Bir varmış bir yokmuş

530 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
530
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bir varmış bir yokmuş

 1. 1. ZİHİNSEL-BEDENSEL ENGELLİLER*Down Sendromu*Otizm*Fiziksel Engelliler*İşitme Engelliler*Görme Engelliler
 2. 2. • *Toplum içinde varolan engelli bireyleri, topluma kazandırmak için; farkındalık yaratma.• *İnsanları engelli bireylere karşı bilinçlendirme ve duyarlı hale getirme• * Empati kavramını insanlara işleyip, kendi yaşamlarına olduğu gibi diğer yaşamlara da saygı duymalarını sağlama
 3. 3.  Toplumu oluşturan gruplar ve bu grupları oluşturan bireyler vardır.Bu bireyler kendi ve kendine ait olanlara dair heyecanıyla yaşamını sürdürür. Görebildikleri sadece onlardır. Oysa bir toplumu, topluluğu oluşturan farklı farklı figürler vardır. Engellilerde bu figürlerden sadece bir tanesidir.
 4. 4.  Onlar yaşamın esas olan kısımlarını daha çok yaşayan, daha çok farkında olanlarıdır. Sözde açıklıklarımız yüzünden kapalıyız bir çok şeye: mesela göremiyoruz bir engellinin düşüşlerini, düşlerini. Koyamıyoruz bir nebze olsun kendimizi onların yerine. İnsan kendinin ve yaşadığı toplumun ne kadar farkında? Ne kadar görebiliyor kendinden uzak, ama yakın olanı ? Bunlara ne zaman ki bahaneden ibaret olmayan cevaplar veririz, işte o zaman anlar ve kavrarız konunun ehemmiyetini.
 5. 5.  *Öğrenciler *Sivil Toplum Örgütleri *Yardım ve Dayanışma Kuruluşları *Dernekler *Meslek Grupları (öğretmen,polis vb.)
 6. 6.  1-Engellikle ilk tanışma (Tanı ve engellilik derecesi için Rehberlik Araştırma Merkezi).
 7. 7.  2- Engellilerin eğitimi için kurulmuş olan Rehabilitasyon merkezleri.
 8. 8.  3- Engellileri topluma kazandırmak ve ailelerinin bizzat içinde bulunmuş olduğu dernekler. (Anadolu Sakatlar Derneği)- (Zihinsel Engelliler Yardımlaşma Derneği)
 9. 9.  4- Devlet-Aile ilişkisi kapsamında hizmet veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 10. 10.  5- Belediyelerin kendi Sosyal İşler Birimi adı altında yapmış olduğu çalışmalar
 11. 11.  Sponsor niteliği taşıyan Belediye, Özel yardım kuruluşları işbirliği.
 12. 12.  *Toplum bakış açısını değiştirmiş,duyarlı ve önyargılarından kurtulmuş olacaktır.Bu proje ile birlikte sadece engellilerin değil, gördükleri çoğu engel ve engellerinin de farkına varacaklardır. *Engellilerin yanı sıra insanlar engellerinden sıyrılıp, yaşamlarına kızıp söyleneceklerine, karanlıklarına bir mum yakacaklardır.

×