Presentim osm-general-polling station

847 views

Published on

Published in: Education, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
847
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
240
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Presentim osm-general-polling station

 1. 1. Open Street Map
 2. 2. Çka është OpenStreetMap? <ul><li>OpenStreetMap është hartë globale që zhvillohet nga një komunitet në mbarë botën.
 3. 3. Është projekt që ka fillu vetëm me rrugë, tani mund të futni edhe objekte ose detaje të tjera.
 4. 4. OSM përdor sistem të ngjashëm si Wiki ku kontribuesit mund të shtojnë editojnë ndryshimet e caktuara në mbarë botën
 5. 5. Është e realizuar nën liçencën Creative commons Attribution Share – CC - BY - SA </li></ul>
 6. 6. Pse të përdorim OpenStreetMap? <ul><li>Ju mund ta përdorni atë për shumë qështje, duke përfshirë aktivitet komerciale pa pasur nevojë të paguani për liçencë.
 7. 7. Ju mund të futni shumë të dhëna në të mund të futni gjdo objekt gjeografik që ju mund të gjeni.
 8. 8. Dhe arsyja më e mirë pse të përdoret OSM dhe jo hartat e tjera online. </li></ul>
 9. 11. Pse të kontriboni në OpenStreetMap? <ul><li>Dua të shtoj që shteti më i ri në botë Kosova në hartat e tjera online nuk është e ndërtuar në mënyrën më të mirë të mundshme, mirpo OSM antarët e FLOSSK në mënyrë vullnetare OSM është në gjendje mjaft të mirë.
 10. 12. Është ndjenë e mirë të punohet në OSM, krijuesit e OSM në gjithë botën tregojnë mbi atë se kanë gjetur shumë vende të mira që janë pjesë ku jetojnë që nuk e kanë ditur. </li></ul>
 11. 13. Historia e OpenStreetMap <ul><li>Projekti i OSM ka filluar në gusht të vitit 2004 nga Steve Coast gjatë kohës që përdorte GPSDrive.
 12. 14. Prezentoi iden e tij në iventin e Londrës për Open Source
 13. 15. Në mars 2006, u krijua programi për OSM desktop i quajtur JOSM
 14. 16. Në maj të 2006 ishte iventi i parë për krijimin e hartës në ishullin e quajtur Wight. </li></ul>
 15. 17. Historia e OpenStreetMap <ul><li>Fondacioni i OSM është krijuar në gusht të vitit 2006, që është krijuar nga donacion të ndryshme
 16. 18. Në shtator të vitit 2007 Automotive Navigation Data ( AND ) kompani për krijimin e hartave nga Hollanda, bëri donacionin të dhënat e tyre për këtë projekt. </li></ul>
 17. 19. Arritjet e OpenStreetMap <ul><li>Projekti i OpenStreetMap është zhvilluar nga një projekt i vogël nga disa entuziast nga Londra në një projekt mbarë botëror.
 18. 20. Për disa vetëm hobi por për disa projekt serioz.
 19. 21. OpenStreetMap gjithashtu mund të them se është projekt humanitar ku ndihmoi në shumë qështje humanitare si në: </li></ul><ul><li>Përmbytjet në Shkodër
 20. 22. Tërmeti në Gaza, Haiti
 21. 23. Si dhe në Kebira </li></ul>
 22. 24. Pytje ? ….

×