SlideShare a Scribd company logo

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

Analize e filmit dhe romanit "Katedralja e Parisit"- Viktor Hygo

1 of 15
Download to read offline
TEMA: KATEDRALJA E PARISIT
 VIKTOR HYGO
PUNOI: ALDRINI PASHKU
Projekt
Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)
 Ishte poet , dramaturg dhe
novelist francez i levizjes
romantike.
 Themeloi nje gazete ku publikoi
poezite e tij dhe te shokeve.
 Eshte quajtur prijes i
romantizmit francez.
Nder i kombit francez
 Veprat e tij me te shquara jane:
-Katedralja e Parisit
-Te mjeret
-Njeriu qe qesh
-Viti ‘93
Shkrimi i Hygoit
 Dallohet per force evokuese & force
sugjestionuese.
 Synon te prodhoje emocione te forta duke i
dhene ne menyre te pershkallezuar.
 Perdor pershkrime me detaje te goditura.
(rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet
arkitekturen gotike te Katedrales
monumentale).
 Kthesa te befasishme
 Shpesh ne roman perdor veten e pare
shumes per te perforcuar idene e vertetesise
dhe te deshmise per ngjarjet.
Kanë thënë për Hygoin:
 Imagjinata është mënyra
me të cilën Hygoi
komunikon për gjithçka.
(E.Abry)
 Emri i plakut Hygo është i
lidhur ngushtë me emrin e
Republikës. (A.Maurois)
 Luftë e titanëve, shpërthim
ngjyrash, kapërthim i
historisë, skena të
paharrueshme: Revolucioni
ka gjetur te Hygoi njërin
prej virtuozëve të tij të
mëdhenj.
(G.Gengembre)
The Hunchback (1997)
 The Hunchback
(Kurrizoja) eshte nje film i
vitit 1997 i bazuar ne
romanin madheshtor te
vitit 1831 te Viktor Hygo
(Katedralja e Parisit)
 Regjizori:Peter Medak
 Kuazimodo: Mandy
Patinkin
 Esmeralda:Salma Hayek
 Prift Frolo: Richard
Harris
1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur
në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e
bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet
më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet
mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re
cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të
dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke
vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton
Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales
përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo
i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë,
fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me
Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të
rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj
Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet
nga turma e pamëshirshme.
Filmi #1
Ad

Recommended

Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
 
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIKKleaHaka
 

More Related Content

What's hot

Huazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipeHuazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipebusinessforlife
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Familja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne viteFamilja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne viteD. Sh
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesXhuliana Haxhiu
 
Syprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshitSyprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshitRamiz Ilazi
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
 
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiMarinela Abedini
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRAREmanomano46
 
Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeAn An
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
 

What's hot (20)

Huazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipeHuazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipe
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
 
Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
 
Ngrohja globale
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
 
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
 
Familja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne viteFamilja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne vite
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Historia e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
 
Syprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshitSyprina e trekëndëshit
Syprina e trekëndëshit
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
 
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 
Duhani, rreziqet
Duhani, rreziqetDuhani, rreziqet
Duhani, rreziqet
 
Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
 
Figurat letrare
Figurat letrareFigurat letrare
Figurat letrare
 

Similar to Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
 
William shekspir
William shekspirWilliam shekspir
William shekspirSaimir Dine
 
Koment vepre
Koment vepreKoment vepre
Koment veprepjetri
 
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Lingua culture
 
Ura me tri harqe
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqeArdiPerla
 
xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxXheniRela
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
 
Koment vepre (1)
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)pjetri
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresActuallyican
 
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e KadareseForkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e KadareseUDHA E SHKRONJAVE
 
Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Diana Lamaj
 
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriErgi Nushi
 
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” #MesueseAurela Elezaj
 

Similar to Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo (20)

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
 
William shekspir
William shekspirWilliam shekspir
William shekspir
 
Ulliam shekspir
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspir
 
Koment vepre
Koment vepreKoment vepre
Koment vepre
 
Notre Dame de Paris
Notre Dame de ParisNotre Dame de Paris
Notre Dame de Paris
 
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
 
William Shakespeare
William ShakespeareWilliam Shakespeare
William Shakespeare
 
Ura me tri harqe
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
 
xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
 
Ismail kadare
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
 
Koment vepre (1)
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
 
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e KadareseForkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
 
Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
 
Epi i gilgameshit
Epi i gilgameshitEpi i gilgameshit
Epi i gilgameshit
 
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
 
Zonja Bovari
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
 
Zonja BOVARI
Zonja BOVARIZonja BOVARI
Zonja BOVARI
 
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
 

More from Aldrin Pashku

Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Aldrin Pashku
 
Projekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet ZoguAldrin Pashku
 
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneAldrin Pashku
 
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorAldrin Pashku
 
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesAldrin Pashku
 
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat maloreMjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat maloreAldrin Pashku
 
3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohur3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohurAldrin Pashku
 
Kohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshemKohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshemAldrin Pashku
 
Independence in brazil
Independence in brazilIndependence in brazil
Independence in brazilAldrin Pashku
 

More from Aldrin Pashku (13)

Projekt: Riciklimi
Projekt: RiciklimiProjekt: Riciklimi
Projekt: Riciklimi
 
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
 
Projekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet Zogu
 
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
 
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
 
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
 
Humanizmi
HumanizmiHumanizmi
Humanizmi
 
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat maloreMjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
 
Ekskursion mesimor
Ekskursion mesimorEkskursion mesimor
Ekskursion mesimor
 
3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohur3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohur
 
Kohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshemKohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshem
 
Independence in brazil
Independence in brazilIndependence in brazil
Independence in brazil
 
Perrallat
PerrallatPerrallat
Perrallat
 

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

 • 1. TEMA: KATEDRALJA E PARISIT  VIKTOR HYGO PUNOI: ALDRINI PASHKU Projekt
 • 2. Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)  Ishte poet , dramaturg dhe novelist francez i levizjes romantike.  Themeloi nje gazete ku publikoi poezite e tij dhe te shokeve.  Eshte quajtur prijes i romantizmit francez. Nder i kombit francez  Veprat e tij me te shquara jane: -Katedralja e Parisit -Te mjeret -Njeriu qe qesh -Viti ‘93
 • 3. Shkrimi i Hygoit  Dallohet per force evokuese & force sugjestionuese.  Synon te prodhoje emocione te forta duke i dhene ne menyre te pershkallezuar.  Perdor pershkrime me detaje te goditura. (rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet arkitekturen gotike te Katedrales monumentale).  Kthesa te befasishme  Shpesh ne roman perdor veten e pare shumes per te perforcuar idene e vertetesise dhe te deshmise per ngjarjet.
 • 4. Kanë thënë për Hygoin:  Imagjinata është mënyra me të cilën Hygoi komunikon për gjithçka. (E.Abry)  Emri i plakut Hygo është i lidhur ngushtë me emrin e Republikës. (A.Maurois)  Luftë e titanëve, shpërthim ngjyrash, kapërthim i historisë, skena të paharrueshme: Revolucioni ka gjetur te Hygoi njërin prej virtuozëve të tij të mëdhenj. (G.Gengembre)
 • 5. The Hunchback (1997)  The Hunchback (Kurrizoja) eshte nje film i vitit 1997 i bazuar ne romanin madheshtor te vitit 1831 te Viktor Hygo (Katedralja e Parisit)  Regjizori:Peter Medak  Kuazimodo: Mandy Patinkin  Esmeralda:Salma Hayek  Prift Frolo: Richard Harris
 • 6. 1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë, fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet nga turma e pamëshirshme. Filmi #1
 • 7. Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar. Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave. Filmi #2
 • 8. ROMAN NGA VIKTOR HYGO Katedralja e Parisit
 • 9. Sfondi dhe mjedisi • Historia zhvillohet ne Paris, ne Mesjeten e Vone, gjate mbreterimit te Luigjit XI. • Katedralja sherben si nje mjedis piktoresk, magjepses, i frikshem dhe fantastik (qender kulturore & politike). Ajo eshte pikenisja dhe pikemberritja e ngjarjeve. • Hygo deshironte te bente me te vetedijshem bashkekohesit e tij per vlerat gotike, prandaj perdor shume pershkrime.
 • 10. Subjekti Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande. Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve. Ndryshe nga kandidatet e tjere, te cilet duhet te benin fytyra qesharake dhe te qeshura histerike, Kuazimodo, punetori i kembanave te katedrales se sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga shemtia dhe kurrizi i tij me gunge. Cigania Esmeralda nderkohe jep shfaqje ne shesh.
 • 11. Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re. Grenguari, duke mos patur nje shtepi, ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila sulmohet nga Frolo & Kuazimodo. Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo largohet dhe kur vijne rojet e mbretit me Febysin, arrestojne Kuaziomodon. Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe hajdutesh duan te varin Grenguarin por Esmeralda e shpeton duke pranuar te martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter, Kuazimodo torturohet dhe turperohet publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet Esmeralda.
 • 12. Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka rene ne dashuri). Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe rojet kapin Esmeralden. Pasi torturohet, Esmeralda pranon se vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje. Por ajo e refuzon.
 • 13. Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh Frolon qe atje. Me pas ai zhduket, per te qendruar pa ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete te Esmeraldes. Shume vite me vone, nje varrgermues gjen afer kockave te Esmeraldes, kockat e nje njeriu me kurriz te deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha kthehen ne pluhur.
 • 14. Kontrasti me ane te detajeve a. Madheshtia e katedrales hijerende Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma entuziaste b. Karikatura groteske Poezia e larte c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes d. Shemtia & shurdhimi i Kuazimodos Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja e. E ulta (psh planet qe thurte Frolo) E madherishmja (psh ndjenja e dashurise dhe dhembshuria e Esmeraldes) f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk vazhdoi misteri Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se Gaztoreve h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne shtyllat e turpit i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall interes turmes (pra misteri i Grenguarit) Bukuria e gjalle & shkaterruese e Esmeraldes
 • 15. Mesazhi kryesor Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia kunder padrejtesise. Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes. Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet, pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin pjese aktive ne nje spektakel. Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.