OpenStreetMap and HOT - OSCAL (Presentation)

546 views

Published on

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
546
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
325
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

OpenStreetMap and HOT - OSCAL (Presentation)

 1. 1. OpenStreetMap & Humanitarian OpenStreetMap Team – H.O.T. Besfort Guri OSCAL, 03/04.05.2014 Tirane
 2. 2. Besfort Guri Member at FLOSSK Member at Humanitarian OpenStreetMap Team Software Developer – Adaptivit @BGuri besiguri@gmail.com www.bguri.net
 3. 3. Çka është OSM? = +
 4. 4. Historia e OpenStreetMap
 5. 5. Tiparet e OSM Node Way Area/Closed Way
 6. 6. OSM Struktura e të dhënave highway = primary name = 166 amenity = hospital name = Sacred Heart building = yes address = 123 Street city = Prizren
 7. 7. GPS të dhënat
 8. 8. GPS të dhënat
 9. 9. Orthophotos
 10. 10. Walking Papers http://www.walking-papers.org/
 11. 11. Potlatch 2
 12. 12. iD
 13. 13. JOSM Java OpenStreetMap
 14. 14. Humanitarian OpenStreetMap Team Humanitarian OpenStreetMap Team H.O.T. zbaton parimet e Burimit te Hapur (Open Source) dhe shperndarjen e te dhenave te hapura per qeshtje humanitare dhe zhvillim ekonomik.
 15. 15. Projektet • Haiti • Mongolia, mapping Ulaanbaatar • Typhoon Haiyan • Espace OSM Francophone • Eurosha • OSM FlossManuals in Kreyol responseresponse • Field Mapping in Saint-Marc, Haiti • Senegal • Somalia • Indonesia • Ivory Coast
 16. 16. Tasking Manager tasks.hotosm.org
 17. 17. Numri antarëve për ditë
 18. 18. Numri i editimeve për ditë
 19. 19. Ku me votu
 20. 20. Prishtina Buses
 21. 21. Falminderit

×