Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Historia Procesorów

2,883 views

Published on

historia procesorów komputerowych

Published in: Education, Technology, Business
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Historia Procesorów

  1. 1. Historia Procesora Co to jest procesor? Przełomowe modele Najnowsze rodzaje
  2. 2. Procesor (CPU) – urządzenie cyfrowe, które pobiera dane z pamięci wewnętrznej, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych z operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów.
  3. 3. Pierwszym procesorem był 8086 firmy Intel i 8088 stworzony przez IBM Rok wydania 1992 Prawdziwym przełomem był jednak dopiero procesor 80286, który był nie 8 ale 24 bitowy. Rok wydania 1995 Pierwszym procesorem posiadającym pamięć cache (ok.8kb), co znacznie przyśpieszyło jego pracę, był 80486 nazywany Intel i486 DX. Posiadał on 32 bitową szynę danych i był wykonany w technologii 0,8 mikrona. Rok wydania 1999
  4. 4. Przełomem były też procesory z rodziny Pentium. Procesor Pentium został opracowany z myślą o wykonywaniu skomplikowanych obliczeń numerycznych. Nowy 32- bitowy procesor może pracować z częstotliwością od 60 do 200 Mhz Do jego wykonania zastosowano zaawansowaną architekturę P6 Intela w technice 0,35 mikrona. Konstruktorzy opracowali trzy modele nowego układu, mogące pracować z częstotliwościami 233 Mhz, 266 Mhz i 300 Mhz (do stacji roboczych). Procesory pentium charakteryzuje: oddzielna pamięć lokalna (cache) dla kodu programu i danych, wydajna jednostka arytmetyczna dla operacji, 64-bitowa magistrala danych, detekcja błędów i możliwość ich naprawy, śledzenie pracy w celu optymalizacji czasu wykonania programów.
  5. 5. 1998 roku pomiędzy II a III modelem Pentium na rynek wszedł bardzo popularny przez następne lata procesor - Intel Celeron. W zamierzeniu INTEL'a tania wersja Pentium II z 66 MHz FSB. Początkowo wydawało się, że Celerony to nieudana inwestycja, jednak szybko okazało się, że procesory te wspaniale nadają się do overclockingu. Jego odpowiednikiem w wykonaniu firmy AMD był AMD Sempron, wypuszczona na rynek w 1999. Główne zmiany polegały na optymalizacji jądra procesora i spowodowały mniej więcej 10% poprawę wydajności. Zmniejszono także nieco pobór prądu, umożliwiając w ten sposób zwiększenie szybkości taktowania.
  6. 6. Intel Core 2 Duo Intel Core 2 to ósma generacja mikroprocesorów firmy Intel w architekturze 64-bit. Wykorzystana jest w niej nowa mikroarchitektura Intel Core, która zastąpiła architekturę, na której oparte były wszystkie procesory tej firmy powstałe po 2000 roku. Architektura Intel Core wywodzi się, tak jak Pentium II i Pentium III. W procesorach opartych na starej architekturze (np. Pentium 4, Pentium D) najważniejszym czynnikiem decydującym o wydajności była częstotliwość taktowania, natomiast technologia Core 2 kładzie nacisk na zwiększenie ilości pamięci podręcznej (cache) oraz liczby rdzeni. Procesory z serii Core 2 charakteryzują się zdecydowanie mniejszym zużyciem prądu niż procesory Pentium, a co za tym idzie wydzielają mniej ciepła. Sporym ulepszeniem w stosunku do dwurdzeniowych procesorów Pentium 4 jest zastosowanie wspólnej pamięci cache dla obu rdzeni procesora. Dzięki temu uniknięto konieczności "mozolnego" uzgadniania zgodności pamięci podręcznych L2 (cache) w obu rdzeniach.
  7. 7. AMDx2 Athlon X2 to kolejne rozwinięcie linii procesorów "AMD Sempron". Założeniami nowej linii są odejście od używania do oznaczania procesorów odniśników ich wydajności do linii Pentium 4 firmy Intel, wprowadzanie procesorów wykonanych w procesie technologicznym 65 nm i nowszych, a także uwzględnienie w oznaczeniach procesorów wartości TDP. Pierwsze modele nowej linii pojawiły się 1 czerwca 2007. Procesor nie był przełomem technologicznym, jednak pchnął firmę AMD naprzód dzięki czemu dalej może się mierzyć z firmą INTEL
  8. 8. Procesory przyszłości Firma Advanced Micro Devices wprowadziła niedawno na rynek swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie układów mikroprocesorowych, a mianowicie procesory z czterema rdzeniami. Jego rdzenie zostały wykonane w technologii 65nm. Firma Intel jest na takim samym poziomie, lecz jej produkty pobierają znacznie więcej energii przy takiej samej mocy obliczeniowej.

×