Agile&Scrum

1,074 views

Published on

Published in: Technology
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,074
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
32
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Agile&Scrum

 1. 1. AGILE &SCRUM @AcmSoftwareBu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 2. 2. YAZILIM PROJELERİNE KADARBAŞARILI ? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 3. 3. Başarılı Zorlanmış Başarısız%32 %44 %24 Kaynak: Standish Group, Chaos Report 2009 Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 4. 4. YAZILIM PROJELERİNİN 2/3’ ünde projeler istediğimiz gibi GİTMİYOR ! Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 5. 5. pekiÜLKEMİZDEKİPROJEBAŞARI ORANLARI ? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 6. 6. %45 %22 %16Çoğunlukla Başarılı Kısmen Başarılı Çoğunlukla Başarısız Türkiye’deki Yazılım Projelerinin Sadece 45% ‘i %70 ve üzerinde bir oranda başarıyla bitiyor Kaynak: Agileturkey.org,Yazılım Üretkenlik Raporu 2012 Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 7. 7. öyleysePROBLEM NEREDE? Yazılımcılarda? Müşteride? Süreçte? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 8. 8. Yazılım Projeleri ÇoğunluklaKomplekstir ! Kaynak: Ralph Stacey, University of Hertfordshire Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 9. 9. Yazılım Projelerinin DoğasındaBelirsizlik Yüksektir ! on isi sizl ik K Belir Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 10. 10. Yazılım ProjeleriSiste Yürümeye Benzer İşler başta planladığınız gibi gitmeyebilir! Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 11. 11. pekiBu BelirsizlikteNasılBaşarı Sağlanabilir? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 12. 12. AGILE? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 13. 13. AGILE Sürekli Verimli bir şekilde DEĞİŞMEKTİR Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 14. 14. Agile Manifesto > BİREYLER ve arasındaki Süreç ve AraçlardanETKİLEŞİMLER Kaynak: Agile Manifesto Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 15. 15. Agile Manifesto > Çalışır Yoğun Durumdaki Gereksiz Dökümantasyon Yazılım Kaynak: Agile Manifesto Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 16. 16. KONTROLKAOSİşleriÖnceliklendir Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 17. 17. Agile Manifesto > Müşteri Sözleşme ile Maddelerine İş birlikteliği Bağlı Kalmak Kaynak: Agile Manifesto Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 18. 18. Agile Manifesto Değişime > Mevcut Planı Adaptasyon Takip Etmek Kaynak: Agile Manifesto Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 19. 19. Değişimi Erken YakalamakKarlıdır! Maliyet Zaman Boehm’in Değişim Maliyeti Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 20. 20. AGILE Takım Oyunu Önceliklendirme Müşteri ile İşbirlikteliği Değişime Adaptasyon Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 21. 21. NEDENAGILE? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 22. 22. AGILE ile yapılan projeler Waterfall ile yapılan projelere göre 3 KAT DAHA BAŞARILI Kaynak: Standish Group, Chaos Report 2012 Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 23. 23. NEDEN AGILE? %180 Üretkenlik Artışı %36 Üretkenlik Artışı %87 Esneklik Artışı 65% Hız Yazılım Ekiplerinin %85’i %72 Maliyet Azalması Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 24. 24. NEDEN AGILE? Gartner: 2013 Sonunda Dünyadaki Projelerin %80’i Agile yöntemleri kullanacak Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 25. 25. pekiSCRUMnedir? Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 26. 26. SCRUM:Kompleks problemleriyaratıcı ve üretken bir şekilde çözümleyerekYüksek Değerliürünler üretilmesini sağlayan birAltyapıdır Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 27. 27. SCRUM: ampirik bir süreçtir ı yağ el A 3 Tem Sürecin pirik Am Gözden Adapte Geçir Ol Şeffaflık Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 28. 28. SCRUM SÜRECİ Çalışır Durumdaki YazılımProduct Backlog ! ! Daily Scrum ! ! Sprint Planlama Sprint Sprint Review Sprint Retrospective Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 29. 29. SCRUM ROLLERİ Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 30. 30. Product OwnerOptimum DeğerinÜretilmesinden SorumludurÜrün İstekleriniÖnceliklendirirRelease ZamanınıBelirler Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 31. 31. Geliştirme TakımıÇalışır Durumdaki Yazılımın Üretilmesinden Sorumludurİçerisinde Birbirinden Farklı Yetkinlikte Bireyleri BarındırırKendi Kendini Yönetir3 ile 9 Kişiden Oluşur Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 32. 32. Scrum MasterScrum Sürecinden SorumludurÜretkenliğin Arttırılması İçinProduct Owner & GeliştirmeTakımına Destek Olur Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 33. 33. SCRUM ARAÇLARI Product Backlog Sprint Backlog STEK! ! ! ! STEK! ! ! Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 34. 34. Product Backlog Product BacklogÜrünü Oluşturacak Öncelikli İstek ListesidirÜrüne Ait Tüm İstekler Burada Belirtilir Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 35. 35. Sprint Backlog STEK! STEK! Sprint Backlog ! ! ! ! !Geliştirme Takımının İlgili Sprint’teHayata Geçireceği İstekleri ve Stratejisini İçerirİlgili Sprint İçin Geliştirme Takımının Yapacak Listesidir Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 36. 36. SCRUM TOPLANTILARI Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 37. 37. Sprint PlanlamaHer Sprint Başında İlk İşYapılan ToplantıdırBu Toplantıda İlgili Sprint’te YapılacakÖncelikli İşler ve Bu İşlerin NasılHayata Geçireleceği Belirlenir Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 38. 38. Daily ScrumGeliştirme Takımının Her GünBir Araya Gelip SenkronizasyonuSağladığı ToplantıdırBu Toplantıda Takım SprintHedefine Doğru İlerleyişini İnceler Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 39. 39. Sprint ReviewSprint Boyunca GeliştirmeTakımının Üretmiş OlduğuÇalışır Durumdaki YazılımınDeğerlendirildiği ToplantıdırÜrünün Son Hali İncelenir veVarsa Geri Bildirimler Verilir Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 40. 40. Sprint RetrospectiveSprint Sonunda İlgili Sprint’inDeğerlendirildiği veİyileştirmeye Yönelik AksiyonlarınKararlaştırıldığı Toplantıdır IZ EN KA Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.
 41. 41. www.acm-software.com @AcmSoftware Bu sunumun tüm hakları ACM’ya aittir. İzin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması ve dağıtılması yasaktır.

×