Telefon nedir?

720 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
720
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Telefon nedir?

 1. 1. • Telefon Nedir?Telefon, birbirinden uzak yerlerde bulunankişiler ve düzenekler arasında bilgialışverişini sağlayan elektrikli ses alıp vermeaygıtıdır.• Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdançıkan ses dalgalarının önce elektriksinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin çeşitligönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesindensonra, bu defa elektrik sinyallerinin yenidenkulakla duyulabilecek ses dalgalarınaçevrilmesidir.
 2. 2. Önce kentlerde kurulan telefon şebekeleri daha sonra kentlerarası, uluslararası düzenekler durumuna dönüşmüş ve uydular aracılığıyla dünyanın her köşesinin birbiriyle iletişimi sağlanmıştır.
 3. 3. İlk Telefonlar
 4. 4. Sözcüğün Kökeni Telefon sözcüğü Eski Yunanca Telos “Uzak” ve Phone “Ses” sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur.Dilimize Fransızca telephone’den geçmiştir.Dilci Nurullah Ataç telefon sözcüğüne Türkçe karşılık olarak Uzak konuşur sözcüğünü türetmiştir.
 5. 5.  Teknoloji Telefon ilk olarak telgraf sistemine benzer iki bağlantı üzerinden konuşulacak şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Çoğu defa bir bağlantı demir tel, diğer bağlantı ise toprak olduğu için yitimler fazla ve sesler karışık olarak işitiliyordu. Bakır alaşımlarının gelişmesiyle tel sayısı arttırıldı Konuşma sayıları arttıkça bağlantılar yetişmemeye başladı. 1886 yılında tek devreden değişik frekanslarla ses gönderen bir aygıt (multiplex) devresi yapıldı Uzun hatlara konulan yükselticilerle kayıplar giderildi.
 6. 6.  Telefonda büyük adım, operatör kullanmaksızın yapılan otomatik konuşmalardır 1891 yılında geliştirilen Strowger otomatik arayıcıyla araya operatör girmeden aboneler birbirine bağlanabilmiştir. Bu düzenek 1920 yılında Bell düzeneği olarak geliştirilmiştir .18 Ekim 1892de Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı. 1948 yılından sonra ise transistörün sahneye çıkmasıyla elektromanyetik röle sistemler yerini, elektronik devrelere bırakmıştır. Elektronik arayıcı sistem ilk olarak 1965 yılında ABDde servise konulmuştur.
 7. 7. 1876 model ev telefonu
 8. 8.  Telefonda atılan diğer büyük adım da, uzak mesafe konuşmalarında yüksek frekanslı radyo yayınlarından yararlanılmasıdır . 150-300 km aralıklarla yer alan röle istasyonları konuşmaları koaks kablolardan ve havadan elektromanyetik yayın şeklinde iletmektedir. Frekans yükseldikçe tek bağlantı üzerinden konuşma kanal sayısı da yükselmektedir. Böyle bir sistemle iki röle istasyonu arasında aynı anda 3600 konuşma yapmak olasıdır. Bu gelişmeyi uydular aracılığıyla yapılan konuşmalar izlemiştir.
 9. 9.  Anakaralar arası telefon konuşmaları 1915 yılında başlamıştır İlk konuşma Parisle ABDde Arlington arasında yapılmıştır. Anakaralar arası telefon konuşmalarında güçlü radyo alıcı vericileri kullanılıyordu İyonosferin etkisi konuşmaları zorlaştırdığı için sualtı kabloları kullanılmaya başlandı. İlk sualtı kablosuyla telefon görüşmeleri 1950 yılında Florida ile Havana arasında 185 kmlik uzaklıkta yapıldı. Sonuç doyurucu olduğu için 1956 yılında New York ile Londra arasına aynı düzenek kuruldu. Uydu aracılığıyla anakaralar arası ilk telefon konuşmaları 1960 yılında başladı.
 10. 10. Echo 1 isimli uyduyla ABDnin doğu yakası ile batı yakası arasında telefon bağlantısı sağlanınca bunu Telstar I, Telstar 2 ve diğer uydular izledi Bugün uyduların devreye girmesiyle gemi ya da uçaklarla otomatik telefon konuşması yapılabilmektedir.1985 yılında uzay mekiği Discoverynin yörüngeye koyduğu uydulardan biri aynı anda 20000 konuşma yapabilmeye olanak verecek sığadadır
 11. 11. Telstar 1
 12. 12. Telstar 2
 13. 13. Anakaralar
 14. 14.  Cep telefonları, görünüş ve tuş takımına erişime göre genellikle normal (düz), kapaklı ve kızaklı olmak üzere üç çeşide ayrılırlar. Teknolojideki gelişmeler sonucu her geçen gün yeni cep telefonu modelleri çıkmaktadır. Bu modeller zaman zaman farklı grupların özelliklerini de barındırdığı için tam bir sınıflandırma yapmak mümkün değildir. Normal (düz) telefonlar: Normal veya düz telefonlar, ekran ile aynı düzlemde bulunan tuş takımına sahiptir. Tuş takımını ya da ekranı kaplayan, koruyan herhangi bir parça ihtiva etmezler. İlk cep telefonları modellerinin tamamı bu şekildedir. Tuş kilidini aktif hale getirmek için genellikle birkaç tuştan oluşan bir kombinasyonu kullanmak gerekir.
 15. 15. Nokia’nın ilk modelleri
 16. 16. Kapaklı telefonlar: Kapaklı cep telefonlarında (İngilizce: flip phone) tuş takımını, ekranı veya her ikisini kaplayan koruyucu bir kapak bulunur. Genellikle bir çift menteşe etrafında dönen kapak, elle veya bir düğme yardımı ile açılıp kapanır. Kapaklı cep telefonlarında ekran ve tuş takımı dış etkenlerden korunurken, tuş kilidi kullanımına da gerek kalmaz.
 17. 17. Nokia Kapaklı modeli
 18. 18.  Kızaklı (kayan kapaklı veya kaydıraklı) telefonlar: Kızaklı telefonlar (İngilizce: slide phone), genellikle bir çift kızak üzerinde hareket eden iki parçadan oluşurlar. Üstteki parça sadece ekranı, birkaç önemli tuşu ya da her ikisini birden ihtiva eder. Alttaki parça ise genellikle tam tuş takımını ihtiva eder. Kızaklı cep telefonlarında da genellikle tuş kilidini açmak için üsteki parçayı kaydırmak yeterlidir. Bu tür telefonlar bazen "kayan kapaklı" olarak adlandırılırlar ancak kayan parça bir kapak olmadığı için ve ekranı kaplamadığı, aksine ihtiva ettiği için teknik olarak hatalıdır.
 19. 19. Lg 4 kayan kapak modeli
 20. 20. Dokunmatik telefonlar: Bu tür telefonlarda dokunmatik ekran ya da dokunmatik padlara parmaklar veya özel kalemlerle dokunarak veri girişi yapılabilir. Tuş ve ekran kilidi genellikle telefon gövdesinde bulunan bir tuş ile kontrol edilir.
 21. 21. Nokia N8 dokunmatik telefon
 22. 22. TELEFON’UN ZARARLARI Gök gürültülü, şimşekler çakılı, yağmurlu bir havada cep telefonu ile konuşmak tepenize yıldırım düşmesine ve %99.9 ölmenize sebep olabilir. 5 yıldan fazla süredir cep telefonu ile konuşuyorsanız beyninizde ur çıkma olasılığı yüksektir. Dünyanın neresinde olursanız olun, istihbarat teşkilatları tarafından rahatlıkla dinlenirsiniz. Aleyhinizde bir dava açıldığında yetkililer soruşturma kapsamında sizin önünüze bütün telefon görüşme kayıtlarını getirirler siz rencide olur, şaşar kalırsınız.
 23. 23. TELEFON’UN ZARARLARI Toplu taşıma araçlarının bir çoğunun fren sistemini etkilediği için seyahat sırasında telefonun sadece açık olması bile siz dahil sizden başka araç içinde bulunan bir çok kişinin de hayatını tehlikeye atar. Akaryakıt istasyonlarında bir gaz kaçağı var ise cep telefonunda gerçekleşen kısa devre istasyonu havaya uçurabilir. Cep telefonuna yerleştirilecek bir mekanizma ile birine rahatlıkla suikast yapılabilir.
 24. 24. Cep Telefonu Kanser olma riskini çoğaltır
 25. 25. Kanser ve beyin hücrelerine etkisi Finlandiyada insan hücreleriyle ve canlı farelerle yapılan iki yıllık bir deneyin sonuçlarına göre cep telefonları zararlı maddelerin beyine kan yolu ile girmesini engelleyen kan bariyerlerine zarar vermektedir. Küçülen bariyerler beyne ulaşan zararlı molekülleri filtreleme görevini tam olarak yerine getirememektedir. Selçuk Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, cep telefonu kullanımı alzhemier ve parkinson gibi hastalıkların oluşma riskini artırmaktadır.
 26. 26. Baş ağrısı, görme ve işitmeye etkileriOyun, SMS gibi görsel öğelerinin uzun süre kullanımı göz yorulmasına ve baş ağrısına neden olabilir. Aynı şekilde sesli öğelerinin uzun süre, yüksek ayarda ve özellikle kulaklık ile kullanımı geçici ve kalıcı işitme kayıplarına ve baş ağrısına neden olabilir.

×