Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Czy znasz swoich klientów? Prezentacja z konferencji InternetBeta 2021.

Ad

Anna Karcz-Czajkowska
Czy znasz swoich klientów?
jak dane i empatia pomagają tworzyć lepsze
produkty i marketing

Ad

Data driven product
development

Ad

Będę mówić o badaniach
rynku - praktycznie.

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Loading in …3
×

Check these out next

1 of 43 Ad
1 of 43 Ad

Czy znasz swoich klientów? Prezentacja z konferencji InternetBeta 2021.

Download to read offline

Czy marketing generuje potrzeby? Dlaczego dane demograficzne nie wystarczą do opisania grup docelowych? Jak empatia może pomóc w biznesie? Czym jest "mindset badacza"? W swojej prezentacji pod tytułem "Czy znasz swoich klientów? Data&empathy driven marketing - czyli jak dane i empatia pomagają tworzyć lepszy marketing" podczas konferencji InternetBeta 2021 opowiadałam o kluczowym elemencie każdej strategii marketingowej - zrozumieniu potrzeb odbiorcy.

Czy marketing generuje potrzeby? Dlaczego dane demograficzne nie wystarczą do opisania grup docelowych? Jak empatia może pomóc w biznesie? Czym jest "mindset badacza"? W swojej prezentacji pod tytułem "Czy znasz swoich klientów? Data&empathy driven marketing - czyli jak dane i empatia pomagają tworzyć lepszy marketing" podczas konferencji InternetBeta 2021 opowiadałam o kluczowym elemencie każdej strategii marketingowej - zrozumieniu potrzeb odbiorcy.

Advertisement
Advertisement

More Related Content

Advertisement

Czy znasz swoich klientów? Prezentacja z konferencji InternetBeta 2021.

 1. 1. Anna Karcz-Czajkowska Czy znasz swoich klientów? jak dane i empatia pomagają tworzyć lepsze produkty i marketing
 2. 2. Data driven product development
 3. 3. Będę mówić o badaniach rynku - praktycznie.
 4. 4. na co mi to? badania rynku ja nie potrzebuję to za wcześnie mój biznes jest za mały ja nie mam czasu ja nie umiem ja znam moich klientów, przecież z nimi rozmawiam to jest za drogie to zbyt czasochłonne
 5. 5. Tymczasem...
 6. 6. 8 na 10 startupów upada w ciągu pierwszego roku*, z czego prawie co drugi - z powodu braku product market fit https://www.cbinsights.com/reports/CB-Insights_Top-Reasons-Startups-Fail.pdf
 7. 7. "Mój produkt jest tak dobry, że sam się obroni"
 8. 8. Też tam byłam.
 9. 9. Jakie potrzeby może zaspokoić czekoladowy baton?
 10. 10. Czekoladowy baton nigdy nie jest tylko czekoladowym batonem.
 11. 11. Czekoladowy baton rozwiązuje problemy. Zaspokaja potrzeby. Wykonuje dla Ciebie jakąś robotę.
 12. 12. Czy da się wynegerować potrzebę? wykreować potrzebę stworzyć popyt przekonać konsumenta
 13. 13. Naszą rolą nie jest kreowanie potrzeb.
 14. 14. Kto z Was słyszał o personach?
 15. 15. 9 na 10 firm w ogóle. * nie ma zrobionych person swoich odbiorców żródło: dowód anegdotyczny.
 16. 16. Persona: najważniejszy dokument strategiczny firmy. Kluczowe cechy różnych grup naszych odbiorców w kontekście naszego biznesu.
 17. 17. Opis Potrzeby Frustracje i obawy Tomek, 36 lat Tomek jest managerem w korporacji. Po godzinach pracy jest zapalonym triathlonistą. Trenuje 4x w tygodniu, aby poprawiać wyniki i wystartować w wymarzonym Ironmenie. Dba o jakość treningów, jak i o właściwe odżywianie. W dzieciństwie jadł sporo słodyczy, ale teraz stara się zdrowo odżywiać. - utrzymanie zdrowej diety - dostęp do pożywnych przekąsek bogatych w potrzebne mikro- i makroskładniki, o niskim poziomie cukru i tłuszczu - dostęp do wygodnych przekąsek, które może jeść w trakcie i po treningu - zła dieta może negatywnie wpłynąć na jego sylwetkę i samopoczucie - nagły spadek energii i osłabienie w trakcie i po treningu - ograniczona dostępność zdrowych przekąsek w sklepach - wysokie ceny batonów proteinowych - wątpliwy skład batonów reklamowanych jako "fit" "Lubię słodycze, ale wiem, że nie są zdrowe."
 18. 18. wiek miejsce zamieszkania zarobki Profil demograficzny
 19. 19. "Mój klient ma 36 lat, wyższe wykształcenie, zarabia średnią krajową, mieszka w dużym mieście"
 20. 20. urodził się w 1948 roku dorastał w Anglii dwukrotnie żonaty dwójka dzieci zamożny ferie zimowe spędza w Alpach
 21. 21. urodził się w 1948 roku dorastał w Anglii dwukrotnie żonaty dwójka dzieci zamożny ferie zimowe spędza w Alpach
 22. 22. zachowania nawyki preferencje klienta Dane behawioralne Jak wygląda jego dzień? Co robi w pracy? Jak do niej dojeżdża? Jak spędza czas wolny? Jakie gazety czyta? Gdzie robi zakupy spożywcze?
 23. 23. Pracuje w korpo, pracownik biurowy, do pracy dojeżdża autobusem, po pracy lubi wyjść na trening squasha, z internetu korzysta głównie w urządzeniu mobilnym.
 24. 24. To być może na przykład kampanie Facebook Ads warto kierować głównie na urządzenia mobilne po godzinie 16:00.
 25. 25. Ale to nadal mało.
 26. 26. Opis tego, co w najgłębszym poziomie leży u podstaw zachowań i nawyków. Psychografia Co sprawia, że sięga po takie rozwiązanie? Czego się obawia? Co jest dla niego wartością?
 27. 27. Zrozumieć, nie tylko opisać.
 28. 28. Dane behawioralne Dane demograficzne Psychografia
 29. 29. Opis Potrzeby Frustracje i obawy Tomek, 36 lat Tomek jest managerem w korporacji. Po godzinach pracy jest zapalonym triathlonistą. Trenuje 4x w tygodniu, aby poprawiać wyniki i wystartować w wymarzonym Ironmenie. Dba o jakość treningów, jak i o właściwe odżywianie. W dzieciństwie jadł sporo słodyczy, ale teraz stara się zdrowo odżywiać. - utrzymanie zdrowej diety - dostęp do pożywnych przekąsek bogatych w potrzebne mikro- i makroskładniki, o niskim poziomie cukru i tłuszczu - dostęp do wygodnych przekąsek, które może jeść w trakcie i po treningu - zła dieta może negatywnie wpłynąć na jego sylwetkę i samopoczucie - nagły spadek energii i osłabienie w trakcie i po treningu - ograniczona dostępność zdrowych przekąsek w sklepach - wysokie ceny batonów proteinowych - wątpliwy skład batonów reklamowanych jako "fit" "Lubię słodycze, ale wiem, że nie są zdrowe."
 30. 30. Google Analytics ogólnodostępne raporty i statystyki (np. GUS, deskresearch.pl) zespół obsługi klienta lub handlowców, CRM wiadomości od klientów etnografia, obserwacja - o czym piszą w internecie? ankiety wywiady z klientami Skąd brać dane?
 31. 31. Wiemy już, że warto robić badania rynku i konsumentów.
 32. 32. Jak pytać klientów, czego potrzebują? Nawyki: Co zazwyczaj robisz w ogródku? Jakie prace wykonujesz najczęściej? Gdzie zaopatrujesz się w potrzebne narzędzia i produkty? Jakich narzędzi najbardziej lubisz używać? Dlaczego? Dobre i złe doświadczenia: co jest dla ciebie najtrudniejsze w pracy w ogrodzie? Jak wspominasz obsługę w sklepie ogrodniczym, z którego korzystałeś ostatnio? Lifehacki: jakimi sztuczkami związanymi z uprawianiem ogrodu chciałbyś się podzielić z innym ogrodnikiem? O czym nie pomyślałeś wcześniej, a teraz jest dla ciebie oczywiste? Procesy decyzyjne: Jak często jeździsz na zakupy? Jak wybierasz poszczególne narzędzia/produkty? Skąd wiesz, co jest ci potrzebne? Czy zwracasz uwagę na markę, cenę, opinie? Wyobrażenia: Jak wyobrażasz sobie idealną obsługę w sklepie ogrodniczym? Czy myślisz, że istnieje aplikacja, która mogłaby ułatwić ogrodnikom życie? Gdyby istniała, to co mogłaby robić abyś uznał ją za pomocną i polecił znajomemu?
 33. 33. What? Empatia? Jaka empatia?!
 34. 34. Empatia to zdolność do odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna) lub umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).
 35. 35. Im więcej empatii, tym łatwiej ułożyć dane w większy obraz. Im więcej danych, tym bardziej ten obraz będzie rzetelny.
 36. 36. Dane i empatia - sekretne składniki dobrego marketingu (produktu, sprzedaży, obsługi klienta... Biznesu.)
 37. 37. Czy znasz swoich klientów?
 38. 38. Kto jest po drugiej stronie twojego biznesu? Dla kogo tworzysz? Jaki problem rozwiązujesz? Jakie potrzeby możesz zaspokoić?
 39. 39. Pierwszy krok, aby być bardziej "data driven"? Zbierz dane Uruchom empatię Wyciągnij wnioski
 40. 40. Mindset Badacza
 41. 41. Jeśli chcesz być bardziej "data driven", dołącz do naszej grupy!
 42. 42. Anna Karcz-Czajkowska czajkowska@jcd.pl research.jcd.pl

×