Damn small li̇nux

348 views

Published on

Aslı Ulutaş 20102061
Damn Small Linux

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
348
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Damn small li̇nux

 1. 1. KKTC YAKIN DOĞU ÜNĠVERSĠTESĠ ATATÜRK EĞĠTĠM FAKÜLTESĠBĠLGĠSAYAR VE ÖĞRETĠM TEKNOLOJĠLERĠ ÖĞRETMENLĠĞĠ ASLI ULUTAġ 20102061
 2. 2. Linux nedir? Linux, serbestçe dağıtılabilen, çok görevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, Internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.
 3. 3. Bazi Linux Çeşitleri Damn small linux Mandrake Caldera Gelecek Slackware Suse Turkuaz Ubuntu Kubuntu Redhat
 4. 4. DAMN SMALL LİNUX NEDİR? Damn Small Linux 50 MB büyüklüğünde linux tabanlı bir işletim sistemi, boyutunun küçük olması sebebiyle taşınabilir belleklerinizde de kullanmanız için uygundur. Özellikle mini cdlerle kullanmak için ve düşük kapasiteli bilgisayarlarda çalışmak için hazırlanmış bir linux dağıtımıdır.
 5. 5.  Damn Small Linux model-K adı verilen 22MBlik bir Knoppix klonundan türetilmiştir. DSL, Mozilla Firefox, Dillo, Sylpheed, AxY, FTP sunucusu, Siag spreadsheet, Ted kelime işlemci, Nano,XMMS, naim ve XPDF gibi pek çok yazılım içermektedir.
 6. 6.  X-DSL (X-Box sürümü) Canlı (live) CD DSL-Gömülü, 55MB DSL-pendrive, USB parmak bellekler için DSL-N GTK+ kullanan sürüm. 0.1RC4 sürümü 95MB’dir.
 7. 7. Linux Windows Arasinda ki Farklar1.Virüsleri unutun. Windows (ve her yüklediğiniz program) sistemde istediğini yapabilme yetkisine sahiptir. Sizin emek harcadığınız işinizin yok olmasına yol açan sisteminize ceza vermek istiyorsanız , sistem klasörüne gidip istediğiniz dosyayı silebilirsiniz: Windows sizi durdurmayacaktır. Tabi ki bilgisayarı baştan başlattığınızda bela başlayacaktır.
 8. 8. Linux Windows Arasında kiFarklar 1.Virüsleri unutun.  Şimdi bir düşünün, siz sistem klasörüne gidip o dosyaları silebiliyorsanız, diğer programlar da bunu yapabilir, ve her şeyi berbat edebilir.
 9. 9. Linux Windows Arasında kiFarklar1.Virüsleri unutun. Linux buna izin vermez. Sistemle ilgili şeylere müdahele etmek istediğinizde Yönetici şifresi girmek zorundasınız (kısacası sistemde Yönetici değilseniz sisteme müdahele edemezsiniz). Virüsler istediği yere gidip istediği şeyleri değiştiremez veya yok edemez çünkü buna yetkileri yoktur.
 10. 10. Linux Windows Arasında ki Farklar2. Linux bilgisayarınızı korur. Virüsler, trojanlar, reklam yazılımları, casuslar.. Windows bunların hepsinin sisteminize kolayca sızmasına izin verir. Bir Windows sistemi (İnternete bağlı ve varsayılan “Service Pack 2″ kurulu), ortalama 40 dakika içinde enfeksiyon kapar. Açık Kaynaklı yazılım demek, birden fazla gözün tüm kodları incelemesi demektir. Her programcı, kodu indirebilir, inceleyebilir, ve güvenlik açığı olabilecek unsurları kolayca görebilir. Diğer yandan, Windows kaynak kodunu ancak Microsoft firmasında çalışan sınırlı kişi görebilir. Yüz binlerce insana karşı, sadece bir kaç bin insan. Bu büyük fark
 11. 11. Linux Windows Arasında kiFarklar3. ĠĢletim sisteminize neden 700$ ödeyesiniz ki? Belki de ben Windows’a para ödemedim ki diye düşünüyorsunuz. Eğer bilgisayarınız bir Windows kopyasıyla geldiyse, o zaman para ödemişsinizdir, aldığınız yer size aksini söylese de… Windows lisansı yeni aldığınız bir bilgisayarın fiyatının yaklaşık dörtte birine denk gelir. Sonuç olarak Windows’u yasal olmayan yoldan almadıkça, kesinlikle ödeme yapıyorsunuz.
 12. 12. Linux Windows Arasında kiFarklar 4. Masaüstlerinde yeni çağa atlayın. Windows Vista ile tanıtılan 3D ve transparanlık özellikleri sizi çok şaşırtmış olabilir, hatta istediği o aşırı sistem gereksinimini edinmeye, üstüne yüzlerce dolar ödemeye râzı olmuş bile olabilirsiniz. Yeni aldığınız sisteminiz en sonunda Vista’nın (çok yüksek) ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Çok gereksiz: Linux çok daha iyisini, ücretsiz ve daha az sistem ihtiyacıyla yapabilir.
 13. 13. Linux Windows Arasında kiFarklar5. Ücretsiz ve sınırsız desteğin keyfini çıkarın. Açık kaynak topluluğunun en iyi yanlarından bir tanesi de, gerçek bir topluluk olmasıdır. Kullanıcılar ve geliştiriciler dışarıda bizimle, web forumlarında, mail listelerinde, IRC kanallarında yeni kullanıcılara yardım etmekte ve yeni sistemlerini kavramaya çalışmalarını sağlamaktadır.
 14. 14. DAMN SMALL LİNUX- DSL(Piyasadaki en küçük boyutlu Linux dağıtımlarındanbiridir.)
 15. 15. NEYE IHTIYACIM OLACAK? Boş bir CD veya DVD.. Sabit diske veya USB flash diske yüklenebilir. Düşük sistem gereksinimleri ve küçük boyutu (50 mb) sayesinde eski bilgisayarlarda da rahatlıkla çalışır.
 16. 16. Nerden ve Nasıl İndirebilirim?http://www.damnsmalllinux.org/download.html ‘denindirebilirsiniz..
 17. 17. Boot Ayarları.. Bilgisayarımız açılırken (del,f2 gibi bilgisayarımıza göre değişen) setup ayarlarına girmemizi sağlayan tuşa basıyoruz
 18. 18. Boot ayarları..Karşımıza böyle bir ekran gelir. Burdan boot sekmesine geçerizklavyenin yön tuşları ile.
 19. 19. Gördüğünüz gibi bilgisayar ilk açılışta harddiski okumakta. Cd/dvdbirinci sırada olmalı ki öncelikle cd mizi okusun
 20. 20. Cd/Dvd yi birinci sıraya getirdikten sonra f10 basarak kaydedip çıkıyoruz..
 21. 21. Boot ayarlarından sonra cdmizi takıp bilgisayarıyeniden başlatıyoruz.
 22. 22. Son ayarlar..
 23. 23. Ve işte DSL
 24. 24. Benim bulduğum farklar 1.Kullanıcı girişleri
 25. 25. Benim bulduğum farklar 2. Araç çubuğundaki öğelerde ve başlat menüsündeki farklılıklar
 26. 26. 3.Windows’da programlar, belgeler,müzikler, oyunlar,denetim masası gibiözellikler bir BAŞLAT ın altında toplanırken;DSL dE ayrı ayrı sekmeler var.
 27. 27.  4.Windows’da internet explorer varken; DSL’de de diğer linuxlerde olduğu gibi firefox var.
 28. 28. 5.Office programındaki farklılıklar
 29. 29. 6. Sistem bilgileri masaüstünde sağköşede yer almaktadır.
 30. 30. Beni Dinlediğiniz Ġçin TeĢekkürler..

×