Your SlideShare is downloading. ×
Projekt qytetari
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Projekt qytetari

5,113

Published on

Informimi i qytetareve per ushqimet ne nje shoqeri demokratike

Informimi i qytetareve per ushqimet ne nje shoqeri demokratike

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
5,113
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
43
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Lenda:Qytetari Viti Shkollor 2013 PROJEKT•Tema :”Rendesia e informimit qytetarne nje shoqeri demokratike”•Nentema :”Informimi per ushqimet” Punoi: Xhesiona Pera XI-9
  • 2. SIGURIA USHQIMORE Termi siguri ushqimore dhe cilësi ushqimore nganjëherë mund të jetë ngatërrues. Siguria ushqimore i referohet të gjitha atyre rreziqeve të cilat mund ti shkaktojnë dëme ushqimit dhe kështu shëndetit të konsumatorit. Ato mund të përfshijnë: Rreziqet mikro-biologjike Teprica të pesticideve Keq-përdorimi i shtojcave ushqimore Ndotës kimik Shtojca të pavlefshme Teprica të barërave veterinare & hormone për nxitje të rritjes/zhvillimit Cilësia Ushqimore përfshinë të gjitha tiparet tjera të cilat ndikojnë vlerën e produkteve për konsumatorët dhe ato përfshijnë: Aromat Struktura Ngjyra Origjina Metoda Përpunuese Mbeturina Zbardhja Heqja e aromave Faktorët të cilët mund të kontribuojnë drejt rreziqeve në ushqim, përfshijnë: Praktikat e gabuara bujqësore Higjiena e dobët në njërën prej fazave të rrjetit ushqimor Mungesa e kontrollave preventive në përpunim ushqimor dhe funksione përgatitëse

×