovém profilu.
 5. 5. Neplacenou Basic verzi SurveyMonkey využijete zejména pro menší dotazníkové průzkumy, kdy nepotřebujete položit více jak 10 otázek a počet respondentů není více jak 100. A také tehdy, kdy není třeba pokročilé analýzy dat. Jednoznačnou výhodou oproti bezplatné verzi Survs je možnost vkládání obrázků do dotazníku. Nevýhodou pak poloviční počet respondentů, kteří mohou odpovědět. Placená verze této služby s pokročilejšími možnostmi začíná na 25€/měsíc. Shrnutí: Odkaz: http://www.surveymonkey.com/ Čeština: ne Ostatní jazyky: AJ VERZE ZDARMA NABÍZÍ: Časové omezení: není Počet výzkumů: neomezený Počet otázek v dotazníku: 10 otázek / výzkum Maximální počet respondentů: 100 respondentů / výzkum Výběr ze šablon či motivů: ano PLACENÉ VERZE DÁLE NABÍZEJÍ:  export výsledků do dalších souborů,  větší možnosti zpracování získaných výsledků,  integrace se statistickými programy,  textovou analýzu.
 6. 6. 3. Polldaddy (text je převzat z webových stránek nastroje.knihovna.cz, autorkou textu je Irena Hodžová) „Vytvořte úžasné průzkumy, ankety, kvízy a během několika minut. Sbírejte odpovědi prostřednictvím své webové stránky“ – motto Polldaddy.com. Po přihlášení uvedením svého jména a e-mailu musíme počkat na aktivační e-mail a nový účet zaktivovat. Pak už můžeme začít s dotazníkem, anketou, kvízem či hodnocením. To vše systém umí vytvořit! Nejdříve budeme tvořit dotazník. Pojmenujeme ho a vybereme styl z 15 nabízených. Pokud nám žádný z nich nevyhovuje, je možné si vytvořit vlastní (ale je zapotřebí znalosti CSS).Pak určíme, zda se má dotazník uzavřít ke stanovenému datu či po určitém množství odpovědí. Lze také zvolit, zda bude odpovídat 1 respondent z konkrétního PC či jich může být více. Můžeme také určit omezení – ochranu heslem, případně omezením IP. Dotazník začínáme vytvořením hlavičky a pak už vkládáme otázky, které je možné stanovit jako povinné. U textových odpovědí systém nabízí volbu velikosti okna odpovědi – malé, střední velké – podle předpokládané délky textu. Dalším typem odpovědí je výběr jedné nebo více možností z nabídky. Lze tvořit i odpovědi mřížkou – volba více možností u jednotlivých otázek. Po dokončení ještě upravíme vzhled dotazníku – barvu textu a pozadí. Systém pak vytvoří embed kód v javaskriptu, QR kód, banner. Svůj dotazník můžete i sdílet na Facebooku, iPadu, přímým odkazem, linkem, e-mailem, atd. Podobně jako dotazník lze vytvořit anketu – zadáním možností odpovědí na anketní otázku; výběrem stylu; určením, jak zobrazit výsledky. Také můžeme blokovat opakování respondentů, povolit či zakázat komentáře. Program vygeneruje embed kód, který pak lze vložit do nejrůznějších sociálních sítí a médií (MySpace, Posterous, Twitter, Facebook, Ning atd.) Podobně jednoduše lze sestavit i kviz a hodnocení, kde lze volit velikost i barvu přidělovaných hvězdiček (palců: nahoru x dolů). Hodnocení je možné využít jako zpětnou vazbu na blogy, weby, fotografie atd.
 7. 7. Shrnutí: Odkaz: www.polldaddy.com Čeština: ne Ostatní jazyky: AJ VERZE ZDARMA NABÍZÍ: Časové omezení: není Počet výzkumů: neomezený Počet otázek v dotazníku: 10 otázek / výzkum Maximální počet respondentů: 200 respondentů / měsíc Nabídka grafických šablon: ano PLACENÉ VERZE DÁLE NABÍZEJÍ:  export dat,  sdílení výsledků průzkumu.
 8. 8. 4. GoogleDocs Google Docs je prostředí, které umožňuje vytváření a sdílení dokumentů různých typů. Od klasických textových přes tabulkové .xls soubory až po vytváření prezentací. Pro tvorbu a vyhodnocování dotazníků je vhodný Google Form. I Google Docs nabízí výběr z několika grafických šablon pro volbu vzhledu dotazníku. Nenabízí však žádné šablony pro různé typy výzkumů. Tvorba dotazníku Pro využívání Google Docs je nutné založení účtu u společnosti Google. Po registraci pak máte možnost využití i jiných Google služeb včetně právě Google Docs. Služba je bezplatná, počet dotazníků, které můžete vytvořit, stejně jako počet otázek, které můžete položit, je neomezený. Musíte však počítat s téměř nulovou technickou či administrativní podporou a poněkud těžkopádnějším rozhraním při tvorbě samotného dotazníku Google Docs nabízí výběr z několika typů odpovědí i možnost větvení dotazníku. Nasbíraná data jsou zobrazena pomocí grafů, můžete si však zvolit i zobrazení či export do tabulkového formátu. Pokročilejší analýzu dat však od Google Docs neočekávejte. Sdílení dotazníku Dotazník je možno sdílet pomocí vygenerovaného URL. Například vložením na blog, webové stránky, Facebookový profil apod. Není ošetřena unikátnost IP adresy.
 9. 9. 5. Easyresearch Toužíte-li po české aplikaci, můžete vyzkoušet třeba Easyresearch.biz. I Easyresearch umožňuje sesbírat 100 responzí zdarma, za další se již platí. Výhodou systému je pěkné grafické rozhraní dotazníků, komunikace v češtině, klientský přístup firmy i množství funkcí, které systém nabízí. Pokud ale očekáváte skutečně dotazníkový systém 2.0 s možností týmové spolupráce, Easyresearch vás může trochu zklamat. I přesto patří v českém prostředí mezi nejúspěšnější aplikace. Shrnutí Odkaz: http://easyresearch.cz Čeština: ano Ostatní jazyky: VERZE ZDARMA NABÍZÍ: Časové omezení: 30 dní Počet výzkumů: neomezený Počet otázek v dotazníku: není Maximální počet respondentů: 100 respondentů Nabídka grafických šablon, vkládání loga a obrázků: ano PLACENÉ VERZE DÁLE NABÍZEJÍ:  export výsledků do dalších souborů,  větší možnosti zpracování získaných výsledků,  integrace se statistickými programy,  textovou analýzu.
 10. 10. 6. Survio Mezi další české aplikace pro tvorbu dotazníků se řadí Survio. Survio nabízí intuitivní a přehledné uživatelské prostředí jak pro správu vytvořených výzkumů, tak i pro samotnou tvorbu dotazníku. Nástroj umožňuje vybírat z celé řady typů otázek (např. výběr z možností, textová odpověď, matice, výběr data, rozdělovací škála), které můžete obohatit i o grafické či textové prvky. Využít můžete i některou z již vytvořených šablon, které lze upravit podle Vašich potřeb. Práce se sesbíranými daty a zpracování výsledků rovněž není složité. Survio Vám automaticky vyhodnotí získaná data a převede je do grafů. Výsledky lze poté exportovat do pdf a vytvořit tak závěrečnou zprávu k výzkumu. Shrnutí Odkaz: www.survio.com Čeština: ano Ostatní jazyky: VERZE ZDARMA NABÍZÍ: Časové omezení: není Počet výzkumů: 5 Počet otázek v dotazníku: neomezený Maximální počet respondentů: 100 respondentů / měsíc Nabídka grafických šablon, vkládání loga a obrázků: částečně PLACENÉ VERZE DÁLE NABÍZEJÍ:  větší počet výzkumů a responsí,  export výsledků do dalších souborů (.xls, .csv, .xml, .html),  větší výběr již vytvořených šablon,  zabezpečení dotazníku heslem,  možnost vložit vlastní grafické prvky do dotazníku.

×