Evropa pas revolucionit francez

NGRITJA E NAPOLONIT
NAPOLONI E PUSHTON EVROPËN
RËNIA E NAPOLONIT
THËNIE TË NAPOLONIT
EVROPA PAS REVOLUCIONIT
FRANCEZ
NGRITJA E NAPOLONIT
 Pas rënies së jakobinëve, në vitin 1764, pushtetin
në Francë e mori Direktoriumi prej pesë
antarëve i cili nuk mundte t’i qetësojë ngatërresat
e zënkat midis grupeve të ndryshme të ithtarëve
dhe kundërshtarëve të revolucionit. Njëherësh
franca ishte e detyruar të luftojë kundër shteteve
evropiane të cilat i bashkuan forcat për t’iu
kundërvënë ndryshimeve revoluciane në Francë.
Në këto kushte u ngrit Napolon Bonaparta. Për
shkak të aftësive të pamohueshme ushtarake, me
25 vjet jo të plota, ai u bë gjenerali më i ri në
histori.
 Në vitin 1769 Direktoriumi ia besoi udhëheqjen e
Napoloni Bonaparta (1769-1821)
 Pas fitores ushtarake mbi austriakët dhe
pushtimit të Republikës së Venedikut (në vitin
1797) Napoloni e pushtoi Egjiptin, por ai u
detyrua të kthehet në Francë ku u rrit
pakënaqësia nga studimi i Direktoriumit. Me
ndihmën e ushtrisë e rrëzoi pushtetin e
Direktoriumit.
 Në vitin 1799 e aplikoi Konsullatën duke u
shpallur si konsul i parë.
 Napoloni u kurorëzua “perandor i francezëve” me
emrin Napoloni I.
Napoloni pushton Evropën
 Pas shpalljes për perandor, Napoloni vazhdoi të
lufojë. Në betejën e njohur te Austerlici në vitin
1805 e mundi ushtrinë austriake. Kështu distanca
e Habsburgëve u detyrua t’ia dorëzojë të gjitha
sundimet në Itali. Pas luftës me Anglinë, nuk arriti
ta mundl flotën angleze të udhëhequr nga
gjeneral Nelsoni, prandaj bëri bllokadë
kontinentale - ndalimi çdo lloj tregtie me Anglinë.
Kundërshtari tjetër i tij ishte Aleanca ruso-purse e
cila pësoi disfatë nga francezët.
 - Napoloni bëri aleancë me perandorin rus
Aleksandrin I.
 Pastaj u nënshtrua edhe Spanja.
 Në vendet e nënshtruara Napoloni e suprimoi (e
hoqi) rregullimin feudal. Ai i aplikoi ligjet librale
franceze dhe qeverisjen unike.
 - Luftëtarët spanjollë, me ndihmën e
Anglisë,arritën të çlirohen nga pushteti francez.
Rënia e Napolonit
 Shkaqet:
1. Pushtimi i Rusisë- 400.000 ushtarë dhe 1,000
topa.
2. Lufta në disa fronte.
3. Njësitë guerrilase spanjolle
4. Ngritja e popujve të pushtuar.
5. Politika e egër përkundrejt Britanisë dhe
blokkada Kontinentale.
6. Krijimi i Ushtrisë së përbashkët Europiane në
koalicion e Gjashtë.
 Në koalicioni e gjashtë kundër tij, Rusia, Prusia,
Britania e madhe, Austria, Suedia, Spanja,
Portugalia, bashkuan ushtritë.
 Në betejën e Lajpcikut ne 16 tetor 1913
Napoleoni pëson disfatë si shkak i epërsisë
numerike të kundërshtarit.
 Ai tërhiqet për në Francë, por madhësia e
ushtrisë armike dhe ushtria pa eksperiencë e
bëjnë atë të dorëzohet dhe të pranojë kushtet e
Kundërshtarit.
 Në 11 prill 1814 ai u ekstradua ne ishullin e Elbës,
i cili i,’u la nën kontroll.
 Elba ishte një ishull i vogël në mesdhe më 12,000
banorë. Ai zhvilloi minierat dhe krijoi ushtri gati
për tu nisur përsëri për në Francë.
Thënie të Napolonit
 Një njeri nuk mund të bëhet ateist thjesht duke e
uruar këtë gjë.
 Një njeri do të luftojë më fort për interesat sesa për të
drejtat e tij.
 Një pikturë vlen sa një-mijë fjalë.
 Fenë e ka krijuar njeriu.
 “E pamundur” është një fjalë që gjendet vetëm në
fjalorin e budallenjve.
 Njeriun e lëvizin dy leva: Frika dhe interesi vetjak.
 Ai që ka frikë se mos pushtohet është i sigurt për
humbjen.
 Unë jam nganjëherë një dhelmpër e nganjëherë një
luan. i gjithë sekreti i
 të qeverisurit qëndron në të diturin kur të jesh njëra e
kur të jesh tjetra.
 Nëse e do dicka të bërë mirë, bëje vetë.
PUNOI: BESJONA JUSUFI VIII-5
SHKOLLA FILLORE
“GOCE DELLÇEV”
MANASTIR 2015
1 of 10

Recommended

REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX by
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIXREVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIXShkollë
4.8K views10 slides
Napoleon Bonaparti by
Napoleon BonapartiNapoleon Bonaparti
Napoleon BonapartiBurim Derveni
15.9K views19 slides
PROJEKT"HISTORI" by
PROJEKT"HISTORI" PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI" fisnik baliu
7.8K views14 slides
Lufterat Boterore by
Lufterat BoteroreLufterat Boterore
Lufterat BoteroreDenis Lezo
25.6K views62 slides
Holokausti by
HolokaustiHolokausti
HolokaustiKlarisa Klara
6.8K views14 slides
Shqipëria në Luftën e Parë Botërore by
Shqipëria në Luftën e Parë BotëroreShqipëria në Luftën e Parë Botërore
Shqipëria në Luftën e Parë BotëroreShkollë
2.6K views10 slides

More Related Content

What's hot

Regjimi komunist në shqipëri by
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriKlea Vyshka
40K views13 slides
BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!! by
BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!
BESIMET FETARE NE SHQIPERI !!!#MesueseAurela Elezaj
22.5K views37 slides
Komunizmi ne Shqiperi by
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K views18 slides
Gjergj Kastriot Skenderbeu by
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot SkenderbeuOrven Bregu
24K views10 slides
Skenderbeu & Rilindja kombetare by
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetareDenis Lezo
4.5K views39 slides
Lufta e dyte boterore! by
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Zana_Ana
43.4K views18 slides

What's hot(20)

Regjimi komunist në shqipëri by Klea Vyshka
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëri
Klea Vyshka40K views
Komunizmi ne Shqiperi by Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K views
Gjergj Kastriot Skenderbeu by Orven Bregu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Orven Bregu24K views
Skenderbeu & Rilindja kombetare by Denis Lezo
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Denis Lezo4.5K views
Lufta e dyte boterore! by Zana_Ana
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!
Zana_Ana43.4K views
Energjia dhe ndotja e mjedisit by Eneo Petoku
Energjia dhe ndotja e mjedisitEnergjia dhe ndotja e mjedisit
Energjia dhe ndotja e mjedisit
Eneo Petoku41.4K views
Personalitete gjate luftes se ftohte.. by UnicornzPrincess
Personalitete gjate luftes se ftohte..Personalitete gjate luftes se ftohte..
Personalitete gjate luftes se ftohte..
UnicornzPrincess1.9K views
Monarket e ndricuar by AdoraHallunej
Monarket e ndricuarMonarket e ndricuar
Monarket e ndricuar
AdoraHallunej14.5K views
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij by Denisa Caushi
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Denisa Caushi1.2K views
Lufta e 1 dhe 2 Boterore by Altea Reci
Lufta e 1 dhe 2 BoteroreLufta e 1 dhe 2 Boterore
Lufta e 1 dhe 2 Boterore
Altea Reci6.5K views
Filozofia gjate shekullit XVII by Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K views
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare by Exhitah Vasija
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Exhitah Vasija94.7K views
Gjergj Kastrioti Skenderbeu by Anja Cami
Gjergj Kastrioti SkenderbeuGjergj Kastrioti Skenderbeu
Gjergj Kastrioti Skenderbeu
Anja Cami14.1K views
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar by Oksana Kamberi
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
HistorI: TEMA:Traditat shtet-formuese te shtetit Shqiptar
Oksana Kamberi4.6K views
Projekt gjeografie klasa 9 by S Gashi
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K views
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIK by Shkollë
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIKShqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
Shkollë23.3K views

More from Besjona Jusufi

Kuptimi i sipërmarrjes by
Kuptimi i sipërmarrjesKuptimi i sipërmarrjes
Kuptimi i sipërmarrjesBesjona Jusufi
4.7K views16 slides
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA by
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJAShkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJABesjona Jusufi
11.5K views9 slides
Teorema e talesit by
Teorema e talesitTeorema e talesit
Teorema e talesitBesjona Jusufi
1.3K views10 slides
Krijimi i shtetit Shqipëtar by
Krijimi i shtetit ShqipëtarKrijimi i shtetit Shqipëtar
Krijimi i shtetit ShqipëtarBesjona Jusufi
5.8K views8 slides
Gjergj kastrioti - Skënderbeu by
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuBesjona Jusufi
2K views9 slides
Trapezi dhe delltoidi by
Trapezi dhe delltoidi Trapezi dhe delltoidi
Trapezi dhe delltoidi Besjona Jusufi
30.6K views13 slides

More from Besjona Jusufi(12)

Evropa pas revolucionit francez

  • 1. NGRITJA E NAPOLONIT NAPOLONI E PUSHTON EVROPËN RËNIA E NAPOLONIT THËNIE TË NAPOLONIT EVROPA PAS REVOLUCIONIT FRANCEZ
  • 2. NGRITJA E NAPOLONIT  Pas rënies së jakobinëve, në vitin 1764, pushtetin në Francë e mori Direktoriumi prej pesë antarëve i cili nuk mundte t’i qetësojë ngatërresat e zënkat midis grupeve të ndryshme të ithtarëve dhe kundërshtarëve të revolucionit. Njëherësh franca ishte e detyruar të luftojë kundër shteteve evropiane të cilat i bashkuan forcat për t’iu kundërvënë ndryshimeve revoluciane në Francë. Në këto kushte u ngrit Napolon Bonaparta. Për shkak të aftësive të pamohueshme ushtarake, me 25 vjet jo të plota, ai u bë gjenerali më i ri në histori.  Në vitin 1769 Direktoriumi ia besoi udhëheqjen e
  • 4.  Pas fitores ushtarake mbi austriakët dhe pushtimit të Republikës së Venedikut (në vitin 1797) Napoloni e pushtoi Egjiptin, por ai u detyrua të kthehet në Francë ku u rrit pakënaqësia nga studimi i Direktoriumit. Me ndihmën e ushtrisë e rrëzoi pushtetin e Direktoriumit.  Në vitin 1799 e aplikoi Konsullatën duke u shpallur si konsul i parë.  Napoloni u kurorëzua “perandor i francezëve” me emrin Napoloni I.
  • 5. Napoloni pushton Evropën  Pas shpalljes për perandor, Napoloni vazhdoi të lufojë. Në betejën e njohur te Austerlici në vitin 1805 e mundi ushtrinë austriake. Kështu distanca e Habsburgëve u detyrua t’ia dorëzojë të gjitha sundimet në Itali. Pas luftës me Anglinë, nuk arriti ta mundl flotën angleze të udhëhequr nga gjeneral Nelsoni, prandaj bëri bllokadë kontinentale - ndalimi çdo lloj tregtie me Anglinë. Kundërshtari tjetër i tij ishte Aleanca ruso-purse e cila pësoi disfatë nga francezët.  - Napoloni bëri aleancë me perandorin rus Aleksandrin I.  Pastaj u nënshtrua edhe Spanja.
  • 6.  Në vendet e nënshtruara Napoloni e suprimoi (e hoqi) rregullimin feudal. Ai i aplikoi ligjet librale franceze dhe qeverisjen unike.  - Luftëtarët spanjollë, me ndihmën e Anglisë,arritën të çlirohen nga pushteti francez.
  • 7. Rënia e Napolonit  Shkaqet: 1. Pushtimi i Rusisë- 400.000 ushtarë dhe 1,000 topa. 2. Lufta në disa fronte. 3. Njësitë guerrilase spanjolle 4. Ngritja e popujve të pushtuar. 5. Politika e egër përkundrejt Britanisë dhe blokkada Kontinentale. 6. Krijimi i Ushtrisë së përbashkët Europiane në koalicion e Gjashtë.
  • 8.  Në koalicioni e gjashtë kundër tij, Rusia, Prusia, Britania e madhe, Austria, Suedia, Spanja, Portugalia, bashkuan ushtritë.  Në betejën e Lajpcikut ne 16 tetor 1913 Napoleoni pëson disfatë si shkak i epërsisë numerike të kundërshtarit.  Ai tërhiqet për në Francë, por madhësia e ushtrisë armike dhe ushtria pa eksperiencë e bëjnë atë të dorëzohet dhe të pranojë kushtet e Kundërshtarit.  Në 11 prill 1814 ai u ekstradua ne ishullin e Elbës, i cili i,’u la nën kontroll.  Elba ishte një ishull i vogël në mesdhe më 12,000 banorë. Ai zhvilloi minierat dhe krijoi ushtri gati për tu nisur përsëri për në Francë.
  • 9. Thënie të Napolonit  Një njeri nuk mund të bëhet ateist thjesht duke e uruar këtë gjë.  Një njeri do të luftojë më fort për interesat sesa për të drejtat e tij.  Një pikturë vlen sa një-mijë fjalë.  Fenë e ka krijuar njeriu.  “E pamundur” është një fjalë që gjendet vetëm në fjalorin e budallenjve.  Njeriun e lëvizin dy leva: Frika dhe interesi vetjak.  Ai që ka frikë se mos pushtohet është i sigurt për humbjen.  Unë jam nganjëherë një dhelmpër e nganjëherë një luan. i gjithë sekreti i  të qeverisurit qëndron në të diturin kur të jesh njëra e kur të jesh tjetra.  Nëse e do dicka të bërë mirë, bëje vetë.
  • 10. PUNOI: BESJONA JUSUFI VIII-5 SHKOLLA FILLORE “GOCE DELLÇEV” MANASTIR 2015