Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kubuś puchatek

5,149 views

Published on

Prezentacja multimedialna "Kubuś Puchatek"

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Kubuś puchatek

 1. 1. Kubuś Puchatek A.A.Milne Lektura dla klasy II Prezentację opracowała Joanna Jesionowska
 2. 2. Ze względu na różne tempo czytania dzieci na poziomie II klasy slajdy nie zmieniają się samoistnie, tylko należy je przewijać za pomocą spacji lub przycisku myszki. Mam nadzieję, że nie będzie to dla Was utrudnieniem. Życzę miłego odbioru – autorka.
 3. 3. Jak to się zaczęło? Kubuś Puchatek (ang. Winnie-the-Pooh) postać z literatury dziecięcej stworzona przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a.
 4. 4. Kim był tata Kubusia Puchatka? Alan Aleksander Milne urodził się18.01.1882r. w Londynie w Hartfield. Edukację Alan zakończył w 1903 w Trinity College Cambridge. Po skończonych studiach Alan zaczął pracować jako pisarz.
 5. 5. A oto sam Krzyś z Puchatkiem W 1920 roku Milne podarował swojemu synowi na urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie
 6. 6. Skąd się wziął Kubuś Puchatek? Postać Puchatka wzięła się od zabawki należącej do syna Autora - Christophera Robina Milne. Alan Alexander Milne stworzył wyimaginowany świat, w którym to zabawki mieszkające w Stumilowym Lesie są głównymi postaciami.
 7. 7. Tak wyglądali pierwsi pluszowi przyjaciele Krzysia – syna autora
 8. 8. Miejsce akcji Stumilowy las to miejsce fikcyjne, w którym mieszkają bohaterowie książki: Kubuś PuchateK, Prosiaczek, Kłapouchy, Tygrysek, Królik, Pan Sowa, Kangurzyca z Kangurkiem, Świstak-Gofer i Krzyś Stumilowy Las wzorowany jest na lesie Ashdown w angielskim East Sussex
 9. 9. Mapa Stumilowego Lasu
 10. 10. Historia Kubusia Puchatka Od tego właśnie momentu swój początek bierze historia Kubusia Puchatka. Przejęty narodzinami syna tata zabrał się do pisania dla niego książki.
 11. 11. 14 października 1926 r. wydany został w Londynie, Kubuś Puchatek, a w roku 1928 Chatka Puchatka.
 12. 12. Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku. Do czasu jego śmierci książki dla dzieci zostały przetłumaczone na dwanaście języków i zostały sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.
 13. 13. Ilustrator Kubusia Puchatka Ernest Howard Shepard, stworzył wizerunek Kubusia Puchatka i jego przyjaciół - to znaczy wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu po prostu narysował. Urzekające szkice jego autorstwa zyskały sobie miano klasycznych. W 1966 roku wygląd Kubusia Puchatka zupełnie się zmienił - wraz z disney'owską kreskówką poświęconą Kubusiowi, pojawiła się nowa wersja jego wyglądu.
 14. 14. „Nasz stary, niemądry angielski miś, został przekształcony w gwiazdę światowego formatu".
 15. 15. Polskie tłumaczenie W Polsce tłumaczenia dokonała Irena Tuwim. Podlega ono ochronie prawno autorskiej jako odrębnemu utworowi.
 16. 16. W pierwszej książce o Kubusiu Puchatku pojawiły się takie postacie: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś. Potem dołączył Tygrys. W wersji filmowej znaleźli się jeszcze: Świstak - Gofer, Hefalump - Lumpek i jego mama.
 17. 17. Kubuś Puchatek Kubuś Puchatek jest pluszowym misiem mieszkającym w domku w Stumilowym Lesie. Jego ulubionym przysmakiem jest miód, którego zawsze ma pod dostatkiem w spiżarni. Czasem by zdobyć miód stara się przechytrzyć pszczoły i wykraść go im troszeczkę.
 18. 18. Jaki jest Kubuś? Dziwny jest niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód, Bzyk-bzyk-bzyk, ram-pam-pam, Co to znaczy? Nie wiem sam." Jest bardzo łakomy, stale ma chęć na małe co nieco i lubi leniuchować.
 19. 19. Potrafi cieszyć się wszystkim i jest wszystkim życzliwy. Jeżeli nie potrafi pomóc, jest dumny z tego, że się starał.
 20. 20. Stale przekręca wyrazy i wyśpiewuje swoje mruczanki. Kubuś to miś Kubuś to miś Który lubi miód Nad wszystko w świecie O misiu Krzyś Mówi to miś Co rozumek mały ma…
 21. 21. Kubuś Puchatek to Miś o Bardzo Małym Rozumku „Gdyby pszczołami były Niedźwiadki, Nisko na ziemi miałyby chatki, A że tak nie jest, oto przyczyna, Że się musimy na drzewa wspinać."
 22. 22. Przyjaciele Puchatek ma wielu przyjaciół, jednak najlepszymi są: Prosiaczek i Krzyś. Razem z nimi przeżywa wiele przygód i spędza z nimi czas.
 23. 23. Krzyś Krzyś jest uroczym małym chłopcem, który w oczach Puchatka i jego przyjaciół reprezentuje głos rozsądku. Wziął na siebie rolę opiekuna mieszkańców Stumilowego Lasu, którzy widzą w nim doradcę, powiernika i rozjemcę.
 24. 24. Prosiaczek Prosiaczek to najlepszy przyjaciel Puchatka. Jest bardzo mały i pewnie to sprawia, że jest tak bardzo strachliwy. Jest także cichy i obdarzony miłym głosem, pewnie dlatego jego przyjaciele często zapominają o nim lub nie chcą go narażać na niebezpieczeństwo.
 25. 25. Jaki jest prosiaczek? Mimo swej bojaźliwej natury Prosiaczek nie raz udowadnia, że można na nim polegać i potrafi przezwyciężyć swój strach.
 26. 26. Kłapouchy O żadnym dniu nie mówi, że jest dobry, wyolbrzymia swoje niepowodzenia. Mimo tego lubią go wszyscy za jego marzycielską naturę. Pomagają Kłapouchemu znajdować ogon, który stale gdzieś gubi.
 27. 27. Jaki jest Kłapouchy? Kłapouchy to bardzo miły osiołek, któremu nigdy się nic nie chce, jest bardzo ospały i często bardzo smutny. Uwielbia oset i rozmyślania nad swym losem.
 28. 28. Tygrysek Jest to skaczący, fikający i brykający mieszkaniec Stumilowego Lasu, wiecznie skory do zabawy. To najbardziej szalona postać i właściciel wyjątkowo sprężystego ogona.
 29. 29. Co tygryski lubią najbardziej? Tygrysek szczególnie upodobał sobie "wbrykiwanie" na przyjaciół. Ten zwyczaj często przysparza mu kłopotów z Królikiem. Lubi się przechwalać, że jest jedyny i niepowtarzalny.
 30. 30. Królik Królik to pewny siebie organizator różnych projektów, pracowity i wiecznie zabiegany. Zawsze bardzo ciężko pracuje w swoim ogródku. Trochę lekceważy swoich krewnych i znajomych.
 31. 31. Jaki jest królik? Królik jest czasem wybuchowy, szczególnie kiedy "wbryknie" na niego Tygrysek, a najbardziej nie znosi kreta, gdy mu przekopuje grządki. Pomimo tego, jest lubiany przez wszystkich mieszkańców lasu.
 32. 32. Sowa Przemądrzała Należy do starszyzny Stumilowego Lasu. Jest często wzywany przez Puchatka lub innych na pomoc, aby rozwiązać problem, albo wyjaśnić jakieś sprawy. Słowa mądrości Sowy są czasem niewłaściwe, trudno się w nich połapać, ale jego przyjaciele zdają się tego nie dostrzegać.
 33. 33. Jaki jest Pan Sowa? Pan Sowa jest postacią bardzo tajemniczą. Zawsze udziela rad naszym milusińskim, gdy mają jakiś problem. Pan Sowa jest symbolem mądrości w Stumilowym Lesie. Uwielbia opowiadać historyjki ze swojego życia i rozmyślać.
 34. 34. Maleństwo Najmłodszy i najmniejszy członek grupy przyjaciół ze Stumilowego Lasu. To niebywałe, nieprzeciętnie ciekawskie i kochające zabawę kangurzątko.
 35. 35. Jakie jest Maleństwo? Tak, jak jego dobry przyjaciel Tygrysek, Maleństwo ma ogromne skłonności do "brykania" oraz absolutnie uwielbia swego prążkowanego kompana. Nie pragnie niczego innego, jak tylko zaimponować Tygrysowi i robić to, co Tygrysek robi najlepiej.
 36. 36. Kangurzyca Kangurzyca jak wszyscy wiedzą to mama maleństwa. Jest czułą, wyrozumiałą i troskliwą matką także dla całej grupy przyjaciół Stumilowego Lasu.
 37. 37. Jaka jest Kangurzyca? Jest bardzo opiekuńcza i troskliwa, zawsze dba, aby maleństwo miało jak najlepiej i nie oddala się od niego ani na krok. Ma też swoisty spryt i matczyną przenikliwość.
 38. 38. Lumpek Hefalump Lumpek ma pulchny, fioletowy brzuszek, różowe uszy i okrągły, puchaty ogonek. A do tego wystarczy mu palcem kiwnąć, a zaraz zacznie chichotać i zarazi tym chichotaniem Maleństwo.
 39. 39. Świstak - Gofer Świstak ciągle robi podkopy, nie zawsze we właściwych miejscach. Ma bardzo świszczący głos.
 40. 40. Powstało wiele nowych opowieści o Puchatku
 41. 41. A także czasopism, kolorowanek ,filmów, bajek, a nawet kluby przyjaciół Puchatka
 42. 42. Wizerunek Kubusia Puchatka i jego przyjaciół można spotkać wszędzie: na naklejkach, artykułach papierniczych, plecakach, pudełkach śniadaniowych, kubeczkach, odzieży
 43. 43. Za bohaterów książki można się nawet przebrać
 44. 44. Kariera postaci Przygody Kubusia Puchatka doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych. Obecnie prawa wydawnicze do książek o Kubusiu posiada na całym świecie The Walt Disney Company, który także zarejestrował jego wizerunek i imię jako znak towarowy w wielu krajach świata. Firma Disney strzeże tego wizerunku i swoich praw autorskich, do tego stopnia, że wymaga zezwolenia na użycie go na prywatnych stronach www i w adaptacjach teatralnych.
 45. 45. Quiz dla czytelników
 46. 46. 1. Przygody Kubusia Puchatka dzieją się w: a) Starym Borze b) Stumilowym Lesie c) Zaczarowanym Ogrodzie 2. Kto napisał opowiadanie o Kubusiu Puchatku? a) Hans Christian Andersen b) Jan Chryzostom Pasek c) Alan Alexander Milne 3. Najlepsi przyjaciele Kubusia to: a) Tygrys i Królik b) Sowa i Maleństwo c) Krzyś i Prosiaczek
 47. 47. 4. Kubuś Puchatek uwielbia jeść: a) mleko i czekoladę b) miodek c) świeże warzywa 5. Pod jakim nazwiskiem mieszkał Kubuś: a)Mr. Puchatek b)Mr. Sunders c)Mr. Kubuś 6. W co ubrany jest Puchatek? a) jest goły i wesoły b) w czerwoną bluzeczkę c) w granatową kurtkę
 48. 48. 7. Kto najbardziej nie lubił Tygryska? a) Kubuś b) Prosiaczek c) Królik 8. Czego bali się wszyscy mieszkańcy Stumilowego Lasu? a) Łoni i słasic b) Krewnych i znajomych królika c) Pszczół 9. Największym myślicielem był: a) Prosiaczek b) Pan Sowa c) Kłapouchy
 49. 49. 10. Kto bał się niemal wszystkiego? a) Krzyś b) Maleństwo c) Prosiaczek 11. Czyj ogon często się gubił? a) Kłapouchego b) Tygrysa c) Królika 12. Czyje ślady odkryli na śniegu Kubuś i Prosiaczek? a) słasic b) łoni c) swoje własne
 50. 50. 13. Jak ma na imię chłopiec, którego zabawką jest Kubuś Puchatek? a) Zdziś b) Staś c) Krzyś 14. Gdzie przyjaciele bawili się w misie – patysie? a) na mostku b) podczas wyprawy na biegun c) nad studnią 15. Ulubione powiedzenie Tygryska: a) ho ho ho b) to jest to co tygrysy lubią najbardziej c) cześć i czołem, kluski z rosołem
 51. 51. Jeśli prawidłowo odpowiedzieliście na pytania należy się Wam…
 52. 52. Bohaterowie Stumilowego Lasu czekają na Was na kartkach książek, wystarczy, że sięgniecie po nie na półkę lub odwiedzicie najbliższą bibliotekę.
 53. 53. Wierszyki Stumilowy Las Gości tutaj was Przeczytałam dziś książeczkę I opowiem wam bajeczkę: Do Przedszkola numer 6 Przyszedł Kubuś miodku zjeść Tygrysek bryknął, Kłapouch czmychnął Prosiaczek pisnął, a Królik zniknął Kangurzyca oraz Krzyś Także chcieli tutaj przyjść! Kto chce całą bajkę znać Niech rodzicom nie da spać Mamo! Tato! Weź książeczkę I przeczytaj mi bajeczkę!!!
 54. 54. Bardzo daleko w Lesie Stumilowym Mieszka sobie misiu w domku kolorowym. Czasu spędza na łące wiele Z prosiaczkiem swoim przyjacielem. Jest grubiutki, lecz malutki Ciągle głodny, lecz pogodny Miodku szuka niestrudzenie wkoło Goniąc pszczółki na wesoło Znają go mali i duzi, a zwie się Kubuś Puchatek Przemiły miś, któremu buziaki ślemy dziś!!!
 55. 55. Kubuś Puchatek przyjaciół ma wiele Bo jest naprawdę dobrym przyjacielem. W Stumilowym Lesie wszyscy mieszkają Małymi serduszkami ogromnie się kochają. Mieszka tam także pasiasty Tygrysek I różowy Prosiaczek - niezły urwisek Jest Kłapouchy wolno chodzący I ogrodnik Króliczek marchewki hodujący Mama Kangurzyca co kocha swe Maleństwo Gdy wydaje przyjęcie ogromne jest szaleństwo!
 56. 56. Mimo deszczu, mimo burzy Bajka o Kubusiu Puchatku zawsze cię rozchmurzy. Nie ważne ile masz lat Dla każdego Puchatek jest jak brat. Jego zabawne przygody Lepsze są niż najsłodsze lody. Kubuś często wpada w tarapaty I świetnie radzi sobie bez pomocy taty. Puchatek bardzo boi się pszczół Ma wielu wspaniałych przyjaciół Jeśli chcesz być jednym z nich Czytaj książki w mig.
 57. 57. Kubuś Puchatek grubiutki ma brzuszek Uwielbia on miodek ten nasz łakomczuszek. Ma dobre serduszko, więc przykład zeń bierzcie To dobry przyjaciel, nie kłamię, uwierzcie! Gdy oczy zamykam to widzę czasami Jak brykam z Puchatkiem całymi dniami. Spotykam Królika, Tygryska, Prosiaczka, Bawimy się razem, nie lada to gratka. Gdzie Las Stumilowy, choć trudno go znaleźć, Biegamy z Kubusiem pomiędzy drzewami. I nowych przyjaciół poznaję w książeczce, Dziękuję Puchatku za twoje książeczki!!!
 58. 58. Najlepsi przyjaciele W lesie gęstym i zielonym Zwanym Lasem Stumilowym Są ukryte za drzewami Chatki z tymi mieszkańcami. Miś Puchatek - łakomczuszek Chętnie miodkiem karmi brzuszek. A prosiaczek różowiutki Jest nieśmiały i malutki. Tygrys ciągle skacze, bryka Znów zniszczył grządki królika. Królik zawsze przemądrzały Lecz ogródek ma wspaniały. Chociaż różni ich tak wiele To najlepsi przyjaciele.
 59. 59. Powiedzonka o Kubusiu Czytaj wiele, jeśli chcesz być Misia przyjacielem. * Gdy Kubuś się miodku naje, jego dzień się staje rajem. * Kubuś i przyjaciele to paczka jakich niewiele. * Gdy w Stumilowym Lesie zapada cisza Słychać słodziutkie pochrapywanie Misia. * Kubuś i Krzyś to przyjaciele nie od dziś. * O przygodach Kubusia niech przeczyta ci mamusia.
 60. 60. Co, gdzie, kiedy? - Kubuś Puchatek (Winnie-the-Pooh; oryginalne wydanie w 1926, 1938 w Polsce) -Chatka Puchatka (The House at Pooh Corner; oryginalne wydanie w 1928, 1938 w Polsce) - Wiersze dla Krzysia (When We Were Very Young, Now We Are Six; oryginalne wydania w 1924 i 1927, w Polsce 1957)
 61. 61. Strony z których zaczerpnięto informacje i obrazki • starzaki.eu.org/~disney/puchatek/ • http://www.bajki24.com/puchatek/sowa.htm • http://www.forumfilm.pl/hefalumpy/indexdis.htm • http://www.disney.pl/DisneyCharacters/WinnieThePooh/ • http://swiatpuchatka.w.interia.pl/przyjaciele.html • http://www.kubuspuchatek.adamku.com/puchatek_tygrysek_prosiaczek.html • http://www.puchatek.eu/ • http://pl.wikipedia.org/wiki/Stumilowy_Las • http://madzia_1985.webpark.pl/kubus/kubus.htm • http://www.kalisz.mm.pl/~ulka/kubupuch.html • http://www.inspirander.pl/ngmc/kultura/ksiazki_16.php • http://magicznekreskowki.blog.onet.pl/ • http://www.coloring-book.walhalla.pl/color.php5?colid=10 • http://wieszowa.pl/~przedszkole/sukcesy.php • Więcej szukaj wpisując w wyszukiwarce „Kubuś Puchatek”

×