Гендер в сучасному світі

1,499 views
1,152 views

Published on

Презентація Тетяни Ісаєвої для семінару "Гендер Онлайн" у місті Харків

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,499
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
30
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Гендер в сучасному світі

 1. 1. Гендер в сучасному світі Проект "Гендер Онлайн" реалізується ЧОО ВАЖ "Славія" за підтримки Фонду сприяння демократії
 2. 2. Стать і гендер  В сучасному світі для означення статі людини використовується два слова: стать (англ. seх) і гендер ( англ. gender).  Стать належить людині від народження й при народженні людина її не вибирає.  Біологічні ролі є незмінними і загальними для всіх культур.
 3. 3. Гендер  Поняття гендер увійшло у вжиток з соціології і означає соціально-рольовий статус людини (соціальні можливості кожної статі в освіті, професійній діяльності, розподілі сімейних ролей, доступі до влади та ресурсів).
 4. 4.  Від народження кожна людина одержує певний статус відповідно до статі: суспільство в залежності від того, хто народився – дівчинка/жінка чи хлопчик/чоловік, чекає від неї/нього певної поведінки і пропонує певний набір прав і обов’язків в суспільному і сімейному житті.
 5. 5. Гендерні ролі  Звична поведінка у певному суспільстві чи в іншій соціальній групі, яка визначає, яка діяльність, завдання та обов’язки сприймаються як чоловічі та жіночі.  Гендерні ролі чоловіків та жінок створені штучно і зумовлені історичними та культурними факторами.  Гендерні ролі змінюються з часом і різні в різних культурах.
 6. 6. Стать постійна, гендер змінюється
 7. 7. Гендерні ролі  На гендерні ролі впливають вік, клас, раса, етнічна та релігійна належність, а також географічне, економічне та політичне середовище.  Зміни гендерних ролей часто виникають у відповідь на зміну економічних, природних чи політичних обставин.
 8. 8. Продуктивні та репродуктивні ролі/ продуктивна та непродуктивна праця  Діяльність чоловіків та жінок з метою виробництва товарів та послуг на продаж чи обмін, або для задоволення потреб родини (оплачувана).  Діяльність, що передбачає дітонародження, виховання дітей, догляд за членами родини (неоплачувана).
 9. 9. Продуктивні та репродуктивні ролі/ продуктивна та непродуктивна праця  Значна частина роботи, що виконується жінками залишається невидимою.  Жінки виконують значну роботу, але в майже не беруть участь у процесі прийняття рішень та не мають доступу до ресурсів.
 10. 10. Економічне становище жінок є гіршим, ніж чоловіків  заробітна плата жінок нижча за заробітну плату чоловіків;  на керівних посадах жінок менше, ніж чоловіків.  жінок частіше за чоловіків перебувають у вимушених відпустках;  більшість серед тих, хто працює неповний робочий день - жінки;  виконання материнської функції стоїть на перешкоді службової кар’єри
 11. 11. Чому ми про це говоримо?  Світ змінюється  Міжнародні зобов’язання України  Державна гендерна політика
 12. 12. Державна гендерна політика  Гендерна політика – це політика, спрямована на досягнення дійсної рівності жінок та чоловіків, на подолання дискримінації, що історично склалася щодо жінок
 13. 13. Дискримінація за ознакою статі = сексизм Ідеологія сексизму ґрунтується на традиційних гендерних стереотипах. Сексизм проявляється:  в обмеженні прав на освіту, працю, участь у політичному житті тощо;  у мові (ототожнення у багатьох народів у мові понять чоловік і людина; орієнтація на чоловічу стать при безособових зверненнях; чоловічі назви багатьох професій і видів діяльності і т. п.);
 14. 14.  у жорсткіших вимогах та приписах щодо жіночої моральності і поведінки та, відповідно, у суворіших санкціях за їх порушення;  у контролі над жіночим тілом та сексуальністю;  у гіперболізації жіночих репродуктивних функцій та покладанні на жінок виняткової відповідальності за догляд та виховання дітей;  у закріпленні за жінками/чоловіками ряду сімейно-побутових обов’язків; 
 15. 15. Чи існує нерівність в Україні?  Думки населення України щодо існування ґендерної нерівності (утиски прав представників/ представниць однієї статі).
 16. 16. Сучасна Україна  Чоловіки контролюють 95% економічних ресурсів.  Бізнесом займаються 2% жінок.  Жінки контролюють: 26% малих підприємств, 15% - середніх, 12% - великих.
 17. 17. Гендерні стереотипи  В суспільстві, особливо в патріархатному, існують певні гендерні стереотипи щодо соціальних ролей жінок і чоловіків.  Стереотипи з приводу гендерних ролей відображають погляди суспільства на поведінку, яка характерна для чоловіка або для жінки, а також уявлення про «справжню» жінку або «справжнього» чоловіка.
 18. 18. Гендерні стереотипи
 19. 19. Як відбувається гендерне конструювання?  Дитячі іграшки для хлопчиків – це автомоделі, а для дівчаток – ляльки та кухонна техніка.
 20. 20. Шкільні підручники, дитячі книжки, енциклопедії
 21. 21. Реклама
 22. 22. ЗМІ
 23. 23. Інтернет
 24. 24. Інтернет
 25. 25. Швеція: від 70-х рр. 20 ст. до сьогодні
 26. 26. Швеція сьогодні…
 27. 27. Мовою цифр  Швеція за рівнем народжуваності посідає серединне місце серед країн Європи.  Протягом 1970–1999 рр. народжуваність у країні мала тенденцію до скорочення, що збігалося з загальноєвропейською тенденцією.  У 1999 р. було зареєстровано найнижчий показник народжуваності за вказані роки, який склав 9,95 ‰.  З 2000 р. спостерігається поступове зростання народжуваності до 11,2 ‰
 28. 28. Мовою цифр  Малюкова та материнська смертність, що є інтегральними показниками популяційного здоров'я, у Швеції залишаються одними з найменших у Європі.  Рівень малюкової смертності становив у 2002 р. 3,3 на 1000 народжених живими, що на 37,3 % нижче від середнього в країнах ЄС.
 29. 29. Мовою цифр  Один із важливих позитивних показників здоров'я, середня очікувана тривалість життя при народженні, у Швеції є найбільшим у Європі, становить 80,1 року і перевищує середню в Євросоюзі (78,3 року).  Середня очікувана тривалість життя чоловіків становить 77,9 року, жінок — 82,3 року. Різниця між показниками середньої очікуваної тривалості життя жінок і чоловіків складає 4,4 року, тоді як у середньому в Євросоюзі — 7,9 року.
 30. 30. Мовою цифр  Представництво жінок у шведському парламенті – 48%.  75% шведів з 18 до 75 років беруть участь у різних формах навчання.  У Швеції 150 закладів народної освіти.
 31. 31. Сучасні гендерні ролі
 32. 32. Сучасні гендерні ролі
 33. 33.  ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

×