Your SlideShare is downloading. ×
0
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Prezentacija
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Prezentacija

107

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
107
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Endokrinná sústava Zelimira Breznik
 • 2.  Hypofiza  Stitna zlaza  Decka zlaza  Nadoblickova zlaza  Pohlavne zlazi (vajecnik,semenik)
 • 3. hypofýza  Hypofýza čiže podmozgová žljaza leži pod medzimozgom, s ktorým je spojená nervovou stopkov. Vilučuje viacej rozľičnich hormonov, ktorými sa riadi rast, výmena latok, vilučuvanie mlieka. Hormóny hypofýzyriadia cinost inich zliaz s vnutornim vilucovanim,predovsetkim cinost stitnej zlazi,nadoblickovivich a pohlavnich zliaz.
 • 4. Pohlavné žľazy  Pohlavné žľazy sú sú sú žľazy s vnútorným vylučovaním.
 • 5. Mužské pohlavné žľazy  U mužov sú to semenníky (a v nich intersticiálne bunky), ktoré zodpovedajú za tvorbu mužských pohlavných hormónov – androgénov (najdôležitejší je testosterón). Podporujú pohlavnú aktivitu, rast pohlavných orgánov, vývin a udržiavanie sekundárnych pohlavných znakov (napríklad rast ochlpenia a iné).  Semenníky (testes) sú pohlavné žľazy, kde sa tvorí mužský pohlavný hormón testosterón, ktorý ovplyvňuje rast pohlavných orgánov, vznik druhotných pohlavných znakov a pohlavné správanie sa muža. Sú párovým orgánom dlhým 4-5 cm a širokým 2-3 cm, ktorý je počas vnútromaternicového vývinu chlapca uložený na dne brušnej dutiny. U dospelého muža sú uložené mimo brušnej dutiny – v miešku (scrotum), kde zostupujú až koncom vnútromaternicového vývinu.
 • 6. Ženské pohlavné žľazy  U žien sa pohlavné hormóny tvoria vo vaječníkových folikuloch a žltom teliesku, vo vaječníkoch. Počas tehotenstva sa tieto hormóny tvoria v plodovom koláči. Sú to hormóny:  Estrogén: tento hormón je zodpovedný za vznik sekundárnych pohlavných znakov počas puberty (napríklad zväčšenie poprsia a iné)  Progesterón: jeho hladina sa zvyšuje počas menštruácie, počas tehotenstva zabezpečuje pripravenosť sliznice maternice a prsných žliaz.  Oba pripravujú prsné žľazy na produkciu mlieka a spolu s luteinizažným hormónom vyvolávajú hrubnutie maternice.
 • 7. Dakujem na pozornosti :D
 • 8.  Stitna zlaza lezi v prednej casti krku,pod hrtanom . Vilucuje niekolko hormonov z ktorich je najviznamnejsi Tyroxín obsahujuci jód ,ktori do organizmu vnasame spolu s potravov a vodov . Nedostatok jódu vo vizive sposobuje ochorenie zvecenie stitnej zlazi cize strumu.
 • 9.  Detska zlaza (týmus)je ulozena v hrudnej dutine pod hrudnou kostov. Po puberte sa zmensuje. Funkcija detskej zlazi zatial nije dostatocne preskumana . Mozno vsak z istotou povedat ze ma dôlezitu ulohu v dozrievani niektorich bielich krviniek.
 • 10. Nadobličky  Nadobličky sú párové žľazy s vnútorným vylučovaním. Sú tvorené z dvoch funkčne odlišných častí, z kôry a drene. Dreňová časť je premenené nervové ganglium, tvoria sa v nej antagonistické hormóny :epinefrín (adrenalín),  norepinefrín (noradrenalín). V kôre nadobličiek sa tvoria hormóny zodpovedné za metabolizmus anorganických a organických látok. Sú to napríklad  aldosterón - zvyšuje množstvo sodíka a vody v krvi ich spätnou resorpciou z obličkových kanálikov  kortizón (hydrokortizón alebo kortizol) - zvyšuje odolnosť voči stresu, zrýchlením štiepenia živín, taktiež zmierňuje zápalové procesy  glukokortikoidy - ovplyvňujú metabolizmus bielkovín, zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu, ovplyvňujú metabolizmus sacharidov, tlmia alergické procesy, zasahujú do metabolickej premeny tukov

×