2011 2012 eco scoala

766 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
766
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

2011 2012 eco scoala

 1. 1. Cu obrajii roșii! Proiect Eco Școala 2011-2012
 2. 2. Eco codul: „Mişcare şi vitamine – sănătate pentru tine !”          Beneficiile scolii: Din 2004, școala noastră a derulat cu succes proiecte ce au abordat teme diferite cu importanta mare pentru educația civica si ecologica a elevilor. Imaginea scolii noastre s-a imbunatatit foarte mult prin activarea in acest program si am fost beneficiarii castigarii unor echipamente informatice, carti, CD-uri care i-au motivat atât pe elevi, profesori dar si pe parinti. Școala are un rol important in a realiza educația pentru sănătate. După cum știm sănătatea e mai buna decât toate si totuși işi găse ște cu greu loc printre discipline de studiu importante . De ce este importantă aceasta abordare in scoli prin acest proiect? Pentru ca la alta disciplina nu se realizează Copiii vor fi mai sanatosi si energici Educația pentru sănătate este educația pentru viața Familiile vor fi mai sănătoase Elevii si parinti invata sa producă si sa aleaga hrana sănătoasa Sunt invatate anumite deprinderi utile pentru a consuma alimente sănătoase.
 3. 3. 1.Comitetul Eco Scoala  Constantinescu Irina-coordonator  Iurea Catalinaprof. biologie  Popescu Nicolaeprof. educatie fizica  Catrina Luminitacoordonator educativ  Stoica Valentinaprof. matematica  Tipelea Bogdanprof. ed. Fizica  Chiritescu Ioninvatator  Nicolae Mihaiinvatator  Tipelea Adina – invatator  Kristi St Amantvlountar din Corpul Pacii
 4. 4. Comitetul Eco Scoala  Bran Liliana-parinte  Popa Georgetareprezentant Primarie  Savu Marioara – invatator  Savu Teodorprofesor si sponsor  Barbu Alexandra- eleva  Constantinescu Tania-eleva  Comanescu Oanaeleva  Homegiu Catalina -inspector de geografie
 5. 5. Atribuțiile si responsabilitățile comitetului Eco Școala       Directorul scolii realizeaza legatura scolii cu alte institutii si vizeaza documentele necesare desfasurarii programului in scoala noastra. Coordonatorul redacteaza, organizeaza si monitorizeaza derularea proiectului. Cadrele didactice asigura implementarea activitatilor proiectului Parintii sunt alaturi de elevi pentru realizarea unor activitati de calitate. Reprezentantul Primariei si Inspectorul scolar se asigura ca activitatile proiectului sunt in avantajul comunitatii locale si scolare. Cadrele didactice de la celelalte scoli contribuie la implementarea proiectului si in scolile de provenienta prin parteneriat.
 6. 6. 2. Analiza problemelor de mediu      Problemele scolii au fost analizate de Comitetul Eco si reprezentanți ai Primăriei, Inspectoratului, parinti si elevi. După cativa ani buni de implicare a scolii in proiect, sănătatea a devenit prioritara pentru elevii noștri. Școala are capacitatea de a realiza aceste activitati, in parteneriat cu alte scoli. Observarea preferinţelor celor mai mulţi copii pentru anumite alimente nesănătoase; Neîndeplinirea normelor sportive de către un segment considerabil din numărul elevilor şcolii;
 7. 7. PLANUL DE ACTIUNE  ENUNŢAREA PROBLEMEI: copiii aleg să se hrănească nesănătos, iar lipsa mişcării îi face supraponderali   SCOPUL PROIECTULUI: dobândirea de cunoştinţe şi formarea deprinderilor de a face mişcare şi de a mânca sănătos
 8. 8. OBIECTIVELE PROIECTULUI:  O1. - să aplice cel puţin o dată pe zi regulile elementare de igienă a alimentaţiei;  O2. - să dobândească deprinderi de a face zilnic sport;  O3. - să probeze capacitatea de a alege produse alimentare sănătoase.  GRUP ŢINTĂ: toţi elevii şcolii (aproximativ 100 elevi)    BENEFICIARI direcţi: elevii şcolii indirecţi: profesorii şcolii, părinţii, comunitatea
 9. 9. PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR: Ob. Activităţi Subactivităţi Resurse umane * Atelier de lucru: lobby pentru proiect *1. Întâlnire Echipa de în Consiliul proiect, Elevilor C.S.E. *2.Lectorat cu părinţii şi potenţialii sponsori 1. Atelier 1.1 Mix de gastronomi fructe c Resurse materiale Responsabili Rezultate fly-ere, coord. PC, afişul proiect proiectului , panou afişaj, ap. foto informarea comunităţii, mediatizare , 2 contracte sponsorizar e 20 elevi din clase diferite, cadre didactice, părinţi fructe, ustensile de bucătărie 1 cadru didactic, 1 părinte, 1 elev salate de fructe, expoziţie cu degustare, fotografii, interviuri 1.2. Chipuri pe felia de pâine 10 elevi din clase diferite, cadre didactice, bucătar, cadru medical legume, pâine, ustensile de bucătărie, conserve de ton prof. biologie, echipa de proiect, 1părinte bucătar sandwichuri, expoziţie cu degustare, fotografii, interviuri 1.3. Armonia culorilor (salată de legume) 10 elevi din clase diferite, cadre didactice prof. biologie, echipa de proiect, 1părinte aparat foto bucătar salate de legume, expoziţie cu degustare, fotografii, interviuri aparat foto aparat foto legume, ustensile de bucătărie
 10. 10. 2. Alege! Este dreptul tău la o viaţă sănătoasă! 2.1. Regula de aur : „5 minute de exerciţii fizice în fiecare dimineaţă” 200 elevi 8 cadre didactice sistemul de sonorizare al şcolii profesorul 1 set de 8 de ed. fizică ex de dezv. fizică generală 2.2. Activităţi specifice anotimpului: - drumeţie - concurs săniuţe - orientare în orizontul local - crosul primăverii 3. Sănătate prin mişcare şi mâncare Echipa de proiect echipament adecvat: costum trening, săniuţe, busole, fluier, cronometru, aparat foto coordonato r proiect, 3.1. Taraba alimentelor (joc de rol) 20 elevi, 1 membru echipă proiect, părinţi, nutriţionist legume, fructe, produse fast-food, pizza, sucuri acidulate, tarabă, etichete prof. ed. tehnologică, toţi învăţătorii 1 stand produse sănătoase, 1 stand produse nesănătoas e, premii, diplome 3.2. Carnaval (deghizare în costume de fructe şi legume) toţi elevii, părinţii, sponsorii textile, costume, măşti, culori, materiale reciclabile, aparat foto prof. desen, echipa de proiect paradă, 30 costume, premii, diplome, fotografii, interviuri 200 elevi 50 elevi 50 elevi 50 elevi diplome, premii prof. de geografie, prof. de ed. fizică
 11. 11. DIAGRAMA GANTT:           Denumirea  Luna I Luna II Luna III Luna IV subactivităţii Octombrie Noiembrie Decembrie Ianuarie   Luna V  Februarie *1. Întâlnire  în Consiliul  Elevilor *2. Lectorat  cu părinţii şi  sponsorii 1.1. Mix de  fructe ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ 1.2. Chipuri      zâmbitoare         Luna VI Martie                                 ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ 1.3.     ░░░░░░   Armonia  ░░░░░░ culorilor ░░░░░░ 2.1. Regula  ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ de aur ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ 2.2.Drumeţie   ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░      Concurs             de săniuţe      Orientare        pe teren      Crosul     primăverii 3.1. Taraba    alimentelor     ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░           3.2.  Carnaval           ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░   ░░░░░░ ░░░░░░ ░░░░░░
 12. 12. VIII: RESURSE FINANCIARE: - donaţii  -  sponsorizări  - cotizaţii din partea Asociaţiei  Părinţilor    IX. MONITORIZARE INTERNĂ: - chestionare aplicate cadrelor didactice din afara echipei, părinţilor,  sponsorilor, pentru colectarea unor date relevante în legătură cu tema;  - interviu de tip focus-grup;  - liste de control pentru identificarea necesităţilor;  - jurnalul proiectului;  - întâlniri de lucru;  - statistici de monitorizare a numărului participanţilor / beneficiarilor;  - observarea sistematică a comportamentelor elevilor;  - postarea pe site-ul şcolii a activităţilor, la finalul fiecărei etape.          MONITORIZARE EXTERNĂ: - articole de presă la începutul şi finalul proiectului;  - monitorizarea costurilor de proiect de către sponsori.   
 13. 13. EVALUARE: - rapoarte de evaluare intermediară prezentate  în condici de prezenţă la activităţi;   - fişe de feed-back din partea elevilor şi  părinţilor;   - galerie foto („foto voice”);   - interviuri (realitatea surprinsă de elevii  reporteri);   - chestionare de satisfacţie;   - raport de evaluare finală.
 14. 14. CURRICULUM  In cadrul curriculumului, fiecare disciplina poate constitui un mod de integrare a temelor proiectului. Pe primul loc vor fi biologia, ed. fizica, orele de dirigentie, dar si consilierea cu parintii si alte discipline.  La fiecare dintre acestea se va pune accent pe activitatea practica.
 15. 15. Informare si implicarea comunitatii scolare si locale  Informarea comunitatii scolare si locale se va realiza prin postarea materialelor realizate la panourile scolii( hol si clase) si pe site-ul scolii .    Eco-codul „Mişcare şi  vitamine – sănătate pentru  tine !”  
 16. 16. Flexibilitatea schemei  Proiectul este flexibil si ne permite sa derulam activitati atractive in beneficiul celor implicați in acest proiect.  Programul se mulează pe curriculumul școlar, chiar daca nu este o disciplina de sine statatoare-Educatie pentru sănătate dar aceste module sunt promovate si susținute in scoli.
 17. 17. Rezultate pe termen lung  Pe termen lung se vor vedea de fapt rezultatele acestui proiect început acum prin obiceiurile corecte de a alege hrana sănătoasa, de a avea o viața activa, cu exerciții zilnice care nu lipsesc din programul zilnic al fiecărui elev.  Elevii au capacitatea de a-i influenta pozitiv pe parinti si ceilalți membri ai familiei, explicându-le si invitându-i sa participe efectiv la activitățile de la școala.
 18. 18. Va asteptam cu drag la Eco Scoala Matei Gr. Vladeanu Coordonator, Prof. Constantinescu Irina

×