25 Lutego 2009 wizyta prof. Jerzego Buzka

350 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
350
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
8
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

25 Lutego 2009 wizyta prof. Jerzego Buzka

 1. 1. CLIL ON LET`S KNOW HOW TO SAVE AND PRODUCE CLEAN ENERGY (2008-2010) 25 lutego 2009 wizyta prof. Jerzego Buzka Gimnazjum nr 6 im. Stanisława Ligonia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach
 2. 2. W dniach 19-25 lutego 2009 roku obchodziliśmy DNI COMENIUSA/DNI EUROPEJSKIE. <ul><li>Rozpoczęliśmy konkursem na przemówienie w języku obcym na temat ochrony środowiska (w sali 214 na 2 i 3 godzinie lekcyjnej). Wysłuchaliśmy 10 wystąpień w języku angielskim i niemieckim. </li></ul><ul><li>Kolejny dzień przeznaczyliśmy na prezentacje zwyczajów, tradycji, kuchni oraz muzyki naszych krajów partnerskich. </li></ul><ul><li>W poniedziałek 23.02 dniu odbyła się debata na temat wprowadzenia euro w naszym kraju. </li></ul><ul><li>We wtorek 24.02 skupiliśmy się na tematyce naszego projektu Comenius. Prezentowaliśmy nasze dotychczasowe osiągnięcia w auli oraz zwiedzaliśmy salę Comeniusa. </li></ul><ul><li>25 lutego 2009 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta sesja, podczas której promowaliśmy nasz projekt Comenius. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Katowic Pan Piotr Uszok , a gościem honorowym był </li></ul><ul><li>Pan Prof. Jerzy Buzek. </li></ul>
 3. 3. <ul><li>Na uroczystości obecna była również pani Krystyna Siejna - Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice, radni Miasta Katowice, </li></ul>WIZYTA PROF. JERZEGO BUZKA poseł do Parlamentu RP pan Jerzy Ziętek oraz wielu innych znamienitych gości.
 4. 4. Pan profesor Jerzy Buzek zwrócił się do młodzieży naszej szkoły: <ul><li>„ (…) Co się słyszy dzisiaj najczęściej w Unii Europejskiej? Takie słowa jak: energia, zaopatrzenie w prąd, bezpieczeństwo energetyczne, solidarność w dostawach prądu elektrycznego, więcej gazu (…), klimat, ochrona klimatu, zanieczyszczenia powietrza, ocieplenie. Takie to są hasła. (…) Jakbyśmy wszyscy produkowali czystą energię ze źródeł odnawialnych, nie mielibyśmy tych problemów… </li></ul>
 5. 5. <ul><li>Chciałem Wam powiedzieć, że nadal możemy produkować energię z węgla. (…) Ale musimy ją pozyskiwać inaczej niż dotąd, w sposób czysty, nie zagrażający środowisku. To jest bardzo ważne, a jeszcze ważniejsze  jest, byśmy produkowali energię ze źródeł odnawialnych, z siły wiatru, z siły wody (…), w biogazowniach (…), ze słońca (…). </li></ul><ul><li>Chciałem Wam pogratulować, bo zajmujecie się dzisiaj w ramach Comeniusa najważniejszą sprawą jaka jest dziś dla Unii. Właśnie zaopatrzenie w energię, w czystą energię. Wielkie gratulacje. Trochę Wam nawet tego tematu zazdroszczę, bo trudno było lepiej wybrać. Mam nadzieję, że Wam również się podoba i będziecie się tym tematem zajmować w przyszłości, bo warto iść w tym kierunku. To jest dzisiaj  najważniejszy problem europejski i polski.” </li></ul>
 6. 6. <ul><li>Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice pani Krystyna Siejna powiedziała młodzieży: </li></ul><ul><li>„ Chciałam Wam przekazać takie przesłanie: Oszczędzajmy planetę Ziemię i podarujmy ją kolejnym pokoleniom. To, że my dzisiaj nauczymy się wytwarzać czystą energię, wyrabiać zwłaszcza u młodych ludzi przyzwyczajenia oszczędzania energii, do niezużywania jej w sposób nadmierny spowoduje , że my naszym następcom, a nasi następcy swoim dzieciom i swoim wnukom przekażą planetę Ziemię taką, jaka jest dzisiaj, a może i lepszą. Tego Państwu serdecznie życzę.” </li></ul>
 7. 7. Następnie zaprezentowaliśmy czego dotyczy realizowany przez naszą szkołę projekt Comenius, z jakimi krajami współpracujemy, jakie działania wspólnie podjęliśmy i co jeszcze przed nami.
 8. 8. Na koniec spotkania w auli szkolnej zaprezentowaliśmy tańce ze wszystkich krajów partnerskich, tzn. z Niemiec….
 9. 9. taniec włoski - Tarantella
 10. 10. taniec hiszpański
 11. 11. taniec turecki
 12. 12. a także tradycyjne tańce śląskie.
 13. 13. Następnie goście udali się do Sali Comeniusa, gdzie uczennice opiekujące się salą omówiły znajdującą się tam ekspozycję.
 14. 14. Zaprosiliśmy również naszych gości do zwiedzenia szkoły. Sali Katyńskiej, Sali Oświęcimskiej, Ligoniówki, Izby Regionalnej, Sali Klubu Europejskiego oraz miejsca pamięci naszego Patrona Stanisława Ligonia.
 15. 15. Spotkanie z Panem Profesorem Buzkiem było dla nas wielkim zaszczytem i na długo pozostanie w naszej pamięci.

×