Usprawnianie mowy dziecka 3 i 4 letniego

6,582 views
6,177 views

Published on

Przykłady ćwiczeń dla rodziców 3-4-latków z Przedszkola nr 240

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
6,582
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
22
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Usprawnianie mowy dziecka 3 i 4 letniego

 1. 1. USPRAWNIANIE MOWYDZIECKA 3 i 4-LETNIEGO WARSZTATY DLA RODZICÓW PRZEDSZKOLE NR 240IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW 20.02.2012
 2. 2. Mowa jako umiejętność wielozmysłowa Mowa wymaga połączenia precyzyjnych ruchów związanych z oddychaniem, artykulacją, kontrolą głosu, gestykulacją, mimiką, słuchaniem, planowaniem i pamięcią. Dla rozwoju mowy szczególne znaczenie ma ruch związany z umiejętnością myślenia i przetwarzania bodźców zmysłowych. Mózg otrzymuje informację na poziomie pnia mózgu ze wszystkich systemów zmysłowych, integruje je ze sobą i wcześniejszymi doświadczeniami, aby wykorzystać do celowego działania. Mowa czynna jest końcowym produktem integracji sensorycznej.
 3. 3. Czynniki wpływające na nieprawidłową artykulację: 1 Wady zgryzu Niedowład, porażenie mięśni 2 artykulacyjnych Nieprawidłowości anatomiczne np. 3 skrócone wędzidełko 4 Przerost migdałków 5 Upośledzenie drożności nosa 6 Nierozwinięty słuch fonematyczny
 4. 4. Najczęstsze wady i zaburzenia: seplenienie proste, seplenienie międzyzębowe, seplenienie boczne, reranie (rotacyzm) kappacyzm (gammacyzm), lambdacyzm mowa bezdźwięczna, nosowanie, opóźniony rozwój mowy, jąkanie.Wady rozwojowe – konsultacja z logopedą !
 5. 5. Liczy się czas !Nieleczone wady mowy utrwalają się, powodując częstopoważne konsekwencje rozwojowe.Nieumiejętność przekazywania treści stanowi poważną barieręw kontaktach międzyludzkich.Mowa ma wpływ na poczucie własnej wartości.Rozwój mowy stymuluje rozwój psychiczny, a rozwój myśleniama swoje odbicie w mowie.Dzieci mające kłopoty z mową są bardzo często dziećmi zryzyka dysleksji (mają kłopoty z czytaniem i pisaniem).
 6. 6. Ćwiczenia percepcji wzrokowej:obserwacja bliższego i dalszego otoczenia,dostrzeganie różnic, określanie ich;rozpoznawanie i identyfikowanie zmian wotoczeniu;rozpoznawanie i wskazywanie wybranychfigur, np. pokaż przedmioty wkształcie koła;wyszukiwanie na obrazkach ukrytych figur;porównywanie dwóch obrazków; szukanieróżnic;gra w domino obrazkowe;gra w memo;odróżnianie figur, znaków od tła;nakładanie obrazków, figur na siebie;układanie według wielkości, kształtu,kolorukolorowanie
 7. 7. Ćwiczenia warg i języka:przesuwanie języka na dolnej wardze, od lewej do prawegokącika ust i odwrotnie;wysuwanie i chowanie języka;wykładanie języka do brody i nosa;rozkładanie szerokie języka - łopata; robienie rurki z języka; wypychanie językiem policzków; picie przy użyciu łyżeczki czy rurki;lizanie lizaka; oblizywanie ust przez dziecko (usta posmarowanemiodem);ściąganie ust w dziubek; rozchylanie ust w kierunku kącików ust(szeroki uśmiech); rozchylanie i składanie warg do uśmiechu;zaciskanie warg; nagryzanie górnymi zębami na dolną wargę i dolnymi nagórną;nadymanie policzków - baloniki; parskanie koni - wibracja warg; warczenie motoru;
 8. 8. Ćwiczenia podniebienia miękkiego i szczęki dolnej: wdech przez nos i wydech przez usta przy szeroko otwartych ustach; wdychanie powietrza przez usta przy zakrytym nosie; wdychanie powietrza przez nos przy zamkniętych ustach; naśladowanie odgłosów gęsi - gęganie; odgłosów płukanego gardła; opuszczanie i podnoszenie szczęki dolnej; przesuwanie szczęki dolnej w prawo i w lewo; wysuwanie szczęki dolnej do przodu i cofanie jej; żucie.
 9. 9. Ćwiczenia oddechowe: przetaczanie powietrza w ustach (usta zamknięte) z jednej strony na drugą; cmokanie; gwizdanie; wciąganie i wydmuchiwanie powietrza; dmuchanie na wiatraczek, na płomień świecy; nadmuchiwanie balonika; dmuchanie na przedmiot unoszący, zawieszony bądź opadający (kartka, piórko); wąchanie kwiatów; wdech z unoszeniem ramion do góry; wydech z opadaniem ramion.
 10. 10. Ćwiczenia percepcji słuchowej:słuchanie odgłosów z otoczenia;rozróżnianie i naśladowanie odgłosów (stukania, klaskania,wydawania dźwięków przez zwierzęta itp.);wysłuchiwanie i rozróżnianie dźwięków ze względu na jegonatężenie, tempo (cicho-głośno, wolno-szybko);opisywanie obrazka zdaniami dwuwyrazowymi, np.: Świeci słońce.Dziecko mówi zdanie potem określa wyraz pierwszy i drugi i tymsamym liczy wyrazy w zdaniu (to samo ćwiczyć ze zdaniami trzy iczterowyrazowymi); uzupełnianie zdań brakującym wyrazem, np.: Ola pije...; Ola pijemleko, a Kasia...(herbatę); dzielenie wyrazów na sylaby i łączenie wyrazów z sylab; zabawa w dokańczanie wyrazów, np.: ko..(tek)
 11. 11. Wzbogacanie słownika dziecka i pamięci słownej:słuchanie nazw i wskazywanie odpowiadających im desygnatów;oglądanie książek z obrazkami tematycznymi (zabawki, pojazdy);wyszukiwanki, zapamiętywanki; dziecko ma przed sobą przedmiotylub obrazki, które ma wyszukać i ułożyć w podanej kolejności;wprowadzanie pojęć dotyczących położenia przedmiotów wprzestrzeni i rozumienia prostych konstrukcji przyimkowych: na, w,pod, nad, obok itp.;powtarzanie nazw przedmiotów znajdujących się wokół dziecka;zabawa: "co to jest? " lub "jaki to kolor?„;samodzielne nazywanie przedmiotów, cech, czynności, części ciała.słuchanie i rozumienie prostych poleceń słownych: wyszukiwanie ipodawanie przedmiotów; układanie według podanego wzoru;wkładanie w wyznaczone miejsce;porównywanie obrazków, opisywanie czynności; zabawy w pytania i odpowiedzi; zabawy tematyczne,czytanie dzieciom.
 12. 12. Aktywność ruchowa:usprawnianie małej motoryki: rysowanie ,zabawa klockami, lepienie,malowanie, kalkowanie, ugniatanie, wydzieranie, wycinanie,naklejanie, zabawy materiałami o różnej fakturze (makaron, kasze,piasek, glina, fasola, ścinki …);posługiwanie się różnymi przedmiotami;zabawy z wykorzystaniem instrumentów muzycznych;rytmika i taniec;koordynacja wzrokowo-ruchowa;gry i zabawy ruchowe;kołysanie, przytulanie, ciągnięcie, uderzanie;naśladowanie ruchu;czynności samoobsługowe;relaks i odpoczynek.
 13. 13. mgr Mariola Góralskamgr Ewa Skwarka

×