Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Ceit418 livestream,twitter,justintv,wordpress

1,042 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Ceit418 livestream,twitter,justintv,wordpress

 1. 1. Twitter Justintv Livestream Wordpress Hazırlayan : Ali Fahir Öksüzoğlu - 20050199
 2. 2. Twitter, 140 karakterlik kısa mesajlar yazabileceğiniz iletişim ve bilgi ağıdır. Bu mesajlar çoğunlukla halka açıktır. Mesajlara twit ismi verilir ve kişisel güncellemelerinizden, ne yaptığınıza, kısa yararlı bilgilerden, sorularınıza kadar çeşitlilik gösterir. Yani hiçbir konu twitter’ın müfredatının dışında değildir. Twitter Nedir? Ne İşe Yarar?
 3. 3. Twitter’a değişik özelliklerinden dolayı twitter diyarı, kullanıcılarına da ‘twitter diyarı sakini’ denildiği görülmüştür. Dilediğiniz sakinlerin ne yazdıklarını, twitter hesaplarına abone olup takip edebilirsiniz. Buna “following” denir. Sizi takip edenlere ya da arkadaşlarınıza da ‘follower’ denir.
 4. 4. Facebook ile kıyaslandığında, ‘arkadaş’ kelimesi twitter’da daha farklı bir anlama gelir. Facebook’taki arkadaşlarınızı az ya da çok tanıyosunuzdur oysa twitter’da hiç tanımadığınız ancak yazdıklarını enteresan bulduğunuz birisini arkadaşınız olarak ekleyebilirsiniz. Yani onların ‘follower”ı olabilirsiniz. Facebook ile Twitter Arasındaki Farklar
 5. 5. Bu twitter’ın açıklık prensipinden biridir. Ayrıca aynı arkadaşınızın yazdıklarını beğenmemeye başlarsınız O zaman da ‘unfollow’ edebilirsiniz yani listenizden çıkarabilirsiniz. Bu twitter’da gayet doğal olan bir durumdur.
 6. 6. Twitter sadece tek bir grubu değil bir çok farklı kişiliği okumanızı sağlar. Mesela bir TV yıldızını ya da blogcuları ya da liseden bir arkadaşınızı takip edebilirsiniz. Bunun kararı kesinlikle size ait. Yani facebook’taki gibi eklediğiniz kişinin sizi onaylaması diye birşey yoktur.
 7. 7. Genelde ilk sorulan sorulardan bir tanesi, twitter ne işe yarar olur. Twitter’a bir iletişim ve bilgi aracı diyebiliriz ve tamamen sizin kontrolünüzde olan bir araçtır. Stratejinizi belirleyerek twitter’ı nasıl kullanacağınız size bağlıdır. Mesela bazı kişiler hiç bir şey yazmadan twitter’ı sadece dinleme maksadıyla kullanırlar. Değişik kişilerin yazdıklarına abone olarak )yani onları arkadasş olarak eklereyerek) onların yazdığı bilgilerden faydalanırlar. Twitter Ne İşe Yarar
 8. 8. Nitekim twitter’da konusunun uzmanı olan ve sürekli olarak bilgi yayınlayan birçok kişi vardır. Bir kısmı da twitter’ı tamamen kişisel olarak kullanırlar ve arkadaşlarını nerede oldularını haber verirler. Kesin olan birşey varsa twitter’da haberlerin iyi ya da kötü çok hızlı yayılmasıdır.
 9. 9. Twitterde Nasıl Hesap Açılır ? ww.twitter.com adresine girildiğinde, singup yazısı tıklanır. Yanda gördüğünüz sayfa ekrana gelir ve İsim-Soyisim, kullanıcı adı, şifre ve e-mail adresi girilerek create my account’a tıklanır.
 10. 10. Create My Account” Butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan sayfada Yahoo, AOL ya da Gmail e-posta hesaplarınızda bulunan kişi listelerinin twitter’a aktarılmasını isteyip istemediğiniz soruluyor.
 11. 11. Twitter hesabımızı açtık. Karşımızda twitter ana sayfamızı, takip ettiğimiz kişilerin yazdığı mesajlar alt alta görüntüleniyor. Twitterde Nasıl Hesap Açılır ?
 12. 12. Yeni twitter.Com sunacağı yeni tasarımın yanında resim, video gibi içerikleri de arayüzünden görüntülüyor olacak. Twitter ipad uygulamasını kullananların aslında biraz olsun aşina oldukları bu kullanım ile twitter’ın sol kolonunda tweetleri görüntülerken, sağ kolonunda tweetin içeriğindeki videoyu izleyebileceksiniz.   Yeni Twitter Nasıl Olacak?
 13. 13. Bu özelliği uygulayabilmek için twitter.com önde gelen birçok içerik paylaşım servisi İle işbirliğine gitmiştir. Bu şirketlerden bazıları vimeo, youtube, twitpic, flickr, etsy, ustream, deviantart olarak sayılabilir.   Yeni Twitter Nasıl Olacak?
 14. 14. twitter.com’da Tweetlerle ilgili birçok detay, bilgi de yine sağdaki kolonda görüntüleniyor olacak. Tweet'in üzerine tıkladığınızda gönderen kullanıcının diğer tweetleri, haritada gönderildiği konum, tweet'e yapılan reply’lar gibi bilgiler görüntülenecek.
 15. 15. Twitter yeni versiyonuyla birlikte “Mini Profil” adını verdiği özelliği de devreye aldı. Bu özellikle birlikte artık kullanıcı adlarının üzerine tıklandığında kullanıcının bilgileri görüntülenebilecek.  
 16. 16. Justin.tv nedir ? Justin.tv gerek kişisel video paylaşımlarımızı gereksede herhangi bir televizyon kanalında gösterilen herhangi bir programı, filmi yada diziyi izlememize olanak sağlayan bir sitedir.
 17. 17. Justin.tv adresine nasıl üye oluruz? www.justin.tv adresine girdikten sonra sign in veya join butonlarından birine tıklayarak üyelik işlemimizi yapabiliriz.
 18. 18. Burdan kişisel bilgilerimizi girerek üye olalım.
 19. 19. Siteye üye olduktan sonra birçok paylaşımı ağ üstünde bize sunulan tv programlarını görebileceğimiz sekmeler ve güncel videolar anında anasayfada görünecektir.
 20. 20. Bu sekmede justin.tv içerisinde isteğinize göre günlük haberleri izleyebilir maç kanallarından maçlara bakabilirsiniz ve tabii bunun gibi daha birçoğunu..
 21. 21. Burdaki dil sekmesindende site içi dilini kendimize göre belirleyebiliriz.
 22. 22. Burda kendi kişisel videomuzu upload edebilir ve video paylaşımı yapabiliriz.
 23. 23. LIVESTREAM
 24. 24. www.livestream.com adresine giriyoruz. Üye olmak için kırmızı halka ile içine aldığım iki butondan sağ tarafta bulunan Sing Up butonuna tıklıyoruz. Bu butona tıkladığımızda karşımıza yeni bir sayfa açılacaktır.
 25. 25. Bu sayfada karşımıza kayıt seçeneği sunulmaktadır. Hem izlemek hemde yayın yapmak İstiyorsanız BROADCAST seçeneğini seçeriz. Eğer sadece bir izleyici olmak istersek WATCH seçeneği seçilebilir. Biz burada BROADCAST seçeneğini seçtik.
 26. 26. Bu sayfada yayın yapacağımız kanal adını yazmamızı istiyor. Lunch Free Channel Butonuna tıklayarak bir sonraki kayıt işlemlerine geçilir.
 27. 27. Sahsi bilgiler(isim,soyisim,email vs) girildikten sonra sign up butonuna tıklayınız.
 28. 28. Tebrikler!Başarıyla Tamamladınız.Devam Etmek İçin “ Go To Account Center” butonuna tıklayınız.
 29. 29. “ Skip-Go to My Account” butonuna tıklayınız.
 30. 30. Yayın Yapmak İçin “WebCaster” butonuna tıklayınız.
 31. 31. Yayını Başlatmak İçin “GO LIVE” yayını kaydetmek için ise “Record – ON” butonlarına tıklayınız.
 32. 32. Wordpress aslında bir blog yani günlük sistemidir. Ama tabii ki birçok farklı amaçlada kullanılabilir. WORDPRESS NEDİR?
 33. 33. WordPress sayesinde makaleler oluşturabilir,bunları internette paylaşabilirsinizi.Bu sayede güncel bir blog oluşturabilirsiniz.Hatta bazı temalar sayesinde güncel bir oyun,resim veya video siteside yapabilirsiniz.Bu temaları daha sonra sizlerle paylaşacağım. ÖRNEĞİN
 34. 34.    WordPress’in çoğu sistemelere göre kullanışlı olmasının nedeni tamamiyle Türkçe olmasıdır. NİÇİN WORDPRESS
 35. 35. Yazılar bölümünden Yeni Ekle diyerek yazı ekleyebilirsiniz.Yazıya isterseniz resimde ekleyerek daha güzel bir yazı oluşturabilirsiniz.Resim yüklemek için iki seçneğiniz var;isterseniz resimi kendi sunucunuza yükleyebilir,istersenizde resmin linkini girip ekleyebilirsiniz.Tabiki bu işlemleri hiçbir kodla uğraşmadan yapabilirsiniz.Tabi istersenizde kodlarla uğraşıp daha etkileyici yazılar oluşturabilirsiniz.Yazınızı yayınlamadan önce yazınıza bir kategori oluşturmayı unutmayın.Ayrıca Etiketler bölümünden yazınızla ilgili anahtar kelimeler girerseniz yazınızı daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz. Wordpress’te yeni bir yazı eklemek istiyorsanız
 36. 36. Eklenti özelliğinin bulunmasıdır.Nerdeyse her türlü ihtiyacınıza karşı bir eklenti bulunmaktadır. WordPress’in belkide bu kadar çok tercih edilmesini nedeni
 37. 37. WordPress’in medya kısmı, tüm resimleri yönetir yani resimlerin yönetim paneli diyebiliriz Medya kısmı için, medya kısmında 2 şekilde resim yükleyebiliriz. Medya ile resim ekleme
 38. 38. Medya kısmına ilk girdiginizde default olarak resimleri flash yükleyicisi ile yüklersiniz. Problem yaşadıgınızda ise; Problem yaşadıgınızda ise; Tarayıcı yükleyicisi Medya kısmında flash ile yüklerken problem cekiyorsanız Tarayıcı yükleyicisini kullanarak daha rahat resim yükleyebilirsiniz. Tarayıcı yükleyicisi Medya kısmında flash ile yüklerken problem cekiyorsanız Tarayıcı yükleyicisini kullanarak daha rahat resim yükleyebilirsiniz. Flash yükleyicisi

×