Slovak connection

268 views

Published on

V dňoch 10.-11. októbra 2011 v Bratislave sa konal odborný celoslovenský seminár Slovak connection, kde riaditeľka ÚKVS Milina Sklabinská odprezentovala portál www.slovackizavod.org.rs. Podujatie organizoval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
268
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
68
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Slovak connection

 1. 1. PORTÁL KULTÚRY SLOVÁKOV ŽIJÚCICH V SRBSKU www.slovackizavod.org.rs Milina Sklabinská, riaditeľka Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov „Slovenské prepojenie 2011 – Slovak Connection 2011“ 10. – 11. októbra 2011, Bratislava
 2. 2. Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov je profesionálna ustanovizeň kultúry, ktorú v roku 2008 založila Autonómna Pokrajina Vojvodina spolu s Národnostnou radou slovenskej národnostnej menšiny s cieľom chrániť, zveľaďovať a rozvíjať kultúru vojvodinských Slovákov.
 3. 3. V roku 2009 Ústav predstavil verejnosti internetový portál, ktorého primárnym cieľom bolo zviditeľniť v čím širších rámcoch tak činnosť Ústavu ako aj celkovú kultúrnu infraštruktúru Slovákov v Srbsku.
 4. 4. Šlo o premyslený a sofistikovaný projekt, ktorý pri samom zrode mal prinajmenšom dve funkcie: zmapovať všetky kultúrne body vojvodinských Slovákov afirmovať všetko zmapované
 5. 5. Mapovanie predpokladalo umiestniť do virtuálneho priestoru reálne existujúce kultúrne body, predstaviť ich vo svojej podstate a logicky ich vzájomne poprepájať.
 6. 6. Celková kultúrna sieť tak bola znázornená pomocou početných súborov a ich podsúborov, osobitných stránok a ich podcelkov, na vytvorenie ktorých bolo potrebné uskutočniť obsiahle výskumy.
 7. 7. Kultúra Slovákov v Srbsku tak bola najprv rozdelená na segmenty: Produktívna kultúra – hudba, divadlo, výtvarníctvo, literatúra.... Kultúrne dedičstvo – galérie, múzeá, archívy, knižnice.... Kultúra v médiách – tlačené, elektronické, nové... Kultúra a širšia verejnosť – spolky, združenia, turizmus... Tieto majú svoje podsegmenty, vypracované ako osobitné stránky s príslušným designom. Niektoré z nich, vysunuté sú cestou bannerov na domovskú stránku s cieľom rýchlejšie zaujať návštevníka. Spravidla ponúkajú obsahy, ktoré sa dynamickejšie menia čím sa zabezpečuje potreba dennodenne navštíviť tento portál.
 8. 8. Sem patrí: Kultúrna mapa Predstavených 34 prostredí v Srbsku v ktorých žijú Slováci
 9. 9. Sem patrí: Manifestácie a festivaly Predstavené všetky celomenšinové podujatia Slovákov v Srbsku
 10. 10. Sem patrí: Adresár Kontaktné adresy na všetky ustanovizne, združenia a spolky, ktoré sa venujú slovenskej kultúre.
 11. 11. Sem patrí:  Výročia a jubileá Tieto údaje vygenerované sú z databázy osobností, ktorá je umiestnená v Produktívnej kultúre a ktorá osobnosti člení podľa oblasti v ktorej vynikli. Spravidla sa zobrazuje dátum narodenia alebo úmrtia, meno osobnosti a krátky popis významu diela danej osobnosti.
 12. 12. Sem patrí: Meniny... Okrem informácie kto má dnes meniny, návštevník získa prehľad aj o význame daného mena.
 13. 13. Sem zároveň patria aj ďalšie obsahy ako sú: Kalendár kultúrnych podujatí, Aktuálne výzvy na projekty, rubriku recenzií pod názvom Z mojho aspektu, Média centrum, hudobnú skrynku pod názvom Ad libitum, Média centrum a Foto galériu ako aj komplexný prehľad o činnosti samotného Ústavu.
 14. 14. Túto časť stránky interne nazývame aj statickou časťou portálu a v skutočnosti je to svojrázna databáza, ktorá slovom, obrazom a videom virtuálne zviditeľňuje celkovú kultúru tunajších Slovákov (všetky segmenty, všetky úrovne, osobnosti...).
 15. 15. Takáto databáza zároveň tvorý základ pre dynamickú časť portálu - denne vyrábané správy, výzvy, kalendár udalostí, média center, recenzie a odborné články, ktoré mapujú súčasnú tvorbu a aktuálnu činnosť na poli slovenskej kultúry.
 16. 16. Kvality portálu Dynamická a statická časť stránky sú poprepájané, s cieľom poskytnúť návštevníkovi čím jasnejší obraz o tom čo mu na portáli ponúkame.
 17. 17. Portál je vyrobený v troch jazykoch, primárne sa obsah vyrába v slovenskom jazyku a následne sa prekladá do srbského jazyka, jedna časť aj do anglického jazyka. Trojjazyčná prezentácia kultúry vojvodinských Slovákov prispie k lepšej informovanosti širšej verejnosti čo predstavuje kvalitu v kontexte multietnickej spoločnosti žijúcej v Srbsku, ktorej cieľom je otváranie sa a interkultúrny dialóg.
 18. 18. Portál sa okrem na kultúru vojvodinských Slovákov zameriava aj na kultúrne diania Slovákov v Maďarsku a Rumunsku. Zároveň osobitný význam má aj preberanie správ z kultúry zo Slovenska.
 19. 19. Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov vytvoril svojrázne médium, koré domácu a zahraničnú verejnosť informuje o kultúrnom dedičstve a jeho zveľaďovaní ale aj o súčasnej kultúrnej tvorbe vojvodinských Slovákov. Zároveň internetová prezentácia kultúry vojvodinských Slovákov otvára dvere k spolupráci Ústavu s inými kultúrnymi inštitúciami, ako doma tak aj v zahraničí, a podnecuje tým medzikultúrny dialóg a s ním spätý rozvoj a rast.
 20. 20. Štatistika:
 21. 21. Štatistika:
 22. 22. Ďakujem za pozornosť.

×