Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Współczesne procesory

2,584 views

Published on

wsp. procki do kompa

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Współczesne procesory

 1. 1. Najnowsze Procesory
 2. 2. Procesor Procesor (CPU) – urządzenie cyfrowe, które pobiera dane z pamięci wewnętrznej, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych z operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów.
 3. 3. Budowa procesora Procesor zbudowany jest z:
 4. 4. Układ Sterujący Przepływ danych między rejestrami, pamięcią i arytmometrem we współczesnych procesorach jest sterowany przez układ sterujący, który decyduje o tym jakie operacje i na jakich danych mają być wykonywane.
 5. 5. Rejestry Procesora Rejestry procesora to komórki pamięci o niewielkich rozmiarach umieszczone wewnątrz procesora i przechowywujące tymczasowe wyniki obliczeń, adresy lokacji w pamięci operacyjnej itd. Większość współczesnych procesorów przeprowadza działania wyłącznie korzystając z wewnętrznych rejestrów, kopiując do nich dane z pamięci i po zakończeniu obliczeń odsyłając wynik do pamięci.
 6. 6. Chipset Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Zwykle dostępne jako jeden produkt. Wydajność i niezawodność komputera w znaczącej mierze zależy od tego układu. Układ ten organizuje przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami jednostki centralnej.
 7. 7. Mostek Mostek to element współczesnych chipsetów, realizujący połączenia pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną, a magistralą. W większości współczesnych współczesnych procesorów mostek pełni rolę kontrolera pamięci oraz pośrednika pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną i kartą graficzną. Komunikacja pomiędzy procesorem a resztą podzespołów płyty głównej odbywa się przy pomocy mostka południowego znajdującego się na płycie głównej.
 8. 8. Parametry współczesnych procesorów • Rodzaj złącza i Architektura • Napięcie pracy • Wewnętrzna częstotliwość taktowania • Zewnętrzna częstotliwość taktowania • Pamięć podręczna • Jednostka zmiennoprzecinkowa (Arytmometr) • Chłodzenie
 9. 9. Rodzaj złącza i Architektura Wybór typu procesora określa architekturę płyty głównej oraz późniejsze możliwości rozbudowy systemu. Architektura określa najważniejsze z punktu widzenia budowy i funkcjonalności cechy procesora. Określa takżę sposób wykonywania operacji przez procesor.
 10. 10. Napięcie pracy Procesory mogą pracować z różnym napięciem zasilającym. O ile w przypadku niektórych procesorów płyta automatycznie wykrywa rodzaj CPU i dostarcza wymagane napięcie, o tyle dla procesorów zgodnych ze współczesnym standardem stosuje się wiele odmiennych napięć zasilających. Warto więc się upewnić, czy posiadana płyta główna zapewni niezbędny woltaż kupowanemu procesorowi.
 11. 11. Wewnętrzna częstotliwość taktowania Jest to liczba cykli realizowanych przez procesor w ciągu sekundy. Jej jednostką jest MHz. Częstotliwość taktowania procesora jest iloczynem częstotliwości magistrali systemowej i wartości mnożnika. Np. procesor 500 MHz pracuje z częstotliwością systemową 100 MHz i mnożnikiem 5x.
 12. 12. Zewnętrzna częstotliwość taktowania Zwana również częstotliwością magistrali lub systemu. Jest to szybkość z jaką procesor uzyskuje dostęp do danych w pamięci roboczej, a w przypadku nowoczesnych procesorów, do danych w pamięci roboczej cache. Im jest ona wyższa tym lepsza wydajność komputera.
 13. 13. Pamięć podręczna (Cache) Przyspiesza proces przesyłania danych pomiędzy procesorem a pamięcią RAM. Istnieją dwa rodzaje pamięci podręcznej: pierwszego poziomu (L1) zintegrowana z procesorem z którym porozumiewa się z częstotliwością równą częstotliwości procesora i drugiego poziomu (L2) znajdująca się zwykle na płycie głównej. W nowoczesnych komputerach jej pojemność wynosi nawet 1 MB.
 14. 14. Jednostka zmiennoprzecinkowa FPU Zwana też arytmometrem, jednostka wykonująca działania liczbowe i obliczenia przydatna zwłaszcza gdy wykorzystujemy komputer do gier trójwymiarowych, aplikacji graficznych lub zastosowań multimedialnych. Pierwotnie występował jako oddzielny układ scalony, obecnie często zintegrowany z układem procesora.
 15. 15. Chłodzenie Nowoczesny procesor w trakcie pracy niestety wydziela dużo ciepła. Nadmierny wzrost temperatury może powodować zawieszanie się komputera, a w skrajnym przypadku nawet uszkodzenie CPU. Warto więc zadbać, aby oprócz solidnego radiatora, zamontować na procesorze łożyskowany wentylator chłodzący. Obecnie stosowane są także wodne i azotowe układy chłodzące.
 16. 16. Znani producenci i modele
 17. 17. Garść porad Jeśli nasz komputer ma służyć do typowych zadań domowych, takich jak przeglądanie Internetu, prace biurowe oraz gry komputerowe, nie odczujemy różnicy między wydajnością procesora dwu- i czterordzeniowego. W takim wypadku nie warto więc przepłacać, ponieważ koszt najtańszego układu czterordzeniowego to obecnie około 750 złotych. Jeśli jednak nasz komputer wykorzystywany jest do obliczeń, na przykład wykonywania prac matematycznych, zajmujemy się profesjonalną obróbką grafiki czy filmów, procesor czterordzeniowy sprawdzi się doskonale.

×