Viessmann Technologia Ogrzewania Gazem

2,884 views

Published on

Viessmann jest światowym liderem w branży grzewczej. Innowacje, ochrona środowiska i wykorzystywanie naturalnych źródeł energii to zasady, którymi kieruje się firma. To też przyświeca szkole policealnej Viessmanna w Polsce http://www.viessmann.edu.pl

Published in: Technology
1 Comment
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,884
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
10
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
1
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Viessmann Technologia Ogrzewania Gazem

 1. 1. Ogrzewanie gazem
 2. 2. /Ogrzewanie gazem – zawsze czysta sprawaPoniższy prospekt przekaże Państwu szczegółowe informacje o technikach, które już dziśsą do Państwa dyspozycji dla komfortowego wytwarzania ciepła z wykorzystaniemgazu ziemnego w Państwa domu lub mieszkaniu.Używając kotła kondensacyjnego, dzięki jego wydajności i bezkonkurencyjnie wysokiej,wynoszącej 109 procent sprawności, jaką ten kocioł osiąga podczas przekształcania gazuziemnego w ciepło, wnoszą Państwo aktywny wkład w ochronę klimatu i środowiskanaturalnego.W naszych gazowych kotłach kondensacyjnych przyszłość jest już zintegrowana.Dzięki układowi kontroli i regulacji spalania gazu Lambda Pro Control nasze gazowekotły kondensacyjne automatycznie nastawiają się na wszystkie rodzaje gazu – włączniez domieszką biogazu. W ten sposób w całej ofercie spełniamy wielokrotnie formułowaneżądania zapewnienia takich technologii grzewczych, które chronią bogactwa naturalne.Za wyborem ogrzewania gazowego przemawia również argument braku potrzebyutrzymywania zapasów paliwa. Zwłaszcza wtedy, gdy zechcą Państwo wykorzystaćmiejsce do innych celów.Proszę także wykorzystać do swojego nowego ogrzewania darmową energię słoneczną!Wszystkie kotły grzewcze są zaprojektowane z myślą o skojarzeniu ich z techniką solarnąmarki Viessmann – technika systemowa Viessmann gwarantuje optymalne współdziałaniewszystkich komponentów aż po spełniającą wszelkie wymagania komfortową regulację.
 3. 3. Spis treści
 4. 4. 4/5Ogrzewanie gazemProgram gazowych kotłów grzewczych marki Viessmann jest w stanie sprostać wszystkimwymaganiom dotyczącym wydajnego i oszczędnego ogrzewania. Niniejszy prospekt zapoznaPaństwa z aktualnymi urządzeniami i przekaże wiele dodatkowych przydatnych informacjio akcesoriach, osprzęcie, obsłudze serwisowej, możliwościach wsparcia i finansowania Oszczędzać energię i chronić klimat od strony 6 Proszę przeczytać o tym, dlaczego opłaca się teraz zmoder- nizować Państwa instalację grzewczą i dzięki temu aktywnie przyczynić się do ochrony klimatu i zaoszczędzenia energii pochodzącej ze źródeł kopalnych. Gazowa technika kondensacyjna od strony 14 Gazowe kotły kondensacyjne serii Vitodens i Vitocrossal za- pewniają najlepsze wykorzystanie energii przy równoczesnym oszczędnym zużyciu. Więcej już nie mogą Państwo zaoszczę- dzić! Wzajemnie dopasowane: technika systemowa od strony 50 Do techniki systemowej marki Viessmann należy wszystko to, co czyni system grzewczy niezawodnym. Od regulatora Vitotronic poprzez pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej Vitocell aż po wysokiej jakości technikę solarną do oszczędzają- cego koszty wspomagania systemu grzewczego. Osprzęt – wszystko z jednej ręki od strony 6 Również w przypadku osprzętu mogą Państwo zaufać jakości marki Viessmann. Nasz program Vitoset obejmuje bogatą ofertę grzejników, zaworów termostatycznych i wiele innych, stanowią- cych kompletny system urządzeń instalacyjnych ViPEX. Serwis techniczny – wszystko, co się wiąże z tematem od strony 66 ogrzewania Proszę skorzystać z porad naszych wyspecjalizowanych partne- rów. Udzielą oni wszystkich informacji o dostosowanej do indy- widualnych potrzeb technice grzewczej, możliwościach pomocy i finansowania. Niewiążąco i bezpłatnie.
 5. 5. Wprowadzenie
 6. 6. 6/Oszczędzać energię i chronić klimatViessmann jest świadomy swojej odpowiedzialności za trwałą ochronęśrodowiska naturalnego. Na tej zasadzie opieramy filozofię naszej firmyi nasze produkty.„Nic nie jest na tyle dobre, aby nie można Technika kondensacyjna ma najwyższą Viessmann oferuje Państwu energooszczędne systemybyło tego udoskonalić” To hasło przewodnie . efektywność energetyczną grzewcze na olej, gaz, energięzakorzeniło się również w zasadach naszego Po uwzględnieniu całkowitych kosztów słoneczną, drewno i ciepłoprzedsiębiorstwa. Naszym dążeniem i celem inwestycji przy dzisiejszych cenach energii z natury. Nasze symbolew tej branży – jako firmy wiodącej pod technika kondensacyjna stanowi najbardziej i motywy przewodnie ułatwiąwzględem jakości i technologii – jest ciągłe opłacalną alternatywę. Gazowe kotły kondensa- Państwu przegląd naszej oferty.wyznaczanie nowych standardów. cyjne firmy Viessmann zamieniają spalany gaz ziemny w ciepło. Z uwagi na to, że jest jużOczywiście odnosi się to zwłaszcza do palety możliwe stosowanie domieszek paliwnaszych produktów, które konsekwentnie biogenicznych, np. biogazu ziemnego, technikaprojektowane są tak, aby wyraźnie obniżyć kondensacyjna ma przed sobą pewnązużycie paliw kopalnych i stopniowo zastępo- przyszłość.wać je energią odnawialną. Inwestując dzisiaj w nowoczesne urządzeniaFaktycznie „rynek ciepła“ ma największy, bo kondensacyjne uzyskujecie Państwo znaczneok. 40-procentowy udział w zużyciu energii. oszczędności oraz efektywnie przyczyniacie się„Transport” „komunikacja” i „energia elektrycz- , do trwałej ochrony klimatu poprzez unikaniena” dzielą pomiędzy siebie resztę po 20%. niepotrzebnej emisji CO2.Wartości, które w przybliżeniu mogą równieżodnosić się do innych wysoko uprzemysłowio- Firma Viessmann ma dla Państwa właściwenych państw. Ze względu na ciągle rosnące rozwiązanie!koszty energii nakazem chwili jest możliwie jaknajszybsze zmniejszenie zużycia paliwkopalnych.Firma Viessmann konsekwentnie pracuje nad nowymi,przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Wynikiem tychprac są oszczędzające środowisko, korzystne cenowoi efektywne systemy grzewcze.
 7. 7. Wprowadzenie O czym powinni Państwo wiedzieć Główne powody do modernizacji Państwa instalacji grzewczej i zastosowania wydajnej gazowej techniki kondensacyjnej Tylko w samych Niemczech funkcjonuje Wsparcie ogrzewania instalacją solarną jeszcze około dwóch milionów instalacji Bezpłatna energia słoneczna ciągle jeszcze grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Ich jest zbyt rzadko wykorzystywana do wspo- użytkownicy często nawet nie zdają sobie magania instalacji grzewczej i podgrzewania sprawy z tego, jak wiele pieniędzy tracą przez ciepłej wody użytkowej. Szczególnie przy energię, która jest spalana bez żadnej korzyści modernizacji instalacji grzewczej lub wymianie i jako niewykorzystane ciepło uchodzi przez kotła grzewczego powinni Państwo wziąć pod komin. Poza tym te stare instalacje obciążają uwagę skojarzenie ich z instalacją solarną. klimat wskutek zbędnej emisji CO2 i przyczy- Ze środków publicznych programów pomoco- niają się do ocieplenia Ziemi. wych przyznawane są dotacje na te instalacje, które z uwagi na wysokie oszczędności ener- Dokonując szybkiej wymiany tych instalacji gii amortyzują się już po kilku latach. na wysokowydajne kotły kondensacyjne w skojarzeniu z techniką solarną użytkownicy Tak zaoszczędzą Państwo dzięki końcowi mogliby zaoszczędzić do 25 procent technice kondensacyjnej energii. Rachunkowo byłoby to dziesięć W przypadku techniki kondensacyjnej procent całego zużycia energii w Niemczech wykorzystywane jest nie tylko ciepło, które przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 powstaje podczas spalania gazu, lecz dodat- o 54 miliony ton rocznie. kowo również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej niewykorzystane uchodzi przez komin. Kotły kondensacyjne wykorzystują prawie całe ciepło zawarte w spalinach i zamieniają je dodatkowo w ciepło grzewcze. W tym celu kotły kondensacyjne marki Viessmann wypo- sażone są w wymienniki ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej, które przed odprowadzeniem spalin do komina schładzają je do tego stopnia, że zawarta w nich para wodna ulega ukierunkowanej kondensacji a uwolnione ciepło odprowadzane jest dodat- kowo do systemu grzewczego. Dzięki tej technologii kotły kondensacyjne osiągają znormalizowaną sprawność do Kondensacyjne kotły gazowe marki Viessmann przygotowa- 109 procent i są szczególnie energooszczęd- ne są do wykorzystywania biogazu i gazu ziemnego ne. Ta zasada funkcjonowania nie tylko oszczędza cenną energię, lecz również chroni środowisko naturalne poprzez znaczną reduk- cję emisji CO2.
 8. 8. /9Bardziej efektywne, oszczędne i zapewniające mniejszą emisję – nowoczesne gazowe kotłykondensacyjne marki Viessmann % +9% 100 % 109 %Tak funkcjonuje technika kondensacyjnaKondensacyjne kotły grzewcze marki Viessmann osiągają sprawność do 109 procent. W wyniku kondensacji pary wodnej zawar-tej w spalinach dodatkowo pobierane jest z nich ciepło, które następnie jest odprowadzane do systemu grzewczego. Zwiększa toefektywność, obniża koszty eksploatacji i zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego.
 9. 9. Co warto wiedzieć na temat modernizacji Inwestycja, która się opłaca Idealna moc cieplna dla każdej powierzchni mieszkalnej Jeśli planują Panstwo budowę nowego domu Ekonomicznie ogrzewać lub modernizację, należy zawczasu zaplano- Przy zastosowaniu wydajnych gazowych wać również odpowiednią do potrzeb instala- kotłów kondensacyjnych marki Viessmann, cję grzewczą. ogrzewanie jest szczególnie ekonomiczne – dzięki niewielkim kosztom inwestycji Mogą Państwo zaoszczędzić sporo pienię- i niskiemu zużyciu. dzy, jeżeli przy wyborze kotła grzewczego wcześniej zostanie określone rzeczywiste Ponadto zalecamy uzupełnienie nowego zapotrzebowanie. Program produkcji obejmuje ogrzewania o instalację solarną do wspomaga- gazowe kotły kondensacyjne o mocy od 3,8 do nia ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę 142 kW oraz gazowe niskotemperaturowe użytkową. Dzięki systemowej technice marki kotły grzewcze o mocy od 10,5 do 144 kW. Viessmann otrzymają Państwo wszystko Od małego mieszkania etażowego aż po dom „z jednej ręki”. wielorodzinny – w każdym przypadku firma Viessmann posiada w swoim programie ideal- nie dopasowane rozwiązanie.
 10. 10. 10/11Zmodernizuj już dziś swoje ogrzewanieI od zaraz zaoszczędzić czystą gotówkęNiezależnie od tego, na jaki generator ciepłasię Państwo zdecydują – w każdym przypadkuzaoszczędzą Państwo dużo pieniędzy! Poniż-sze przykłady wyraźnie pokazują, jakie mająPaństwo możliwości dzięki programowi gazo-wych kotłów grzewczych marki Viessmann: Modernizacja z zastosowaniem gazowego kotła kondensacyjnego Oszczędność energii Oszczędność kosztów (15 lat)* Oszczędność CO -** 26 % 43 800,– PLN 33 t (2 030,– PLN / rok) Modernizacja z zastosowaniem gazowego niskotemperaturowego kotła grzewczego Oszczędność energii Oszczędność kosztów (15 lat)* Oszczędność CO -** 17 % 28 700,– PLN 22 t (1 330,– PLN / rok) Modernizacja z kompaktową centralą kondensacyjnąwe współpracy z instalacją soilarną Oszczędność energii Oszczędność kosztów (15 lat)* Oszczędność CO -** 32 % 54 000,– PLN 41 t (2 500 PLN / rok)Szacunkowe koszty zużycia gazu ziemnego i kosztów ogrzewania określono dla budynku jednorodzinnego o przeciętnej izolacji cieplnej, podlegającemu modernizacji systemugrzewczego. Powierzchnia ogrzewana budynku 140 m2, rok budowy 1980, zużycie gazu ziemnego przez stary kocioł 3 400 m 3 /rok, koszty ogrzewania przy cenie jednostkowej gazuziemnego 2,30 PLN/m 3 wynoszą 7 820 PLN/rok.* Oszczędności kosztów ogrzewania dla okresu 15 lat określono przy założeniu 5-procentowego wzrostu cen paliw rocznie** Zmniejszenie emisji CO 2 określono dla okresu 15 lat
 11. 11. Kamienie milowe
 12. 12. 1/1Viessmann wyznacza nowe standardyW swojej ponad 90-letniej historii działalności firma Viessmann regularnie stawiałanowe kamienie milowe na drodze rozwoju nowoczesnej techniki grzewczej.Viessmann już od dawna jest pionieremw branży techniki grzewczej. Dzięki ciągłyminnowacjom efektywność przekształcaniaenergii w ciepło została zwiększona do granictechnicznej wykonalności. Równocześniew naszych kotłach grzewczych znacznie obni-żono poziomy zużycia energii oraz emisję CO2.Powierzchnie wymiany ciepłaz nierdzewnej stali szlachetnejWszystkie gazowe kotły kondensacyjne markiViessmann są dziś wyposażone w powierzch-nię wymiany ciepła Inox-Radial z nierdzewnejstali szlachetnej. Ta niezniszczalna technikazapewnia wysoką sprawność wynoszącą109 procent i wyróżnia się długim czasemużytkowania oraz niezawodnym i efektywnymfunkcjonowaniem.Kamień milowy: palnik MatriX Wiszące gazowe kotły kondensacyjne marki ViessmannPowierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze wyróżniają się nowym, funkcjonalnym wzornictwem.stali szlachetnej w połączeniu z palnikiemgazowym MatriX jest gwarantem wysokiejefektywności energetycznej i długotrwałegowysokiego komfortu ciepła. Ponadto tech-nika ta pozwala na zaoszczędzenie kosztów Nagroda za wzornictwoogrzewania i bezkompromisowo minimalizuje Zaawansowana technologia i atrakcyjne wzor-emisje szkodliwych substancji. nictwo stanowią w firmie Viessmann przykładGazowe urządzenia kondensacyjne marki harmonijnego współistnienia. Na całymViessmann dzięki układowi kontroli i regulacji świecie przedsiębiorstwo otrzymało w ostat-spalania Lambda Pro Control są zaprojektowa- nich latach ponad 40 znaczących nagród zane już dla potrzeb przyszłych standardów, po- wzornictwo przemysłowe dla swoich produk-nieważ mogą być opalane różnymi rodzajami tów. Już sześciokrotnie kotły grzewcze markigazu, również z domieszką biogazu. Viessmann zostały uhonorowane prestiżo- wym wyróżnieniem „red dot design award”.Kamień milowy techniki grzewczej: wyjątkowoprzyjazny dla środowiska palnik gazowy MatriX
 13. 13. Gazowa technika kondensacyjna 14/15VITOCROSSALVITODENSMogą Państwo długo zastanawiać się nad przyszłością swojego ogrzewania.Albo po prostu nastawić je na przyszłość.Dzięki gazowym kotłom kondensacyjnym Vitocrossal 300marki Viessmann technika grzewcza jutra Gazowy kocioł kondensacyjny dla no-jest dostępna już dziś. Stanowi ona jedną wego budownictwa i modernizacji.z najbardziej oszczędnych i czystych możliwo- Zakres mocy: 27 do 142 kWści wytwarzania ciepła. W wyniku kondensacji Strona 16spalin pozyskiwane jest dodatkowe ciepło,które w konwencjonalnych kotłach grzew-czych idzie na straty. Vitodens 343-F Kompaktowa centrala grzewcza zeZawsze słuszny wybór zintegrowanym solarnym, zasobni-Decydując się na gazowy kocioł kondensacyj- kiem ciepłej wody użytkowej.ny Vitodens lub Vitocrossal zawsze postąpią Zakres mocy: 3,8 do 19 kWPaństwo słusznie. Przemawiają za tym liczne Strona 20argumenty: Vitodens 333-F wysoka niezawodność Kompaktowe urządzenie, do wyboru długi okres użytkowania z ładowanym warstwowo zasobni- komfortowe ciepło ogrzewania i przygoto- kiem c.w.u. lub z pojemnościowym wanie ciepłej wody użytkowej podgrzewaczem z wężownicą. oszczędność kosztów dzięki Zakres mocy: 3,8 do 26 kW oszczędnemu zużyciu energii Strona 24 perfekcyjnie dopasowane Vitodens 300-W skojarzenie z techniką solarną Gazowy kocioł wiszący Zakres mocy: 3,8 do 35 kW. Strona 28 Vitodens 222-F/242-F Kompaktowy kocioł gazowy ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. ładowanym warstwowo. Zakres mocy: 4,8 do 35 kW. Strona 32 Vitodens 222-W/200-W Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Zakres mocy: 4,8 do 105 kW Strona 40 Vitodens 100-W Jedno- lub dwufunkcyjny wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Zakres mocy: 9 do 35 kW Strona 44
 14. 14. Gazowa technika Vitocrossal 00kondensacyjna
 15. 15. 16/1VITOCROSSAL 300Najbardziej zaawansowana technika dla najwyższej jakości – ten stojącygazowy kocioł kondensacyjny nie pozostawia wiele życzenia.Vitocrossal 300 jest wśród stojących, gazo- Gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 300wych kotłów kondensacyjnych produktem jest właściwym rozwiązaniem dla każdegoz najwyższej półki. Kombinacja powierzchni zastosowania – zarówno do ogrzewaniawymiany ciepła Inox-Crossal z palnikiem domów wielorodzinnych, jak i budynkówgazowym MatriX stanowi kamień milowy użyteczności publicznej i przemysłowych.w rozwoju techniki grzewczej Viessmann Największe korzyści kocioł kondensacyjny– nadzwyczajna efektywność pozwala na przynosi w instalacji z niskimi temperaturamizaoszczędzenie kosztów ogrzewania, przy systemu grzewczego. Ale nawet w instala-jednocześnie zminimalizowanych emisjach cjach modernizowanych technika kondensa-substancji szkodliwych. cyjna pozwala oszczędzić nawet 30 procent kosztów ogrzewania.
 16. 16. Gazowa technika Vitocrossal 00kondensacyjna do 14 kW Powierzchnia wymiany ciepła w razie potrzeby o niezbędnych czynnościach Inox-Crossal i palnik MatriX obsługowych. Wyświetlacz graficzny poka- Vitocrossal 300 jest najlepszym produktem zuje także charakterystyki grzewcze i uzyski wśród stojących gazowych kotłów kondensa- solarne. cyjnych. Połączenie powierzchni wymiany cie- pła Inox-Crossal z palnikiem gazowym MatriX Szczególnie przydatny dla sieci stanowi kamień milowy w technice grzewczej ciepłowniczych, domów wielorodzinnych marki Viessmann – zapewnia oszczędność i budynków przemysłowychPowierzchnia wymiany ciepłaInox-Crossal kosztów ogrzewania i gwarantuje bezkompro- Wraz z kotłami kondensacyjnymi Vitocrossal misowo zminimalizowaną emisję substancji 300 od 80 do 978 kW program ten oferuje szkodliwych do atmosfery. właściwe rozwiązanie na każdą potrzebę – zarówno dla domów wielorodzinnych jak Komfortowy regulator Vitotronic i dla lokalnych sieci ciepłowniczych, budyn- Korzyści z łatwego w obsłudze regulatora ków użyteczności publicznej lub obiektów Vitotronic odnoszą w równej mierze instalator przemysłowych. i użytkownik: menu sterowania zbudowane jest logicznie zrozumiale, wyświetlane na Intensywne wykorzystanie spalin podświetlanym, kontrastowym wyświetlaczu Przy swojej konstrukcji pionowo rozmieszczo- i łatwe do odczytu. Funkcja pomocy informuje nych powierzchni wymiany ciepła Vitocrossal 300 szczególnie intensywnie wykorzystuje ciepło kondensacji swoich spalin. Dlatego jego sprawność dochodzi do 109 procent. 1 Kotły Vitocrossal 300 mogą pracować z zamkniętą komorą spalania, przy mocy do 60 kW, czerpiąc powietrze do spalania z zewnątrz, co pozwala na dużą dowolność usytuowania kotła kondensacyjnego we- wnątrz budynku. Ponadto Vitocrossal 300 – w przypadku więk- 2 szych wymagań grzewczych – dostępny jest również w zakresie mocy do 142 kW. 3 4 Vitocrossal 300 5 1 Cyfrowy układ regulacji obiegu kotłowego Vitotronic 2 Chłodzona wodą komora spalania ze stali nierdzewnej 6 3 Palnik gazowy MatriX z układem kontroli spalania Lambda Pro Control 7 4 Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej 5 Izolacja cieplna o wysokiej skuteczności 6 Wylot spalin z systemem pozyskiwania ciepła kondensacji 7 Wlot powietrza do spalania (kocioł z zamkniętą komorą spalania)
 17. 17. 1/19Vitocrossal 300 w połączeniu z pojemnościowym podgrzewa-czem ciepłej wody użytkowej ze stali szlachetnej Vitocell 300-V Przegląd zalet:  Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny, 26 do 60 kW  Sprawność znormalizowana do 109%  Wzmocniony efekt samooczyszczania się wymiennika Inox-Crossal dzięki gładkim powierzchniom ze stali nierdzewnej.  Modulowany palnik gazowy MatriX zapewniający cichą pracę z bardzo niską emisją szkodliwych substancji oraz wysoką sprawność zarówno dla gazu ziemnego, jak i płynnego (do mocy 35 kW).  System Lambda Pro Control rozpoznający automatycznie każdy rodzaj zastosowanego gazu, reguluje ciągle skład mieszanki gazowo–powietrznej.  Dobre zdolności regulacyjne i bezpieczne przekazywanie ciepła dzięki obszernemu płaszczowi wodnemu i dużej pojemności wodnej.  Prosty w obsłudze regulator Vitotronic 200 z czytelnym menu tekstowymNajnowszy regulator Vitotronic 200 (typ KW6A) i graficznymz wyświetlaczem tekstowo-graficznym  Możliwość pracy z otwartą lub zamkniętą komorą spalania (do 60 kW)  Wysokie ciśnienie tłoczenia spalin na króćcu wylotowym pozwala na stosowanie długich przewodów powietrza do spalania i spalin. Dane techniczne – patrz: strona 47.
 18. 18. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna
 19. 19. 0/1VITODENS 343-FKompaktowa centrala grzewcza ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym.Dla zgodnego z duchem czasu, przeznaczo- Kompaktowe urządzenie Vitodens 343-Fnego dla domu jednorodzinnego ogrzewania oferuje: energooszczędną technikę kondensa-opartego na technice kondensacyjnej cyjną, wydajne podgrzewanie wody użytko-i solarnej, Vitodens 343-F jest systemem wej dzięki systemowi ładowania zasobnikagrzewczym wyjątkowo energooszczędnym, i osprzęt gotowy do przyłączenia instalacjiprzyjaznym dla środowiska naturalnego solarnej – wszystko w jednej obudowie.i uwzględniającym przyszłościowe rozwią-zania. Zorientowany na przyszłość dzięki inte- gracji z instalacją solarnąTo rozwiązanie typu „all-in-one” (wszystko Na wypadek ewentualnego natychmiastowe-w jednym) o powierzchni podstawy wyno- go lub późniejszego połączenia z modułamiszącej zaledwie 0,4 m2 potrzebuje bardzo solarnymi Vitosol kocioł Vitodens 343-F jestniewiele miejsca i dzięki temu dopasowuje już przygotowany i gotowy do przyłączenia.się do każdej wnęki. W dodatku wszyst- Moduł regulacji do sterowania urządzeniamikie komponenty do instalacji i konserwacji solarnymi jest już zamontowany i gotowy dodostępne są od przodu. Na dodatek gazowy pracy. Wszystkie funkcje są do siebie dopaso-kocioł kondensacyjny Vitodens 343-F pracuje wane i fabrycznie sprawdzone.niezwykle cicho, a przede wszystkim z wyso-ką wydajnością.
 20. 20. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna , do 19 kW Wysoki komfort wody grzewczej Nowy regulator i cieplej wody użytkowej z przyłączem Nowy regulator Vitotronic posiada samoob- do instalacji solarnej jaśniające się menu. W razie wątpliwości Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny wystarczy nacisnąć klawisz pomocy, który Vitodens 343-F został zaprojektowany do podpowie, jak należy dalej postępować. stosowania w nowym budownictwie oraz Graficzny interfejs użytkownika służy także do modernizacji instalacji grzewczej w domu do przedstawiania charakterystyk grzew- jednorodzinnym. Vitodens 343-F jest już czych i uzysku energii słonecznej.Wymiennik ciepła Inox-Radial fabrycznie przygotowany do bezpośredniego przyłączenia instalacji solarnej. Stojący pod Urządzenie posiada już wbudowany moduł ścianą kocioł oferuje wysoki komfort cieplej regulacji do sterowania instalacją solarną. wody użytkowej (c.w.u.). Wykonany ze stali Do przyłączenia czujnika temperatury szlachetnej biwalentny zasobnik c.w.u. ma kolektorów słonecznych służy łatwo pojemność 220 litrów. W porównaniu z jego dostępny interfejs. poprzednikiem ten kompaktowy kocioł można podzielić na części dla łatwiejszego Dzięki długiemu na pięć metrów przewodowi wniesienia do wnętrza. Ponadto wyraźnie przyłączeniowemu wyjmowany moduł obsłu- zredukowano jego ciężar. gowy regulatora Vitotronic można zamon- tować w prawie dowolnym, komfortowym miejscu na uchwycie ściennym. Inteligentna regulacja procesu spalania Vitodens 343-F posiada dla wszystkich zakresów mocy automatyczny regulator pro- cesu spalania Lambda Pro Control. Również przy niestabilnym składzie gazu współ- czynnik sprawności utrzymuje się ciągle 1 na wysokim poziomie. Nawet przy zmianie 2 rodzaju gazu – na przykład przez domieszanie budowa biogazu – nie jest konieczna wymiana dysz. modułowa 4 Układ regulacji spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje urządzenie do nowych warunków. 3 Pompy zużywające do 70 procent mniej 5 energii elektrycznej Tak samo nowe są bardzo wydajne pompy prądu stałego dla obiegu grzewczego i so- larnego. Napędzane prądem stałym pompy z regulowaną prędkością obrotową zużywają do 70 procent mniej prądu niż pompy kon- wencjonalne. W ten sposób pompy obiegu grzewczego i solarnego kotła Vitodens 343-FVitodens 343-F spełniają wysokie wymagania klasy efek- 7 tywności. Dlatego w Niemczech stosowanie1 Wymiennik ciepła 6 gazowego, kompaktowego kotła konden- Inox-Radial sacyjnego w połączeniu z instalacją solarną2 Palnik gazowy MatriX w ramach modernizacji instalacji grzewczych3 Regulator Vitotronic wspierane jest subwencjami ze środków4 Naczynie przeponowe publicznych.5 Wysokowydajna pompa prądu stałego6 Zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej7 Armatura zasilania obiegu solarnego
 21. 21. /Dla zgodnego z duchem czasu ogrzewania przy pomocytechniki kondensacyjnej i solarnej w domu jednorodzinnymVitodens 343-F jest wyjątkowo energooszczędnym, oszczę-dzającym środowisko i wyznaczającym trendy przyszłościsystemem grzewczym. Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym solarnym podgrzewem c.w.u., 3,8 do 19 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczne  Wysoki komfort ciepłej wody dzięki zasobnikowi c.w.u. ze stali szlachetnejNowy regulator Vitotronic – łatwa obsługa dzięki prostejnawigacji i graficznemu wyświetlaczowi, służącemu o pojemności 220 litrów i solarnemu wymiennikowi ciepłanp. do pokazywania uzysku energii solarnej.  Wysokowydajne pompy prądu stałego dla obiegu grzewczego i solarnego w połączeniu z instalacją solarną  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz modułem obsługowym do montażu na uchwycie ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy do indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Możliwość podzielenia na części dla łatwego wniesienia do wnętrza  Pokrycie solarne 60 procent Dane techniczne patrz strona 47.
 22. 22. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna
 23. 23. 4/5VITODENS 333-FProszę połączyć zalety kotła Vitodens 00-W z wysokim komfortem ciepłej wody oddzielnegozasobnika z ciepłą wodą użytkową, w jednym kompaktowym urządzeniu stojącym.Vitodens 333-F nadaje się w takim samym Kompaktowy i kompletnie zmontowanystopniu do wykorzystania przy modernizacji Powierzchnia zabudowy kotła Vitodens 333-Fjak i w nowym budownictwie. Ten stojący nie jest większa od powierzchni pod chłodziar-gazowy kocioł kondensacyjny urzeka nieza- kę z zamrażarką w prywatnym gospodarstwiewodnym funkcjonowaniem i zintegrowanym domowym. Kocioł kondensacyjny jest dostar-130-litrowym pojemnościowym podgrzewa- czany kompletnie zmontowany, co wyraźnieczem ciepłej wody użytkowej lub 100-litro- skraca czas montażu, co się szczególnie ceni,wym zasobnikiem ładowanym warstwowo. kiedy czas wyłączenia ogrzewania i zaopatrze- nia w ciepłą wodę podczas robót moderniza-Razem z komfortem ciepłej cyjnych można skrócić do minimum.wody użytkowejVitodens 333-F stanowi idealne połączenieefektywnej gazowej techniki kondensacyj-nej z niezawodnym zaopatrzeniem w ciepłąwodę. To kompaktowe urządzenie wyróżniasię ponadto wyjątkowo wysokim bezpie-czeństwem eksploatacji i długim okresemużytkowania. A także oszczędnym zużyciemgazu ziemnego i niskimi kosztami konserwacji.W zakresie mocy do 26 kW kociołVitodens 333-F nadaje się do szerokiegozakresu zastosowań – od mieszkania własno-ściowego, poprzez dom jednorodzinny,aż do domu dwurodzinnego.
 24. 24. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna , do 6 kW Kompaktowy i efektywny Nowy regulator Vitodens 333-F jest wydajnym i kompak- Nowy regulator Vitotronic pozwala na towym gazowym kotłem kondensacyjnym, intuicyjną obsługę. Dobrze czytelny i pod- w którym wysoki komfort ciepłej wody świetlony czarno-biały wyświetlacz jest zapewnia wykonany ze stali szlachetnej, o 70 procent większy niż w porównywalnych ładowany warstwowo zasobnik o pojemności urządzeniach. Ponadto obsługuje on grafikę 100 litrów. Dla obszarów, na których wystę- i dzięki temu może pokazywać charakterysty- puje twarda woda, alternatywnie dostępna ki grzewcze. W razie wątpliwości wystarczy jest wersja z emaliowanym, pojemnościo- nacisnąć klawisz pomocy, aby uzyskać wym podgrzewaczem ciepłej wody użyt- wskazówki odnośnie dalszego sposobu kowej (c.w.u.) z wężownicą, o pojemności postępowania.Palnik gazowy MatriX 130 litrów. Energooszczędna, wysokowydajna Sprawdzony w praktyce palnik gazowy pompa prądu stałego MatriX z układem kontroli spalania Lambda Nowa wysokowydajna pompa prądu stałego Pro Control dopasowuje się automatycznie z regulowaną prędkością obrotową w porów- do zmiennej jakości gazu i gwarantuje stale naniu z pompami tradycyjnymi zużywa do wysoką sprawność znormalizowaną do 70 procent mniej prądu i w ten sposób speł- 109 procent. nia wysokie wymagania klasy efektywności. Vitodens 333-F Wymiennik ciepła Inox-Radial 1 1 2 Palnik gazowy MatriX 2 3 Regulator Vitotronic Naczynie przeponowe 1 4 Wysokowydajna pompa prądu stałego 4 5 2 6 Ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej Podgrzewacz c.w.u. z wężownicą 4 7 3 5 3 5 7 6Vitodens 333-F z emaliowanym podgrzewaczem Vitodens 333-F z ładowanym warstwowo zasob-c.w.u. z wężownicą dla obszarów z twardą wodą nikiem ze stali szlachetnej
 25. 25. 6/Vitodens 333-F – ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem lub emaliowanym podgrzewaczem c.w.u. z wężowni- cą, 3,8 do 26 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczneNowy regulator Vitotronic – wyraźne wskazania czasówwłączania  Ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej o pojemności 100 litrów (emaliowany podgrzewacz c.w.u. z wężownicą, o pojemności 130 litrów)  Energooszczędna, wysokowydajna pompa prądu stałego  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz modułem obsługowym do montażu na uchwycie ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy dla indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Naczynie przeponowe i pompa cyrkulacyjna mogą być zintegrowane w urządzeniu  Moduł konstrukcyjny o wymiarach i wyglądzie kotła umożliwia sterowanie różny- mi obiegami grzewczymi Dane techniczne patrz strona 47.
 26. 26. Gazowa technika Vitodens 00-Wkondensacyjna
 27. 27. /9VITODENS 300-WCzołowy produkt wśród wiszących gazowych kotłów kondensacyjnych markiViessmann. Zachwyci Państwa efektywną pracą i kompaktowymi wymiarami!Państwa inwestycja w Vitodens 300-W zwró- Lambda Pro Control automatycznie dostoso- Testsieger GUT (1,7)ci się już po kilku latach – po prostu dzięki co- wuje spalanie do zmieniającej się jakości gazu VITODENS 300-W Im Test: 9 Gas-Brennwertkesselrocznej oszczędności gazu ziemnego, którego i warunków eksploatacji. mit Solarspeicher 1 Testsiegernasz kocioł grzewczy zużywa mniej ze wzglę- Ausgabe 7/2010du na jego wysoką efektywność w porówna- Do nowoczesnych instalacji grzewczych Vitodens 300-W firmy Viesmann zo-niu z kotłem grzewczym starszej konstrukcji. należy również innowacyjna technika solarna stał zwycięzcą testu porównawcze-Vitodens 300-W reprezentuje sobą najnowszy służąca do wykorzystywania bezpłatnej ener- go specjalistów magazynu Stiftungstan techniki. Dzięki kompaktowym podze- gii słonecznej! W tym celu firma Viessmann Warentest, w którym brało udział dziewięć wiszących gazowychspołom ten gazowy kocioł kondensacyjny oferuje Państwu system optymalnie dopaso- kotłów kondensacyjnych.wymaga bardzo niewiele miejsca i można go wany do Vitodens 300-W.zabudować nawet w niewielkich wnękach.Boczne odstępy do wykonywania prac serwi- Wysoka sprawność i efektywnośćsowych nie są konieczne, wszystkie przyłącza Dzięki różnym zakresom mocy w przedzialesą dostępne z przodu. Dlatego nadaje się on od 3,8 do 35 kW proszę sobie wybrać gazowyidealnie do renowacji ogrzewania. W nowym kocioł kondensacyjny, który będzie najlepiejbudownictwie potrzebne dawniej miejsce na nadawał się do Państwa mieszkania w domukocioł można zaplanować do innych celów. jedno- lub dwurodzinnym. Modulacyjny palnik gazowy MatriX zapewnia wysoki stopień bez-Kocioł kondensacyjny, który ma pieczeństwa eksploatacji i niski poziom emisjizapewnioną przyszłość szkodliwych substancji.Vitodens 300-W można praktycznie zamon-tować wszędzie. Kocioł pracuje bardzo cicho, Oszczędne zużycie prądudzięki czemu nadaje się do umieszczenia Oprócz wyjątkowo oszczędnego zużycia gazu,również w przedpokoju lub w kuchni. wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Vito- dens 300-W zużywa także bardzo niewieleWysokoefektywna technologia kondensa- prądu: jego wysokowydajna pompa, zasilanacyjna została zaprojektowana do opalania prądem stałym, o regulowanej prędkości ob-kotła wszystkimi rodzajami gazu ziemnego. rotowej redukuje zużycie prądu o 70 procentVitodens 300-W ma przed sobą przyszłość: w porównaniu z pompami konwencjonalnymi.jego inteligentny układ regulacji spalania
 28. 28. Gazowa technika Vitodens 00-Wkondensacyjna , do 5 kW Bardzo efektywna powierzchnia Duża pojemność wodna wymiany ciepła Vitodens 300-W posiada dużą pojemność Odporny na korozję wymiennik ciepła Inox- wodną i dlatego nadaje się doskonale do Radial z nierdzewnej stali szlachetnej stanowi najrozmaitszych systemów grzewczych. najważniejszą część gazowego kotła konden- Duża zmienność zapotrzebowania nie ma sacyjnego Vitodens 300-W. Przekształca on dla niego żadnego znaczenia. zastosowaną energię w ciepło, praktycznie bez strat i bardzo efektywnie. Wynosząca Inteligentna regulacja procesu spalania 109 procent sprawność kotła jest prawie nie Vitodens 300-W dla wszystkich zakresów do pobicia. To wyjątkowo oszczędne wyko- mocy posiada automatyczny regulator pro- rzystywanie cennego gazu ziemnego przynosi cesu spalania Lambda Pro Control. RównieżPalnik gazowy MatriX odporny naduże obciążenia termiczne skutki w postaci mniejszej emisji CO2. W ten przy niestabilnym składzie gazu sprawność sposób decydując się na Vitodens 300-W kotła utrzymuje się niezmiennie na wysokim wnoszą Państwo jeszcze swój osobisty wkład poziomie. Nawet przy zmianie rodzaju gazu w aktywną ochronę klimatu. – na przykład przez domieszanie biogazu – nie ma potrzeby wymiany dysz. Układ regulacji Dzięki konstrukcji powierzchni wymiany ciepła spalania Lambda Pro Control automatycznie i kondensacji osiąga się efekt samooczysz- dostosowuje urządzenie do nowej sytuacji. czania, który zapobiega powstawaniu osadów podczas eksploatacji i pozytywnie wpływa Ekonomicznie, cicho i niskoemisyjnie na żywotność kotła grzewczego. Zawartość Posiadająca regulację prędkości obrotowej Państwa portfela chronią dodatkowo dłuższe wysokowydajna pompa zasilana prądem odstępy między pracami konserwacyjnymi stałym w Vitodens 300-W redukuje zużycie a więc niższe koszty obsługi serwisowej. prądu o ponad 50 procent w porównaniu z pompami konwencjonalnymi. Niska liczba obrotów wentylatora zapewnia niski poziom szumów podczas spalania, a utrzymujące się na stałym poziomie niskie wartości emisji przyczyniają się aktywnie do długotrwałej ochrony klimatu. Zintegrowany system diagnostyczny Vitodens 300-W wyposażony jest w system 1 diagnostyczny SMART (Self Monitoring And Reporting Technology), który rejestruje 2 odchyłki od normalnych stanów roboczych i zgłasza je zawczasu w formie komunikatów tekstowych – pozwala to na planowanie prze- glądów i prac serwisowych, unikanie awarii i niepotrzebnych kosztów napraw. 3 Vitodens 300-W 1 Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej 2 Palnik gazowy MatriX 3 Wysokowydajna pompa zasilana prądem stałym 4 4 Regulator Vitotronic
 29. 29. 0/1 Testsieger GUT (1,7) VITODENS 300-W Im Test: 9 Gas-Brennwertkessel mit Solarspeicher 1 Testsieger Ausgabe 7/2010Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 300-W wcalenie musi się ukrywać i w każdym otoczeniu robi dobre wrażenie Przegląd zalet Gazowy kocioł kondensacyjny 3,8 do 35 kW Duży zakres modulacji Duża pojemność wodna, niska częstotliwość taktowania również przy niskim poborze ciepła Długotrwały i efektywny dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial Łatwy w obsłudze nowy regulator Vitotronic z wyświetlaczem tekstowym i graficznym Moduł sterowania regulatora można zamontować również na cokole przyściennym Regulator procesu spalania Lambda Pro Control dla wszystkich rodzajów gazu Energooszczędna, wysokoefektywna pompa prądu stałego System diagnostyczny SMART – prewencyjne sygnalizowanie koniecznościPowierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej przeglądu – wysoka dyspozycyjność urządzenia, możliwość planowania konserwacji Cicha praca dzięki niskiej prędkości obrotowej wentylatora Dane techniczne – patrz: strona 48.
 30. 30. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna
 31. 31. /VITODENS 242-FGotowe do podłączenia kompaktowe urządzenie ze zintegrowanym 10-litrowymzasobnikiem solarnym.Atrakcyjny cenowo, kompaktowy, efektywny Kompaktowe urządzenie Vitodens 242-Fi przygotowany do przyłączenia kolektorów oferuje: energooszczędną technikę kondensa-słonecznych – to nowy przyścienny gazowy cyjną, wydajne podgrzewanie wody użytko-kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F. Kocioł wej dzięki systemowi ładowania zasobnikajest już przygotowany fabrycznie do bezpo- i osprzęt gotowy do przyłączenia instalacjiśredniego przyłączenia instalacji solarnej. solarnej – wszystko w jednej obudowie.Moduł regulacji solarnej jest już wbudowanyi wysterowywany przez nowy regulator Zorientowany na przyszłość dziękiVitotronic. Komfortowy podgrzew c.w.u. za- integracji z instalacją solarnąpewnia 170–litrowy biwalentny podgrzewacz Na wypadek ewentualnego natychmiastowe-pojemnościowy. Dla ułatwienia wstawia- go lub późniejszego połączenia z modułaminia można Vitodens 242-F transportować solarnymi Vitosol kocioł Vitodens 242-F jestw dwóch częściach. już przygotowany i gotowy do przyłączenia. Moduł regulacji do sterowania urządzeniami solarnymi jest już zamontowany i gotowy do pracy. Wszystkie funkcje są do siebie dopaso- wane i fabrycznie sprawdzone.
 32. 32. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna 4, do 6 kW Wysoki komfort wody grzewczej i cieplej Nowy regulator wody użytkowej z przyłączem do instala- Nowy regulator Vitotronic posiada samoob- cji solarnej jaśniające się menu. W razie wątpliwości Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny wystarczy nacisnąć klawisz pomocy, który Vitodens 242-F został zaprojektowany do podpowie, jak należy dalej postępować. stosowania w nowym budownictwie oraz Graficzny interfejs użytkownika służy także do modernizacji instalacji grzewczej w domu do przedstawiania charakterystyk grzew- jednorodzinnym. Vitodens 242-F jest już czych i uzysku energii słonecznej.Palnik cylindryczny MatriX fabrycznie przygotowany do bezpośredniego przyłączenia instalacji solarnej. Stojący pod Urządzenie posiada już wbudowany moduł ścianą kocioł oferuje wysoki komfort cieplej regulacji do sterowania instalacją solarną. Do wody użytkowej (c.w.u.): Zasobnik łado- przyłączenia czujnika temperatury kolektorów wany warstwowo o pojemności 170 litrów. słonecznych służy łatwo dostępny interfejs. W porównaniu z jego poprzednikiem ten kompaktowy kocioł można podzielić na czę- Dzięki długiemu na pięć metrów przewodowi ści dla łatwiejszego wniesienia do wnętrza. przyłączeniowemu wyjmowany moduł obsłu- gowy regulatora Vitotronic można zamon- tować w prawie dowolnym, komfortowym miejscu na uchwycie ściennym. Pompy zużywające do 70 procent mniej energii elektrycznej Tak samo nowe są bardzo wydajne pompy prądu stałego dla obiegu grzewczego i so- larnego. Napędzane prądem stałym pompy z regulowaną prędkością obrotową zużywają do 70 procent mniej prądu niż pompy kon- wencjonalne. W ten sposób pompy obiegu 1 grzewczego i solarnego kotła Vitodens 242-F 2 spełniają wysokie wymagania klasy efektyw- ności energetycznej. Dlatego w Niemczech budowa stosowanie gazowego, kompaktowego kotła modułowa 4 kondensacyjnego w połączeniu z instalacją solarną w ramach modernizacji instalacji grzewczych wspierane jest subwencjami 3 ze środków publicznych. 5Vitodens 242-F1 Wymiennik ciepła Inox-Radial 72 Palnik gazowy MatriX 63 Regulator Vitotronic4 Naczynie przeponowe5 2-stopniowa pompa obiegu grzewczego6 Zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej7 Armatura zasilania obiegu solarnego
 33. 33. 4/5Vitodens 242-F jest przyszłościowym rozwiązaniemdo ogrzewania techniką kondensacyjną i solarną domujednorodzinnego. Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym solarnym podgrzewem c.w.u., 4,8 do 26 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczne  Wysoki komfort ciepłej wody dzięki ładowanemu warstwowo zasobnikowiWyświetlacz regulatora Vitotronic umożliwia przykładowograficzne przedstawianie charakterystyk grzewczych lub c.w.u. o pojemności 170 litrów i solarnemu wymiennikowi ciepłauzysku solarnego.  Wysokowydajna pompa prądu stałego dla obiegu grzewczego i solarnego w połączeniu z instalacją solarną  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz oddzielnym modułem obsługowym do montażu na uchwycie ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy dla indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Możliwość podzielenia na części dla łatwego wniesienia do wnętrza  Nie jest wymagany żaden boczny odstęp serwisowy  Pokrycie solarne 60 procent Dane techniczne patrz strona 48.
 34. 34. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna
 35. 35. 6/VITODENS 222-FStojący, kompaktowy kocioł kondensacyjny z emaliowanym, ładowanym warstwowozasobnikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), przekonuje wysoką wydajnościądostarczania ciepłej wody i komfortem intuicyjnego nastawiania urządzenia.Kto mówi, że Państwa nowa centrala Łatwy montażgrzewcza nie może stać również w kuchni? Przy pomocy zestawu montażowego i dziękiW przypadku stojącego, kompaktowego kotła konstrukcji pozwalającej na ustawienie kotłakondensacyjnego Vitodens 222-F nie stanowi w płaszczyźnie ściany, zakres zastosowańto żadnego problemu. Pasuje on perfekcyjnie tego kompaktowego urządzenia jest wy-do wymiarów modułu Państwa mebli kuchen- jątkowo szeroki. Jest on w dużym stopniunych, w ogóle nie rzuca się w oczy i wyróżnia fabrycznie zmontowany i szybko się gosię wyjątkową oszczędnością. instaluje, A dzięki dużemu udziałowi elemen- tów konstrukcyjnych z innych kompaktowychProducent kotła dostarcza też własnej urządzeń kondensacyjnych firmy Viessmann,produkcji palnik cylindryczny MatriX oraz jednostki konserwacyjne i serwisowe są szyb-wymiennik ciepła Inox-Radial z nierdzewnej ko dostępne po korzystnych cenach.stali szlachetnej.Niskie zużycie gazuDzięki układowi kontroli spalania LambdaPro Control kocioł Vitodens 222-F wyróżniasię trwale niskim zużyciem gazu i wysokimbezpieczeństwem pracy.
 36. 36. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna 4, do 5 kW Atrakcyjny cenowo i zajmujący niewiele Komfortowy regulator Vitotronic miejsca Zarówno wyspecjalizowana firma instalator- Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens ska jak i użytkownik w takim samym stopniu 222-F przeznaczony jest do modernizacji będą korzystać z zalet łatwego w obsłudze instalacji grzewczej i na wymianę starego regulatora Vitotronic – menu sterowania jest gazowego kotła grzewczego z umieszczonym logiczne i łatwo zrozumiałe, wyświetlacz poniżej zasobnikiem ciepłej wody użytkowej jest podświetlony, dobrze czytelny i ma (c.w.u.). Posiadająca zakres mocy do 35 kW dobry kontrast. W razie wątpliwości funkcja centrala grzewcza została zaprojektowana pomocy informuje o dalszym sposobie postę-Palnik cylindryczny MatriX dla zapewnienia wysokiego komfortu ciepłej powania. wody. Graficzny interfejs użytkownika służy także Jak wszystkie urządzenia kompaktowe gazo- do odczytu charakterystyk grzewczych. wy kocioł kondensacyjny 222-F wymaga nie- W razie potrzeby, dzięki odpowiednio dłu- wiele miejsca – jego szerokość i głębokość giemu przewodowi, moduł obsługowy może odpowiadają znormalizowanym wymiarom być zamontowany na uchwycie ściennym modułów mebli kuchennych. Sprawdzony w odległości do pięciu metrów od centrali w praktyce palnik cylindryczny MatriX z ukła- grzewczej. dem kontroli spalania Lambda Pro Control dopasowuje się automatycznie do różnych Inteligentna regulacja procesu spalania jakości gazu i gwarantuje stale wysoką Vitodens 222-F posiada dla wszystkich zakre- sprawność znormalizowaną do 109%. sów mocy automatyczny regulator procesu spalania Lambda Pro Control. Również przy niestabilnym składzie gazu współczynnik sprawności utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie. Nawet przy zmianie rodzaju gazu - na przykład przez domieszanie biogazu – nie jest konieczna wymiana dysz. Układ regulacji 1 spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje urządzenie do nowych warun- 2 ków. 3 4 5 Vitodens 222-F 6 1 Wymiennik ciepła Inox-Radial 2 Palnik cylindryczny MatriX 3 Naczynie przeponowe 4 Regulator Vitotronic 5 Wysokowydajna pompa prądu stałego 6 Emaliowany, ładowany warstwowo zasobnik c.w.u.
 37. 37. /9 Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym emaliowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem c.w.u., 4,8 do 35 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Emaliowany, ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. o pojemności 100 litrów (35 kW: 130 litrów)  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatceNowy regulator Vitotronic – prosta obsługa dzięki prowa-dzeniu użytkownika przez menu i możliwościom prezentacji MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termicznegraficznej, np. charakterystyk grzewczych.  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz oddzielnym modułem obsługowym do montażu na cokole ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy do indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Nie jest wymagany żaden boczny odstęp serwisowy  Naczynie przeponowe c.w.u. i pompa cyrkulacyjna mogą być zintegrowane w urządzeniu Dane techniczne patrz strona 48.
 38. 38. Gazowa technika Vitodens -Wkondensacyjna Vitodens 00-W
 39. 39. 40/41VITODENS 222-WVITODENS 200-WNasze gazowe kotły kondensacyjne Vitodens -W i 00-W stanowią efektywnei korzystne cenowo rozwiązania dla małego i dużego zapotrzebowania na ciepło.Vitodens 222-W: Vitodens 200-W:kompaktowy i komfortowy dłuższa efektywnośćGazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 222-W Jeżeli chodzi o oszczędność kosztów i wie-polecany jest jako idealny do mieszkania loletnią trwałość kotła, jedynym materiałem,własnościowego lub domu jednorodzinne- który może nam to zapewnić, jest nierdzewnago. Można go bez problemu zabudować na stal szlachetna. Dlatego Vitodens 200-Wścianie wnęki łazienkowej lub pomieszczenia wyposażony jest w powierzchnię wymianygospodarczego. ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej, która oferuje wymaganą niezawodność i trwaleSzczególnego podkreślenia wymaga komfort gwarantuje wysoki stopień wykorzystaniaciepłej wody, jaki zapewnia Vitodens 222-W. ciepła kondensacji.Gazowy kocioł kondensacyjny posiada wbudo-wany zasobnik ze stali szlachetnej ładowany Szczególnie wygodny w konserwacjiwarstwowo o pojemności 46 litrów. Podczas i obsłudze serwisowejpoboru ciepłej wody ilość ta jest porówny- Oba gazowe kotły kondensacyjne pozwalająwalna z ustawionym oddzielnie 150-litrowym także na ogromną oszczędność czasu przypojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wykonywaniu prac konserwacyjnych i serwi-wody użytkowej. sowych. Wszystkie elementy są dostępne od przodu – nie ma potrzeby zachowywania bocznych odstępów serwisowych. Wszystkie komponenty instalacji, takie jak ładowany warstwowo zasobnik, naczynie przeponowe wody grzewczej, pompy i arma- tura bezpieczeństwa są fabrycznie całkowicie zmontowane.
 40. 40. Gazowa technika Vitodens -W – 4, do 5 kWkondensacyjna Vitodens 00-W – 4, do 105 kW Vitodens 222-W: czu przepływowym) do żądanej temperatury, Kompaktowy kocioł kondensacyjny ze ciągle jest uzupełniana i przy kolejnym pobo- zintegrowanym ładowanym warstwowo rze ciepła woda jest natychmiast do dyspozy- zasobnikiem ze stali szlachetnej cji. Czujniki temperatury zapewniają osiągnię- Vitodens 222-W firmy Viessmann jest cie wstępnie nastawionej temperatury. szczególnie oszczędnym pod względem wymaganej powierzchni zabudowy, wiszącym W razie potrzeby w kotle Vitodens 222-W kompaktowym gazowym kotłem kondensa- automatycznie włącza się cylindryczny palnik cyjnym, który spełnia wysokie wymagania co MatriX i zapewnia żądaną temperaturę wody. do komfortu ciepłej wody użytkowej. Komora Ta zasada działania jest szczególnie przydatna grzewcza składa się ze sprawdzonego w prak- zwłaszcza przy napełnianiu wanny lub długim tyce wymiennika ciepła Inox-Radial ze stali korzystaniu z prysznica. szlachetnej, modulacyjnego cylindrycznego palnika MatriX oraz systemu automatycznej Vitodens 200-W: regulacji spalania Lambda Pro Control. Kocioł efektywny i atrakcyjny – również cenowo ten jest zalecany szczególnie do instalacji Wraz z Vitodens 200-W Viessmann oferu- w nowym budownictwie i nawet przy ogra- je wiszący gazowy kocioł kondensacyjny niczonych warunkach przestrzennych łatwo o wzorowym stosunku ceny do wydajności, znajdzie sobie miejsce. wysokim komforcie wody grzewczej i użytko- wej, kompaktowych wymiarach i ponadczaso- Zasada działania zasobnika wym, eleganckim wzornictwie. ładowanego warstwowo W porównaniu z konwencjonalnym pojemnoś- Sprawność do 109 procent ciowym podgrzewaczem ciepłej wody użyt- Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny kowej zasobnikowi ładowanemu warstwowo Vitodens 200-W zużywa mniej energii, wystarcza znacznie mniejsza pojemność do ponieważ dodatkowo wykorzystuje ciepło dostarczenia takiej samej ilości ciepłej wody. spalin. W rezultacie jego sprawność dochodzi W ładowanym warstwowo zasobniku woda, do 109 procent. Sprawą oczywistą jest, że podgrzana w wymienniku ciepła (podgrzewa- dzięki temu obniżają Państwo swoje koszty ogrzewania i prócz tego odciążają środowisko naturalne. Wytrzymały palnik o długiej żywotności Skonstruowany i wyprodukowany w firmie Viessmann palnik cylindryczny MatriX ze względu na siatkę MatriX ze stali szlachetnej wyróżnia się długim okresem użytkowania. 1 6 1 Zintegrowany układ regulacji spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje 2 2 proces spalania w warunkach zmieniającego się rodzaju gazu. Zapewnia to ciągle tak samo 4 wysoką efektywność energetyczną i oferuje bezpieczeństwo na przyszłość – na zliberalizo- 4 wanych rynkach gazu i w przypadku domie- szania biogazu. 1 Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej 5 2 Palnik cyllindryczny MatriX 3 Regulator Vitotronic 4 Naczynie przeponowe 5 Płytowy wymiennik ciepła 3 3 ze stali szlachetnej (urządzenie kombi) 6 Ładowany warstwowo zasobnik ze stali nierdzewnejVitodens 222-W Vitodens 200-W
 41. 41. 4/4Vitodens 200-W ma kompaktową budowę i można go zabudowaćrównież we wnękach. Odstępy między kotłem i ścianą boczną nie sąwymagane, ponieważ wszystkie komponenty są dostępne od przodu.Przegląd zalet: Dodatkowe plusy Vitodens 222-W Wysoki komfort ciepłej wody użytkowej Wymagający wyjątkowo niewiele miejsca kompaktowy z jej natychmiastową dostępnością gazowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym ładowanym Wysoka trwała wydajność ciepłej wody użytkowej warstwowo zasobnikiem ze stali szlachetnej (Vitodens 222-W) dzięki ładowaniu warstwowemu zasobnika Sprawnośc znormalizowana do 109% dzięki powierzchni wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej Dodatkowe plusy Vitodens 200-W Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej Wzorowy stosunek ceny do wydajności z efektem samooczyszczania gładkich powierzchni stalowych Kompaktowe wymiary, tylko 450 mm szerokości dzięki ukierunkowanemu przepływowi spalin i wody konden- (4,8 do 35 kW) sacyjnej Niedrogie i wymagające niewiele miejsca rozwiązania Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem teksto- dla wysokiego zapotrzebowania na ciepło (max. 105 kW) wym i graficznym oraz modułem obsługowym do montażu Możliwość łączenia w kaskadę do 4 kotłów na uchwycie ściennym o mocy od 45 kW do 420 kW Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długiej żywotności dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże Dane techniczne – patrz: strona 49. obciążenia termiczne Układ regulacji spalania Lambda Pro Control dla wszystkich rodzajów gazu Cicha praca dzięki niskiej prędkości obrotowej wentylatora
 42. 42. Gazowa technika Vitodens 100-Wkondensacyjna 9 do 5 kW VITODENS 100-W Ogrzewanie wody użytkowej ciepłem z natury Jeden z najmniejszych i najcichszych Kocioł oferuje najbardziej zaawansowaną tech- kotłów na rynku nikę kondensacyjną w minimalnej przestrzeni Vitodens 100-W to obecnie najmniejszy kocioł i w bardzo atrakcyjnej cenie. Pasuje dosko- z grupy wiszących kotłów kondensacyjnych. nale do każdej aranżacji, zarówno do kuchni, Posiada modulowany palnik cylindryczny jak i do innych pomieszczeń użytkowych. MatriX wykonany ze stali nierdzewnej. Jest Dostępny jest w wersji jedno- lub dwufunkcyj- szczególnie ekonomiczny gdyż dopasowuje nej z zamkniętą komorą spalania. pracę kotła z aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło. Idealny do modernizacji Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial z Vitodens 100-W jest idealnym rozwiązaniem wysokojakościowej stali szlachetnej (1.4571) przy modernizacji już istniejących systemów gwarantuje wysoką niezawodność i trwale grzewczych, jak również dla nowych instalacji. wysoki stopień wykorzystania ciepła konden- Vitodens 100-W jest łatwy w instalacji i pasu- sacji. je niemalże wszędzie: w kuchni, w łazience, na strychu, we wnęki i narożniki. Odstępy serwisowe nie są wymagane, gdyż wszystkie komponenty są dostępne z przodu. 1 2 4 Vitodens 100-W 1 Membranowe naczynie wzbiorcze Modulowany palnik cylindryczny MatriX 5 2 3 Powierzchnia grzewcza ze stali szlachetnej Inox Radial 4 Dmuchawa powietrza dolotowego z regula- cją obrotów 5 Płytowy wymiennik ciepła 6 (dotyczy kotła dwufunkcyjnego) 6 Regulator sterowany temp. pomieszczenia

×