Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
I.DÜNYA SAVAŞI (1914-1918) V.MEHMET REŞAT  (1909-1918)
İtilaf Devletleri  İngiltere, Fransa, Rusya,Yunanistan, Japonya, Romanya,   İtalya, Sırbistan, ABD   İttifak Devletl...
Temel Nedenleri: 1789 Fransız ihtilali’nin getirmiş olduğu sonuçlardan özgürlük ve milliyetçilik fikirleri imparatorlukla...
Özel Nedenleri: 1. Almanya ve İngiltere arasındaki ekonomik rekabet (en önemli neden). 2. Fransa’nın 1871 Sedan savaşın...
Almanya & FransaAlsas-Loren KömürHavzası (madenleri)           Almanya       Fransa
Avusturya   Rusya BALKANLARDAÇIKAR ÇATIŞMASI
 4. Rusya’nın Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri ve sıcak denizlere inme politikası. 5. Sömürgeci devletler arasına...
I.DÜNYA SAVAŞI;Almanya ve İngiltere’nin aynı bölgeleri hammadde ve pazar kaynağı olarak kullanmak istemeleri sonucu orta...
İNGİLTERE REVAL GÖRÜŞMELERİ İLE;Rusya’ya boğazları verdi ve onu Balkanlarda serbest bıraktı.BU DURUM İNGİLTERE’NİN;• Osman...
JEOPOLİTİK KONUMUN ÖNEMİ;Almanya, Osmanlı Devleti ile birlikte savaşa girmek istiyordu.AMAÇ:“Jeopolitik” konumdan faydala...
İtilaf Devletlerinin Osmanlıyı Kabul       Etmeme Nedenleri: 1. Osmanlı, askeri ve ekonomik yönden zayıflamıştı....
Osmanlı’nın Almanya’yı Tercih        Nedenleri:1. Kaybedilen toprakları geri alma düşüncesi.2. Turan idealini gerç...
Almanların Osmanlı’yı Savaşa Çekme           Nedenleri:1. Yeni cepheler açmak, kendi yüklerini hafifletmek.2. ...
Almanya       RUSYA    İtalya         İNG.I.DÜNYA SAVAŞI
Savaşa Giriş: Alman, Goben ve Breslav isimli    savaş gemileri İngiliz   donanmasından kaçarak Osmanlı’ya sığındı. ...
Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesinin          Sonuçları:1. Yeni cepheler açıldı, savaş alanı genişledi.2. Alma...
OSMANLI DEVLETİ I.DÜNYA SAVAŞI         SIRASINDA;• Kapitülasyonları ve Duyun-u Umumiye İdaresini kaldırdı.BU DURU...
KAFKAS               CEPHESİ               IRAK               CEPHESİ     ...
ÇANAKKALE
M.KemalCephede
Çanakkale Savaşları:Sebep: İngiltere’nin, boğazları ele geçirerek Osmanlı’yı savaş dışı bırakmak ve Rusya’ya yardım yetişt...
1915 TEHCİR (Ermeni Göçü)
I.DÜNYA SAVAŞI BAŞLAYINCA;      İngilizler ve İtilaf devletleri      Çanakkale’ye saldırdılar.AMAÇLARI (Sebepler...
BU DURUMİTİLAF DEVLETLERİNİN;I.DÜNYA Savaşı’nı kısa sürede sonuçlandırmak  istediğinin kanıtıdır.
I. Dünya Savaşı’nın Sonuçları:1. Yaklaşık 10 milyon insan öldü.2. Bazı büyük devletler yıkıldı, yeni devletler kuruldu (A...
Wilson İlkeleri (8 Ocak 1918):ABD başkanı Wilson, barışı korumak için          14 maddelik ilkeleri yayınladı.1. ...
1 dunya-savasi
1 dunya-savasi
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

1 dunya-savasi

2,842 views

Published on

Published in: Education

1 dunya-savasi

 1. 1. I.DÜNYA SAVAŞI (1914-1918) V.MEHMET REŞAT (1909-1918)
 2. 2. İtilaf Devletleri İngiltere, Fransa, Rusya,Yunanistan, Japonya, Romanya, İtalya, Sırbistan, ABD İttifak DevletleriAlmanya, Avusturya-Macaristan, İtalya (İtilaf olacak), Osmanlı, Bulgaristan
 3. 3. Temel Nedenleri: 1789 Fransız ihtilali’nin getirmiş olduğu sonuçlardan özgürlük ve milliyetçilik fikirleri imparatorlukların yıkılmasına sebep olacaktır. Milliyetçilik; İtalya ve Almanya’nın siyasi birliklerini tamamlamalarına sebep olmuştur. Sanayi inkılabı sonucunda doğan hammadde ve pazar arayışı, sömürgecilik ve ekonomik rekabeti getirmiştir.
 4. 4. Özel Nedenleri: 1. Almanya ve İngiltere arasındaki ekonomik rekabet (en önemli neden). 2. Fransa’nın 1871 Sedan savaşında Almanya’ya kaptırdığı Alsas-Loren kömür havzasını geri almak istemesi. 3. Rusya’nın panslavist politikasından, Avusturya-Macaristan’ın ve Almanya’nın rahatsız olması.
 5. 5. Almanya & FransaAlsas-Loren KömürHavzası (madenleri) Almanya Fransa
 6. 6. Avusturya Rusya BALKANLARDAÇIKAR ÇATIŞMASI
 7. 7.  4. Rusya’nın Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri ve sıcak denizlere inme politikası. 5. Sömürgeci devletler arasına girmeye çalışan Almanya ve İtalya’nın politikaları. 6. Avusturya-Macaristan’ın, Bosna -Hersek’i ilhakının Sırbistan ile arsında yarattığı gerginlik. 7. Avusturya-Macaristan veliahtının Saraybosna’da bir Sırplı tarafından öldürülmesi. (Görünen nedendir ve Savaşı başlatan olaydır).
 8. 8. I.DÜNYA SAVAŞI;Almanya ve İngiltere’nin aynı bölgeleri hammadde ve pazar kaynağı olarak kullanmak istemeleri sonucu ortaya çıkan bir savaştır.VURGU:“Hammadde ve pazar paylaşımı”BUNA GÖRE:I.Dünya Savaşı: Sömürgecilik savaşıdır.I.Dünya Savaşı: Sanayi Devrimi’nin etkisi ile ortaya çıkmıştır.
 9. 9. İNGİLTERE REVAL GÖRÜŞMELERİ İLE;Rusya’ya boğazları verdi ve onu Balkanlarda serbest bıraktı.BU DURUM İNGİLTERE’NİN;• Osmanlı ile ilgili politikasının değiştiğinin,• Osmanlı’yı koruma politikasından vazgeçtiğinin,• Ayrıca; İngiltere’nin Rusya ile ittifak kurduğunun da kanıtıdır.
 10. 10. JEOPOLİTİK KONUMUN ÖNEMİ;Almanya, Osmanlı Devleti ile birlikte savaşa girmek istiyordu.AMAÇ:“Jeopolitik” konumdan faydalanmak.BU DURUM ALMANYA’nın;* Boğazları ve sömürge yollarını denetim altına almak istediğinin göstergesidir.* Böylece Almanya rakiplerine karşı askeri ve siyasi üstünlük sağlayacaktı.
 11. 11. İtilaf Devletlerinin Osmanlıyı Kabul Etmeme Nedenleri: 1. Osmanlı, askeri ve ekonomik yönden zayıflamıştı. 2. Osmanlı toprakları paylaşılmak isteniyordu. 3. Rusya’nın Osmanlı üzerindeki emelleri ve İngiltere’nin Rusya’yı kaybetmek istememesi. 4. Osmanlı’nın, kapitülasyonlar, Ege adaları, Mısır sorununun çözülmesini istemesi.
 12. 12. Osmanlı’nın Almanya’yı Tercih Nedenleri:1. Kaybedilen toprakları geri alma düşüncesi.2. Turan idealini gerçekleştirme düşüncesi.3. Almanya’nın savaşı kazanacağına kesin gözüyle bakılması.4. Yalnızlık politikasından kurtulmak istemesi.5. Kapitülasyonlardan dolayı İngiltere ve Fransa’nın baskısı.6. İttihatçı Subayların Alman hayranlığı.7. Yunan “Megalo İdeası”nı engellemek.
 13. 13. Almanların Osmanlı’yı Savaşa Çekme Nedenleri:1. Yeni cepheler açmak, kendi yüklerini hafifletmek.2. Osmanlı’nın jeopolitik konumu.3. Halifelik nüfuzundan faydalanmak (cihad)4. Petrol bölgelerini kontrol altına almak.5. İngilizlerin, sömürgeleri ile olan bağlarını koparmak.6. Osmanlı’nın asker potansiyelinden faydalanmak.7. Boğazları kontrol altında tutmak ve Rusya’ya yardım edilmesini önlemek.
 14. 14. Almanya RUSYA İtalya İNG.I.DÜNYA SAVAŞI
 15. 15. Savaşa Giriş: Alman, Goben ve Breslav isimli savaş gemileri İngiliz donanmasından kaçarak Osmanlı’ya sığındı. Yavuz veMidilli isimlerini alan gemiler dahasonra Rus limanlarını bombaladı (23 Ekim 1914).
 16. 16. Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesinin Sonuçları:1. Yeni cepheler açıldı, savaş alanı genişledi.2. Almanya kısmen rahatladı.3. İngiltere Kıbrıs’ı topraklarına kattığını açıkladı.4. Osmanlı, kapitülasyonları tek taraflı olarak kaldırdığını ilan etti.5. Osmanlı, İtilaf devletleri arasında gizli anlaşmalar ile paylaşıldı.
 17. 17. OSMANLI DEVLETİ I.DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA;• Kapitülasyonları ve Duyun-u Umumiye İdaresini kaldırdı.BU DURUM: Osmanlı Devleti’nin savaşa tam bağımsızlığını sağlamak için girdiğini göstermektedir. Yani Osmanlı, savaşa ekonomik ve siyasi bağımsızlığını sağlamak için girmiştir.
 18. 18. KAFKAS CEPHESİ IRAK CEPHESİ SURİYE-FİLİSTİN CEPHESİ KANAL CEPHESİ HİCAZ-YEMEN CEPHESİCEPHELER
 19. 19. ÇANAKKALE
 20. 20. M.KemalCephede
 21. 21. Çanakkale Savaşları:Sebep: İngiltere’nin, boğazları ele geçirerek Osmanlı’yı savaş dışı bırakmak ve Rusya’ya yardım yetiştirmek. Sonuçları: 1. Savaş en az iki yıl uzadı. 2. Bulgaristan, Osmanlı yanında savaşa girdi. 3. İngiltere ve Fransa’nın itibarı sarsıldı. 4. Gizli antlaşmalar gündeme geldi. 5. Rusya yardım alamayınca Çarlık rejimi zor duruma düştü ve 1917 Bolşevik ihtilaline zemin hazırlanmış oldu. 6. M. Kemal, başarılarından dolayı milli mücadeleye lider olacaktır.
 22. 22. 1915 TEHCİR (Ermeni Göçü)
 23. 23. I.DÜNYA SAVAŞI BAŞLAYINCA; İngilizler ve İtilaf devletleri Çanakkale’ye saldırdılar.AMAÇLARI (Sebepleri) ???1. Rusya’ya yardım ulaştırıp savaşa devam etmelerini sağlamak.2. Savaşa girmemiş olan Balkan Devletleri’ni İtilaf devletlerinin yanına çekmek.3. İstanbul’u alıp Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak.
 24. 24. BU DURUMİTİLAF DEVLETLERİNİN;I.DÜNYA Savaşı’nı kısa sürede sonuçlandırmak istediğinin kanıtıdır.
 25. 25. I. Dünya Savaşı’nın Sonuçları:1. Yaklaşık 10 milyon insan öldü.2. Bazı büyük devletler yıkıldı, yeni devletler kuruldu (Avusturya, Macaristan, Yugoslavya, Polonya, Çekoslovakya).3. Bazı devletlerde rejim değişikliği oldu (Rusya’da Komünizm, İtalya’da Faşizm, Almanya’da Nazizm, Türkiye’de Cumhuriyet).4. Yeni silahlar kullanıldı (Uçak, Tank, Denizaltı).5. Kurtuluş savaşına sebep olmuştur.6. II. Dünya savaşına sebep olmuştur.7. Milletler Cemiyeti kurulmuştur.Cemiyet-i
 26. 26. Wilson İlkeleri (8 Ocak 1918):ABD başkanı Wilson, barışı korumak için 14 maddelik ilkeleri yayınladı.1. Boğazlar bütün devletlere açık olacaktır.2. Savaş sonrası toprak işgali olmayacak.3. Mağlup devletlerden savaş tazminatı alınmayacak.4. Gizli antlaşmalar iptal edilecek.5. Alsas-Loren, Fransa’ya verilecek.6. Cemiyet-i Akvam (Milletler Cemiyeti) kurulacak.7. Sömürgecilik yapılmayacak.8. Her millet geleceğini kendisi tayin edebilecek, Türkler ve azınlıklar çoğunlukta oldukları yerlerde bağımsız devlet kurabilecekler.

×