Kapnometre kapnografi

10,947 views

Published on

Published in: Health & Medicine
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
10,947
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
765
Actions
Shares
0
Downloads
34
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kapnometre kapnografi

 1. 1. HASTANE ÖNCESİ ACİL SAĞLIKHİZMETLERİNDE KAPNOMETRİ ve KAPNOGRAFİ KULLANIMI Prm. Ahmet AKSU
 2. 2. SOLUNUMUN İKİ ÖNEMLİ FAZI
 3. 3. Solunum havasındaki CO2 konsantrasyonununsayısal olarak ölçülmesi KAPNOMETRİ;konsantrasyonların seyrinin grafik olarakçizilmesi de KAPNOGRAFİ olarakadlandırılmaktadır.
 4. 4. ÇALIŞMA İLKESİ• Kızılötesi sprektomi yönteminde bir ışık kaynağından belirli bir dalga boyunda ışık salınır ve solunum havasındaki CO2 tarafından absorbe edilen miktar, bir detektör aracılığıyla saptanıp ölçüm değeri olarak verilir.
 5. 5. • Normal atmosferdeki CO2 miktarı %0.4’tür.Bu nedenle inspiryum havasındaki CO2 miktarı‘0’ olarak kabul edilir. Başlangıçta, aşağıdaki durumlarda da anlamlıdüzeyde CO2 miktarı ölçülebilir;_ Ölçüm öncesinde ekspiryum havasının mideye gitmesine yol açan hatalı maske ile solunum,_ Kola gibi CO2 içeren içeceklerin alınması,_ CO2 oluşumuna neden olan (antiasit vb.) ilaçların alınmış olması,
 6. 6. Özefagal entübasyonda; yapılan birkaçsoluktan sonra CO2 düzeyi düşükolarak ölçülüp ETCO2 değeri sıfırlanır.
 7. 7. DEĞERLERNormal Ventilasyon : PeeCO2 35- 40 mmHgHiperventilasyon: PeeCO2 30- 35 mmHgHipoventilasyon: PeeCO2 > 45 mmHg
 8. 8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri’ndeKapnometri ve Kapnografi’nin KullanılmasıNiçin Endikedir?
 9. 9. Entübeli Hastalar;_ ETT yerleşiminin doğruluğunun yerleşimi,_ ETT pozisyonunun nakil esnasında yerleşiminin gözlenmesi,_ KPR esnasında; * Kardiyak kompresyonların etkinliği, * SDGD’ ün erken belirtisi, * İntrakraniyal basıncın gözlenmesi,
 10. 10. Entübe Olmayan Hastalar;_ Triyaj hastalarının hızlı tespiti, * Kritik hastalar * Kimyasal terörizm olayları_ Obstrüktif Akciğer Hastalıkları, * Astım * Amfizem_Hipoventilasyon durumları, * Sedasyon ve analjezi * Alkol ve ilaç intoksikasyonu
 11. 11. ETTETT esnasında tüpün trakea içinde içindeolduğunu göstermenin en güvenilir yolusolunumdaki CO2 düzeyini kontrol etmektir.Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerindealışagelmiş teknikler; vokal kordların görülmesi,tüpün vokal kordlardan geçişin görülmesi, tüptebuğulanma olması, göğüs hareketleriningözlenmesi, ventilasyon sonrası solunum seslerininbilateral oskülte edilmesidir.
 12. 12. Orafarenksin kan, kusmuk ve yabancı maddelernedeniyle yeterince görülememesi nedeniyle buişlemler yeterince yapılamaz. Olay yerinin gürültülü ve panik olmasınedeniyle solunum sesleri yeterinceduyulamayabilir.
 13. 13. Ölçülebilir CO2 miktarı sadeceakciğerlerden kaynaklanabileceği içinbirkaç soluk alışverişten sonra normalolarak bulunan PeeCO2 , tüpün özefagustaolmadığını %100’ e yakın bir kesinliklekanıtlar.
 14. 14. KPR Etkinliği Kalp debisi ve akciğer perfüzyonununartması ile PeeCO2 değeri yükselir;ölüm vakalarında ekspiryum havasındaCO2 saptanmaz. (CO2 taşınması durur,PeeCO2 sıfıra kadar düşer)
 15. 15. SDGD’ mü Erken Göstermesi SDGD’ nde kapnografi dalgaları hızlıcayükselir; nabız ve tansiyondan dahaçabuk gözlemlenir. Nabız ölçümü arteryalvazokontriksiyon nedeniyle zorlaşabilir.
 16. 16. Normal Kapnografi DalgalarıA-B: Ekspirasyon başlangıcı, anatomik ölü boşluk nedeniyle CO2 yokB-C : Ekspirasyon ortası, CO2 hızlı artışıC-D : Alveoler plato, düşük artışD-E : İnhalasyon nedeniyle CO2 düzeyinin düşüşü
 17. 17. ‘ D ‘ ekspiryumun sonu olup EtCO2 değerinivermektedir. Noktanın değeri alveoler CO2konsantrasyonunu en doğru yansıtan rakamdır.
 18. 18. Resim 1- Oridion Capnographi Referans GuideResimde görüldüğü gibi solunumun olmadığını en erken kapnografi göstermektedir. (1)
 19. 19. !!! Solunum durduktan birkaçdakika içerisinde pulseoksimetrehalen normal değerler içerisindeölçüm gösterebilir !!!
 20. 20. Normal Kapnografi Dalgası Bronkospazm Hiperventilasyon Hipoventilasyon
 21. 21. Kapnometre maske ile kullanıldığı gibiendotrakeal tüpe takılarak ta kullanılabilir. Kapnometre ve kapnografiler ayrı bir cihazya da defimonitöre entegre şekilde bulunabilir.
 22. 22. Kapnometre maske ve ET ile kullanılacaksamutlaka filtre ile kullanılmalıdır. Aksi haldesolunum havasındaki nem tüpte buğulanmaya,ölçümün hatalı olmasına neden olur.
 23. 23. SONPRM. AHMET AKSU

×