JavaScript ve Jquery Eğitimi Ders 1 : JavaScript Nedir?

2,623 views

Published on

http://yazilimegitimi.blogspot.com

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,623
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
9
Actions
Shares
0
Downloads
20
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

JavaScript ve Jquery Eğitimi Ders 1 : JavaScript Nedir?

 1. 1. Javascript ve Jquery Eğitimi     1. Ders JavaScript Nedir? Hazırlayan   : Ziyahan Fakir Albeniz http://yazilimegitimi.blogspot.com yazilimegitimi@gmail.com
 2. 2. Javascript Temelleri
 3. 3. JavaScript Nedir?.. Javascript, webde kullanılan bir betik dilidir. Milyonlarca web sitesinde işlevsellik eklemek, kullanıcı girdilerinin geçerliliği denetlemek, web gezintilerini etkileyici bir şölene dönüştürmek için kullanılmaktadır.
 4. 4. Diğer betik dilleri gibi, kendilerini derlenmiş programdan ayıran çalışma zamanında yorumlanmaları ve program çıktılarının üretilmesidir. Öğrenmesi kolay, sözdimi anlaşılır ve barındırdığı işlevlerle web gezinti serüveninin tüm unsurlarını kapsamaktadır.
 5. 5. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera ve Safari gibi yaygın tüm tarayıcılarda çalışmaktadır.
 6. 6. HTML sayfalarına etkileşim eklemek için tasarlanmıştır. Herkes tarafından öğrenilebilen ve hiçbir lisans maliyetine gerek olmaksızın kullanılabilen bu dil ile, basit bir metin editöründe dahi kodlama yapabilirsiniz.
 7. 7. JavaScript Neler Yapabilir? Javascript web gezintisinin tüm olaylarına duyarlıdır.
 8. 8. Fare tıklanması, bir tuşa basılması, sayfanın kaydırılması ya da taşınması; açılması ve kapanması gibi olayların tümünü JavaScript ile kontrol edebilirsiniz.
 9. 9. Sayfalarınızı zenginleştirmek için HTML elemanlarını manipüle edebilir; yeni HTMLelemanlarını çalışma zamanında sayfanıza ekleyebilirsiniz.
 10. 10. Kullanıcı girdilerinin geçerliliği denetleyebilir ve beklenmedik girdilere karşı anında reaksiyon üretebilirsiniz.
 11. 11. Ziyaretçi bilgisayarındaki gezinme geçmişini kullanabilir; sayfanıza ait verileri istemci makinede saklayabilir ve sonradan kullanabilirsiniz.
 12. 12. JavaScript Ne Değildir?!
 13. 13. JavaScript'in programcılar arasında Java olarak anılması, aslında ciddi bir yanlışlıktır. Çünkü Java diye ifade edilen aslında başka bir programlama dilidir.
 14. 14.   Javascript, 1997'den sonra tüm tarayıcılarda geçerli bir standart haline getirilmiş bir betik dili iken; Java, Sun firması tarafından (bugün Oracle) üretilmiş, platform bağımsızlığı iddiasında olan bir programlama dilidir.
 15. 15. W3C 'nin sitesinde de ifade edildiği üzere, Javascript = ECMAScript'tir. ECMAScript nam-ı diğer, ECMA 262 resmi bir Javascript standardıdır.
 16. 16. Javascript, Nestcape firmasından Brendan Eich tarafından Navigator 2.0 ile birlikte piyasa sürülmek üzere geliştirilmiş ve  1996'dan beri neredeyse tüm tarayıcıların desteklediği bir standart olmuştur.

×