Netron Techweek 2007 WCF

578 views

Published on

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
578
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • 03/07/13 23:17 WSE ? Web Service Enhancements hakkında biraz bilgi edinelim.
 • 03/07/13 23:17
 • WSE – Web Services Enhancements-> Çoğunlukla web servislerinde güvenlik üzerine geliştirilmiş eklentileri içeren bir microsoft mimarisidir. WCF doğrudan WSE 3.0’ ı içermektedir.
 • Burada tüm parçaların, sipariş mantığını kendi içlerinde uyguladıkları düşünülür. Buna göre sipariş mantığında bir değişklik olduğundan bunu tüm iş parçalarına uygulamak gerekecektir. Üstelik yeni iş parçaları eklendiğinde bunlarada sipariş mantığının genişletilmesi gerekir. Çözüm, söz konusu sipariş mantığını bir servis olarak tasarlamaktır.
 • Burada tüm parçaların, sipariş mantığını kendi içlerinde uyguladıkları düşünülür. Buna göre sipariş mantığında bir değişklik olduğundan bunu tüm iş parçalarına uygulamak gerekecektir. Üstelik yeni iş parçaları eklendiğinde bunlarada sipariş mantığının genişletilmesi gerekir. Çözüm, söz konusu sipariş mantığını bir servis olarak tasarlamaktır.
 • MTOM -> Microsoft Transmission Optimization Mechanism -> Web servislerinden etkili bir şekilde binary veri gönderilme ve alınma işlemleri ile ilgilenir.
 • Tcp protokolü üzerinde binary mesajlaşma vardır. Müşterik Windows Doğrulama sistemleri kullanılabilir. NTLM(NT LAN Manager) ve Kerberos(Bir Computer Network Authentication Protocol) gibi. Windows Ehliyetleri (Windows Credentials) yardımıyla mesaj koruması(Message Protection) sağlanır.
 • Transfer güvenliği HTTPS ile yada Mesaj Seviyesinde WS*’ a uygun olacak şekilde karşılanabilir. Standart internet tabanlı kullanıcı adı ve şifre doğrulama sistemi kullanılabilir. Örneğin Asp.Net 2.0 ile gelen AspNetDb’ den faydalanılabilir. Http/Text veya Http/MTOM ile mesaj gönderilebilir. WS* Protokolüne destek vardır. Http ile olan erişimde mesaj seviyesinde koruma yer almaktadır. Https içinse iletişim seviyesinde güvenlik söz konusudur.
 • Bu senaryoya göre, istemcideki mesajlar sertifika yardımıyla servise gönderilirler. Dolayısıyla sertifika tabanlı doğrulama (Certificate Based Authentication) yapılır. Transfer Security istenirse HTTPS ile istenirse mesaj seviyesinde sağlanabilir. Burada mesaj seviyesindedir. Eğer istemciler intranet içerisindelerse aynı senaryo TCP/Binary bazlı olarakda gerçeklenebilir. Tabi bu durumda Binding tipini değiştirmek gerekecektir.
 • Bu senaryoya göre istemciler web uygulamasına bağlanırlar. Burada authentication veya authorization işlemleri için yine aspnetdb kullanılır. Servisi kullanan web uygulamasının kendisidir. Web uygulaması servise yine sertifika ile bağlanır. Ancak performans için Tcp/Binary şeklinde bir bağlantı kurar.
 • 03/07/13 23:17
 • 03/07/13 23:17
 • 03/07/13 23:17
 • Bu şekle göre istemcinin talepte bulunduğu işlemler sonrası Servis A, Servis B ve Servis C üzerindeki kaynaklardaki işlem parçalarının başarılı bir şekilde tamamlanmasını istemektedir. Bir başka deyişle Servis B , Servis C ve Servis A üzerindeki işlem parçalarının hepsinin ayrı ayrı başarılı olmaları gerekmektedir. Burada ortaya bir koordinasyon problemi çıktığıda son derece açıktır. Örneğin aşağı daki maddeler halinde sıralanmış olan soruların söz konusu sistemde nasıl karşılanabileceği düşünüldüğünde, sadece bu işler için neden güçlü koordinasyon uygulamaları yazıldığı daha kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Acaba bu sistemde Transaction' ı kim başlatacak? Diyelimki Transaction birisi tarafından başlatıldı. Diğer işlem parçalarını açılan bu Transaction' a kim dahil edecek (auto enlist) ? Öyleki dahil olmadan transaction' ın farklı sistemlere yayıldığı nasıl anlaşılacak? Geri alma (Rollback) veya onaylama (Commit) işlemlerini kim üstlenecek? Birden fazla servis söz konusu olduğundan bunlar üzerinde toplu bir rollback veya commit kararı nasıl ve neye göre verilecek? Transaction' ı üstlenen, bir başka deyişle süreci başlatıp bitirecek olan servis, diğer servislerdeki işlem parçalarının sonuçlarından nasıl haberdar olacak? Bahsedilen bu işlem parçalarını içeren ve yürüten servisler farklı platformlarda hatta farklı iletişim seviyelerinde (Http, Tcp gibi) olduğu zaman nasıl kontrol altına alınacak?
 • WSAT – Web Service Atomic
 • İstemci uygulama, Makine A üzerinde yer alan servisten bir işlem için talepte bulunmaktadır. Makine A üzerinde yer alan servis bu senaryoda root olarak görev yapmaktadır. Buna göre transaction' ın başlatılmasından hatta sonlandırılmasında n (ister commit ister rollback) kendisi sorumludur. Makine A' da yer alan servis işlemlerin geri kalanı için Makine B ve C üzerinde yer alan servisleride kullanmaktadır. Burada root servis kendi proxy nesnesi yardımıyla B ve C servislerine bir transaction ID değeri gönderir. Bu transaction ID sistem tarafından üretilen benzersiz ve tekrar etmeyen bir değerdir. Bunu programlama ortamında da kullanabildiğimiz GUID (Global Unique IDentifier) değeri olarak düşünebiliriz. Söz konusu ID, B ve C servisleri tarafından kendi makinelerindeki DTC hizmetlerinede bildirilir. Bir başka deyişle B ve C makinelerinde yapılmak üzere olan işlemlerin, transaction ID' si belirtilen sürece ait oldukları bildirilir. Dolayısıyla B ve C servislerinin yürüttükleri işlemler otomatik olarak, root servis tarafından açılan transaction' a dahil edilmiş olurlar. Bu işlemlerin ardından tahmin edileceği üzere çift yönlü geçerli kılma protokolü (two phase commit protocol) başlar. Yani root servis, transaction' a dahil olmuş diğer servislerden oylarını ister. Burada diğer makinelerdeki DTC servisleri devreye girerek oylama (vote) sonuçlarını root DTC servisine iletirler. Eğer herkes kabul ediyorsa, bir başka deyişle transaction' a dahil olan tüm servisler yaptıkları işlemlere onay vermişse, root servis ikinci aşamaya geçer. Bu aşamada da transaction' a dahil olan servislere işlemleri onaylamalarına dair bilgi gider. Sonuç olarak işlemler onaylanır (Commit) . Elbetteki diğer makinelerdeki DTC' lerden gelecek tek bir iptal isteği, tüm transaction' ın iptal edileceği ve işlemlerin geri alınması için root DTC' den, bağlı olan servislere bilgi gönderileceği anlamına da gelmektedir (Rollback) . Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biriside, yönetsel işlemleri üstlenen Dağıtık Transaction Koordinasyon(DTC) servisinin, root makinede olmasıdır. Bir başka deyişle Servis Yönelimli Mimari (SOA) modelindeki tüm DTC' lerin oylarını kontrol edip, kabul edilmeleri veya iptal işlemlerini gerçekleştirebilecek tek bir DTC var olabilir.
 • İlk olarak istemci uygulama Servis A üzerinden bir operasyon çağrısında bulunur. Şekle göre Servis A bağlayıcı tipini (Binding Type) istemcilerden gelecek transaction akışlarını destekleyecek biçimde tasarlamıştır. Üstelik çağırılan operasyon için Servis A, Transaction akışına izin vermektedir. Bununla birlikte istemcide açılan bir Transaction mevcut değildir. Lakin Servis A için TransactionScopeRequired özelliğinin değeri true olarak belirlenmiştir. Buna göre söz konusu operasyon için Servis A otomatik olarak bir Transaction alanı (Scope) açacaktır. Gelelim Servis B' ye. Servis A, Servis B üzerinden de bir operasyon çağrısı yapmaktadır. Servis B' ye ait bağlayıcı tip(binding type) diğer istemcilerden transaction akışına izin vermektedir. Bununla birlikte Servis B' deki operasyonun TransactionFlow özelliği Mandatory olarak belirlenmiştir. Bir başka deyişle Servis A' nın Servis B' ye bir Transaction akışı sağlaması şarttır. Diğer taraftan Servis B' deki TransactionScopeRequired özelliğinin değeri true olduğundan Servis B' deki operasyon, otomatik olarak Servis A' dan gelen Transaction Scope ' a dahil olacaktır. Buna göre Servis A ve Servis B aynı Transaction Scope içerisinde çalışacaktır. Servis B, Servis C üzerinden bir operasyon çağırmaktadır. Servis C' deki duruma baktığımızda, bağlayıcı tipin başka servis veya istemcileriden gelen transaction akışına izin vermediği görülmektedir. Bununla birlikte operasyon içinde, transaction akışına izin verilmemektedir. Ancak çağırılan operasyonun bir transaction içerisinde çalıştırılması gereklidir. Çünkü TransactionScopeRequired özelliğinin değeri true olarak ayarlanmıştır. Bu sebepten Servis C kendine ait Transaction alanı içerisinde çalışmaktadır. Servis C, Servis D üzerinden de bir operasyon çağırmaktadır. Servis C' dekine benzer olarak diğer servis veya istemcilerden gelecek transaction akışına izin vermeyecek şekilde bağlayıcı tipi ayarlanmıştır. Diğer yandan çağırılan operasyon içinde transaction akışına izin verilmemekte ve yeni bir transaction oluşturulması da engellenmektedir. Dolayısıyla buradaki operasyon tamamen transaction haricinde kendi haline çalışmaktadır.
 • Netron Techweek 2007 WCF

  1. 1. WCFWindows CommunicationFoundationBurak Selim ŞenyurtMVP(Visual Developer – Visual C#)Netron – Master Trainerburak.senyurt@netron.com.tr
  2. 2. Seminer İçeriği• WCF (Windows Communication Foundation) Kimdir?• WCF Öncesi Halimiz• WCF ve SOA (Service Oriented Architecture)• Kuşbakışı WCF Mimarisi• Örnek WCF Vakkaları• Demo - Merhaba WCF• Hosting Seçenekleri• Demo - Windows Servisi Olarak Yayınlamak• Geliştirici için Kazançlar• Daha Ne Var?• Yardımcı Kaynaklar• Soru – Cevap
  3. 3. WCFKimdir?
  4. 4. WCF (Windows Communication Foundation) Kimdir?Microsoft .NetFramework 3.0 Windows Communication Foundation (WCF)
  5. 5. WCF Kimdir?Servis yönelimlimimari(Service OrientedArchitecture - SOA) içinuygulamalar geliştirmekamacıyla, Microsoft tarafındanüretilmiş birleştirilmiş, kolay vegüçlü yeni bir programlamaanlayışıdır.
  6. 6. WCF Kimdir? ASMX .NET RemotingDiğer Platformlar Genişletilmiş İle daha kolay Remoting uyumluluk Nitelik Tabanlı Programlama MSMQ WS-* Protokol Desteği Enterprise System.Messaging Services WSE
  7. 7. WCF Kimdir? WCF, hızlı bir şekilde servis yönelimli mimariyi baz alanuygulamalar yazabilmek için geliştirilmiş, birleştirilmiş(unified)bir Framework API si olarak düşünülebilir. WCF, Windows tarafındaki çeşitli dağıtık mimarimodeller arasındaki entegrasyonun tek bir çatı altındatoplanabilmesini sağlamaktadır (Integration). WCF, önceki dağıtık mimari modellerine göre platformdesteğini daha güçlü desteklemektedir (Interoperability) .
  8. 8. WCF ÖncesiHalimiz
  9. 9. WCF Öncesi HalimizCOM+ .Net Remoting Xml Web Services WSE MSMQ
  10. 10. WCF ve SOA
  11. 11. WCF ve SOAAzon Yarış Bisikleti Pedalları Satıcısı Muhasebe İmalatçı Call Center Pazarlama Satış Ofisi Web Sayfası Elamanı
  12. 12. WCF ve SOA Azon Yarış Bisikleti Pedalları Satıcısı Muhasebe İmalatçı Call Center SiparişTicari Ortak CRM Servisi Pazarlama Satış Ofisi Web Sayfası Elamanı
  13. 13. Kuşbakışı WCFMimarisi
  14. 14. Kuşbakışı WCF Mimarisi WCF, CLR(Comman LanguageRuntime) tiplerinin birerservis olaraksunulabilmesini ve hattaservislerin de birer CLRtipiymiş gibi elealınabilmesini sağlayanbir mimari sağlamaktadır.
  15. 15. Kuşbakışı WCF Mimarisi endPoint bir servisin dışortama sunulan arayüzüdür(Interface). endPoint, istemcilerinproxy üzerinden gönderdiğive aldığı mesajların servistarafında karşılandığı WCF’ in ABC’ sinoktadır.
  16. 16. Kuşbakışı WCF Mimarisi WCF’ in ABC’ si -> Adresler (Addresses) Hizmette bulunan her servis benzersiz bir adresesahip olmalıdır. Servis adresi, servisin yeri (service location) vetaşıma protokolü (transport protocol) bilgilerinden oluşur. Servis yeri, bilgisayar, site, network, iletişim portu,pipe, URI, queue adı veya belirli bir path bilgisi olabilir. Taşıma protokolü, HTTP,TCP, P2P (Peer ToPeer), IPC (Inter-Process Communication), MSMQ(Microsoft Message Queuing) olabilir.
  17. 17. Kuşbakışı WCF Mimarisi WCF’ in ABC’ si -> Adresler (Addresses) net.tcp://localhost:4578/MatSrv net.msmq://localhost:6789/MatSrv http://localhost:9001/MatSrv ...
  18. 18. Kuşbakışı WCF Mimarisi WCF’ in ABC’ si -> Bağlayıcılar(Bindings) Bağlayıcılar temel olarak servisler ile nasıl iletişimkurulacağını tanımlamak üzere kullanılırlar. Bir bağlayıcı tip (Binding Type), taşıma tipi(transport type), protokol(protocol) ve veriçözümlemesi(data encoding) bildirir.
  19. 19. Kuşbakışı WCF Mimarisi Veri Konfigurasyon Taşıma Çeşidi Çözümlemes Platform Desteği Binding Tipi Elementi (Transport Type) i (Inter operatbility) (Data Encoding)BasicHttpBinding <basicHttpBinding> HTTP / HTTPS Text VarNetTcpBinding <netTcpBinding> TCP Binary YokNetPeerTcpBinding <netPeerTcpBinding> P2P Binary YokNetNamedPipeBinding <netNamedPipeBinding> IPC Binary YokWSHttpBinding <wsHttpBinding> HTTP/HTTPS Text/MTOM VarWSFederationBinding <wsFederationHttpBinding> HTTP/HTTPS Text/MTOM VarNetMsmqBinding <netMsmqBinding> MSMQ Binary YokMsmqIntegrationBinding <msmqIntegrationBinding> MSMQ Binary VarWSDualHttpBinding <wsDualHttpBinding> HTTP Text/MTOM Var
  20. 20. Kuşbakışı WCF Mimarisi WCF’ in ABC’ si -> Sözleşmeler(Contracts) Sözleşmeler bir servisin ne iş yaptığınınbilinmesinde önemli rol oynarlar. Bu özellikle, istemcilerinihtiyaç duyduğu proxy sınıflarının yazılmasında önem arzeden bir konudur. WCF da tüm servisler dış ortama bir sözleşme(Contract) sunar.
  21. 21. Kuşbakışı WCF Mimarisi WCF’ in ABC’ si -> Sözleşmeler(Contracts)WCF 4 farklı sözleşme çeşidi sunar.  Servis Sözleşmesi (Service Contract): Servis üzerinden hangi operasyonların gerçekleştirilebileceğini tanımlayan sözleşme çeşididir.  Veri Sözleşmesi (Data Contract) : Servislerden istemcilere giden ve istemcilerden servise gelen veri tiplerini tanımlayan sözleşme çeşididir.  Hata Sözleşmesi (Fault Contract): Servis tarafından hangi hataların fırlatılabileceğini ve bunların istemciye nasıl aktarılacağını tanımlayan sözleşme çeşididir.  Mesaj Sözleşmesi (Message Contract): Servislerin mesajlar ile etkileşimde bulunmasını sağlayan sözleşme çeşidir.
  22. 22. Örnek WCFVakkaları
  23. 23. Örnek WCF VakkalarıKlasik Intranet Modeli Active Directory NetTcpBinding Servis (Service) İş Nesnesi (Business TCP TCP Components) Veri Erişim Doğrulama Katmanı Istemci (Authentication) (DAL)
  24. 24. Örnek WCF VakkalarıWeb Servisi Modeli BasicHttpBinding HTTPS İş S NBasic Username e e DProfile r s AspNetDb A v n L Username e i s HTTP s i WsHttpBindingWS*Profile
  25. 25. Örnek WCF VakkalarıGüvenilir İş Ortağı Modeli S İş N WsHttpBinding e e HTTP HTTP D r s Aİş Ortağı v n L e(Internet i sİstemcisi) Sertifika s i Deposu (Certificate Store)
  26. 26. Örnek WCF VakkalarıWeb Uygulaması Tabanlı Model S İş NetTcpBinding N e e HTTPS Asp.Net D App. r s TCP A(Internet v n L eİstemcisi) i s AspNetDb Sertifika s i Deposu (Certificate Store)
  27. 27. DemoMerhaba WCF
  28. 28. Hosting Seçenekleri
  29. 29. Hosting Seçenekleri
  30. 30. DemoWindows ServisiOlarak Yayınlamak
  31. 31. Geliştirici içinKazançlar
  32. 32. Geliştirici için Kazançlar Verimlilik – VS.Net 2003class HelloService { [WebMethod] public String Hello(String Greeting) { 20,379 satır X509CertificateCollection collection = new güvenlik X509CertificateCollection(); IntPtr blob = Marshal.AllocHGlobal(Marshal.SizeOf( 5,988 satır typeof(CRYPTOAPI_BLOB))); IntPtr data = (IntPtr)((int)blob + güvenilir Marshal.SizeOf(typeof(CRYPTOAPI_BLOB))); mesajlaşma … 25,507 satır SeqAckRange range = new SeqAcknRange(id, low, high ); transaction SeqAckRange[] ranges = { range }; ReliableQueue.ProcessAcks( ranges ); … 4,442 satır alt yapı hazırlığı BeginTransaction (NULL, ISOLATIONLEVEL_SERIALIZABLE, 0, pITxOptions, &pITransaction); Toplam Satır … 56,296 return Greeting; }}
  33. 33. Geliştirici için Kazançlar Verimlilik – VS.Net 2003class HelloService { [WebMethod] public String Hello(String Greeting) { foreach ( SecurityToken tok in requestContext.Security.Tokens 10 satır { güvenlik X509SecurityToken token = tok as X509SecToken } 1,804 satır … güvenilir mesajlaşma SeqAckRange range = new SeqAcknRange(id,low,high ); SeqAckRange[] ranges = { range }; ReliableQueue.ProcessAcks( ranges ); 25,507 satır … transactions BeginTransaction (NULL, ISOLATIONLEVEL_SERIALIZABLE, 0, pITxOptions, &pITransaction); Toplam Satır … 27,321 return Greeting; }}
  34. 34. Geliştirici için Kazançlar Verimlilik – Visual Studio 2005[ServiceContract]class HelloService{ [OperationContract] [PrincipalPermission(SecurityAction.Demand, Role = “Adminstrators")] 1 kod + 2 config [TransactionFlow(TransactionFlowOption.Mandatory)] güvenlik [OperationBehavior(TransactionScopeRequired = true, TransactionAutoComplete = true)] String Hello(String Greeting) {return Greeting;} 0 kod + 1 config} güvenilir mesajlaşma<bindings> <wsHttpBinding> 2 kod + 1 config (attr.) <binding name="Binding1“ transactionFlow="true"> <security mode="Message"> transactions <message clientCredentialType="Windows“/> </security> <reliableSession enabled="true" /> Toplam Satır </binding> 3 kod+ 4 config </wsHttpBinding></bindings>
  35. 35. Geliştirici için KazançlarMicrosoft Service Configuration Editor
  36. 36. Daha Neler Var?
  37. 37. Daha Ne Var?Hata Yönetimi (Fault Management)Transaction Yönetimi (Transaction Management)Asenkron Erişimler (Asynchronous Access)Mesaj Seviyesinde Güvenlik (Message Level Security)İletişim Seviyesinde Güvenlik (Transport Level Security)Internet veya Intranet Üzerinden GüvenlikÖzel Bağlayıcı Tipler (Custom Binding Types)Çift Yönlü İletişim ve Olay Tetikleme
  38. 38. Daha Ne Var? Transaction Yönetimi
  39. 39. Daha Ne Var? Transaction YönetimiBinding Tipi Transaction Protokolü DesteğiBasicHttpBinding Destek yokWSHttpBinding WSATWSDualHttpBinding WSATWSFederationHttpBindin WSAT gNetTcpBinding OleTxNetPeerTcpBinding Destek yokNetNamedPipesBinding OleTxNetMsmqBinding Destek yokMsmqIntegrationBinding Destek yok
  40. 40. Daha Ne Var? Transaction Yönetimi
  41. 41. Daha Ne Var?Transaction Yönetimi
  42. 42. Yardımcı Kaynaklar
  43. 43. Yardımcı KaynaklarC#Nedir? (www.csharpnedir.com)Bsenyurt (www.bsenyurt.com)Programming WCF ServicesJuval Löwy – O’ReillyProfessional WCF ProgrammingScott Klein – WroxPro WCF - Practical Ms SOA ImplementationChris Peiris, Denis Mulder - APressMichele Leroux Baustamante – WCF Web Cast SeriesMSDN Magazine – Service Station
  44. 44. Soru - Cevap
  45. 45. Küresel Isınma (Global Warm)
  46. 46. Bunları Yapmazsak Elektrik tüketimi daha düşük bilgisayarlar alınmalı. Masaüstü PC yerine dizüstü bilgisayarlar tercihedilmeli. Yazıcıdan kağıt çıktısı alınması asgariye indirilmeli. Bilgisayarlar bekleme konumunda bırakılmamalı. Kullanılmayan bilgisayarlar atılmamalı. Gereksiz kâğıtlar müsfette kullanım için saklanmalıdır.
  47. 47. Bunları Yapmazsak Enerji dostu ampuller kullanılmalı. Televizyonlar bekleme konumunda bırakılmamalı. Evler ısı kaybına karşı yalıtılmalı. Eşyalar, radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirilmeli. Daha az su tüketen yeni teknoloji rezervuarlar kullanılmalı. Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş esnasında musluk açık bırakılmamalı. Yazıcıdan çıkarılacak dokümanların kenar boşlukları ve fontbüyüklükleri azaltılmalı. Ofislerde lambaların tamamı yerine, belirli bir kısmı kullanılmalı.
  48. 48. Böyle Olacak
  49. 49. Teşekkürler

  ×