Your SlideShare is downloading. ×
Viessmann Technologia Ogrzewania Gazem
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Viessmann Technologia Ogrzewania Gazem

2,337
views

Published on

Viessmann jest światowym liderem w branży grzewczej. Innowacje, ochrona środowiska i wykorzystywanie naturalnych źródeł energii to zasady, którymi kieruje się firma. To też przyświeca szkole …

Viessmann jest światowym liderem w branży grzewczej. Innowacje, ochrona środowiska i wykorzystywanie naturalnych źródeł energii to zasady, którymi kieruje się firma. To też przyświeca szkole policealnej Viessmanna w Polsce http://www.viessmann.edu.pl

Published in: Technology

1 Comment
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
2,337
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
1
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Ogrzewanie gazem
 • 2. /Ogrzewanie gazem – zawsze czysta sprawaPoniższy prospekt przekaże Państwu szczegółowe informacje o technikach, które już dziśsą do Państwa dyspozycji dla komfortowego wytwarzania ciepła z wykorzystaniemgazu ziemnego w Państwa domu lub mieszkaniu.Używając kotła kondensacyjnego, dzięki jego wydajności i bezkonkurencyjnie wysokiej,wynoszącej 109 procent sprawności, jaką ten kocioł osiąga podczas przekształcania gazuziemnego w ciepło, wnoszą Państwo aktywny wkład w ochronę klimatu i środowiskanaturalnego.W naszych gazowych kotłach kondensacyjnych przyszłość jest już zintegrowana.Dzięki układowi kontroli i regulacji spalania gazu Lambda Pro Control nasze gazowekotły kondensacyjne automatycznie nastawiają się na wszystkie rodzaje gazu – włączniez domieszką biogazu. W ten sposób w całej ofercie spełniamy wielokrotnie formułowaneżądania zapewnienia takich technologii grzewczych, które chronią bogactwa naturalne.Za wyborem ogrzewania gazowego przemawia również argument braku potrzebyutrzymywania zapasów paliwa. Zwłaszcza wtedy, gdy zechcą Państwo wykorzystaćmiejsce do innych celów.Proszę także wykorzystać do swojego nowego ogrzewania darmową energię słoneczną!Wszystkie kotły grzewcze są zaprojektowane z myślą o skojarzeniu ich z techniką solarnąmarki Viessmann – technika systemowa Viessmann gwarantuje optymalne współdziałaniewszystkich komponentów aż po spełniającą wszelkie wymagania komfortową regulację.
 • 3. Spis treści
 • 4. 4/5Ogrzewanie gazemProgram gazowych kotłów grzewczych marki Viessmann jest w stanie sprostać wszystkimwymaganiom dotyczącym wydajnego i oszczędnego ogrzewania. Niniejszy prospekt zapoznaPaństwa z aktualnymi urządzeniami i przekaże wiele dodatkowych przydatnych informacjio akcesoriach, osprzęcie, obsłudze serwisowej, możliwościach wsparcia i finansowania Oszczędzać energię i chronić klimat od strony 6 Proszę przeczytać o tym, dlaczego opłaca się teraz zmoder- nizować Państwa instalację grzewczą i dzięki temu aktywnie przyczynić się do ochrony klimatu i zaoszczędzenia energii pochodzącej ze źródeł kopalnych. Gazowa technika kondensacyjna od strony 14 Gazowe kotły kondensacyjne serii Vitodens i Vitocrossal za- pewniają najlepsze wykorzystanie energii przy równoczesnym oszczędnym zużyciu. Więcej już nie mogą Państwo zaoszczę- dzić! Wzajemnie dopasowane: technika systemowa od strony 50 Do techniki systemowej marki Viessmann należy wszystko to, co czyni system grzewczy niezawodnym. Od regulatora Vitotronic poprzez pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej Vitocell aż po wysokiej jakości technikę solarną do oszczędzają- cego koszty wspomagania systemu grzewczego. Osprzęt – wszystko z jednej ręki od strony 6 Również w przypadku osprzętu mogą Państwo zaufać jakości marki Viessmann. Nasz program Vitoset obejmuje bogatą ofertę grzejników, zaworów termostatycznych i wiele innych, stanowią- cych kompletny system urządzeń instalacyjnych ViPEX. Serwis techniczny – wszystko, co się wiąże z tematem od strony 66 ogrzewania Proszę skorzystać z porad naszych wyspecjalizowanych partne- rów. Udzielą oni wszystkich informacji o dostosowanej do indy- widualnych potrzeb technice grzewczej, możliwościach pomocy i finansowania. Niewiążąco i bezpłatnie.
 • 5. Wprowadzenie
 • 6. 6/Oszczędzać energię i chronić klimatViessmann jest świadomy swojej odpowiedzialności za trwałą ochronęśrodowiska naturalnego. Na tej zasadzie opieramy filozofię naszej firmyi nasze produkty.„Nic nie jest na tyle dobre, aby nie można Technika kondensacyjna ma najwyższą Viessmann oferuje Państwu energooszczędne systemybyło tego udoskonalić” To hasło przewodnie . efektywność energetyczną grzewcze na olej, gaz, energięzakorzeniło się również w zasadach naszego Po uwzględnieniu całkowitych kosztów słoneczną, drewno i ciepłoprzedsiębiorstwa. Naszym dążeniem i celem inwestycji przy dzisiejszych cenach energii z natury. Nasze symbolew tej branży – jako firmy wiodącej pod technika kondensacyjna stanowi najbardziej i motywy przewodnie ułatwiąwzględem jakości i technologii – jest ciągłe opłacalną alternatywę. Gazowe kotły kondensa- Państwu przegląd naszej oferty.wyznaczanie nowych standardów. cyjne firmy Viessmann zamieniają spalany gaz ziemny w ciepło. Z uwagi na to, że jest jużOczywiście odnosi się to zwłaszcza do palety możliwe stosowanie domieszek paliwnaszych produktów, które konsekwentnie biogenicznych, np. biogazu ziemnego, technikaprojektowane są tak, aby wyraźnie obniżyć kondensacyjna ma przed sobą pewnązużycie paliw kopalnych i stopniowo zastępo- przyszłość.wać je energią odnawialną. Inwestując dzisiaj w nowoczesne urządzeniaFaktycznie „rynek ciepła“ ma największy, bo kondensacyjne uzyskujecie Państwo znaczneok. 40-procentowy udział w zużyciu energii. oszczędności oraz efektywnie przyczyniacie się„Transport” „komunikacja” i „energia elektrycz- , do trwałej ochrony klimatu poprzez unikaniena” dzielą pomiędzy siebie resztę po 20%. niepotrzebnej emisji CO2.Wartości, które w przybliżeniu mogą równieżodnosić się do innych wysoko uprzemysłowio- Firma Viessmann ma dla Państwa właściwenych państw. Ze względu na ciągle rosnące rozwiązanie!koszty energii nakazem chwili jest możliwie jaknajszybsze zmniejszenie zużycia paliwkopalnych.Firma Viessmann konsekwentnie pracuje nad nowymi,przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Wynikiem tychprac są oszczędzające środowisko, korzystne cenowoi efektywne systemy grzewcze.
 • 7. Wprowadzenie O czym powinni Państwo wiedzieć Główne powody do modernizacji Państwa instalacji grzewczej i zastosowania wydajnej gazowej techniki kondensacyjnej Tylko w samych Niemczech funkcjonuje Wsparcie ogrzewania instalacją solarną jeszcze około dwóch milionów instalacji Bezpłatna energia słoneczna ciągle jeszcze grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Ich jest zbyt rzadko wykorzystywana do wspo- użytkownicy często nawet nie zdają sobie magania instalacji grzewczej i podgrzewania sprawy z tego, jak wiele pieniędzy tracą przez ciepłej wody użytkowej. Szczególnie przy energię, która jest spalana bez żadnej korzyści modernizacji instalacji grzewczej lub wymianie i jako niewykorzystane ciepło uchodzi przez kotła grzewczego powinni Państwo wziąć pod komin. Poza tym te stare instalacje obciążają uwagę skojarzenie ich z instalacją solarną. klimat wskutek zbędnej emisji CO2 i przyczy- Ze środków publicznych programów pomoco- niają się do ocieplenia Ziemi. wych przyznawane są dotacje na te instalacje, które z uwagi na wysokie oszczędności ener- Dokonując szybkiej wymiany tych instalacji gii amortyzują się już po kilku latach. na wysokowydajne kotły kondensacyjne w skojarzeniu z techniką solarną użytkownicy Tak zaoszczędzą Państwo dzięki końcowi mogliby zaoszczędzić do 25 procent technice kondensacyjnej energii. Rachunkowo byłoby to dziesięć W przypadku techniki kondensacyjnej procent całego zużycia energii w Niemczech wykorzystywane jest nie tylko ciepło, które przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 powstaje podczas spalania gazu, lecz dodat- o 54 miliony ton rocznie. kowo również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej niewykorzystane uchodzi przez komin. Kotły kondensacyjne wykorzystują prawie całe ciepło zawarte w spalinach i zamieniają je dodatkowo w ciepło grzewcze. W tym celu kotły kondensacyjne marki Viessmann wypo- sażone są w wymienniki ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej, które przed odprowadzeniem spalin do komina schładzają je do tego stopnia, że zawarta w nich para wodna ulega ukierunkowanej kondensacji a uwolnione ciepło odprowadzane jest dodat- kowo do systemu grzewczego. Dzięki tej technologii kotły kondensacyjne osiągają znormalizowaną sprawność do Kondensacyjne kotły gazowe marki Viessmann przygotowa- 109 procent i są szczególnie energooszczęd- ne są do wykorzystywania biogazu i gazu ziemnego ne. Ta zasada funkcjonowania nie tylko oszczędza cenną energię, lecz również chroni środowisko naturalne poprzez znaczną reduk- cję emisji CO2.
 • 8. /9Bardziej efektywne, oszczędne i zapewniające mniejszą emisję – nowoczesne gazowe kotłykondensacyjne marki Viessmann % +9% 100 % 109 %Tak funkcjonuje technika kondensacyjnaKondensacyjne kotły grzewcze marki Viessmann osiągają sprawność do 109 procent. W wyniku kondensacji pary wodnej zawar-tej w spalinach dodatkowo pobierane jest z nich ciepło, które następnie jest odprowadzane do systemu grzewczego. Zwiększa toefektywność, obniża koszty eksploatacji i zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego.
 • 9. Co warto wiedzieć na temat modernizacji Inwestycja, która się opłaca Idealna moc cieplna dla każdej powierzchni mieszkalnej Jeśli planują Panstwo budowę nowego domu Ekonomicznie ogrzewać lub modernizację, należy zawczasu zaplano- Przy zastosowaniu wydajnych gazowych wać również odpowiednią do potrzeb instala- kotłów kondensacyjnych marki Viessmann, cję grzewczą. ogrzewanie jest szczególnie ekonomiczne – dzięki niewielkim kosztom inwestycji Mogą Państwo zaoszczędzić sporo pienię- i niskiemu zużyciu. dzy, jeżeli przy wyborze kotła grzewczego wcześniej zostanie określone rzeczywiste Ponadto zalecamy uzupełnienie nowego zapotrzebowanie. Program produkcji obejmuje ogrzewania o instalację solarną do wspomaga- gazowe kotły kondensacyjne o mocy od 3,8 do nia ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę 142 kW oraz gazowe niskotemperaturowe użytkową. Dzięki systemowej technice marki kotły grzewcze o mocy od 10,5 do 144 kW. Viessmann otrzymają Państwo wszystko Od małego mieszkania etażowego aż po dom „z jednej ręki”. wielorodzinny – w każdym przypadku firma Viessmann posiada w swoim programie ideal- nie dopasowane rozwiązanie.
 • 10. 10/11Zmodernizuj już dziś swoje ogrzewanieI od zaraz zaoszczędzić czystą gotówkęNiezależnie od tego, na jaki generator ciepłasię Państwo zdecydują – w każdym przypadkuzaoszczędzą Państwo dużo pieniędzy! Poniż-sze przykłady wyraźnie pokazują, jakie mająPaństwo możliwości dzięki programowi gazo-wych kotłów grzewczych marki Viessmann: Modernizacja z zastosowaniem gazowego kotła kondensacyjnego Oszczędność energii Oszczędność kosztów (15 lat)* Oszczędność CO -** 26 % 43 800,– PLN 33 t (2 030,– PLN / rok) Modernizacja z zastosowaniem gazowego niskotemperaturowego kotła grzewczego Oszczędność energii Oszczędność kosztów (15 lat)* Oszczędność CO -** 17 % 28 700,– PLN 22 t (1 330,– PLN / rok) Modernizacja z kompaktową centralą kondensacyjnąwe współpracy z instalacją soilarną Oszczędność energii Oszczędność kosztów (15 lat)* Oszczędność CO -** 32 % 54 000,– PLN 41 t (2 500 PLN / rok)Szacunkowe koszty zużycia gazu ziemnego i kosztów ogrzewania określono dla budynku jednorodzinnego o przeciętnej izolacji cieplnej, podlegającemu modernizacji systemugrzewczego. Powierzchnia ogrzewana budynku 140 m2, rok budowy 1980, zużycie gazu ziemnego przez stary kocioł 3 400 m 3 /rok, koszty ogrzewania przy cenie jednostkowej gazuziemnego 2,30 PLN/m 3 wynoszą 7 820 PLN/rok.* Oszczędności kosztów ogrzewania dla okresu 15 lat określono przy założeniu 5-procentowego wzrostu cen paliw rocznie** Zmniejszenie emisji CO 2 określono dla okresu 15 lat
 • 11. Kamienie milowe
 • 12. 1/1Viessmann wyznacza nowe standardyW swojej ponad 90-letniej historii działalności firma Viessmann regularnie stawiałanowe kamienie milowe na drodze rozwoju nowoczesnej techniki grzewczej.Viessmann już od dawna jest pionieremw branży techniki grzewczej. Dzięki ciągłyminnowacjom efektywność przekształcaniaenergii w ciepło została zwiększona do granictechnicznej wykonalności. Równocześniew naszych kotłach grzewczych znacznie obni-żono poziomy zużycia energii oraz emisję CO2.Powierzchnie wymiany ciepłaz nierdzewnej stali szlachetnejWszystkie gazowe kotły kondensacyjne markiViessmann są dziś wyposażone w powierzch-nię wymiany ciepła Inox-Radial z nierdzewnejstali szlachetnej. Ta niezniszczalna technikazapewnia wysoką sprawność wynoszącą109 procent i wyróżnia się długim czasemużytkowania oraz niezawodnym i efektywnymfunkcjonowaniem.Kamień milowy: palnik MatriX Wiszące gazowe kotły kondensacyjne marki ViessmannPowierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze wyróżniają się nowym, funkcjonalnym wzornictwem.stali szlachetnej w połączeniu z palnikiemgazowym MatriX jest gwarantem wysokiejefektywności energetycznej i długotrwałegowysokiego komfortu ciepła. Ponadto tech-nika ta pozwala na zaoszczędzenie kosztów Nagroda za wzornictwoogrzewania i bezkompromisowo minimalizuje Zaawansowana technologia i atrakcyjne wzor-emisje szkodliwych substancji. nictwo stanowią w firmie Viessmann przykładGazowe urządzenia kondensacyjne marki harmonijnego współistnienia. Na całymViessmann dzięki układowi kontroli i regulacji świecie przedsiębiorstwo otrzymało w ostat-spalania Lambda Pro Control są zaprojektowa- nich latach ponad 40 znaczących nagród zane już dla potrzeb przyszłych standardów, po- wzornictwo przemysłowe dla swoich produk-nieważ mogą być opalane różnymi rodzajami tów. Już sześciokrotnie kotły grzewcze markigazu, również z domieszką biogazu. Viessmann zostały uhonorowane prestiżo- wym wyróżnieniem „red dot design award”.Kamień milowy techniki grzewczej: wyjątkowoprzyjazny dla środowiska palnik gazowy MatriX
 • 13. Gazowa technika kondensacyjna 14/15VITOCROSSALVITODENSMogą Państwo długo zastanawiać się nad przyszłością swojego ogrzewania.Albo po prostu nastawić je na przyszłość.Dzięki gazowym kotłom kondensacyjnym Vitocrossal 300marki Viessmann technika grzewcza jutra Gazowy kocioł kondensacyjny dla no-jest dostępna już dziś. Stanowi ona jedną wego budownictwa i modernizacji.z najbardziej oszczędnych i czystych możliwo- Zakres mocy: 27 do 142 kWści wytwarzania ciepła. W wyniku kondensacji Strona 16spalin pozyskiwane jest dodatkowe ciepło,które w konwencjonalnych kotłach grzew-czych idzie na straty. Vitodens 343-F Kompaktowa centrala grzewcza zeZawsze słuszny wybór zintegrowanym solarnym, zasobni-Decydując się na gazowy kocioł kondensacyj- kiem ciepłej wody użytkowej.ny Vitodens lub Vitocrossal zawsze postąpią Zakres mocy: 3,8 do 19 kWPaństwo słusznie. Przemawiają za tym liczne Strona 20argumenty: Vitodens 333-F wysoka niezawodność Kompaktowe urządzenie, do wyboru długi okres użytkowania z ładowanym warstwowo zasobni- komfortowe ciepło ogrzewania i przygoto- kiem c.w.u. lub z pojemnościowym wanie ciepłej wody użytkowej podgrzewaczem z wężownicą. oszczędność kosztów dzięki Zakres mocy: 3,8 do 26 kW oszczędnemu zużyciu energii Strona 24 perfekcyjnie dopasowane Vitodens 300-W skojarzenie z techniką solarną Gazowy kocioł wiszący Zakres mocy: 3,8 do 35 kW. Strona 28 Vitodens 222-F/242-F Kompaktowy kocioł gazowy ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. ładowanym warstwowo. Zakres mocy: 4,8 do 35 kW. Strona 32 Vitodens 222-W/200-W Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Zakres mocy: 4,8 do 105 kW Strona 40 Vitodens 100-W Jedno- lub dwufunkcyjny wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Zakres mocy: 9 do 35 kW Strona 44
 • 14. Gazowa technika Vitocrossal 00kondensacyjna
 • 15. 16/1VITOCROSSAL 300Najbardziej zaawansowana technika dla najwyższej jakości – ten stojącygazowy kocioł kondensacyjny nie pozostawia wiele życzenia.Vitocrossal 300 jest wśród stojących, gazo- Gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 300wych kotłów kondensacyjnych produktem jest właściwym rozwiązaniem dla każdegoz najwyższej półki. Kombinacja powierzchni zastosowania – zarówno do ogrzewaniawymiany ciepła Inox-Crossal z palnikiem domów wielorodzinnych, jak i budynkówgazowym MatriX stanowi kamień milowy użyteczności publicznej i przemysłowych.w rozwoju techniki grzewczej Viessmann Największe korzyści kocioł kondensacyjny– nadzwyczajna efektywność pozwala na przynosi w instalacji z niskimi temperaturamizaoszczędzenie kosztów ogrzewania, przy systemu grzewczego. Ale nawet w instala-jednocześnie zminimalizowanych emisjach cjach modernizowanych technika kondensa-substancji szkodliwych. cyjna pozwala oszczędzić nawet 30 procent kosztów ogrzewania.
 • 16. Gazowa technika Vitocrossal 00kondensacyjna do 14 kW Powierzchnia wymiany ciepła w razie potrzeby o niezbędnych czynnościach Inox-Crossal i palnik MatriX obsługowych. Wyświetlacz graficzny poka- Vitocrossal 300 jest najlepszym produktem zuje także charakterystyki grzewcze i uzyski wśród stojących gazowych kotłów kondensa- solarne. cyjnych. Połączenie powierzchni wymiany cie- pła Inox-Crossal z palnikiem gazowym MatriX Szczególnie przydatny dla sieci stanowi kamień milowy w technice grzewczej ciepłowniczych, domów wielorodzinnych marki Viessmann – zapewnia oszczędność i budynków przemysłowychPowierzchnia wymiany ciepłaInox-Crossal kosztów ogrzewania i gwarantuje bezkompro- Wraz z kotłami kondensacyjnymi Vitocrossal misowo zminimalizowaną emisję substancji 300 od 80 do 978 kW program ten oferuje szkodliwych do atmosfery. właściwe rozwiązanie na każdą potrzebę – zarówno dla domów wielorodzinnych jak Komfortowy regulator Vitotronic i dla lokalnych sieci ciepłowniczych, budyn- Korzyści z łatwego w obsłudze regulatora ków użyteczności publicznej lub obiektów Vitotronic odnoszą w równej mierze instalator przemysłowych. i użytkownik: menu sterowania zbudowane jest logicznie zrozumiale, wyświetlane na Intensywne wykorzystanie spalin podświetlanym, kontrastowym wyświetlaczu Przy swojej konstrukcji pionowo rozmieszczo- i łatwe do odczytu. Funkcja pomocy informuje nych powierzchni wymiany ciepła Vitocrossal 300 szczególnie intensywnie wykorzystuje ciepło kondensacji swoich spalin. Dlatego jego sprawność dochodzi do 109 procent. 1 Kotły Vitocrossal 300 mogą pracować z zamkniętą komorą spalania, przy mocy do 60 kW, czerpiąc powietrze do spalania z zewnątrz, co pozwala na dużą dowolność usytuowania kotła kondensacyjnego we- wnątrz budynku. Ponadto Vitocrossal 300 – w przypadku więk- 2 szych wymagań grzewczych – dostępny jest również w zakresie mocy do 142 kW. 3 4 Vitocrossal 300 5 1 Cyfrowy układ regulacji obiegu kotłowego Vitotronic 2 Chłodzona wodą komora spalania ze stali nierdzewnej 6 3 Palnik gazowy MatriX z układem kontroli spalania Lambda Pro Control 7 4 Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial z nierdzewnej stali szlachetnej 5 Izolacja cieplna o wysokiej skuteczności 6 Wylot spalin z systemem pozyskiwania ciepła kondensacji 7 Wlot powietrza do spalania (kocioł z zamkniętą komorą spalania)
 • 17. 1/19Vitocrossal 300 w połączeniu z pojemnościowym podgrzewa-czem ciepłej wody użytkowej ze stali szlachetnej Vitocell 300-V Przegląd zalet:  Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny, 26 do 60 kW  Sprawność znormalizowana do 109%  Wzmocniony efekt samooczyszczania się wymiennika Inox-Crossal dzięki gładkim powierzchniom ze stali nierdzewnej.  Modulowany palnik gazowy MatriX zapewniający cichą pracę z bardzo niską emisją szkodliwych substancji oraz wysoką sprawność zarówno dla gazu ziemnego, jak i płynnego (do mocy 35 kW).  System Lambda Pro Control rozpoznający automatycznie każdy rodzaj zastosowanego gazu, reguluje ciągle skład mieszanki gazowo–powietrznej.  Dobre zdolności regulacyjne i bezpieczne przekazywanie ciepła dzięki obszernemu płaszczowi wodnemu i dużej pojemności wodnej.  Prosty w obsłudze regulator Vitotronic 200 z czytelnym menu tekstowymNajnowszy regulator Vitotronic 200 (typ KW6A) i graficznymz wyświetlaczem tekstowo-graficznym  Możliwość pracy z otwartą lub zamkniętą komorą spalania (do 60 kW)  Wysokie ciśnienie tłoczenia spalin na króćcu wylotowym pozwala na stosowanie długich przewodów powietrza do spalania i spalin. Dane techniczne – patrz: strona 47.
 • 18. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna
 • 19. 0/1VITODENS 343-FKompaktowa centrala grzewcza ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym.Dla zgodnego z duchem czasu, przeznaczo- Kompaktowe urządzenie Vitodens 343-Fnego dla domu jednorodzinnego ogrzewania oferuje: energooszczędną technikę kondensa-opartego na technice kondensacyjnej cyjną, wydajne podgrzewanie wody użytko-i solarnej, Vitodens 343-F jest systemem wej dzięki systemowi ładowania zasobnikagrzewczym wyjątkowo energooszczędnym, i osprzęt gotowy do przyłączenia instalacjiprzyjaznym dla środowiska naturalnego solarnej – wszystko w jednej obudowie.i uwzględniającym przyszłościowe rozwią-zania. Zorientowany na przyszłość dzięki inte- gracji z instalacją solarnąTo rozwiązanie typu „all-in-one” (wszystko Na wypadek ewentualnego natychmiastowe-w jednym) o powierzchni podstawy wyno- go lub późniejszego połączenia z modułamiszącej zaledwie 0,4 m2 potrzebuje bardzo solarnymi Vitosol kocioł Vitodens 343-F jestniewiele miejsca i dzięki temu dopasowuje już przygotowany i gotowy do przyłączenia.się do każdej wnęki. W dodatku wszyst- Moduł regulacji do sterowania urządzeniamikie komponenty do instalacji i konserwacji solarnymi jest już zamontowany i gotowy dodostępne są od przodu. Na dodatek gazowy pracy. Wszystkie funkcje są do siebie dopaso-kocioł kondensacyjny Vitodens 343-F pracuje wane i fabrycznie sprawdzone.niezwykle cicho, a przede wszystkim z wyso-ką wydajnością.
 • 20. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna , do 19 kW Wysoki komfort wody grzewczej Nowy regulator i cieplej wody użytkowej z przyłączem Nowy regulator Vitotronic posiada samoob- do instalacji solarnej jaśniające się menu. W razie wątpliwości Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny wystarczy nacisnąć klawisz pomocy, który Vitodens 343-F został zaprojektowany do podpowie, jak należy dalej postępować. stosowania w nowym budownictwie oraz Graficzny interfejs użytkownika służy także do modernizacji instalacji grzewczej w domu do przedstawiania charakterystyk grzew- jednorodzinnym. Vitodens 343-F jest już czych i uzysku energii słonecznej.Wymiennik ciepła Inox-Radial fabrycznie przygotowany do bezpośredniego przyłączenia instalacji solarnej. Stojący pod Urządzenie posiada już wbudowany moduł ścianą kocioł oferuje wysoki komfort cieplej regulacji do sterowania instalacją solarną. wody użytkowej (c.w.u.). Wykonany ze stali Do przyłączenia czujnika temperatury szlachetnej biwalentny zasobnik c.w.u. ma kolektorów słonecznych służy łatwo pojemność 220 litrów. W porównaniu z jego dostępny interfejs. poprzednikiem ten kompaktowy kocioł można podzielić na części dla łatwiejszego Dzięki długiemu na pięć metrów przewodowi wniesienia do wnętrza. Ponadto wyraźnie przyłączeniowemu wyjmowany moduł obsłu- zredukowano jego ciężar. gowy regulatora Vitotronic można zamon- tować w prawie dowolnym, komfortowym miejscu na uchwycie ściennym. Inteligentna regulacja procesu spalania Vitodens 343-F posiada dla wszystkich zakresów mocy automatyczny regulator pro- cesu spalania Lambda Pro Control. Również przy niestabilnym składzie gazu współ- czynnik sprawności utrzymuje się ciągle 1 na wysokim poziomie. Nawet przy zmianie 2 rodzaju gazu – na przykład przez domieszanie budowa biogazu – nie jest konieczna wymiana dysz. modułowa 4 Układ regulacji spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje urządzenie do nowych warunków. 3 Pompy zużywające do 70 procent mniej 5 energii elektrycznej Tak samo nowe są bardzo wydajne pompy prądu stałego dla obiegu grzewczego i so- larnego. Napędzane prądem stałym pompy z regulowaną prędkością obrotową zużywają do 70 procent mniej prądu niż pompy kon- wencjonalne. W ten sposób pompy obiegu grzewczego i solarnego kotła Vitodens 343-FVitodens 343-F spełniają wysokie wymagania klasy efek- 7 tywności. Dlatego w Niemczech stosowanie1 Wymiennik ciepła 6 gazowego, kompaktowego kotła konden- Inox-Radial sacyjnego w połączeniu z instalacją solarną2 Palnik gazowy MatriX w ramach modernizacji instalacji grzewczych3 Regulator Vitotronic wspierane jest subwencjami ze środków4 Naczynie przeponowe publicznych.5 Wysokowydajna pompa prądu stałego6 Zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej7 Armatura zasilania obiegu solarnego
 • 21. /Dla zgodnego z duchem czasu ogrzewania przy pomocytechniki kondensacyjnej i solarnej w domu jednorodzinnymVitodens 343-F jest wyjątkowo energooszczędnym, oszczę-dzającym środowisko i wyznaczającym trendy przyszłościsystemem grzewczym. Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym solarnym podgrzewem c.w.u., 3,8 do 19 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczne  Wysoki komfort ciepłej wody dzięki zasobnikowi c.w.u. ze stali szlachetnejNowy regulator Vitotronic – łatwa obsługa dzięki prostejnawigacji i graficznemu wyświetlaczowi, służącemu o pojemności 220 litrów i solarnemu wymiennikowi ciepłanp. do pokazywania uzysku energii solarnej.  Wysokowydajne pompy prądu stałego dla obiegu grzewczego i solarnego w połączeniu z instalacją solarną  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz modułem obsługowym do montażu na uchwycie ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy do indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Możliwość podzielenia na części dla łatwego wniesienia do wnętrza  Pokrycie solarne 60 procent Dane techniczne patrz strona 47.
 • 22. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna
 • 23. 4/5VITODENS 333-FProszę połączyć zalety kotła Vitodens 00-W z wysokim komfortem ciepłej wody oddzielnegozasobnika z ciepłą wodą użytkową, w jednym kompaktowym urządzeniu stojącym.Vitodens 333-F nadaje się w takim samym Kompaktowy i kompletnie zmontowanystopniu do wykorzystania przy modernizacji Powierzchnia zabudowy kotła Vitodens 333-Fjak i w nowym budownictwie. Ten stojący nie jest większa od powierzchni pod chłodziar-gazowy kocioł kondensacyjny urzeka nieza- kę z zamrażarką w prywatnym gospodarstwiewodnym funkcjonowaniem i zintegrowanym domowym. Kocioł kondensacyjny jest dostar-130-litrowym pojemnościowym podgrzewa- czany kompletnie zmontowany, co wyraźnieczem ciepłej wody użytkowej lub 100-litro- skraca czas montażu, co się szczególnie ceni,wym zasobnikiem ładowanym warstwowo. kiedy czas wyłączenia ogrzewania i zaopatrze- nia w ciepłą wodę podczas robót moderniza-Razem z komfortem ciepłej cyjnych można skrócić do minimum.wody użytkowejVitodens 333-F stanowi idealne połączenieefektywnej gazowej techniki kondensacyj-nej z niezawodnym zaopatrzeniem w ciepłąwodę. To kompaktowe urządzenie wyróżniasię ponadto wyjątkowo wysokim bezpie-czeństwem eksploatacji i długim okresemużytkowania. A także oszczędnym zużyciemgazu ziemnego i niskimi kosztami konserwacji.W zakresie mocy do 26 kW kociołVitodens 333-F nadaje się do szerokiegozakresu zastosowań – od mieszkania własno-ściowego, poprzez dom jednorodzinny,aż do domu dwurodzinnego.
 • 24. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna , do 6 kW Kompaktowy i efektywny Nowy regulator Vitodens 333-F jest wydajnym i kompak- Nowy regulator Vitotronic pozwala na towym gazowym kotłem kondensacyjnym, intuicyjną obsługę. Dobrze czytelny i pod- w którym wysoki komfort ciepłej wody świetlony czarno-biały wyświetlacz jest zapewnia wykonany ze stali szlachetnej, o 70 procent większy niż w porównywalnych ładowany warstwowo zasobnik o pojemności urządzeniach. Ponadto obsługuje on grafikę 100 litrów. Dla obszarów, na których wystę- i dzięki temu może pokazywać charakterysty- puje twarda woda, alternatywnie dostępna ki grzewcze. W razie wątpliwości wystarczy jest wersja z emaliowanym, pojemnościo- nacisnąć klawisz pomocy, aby uzyskać wym podgrzewaczem ciepłej wody użyt- wskazówki odnośnie dalszego sposobu kowej (c.w.u.) z wężownicą, o pojemności postępowania.Palnik gazowy MatriX 130 litrów. Energooszczędna, wysokowydajna Sprawdzony w praktyce palnik gazowy pompa prądu stałego MatriX z układem kontroli spalania Lambda Nowa wysokowydajna pompa prądu stałego Pro Control dopasowuje się automatycznie z regulowaną prędkością obrotową w porów- do zmiennej jakości gazu i gwarantuje stale naniu z pompami tradycyjnymi zużywa do wysoką sprawność znormalizowaną do 70 procent mniej prądu i w ten sposób speł- 109 procent. nia wysokie wymagania klasy efektywności. Vitodens 333-F Wymiennik ciepła Inox-Radial 1 1 2 Palnik gazowy MatriX 2 3 Regulator Vitotronic Naczynie przeponowe 1 4 Wysokowydajna pompa prądu stałego 4 5 2 6 Ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej Podgrzewacz c.w.u. z wężownicą 4 7 3 5 3 5 7 6Vitodens 333-F z emaliowanym podgrzewaczem Vitodens 333-F z ładowanym warstwowo zasob-c.w.u. z wężownicą dla obszarów z twardą wodą nikiem ze stali szlachetnej
 • 25. 6/Vitodens 333-F – ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem lub emaliowanym podgrzewaczem c.w.u. z wężowni- cą, 3,8 do 26 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczneNowy regulator Vitotronic – wyraźne wskazania czasówwłączania  Ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej o pojemności 100 litrów (emaliowany podgrzewacz c.w.u. z wężownicą, o pojemności 130 litrów)  Energooszczędna, wysokowydajna pompa prądu stałego  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz modułem obsługowym do montażu na uchwycie ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy dla indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Naczynie przeponowe i pompa cyrkulacyjna mogą być zintegrowane w urządzeniu  Moduł konstrukcyjny o wymiarach i wyglądzie kotła umożliwia sterowanie różny- mi obiegami grzewczymi Dane techniczne patrz strona 47.
 • 26. Gazowa technika Vitodens 00-Wkondensacyjna
 • 27. /9VITODENS 300-WCzołowy produkt wśród wiszących gazowych kotłów kondensacyjnych markiViessmann. Zachwyci Państwa efektywną pracą i kompaktowymi wymiarami!Państwa inwestycja w Vitodens 300-W zwró- Lambda Pro Control automatycznie dostoso- Testsieger GUT (1,7)ci się już po kilku latach – po prostu dzięki co- wuje spalanie do zmieniającej się jakości gazu VITODENS 300-W Im Test: 9 Gas-Brennwertkesselrocznej oszczędności gazu ziemnego, którego i warunków eksploatacji. mit Solarspeicher 1 Testsiegernasz kocioł grzewczy zużywa mniej ze wzglę- Ausgabe 7/2010du na jego wysoką efektywność w porówna- Do nowoczesnych instalacji grzewczych Vitodens 300-W firmy Viesmann zo-niu z kotłem grzewczym starszej konstrukcji. należy również innowacyjna technika solarna stał zwycięzcą testu porównawcze-Vitodens 300-W reprezentuje sobą najnowszy służąca do wykorzystywania bezpłatnej ener- go specjalistów magazynu Stiftungstan techniki. Dzięki kompaktowym podze- gii słonecznej! W tym celu firma Viessmann Warentest, w którym brało udział dziewięć wiszących gazowychspołom ten gazowy kocioł kondensacyjny oferuje Państwu system optymalnie dopaso- kotłów kondensacyjnych.wymaga bardzo niewiele miejsca i można go wany do Vitodens 300-W.zabudować nawet w niewielkich wnękach.Boczne odstępy do wykonywania prac serwi- Wysoka sprawność i efektywnośćsowych nie są konieczne, wszystkie przyłącza Dzięki różnym zakresom mocy w przedzialesą dostępne z przodu. Dlatego nadaje się on od 3,8 do 35 kW proszę sobie wybrać gazowyidealnie do renowacji ogrzewania. W nowym kocioł kondensacyjny, który będzie najlepiejbudownictwie potrzebne dawniej miejsce na nadawał się do Państwa mieszkania w domukocioł można zaplanować do innych celów. jedno- lub dwurodzinnym. Modulacyjny palnik gazowy MatriX zapewnia wysoki stopień bez-Kocioł kondensacyjny, który ma pieczeństwa eksploatacji i niski poziom emisjizapewnioną przyszłość szkodliwych substancji.Vitodens 300-W można praktycznie zamon-tować wszędzie. Kocioł pracuje bardzo cicho, Oszczędne zużycie prądudzięki czemu nadaje się do umieszczenia Oprócz wyjątkowo oszczędnego zużycia gazu,również w przedpokoju lub w kuchni. wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Vito- dens 300-W zużywa także bardzo niewieleWysokoefektywna technologia kondensa- prądu: jego wysokowydajna pompa, zasilanacyjna została zaprojektowana do opalania prądem stałym, o regulowanej prędkości ob-kotła wszystkimi rodzajami gazu ziemnego. rotowej redukuje zużycie prądu o 70 procentVitodens 300-W ma przed sobą przyszłość: w porównaniu z pompami konwencjonalnymi.jego inteligentny układ regulacji spalania
 • 28. Gazowa technika Vitodens 00-Wkondensacyjna , do 5 kW Bardzo efektywna powierzchnia Duża pojemność wodna wymiany ciepła Vitodens 300-W posiada dużą pojemność Odporny na korozję wymiennik ciepła Inox- wodną i dlatego nadaje się doskonale do Radial z nierdzewnej stali szlachetnej stanowi najrozmaitszych systemów grzewczych. najważniejszą część gazowego kotła konden- Duża zmienność zapotrzebowania nie ma sacyjnego Vitodens 300-W. Przekształca on dla niego żadnego znaczenia. zastosowaną energię w ciepło, praktycznie bez strat i bardzo efektywnie. Wynosząca Inteligentna regulacja procesu spalania 109 procent sprawność kotła jest prawie nie Vitodens 300-W dla wszystkich zakresów do pobicia. To wyjątkowo oszczędne wyko- mocy posiada automatyczny regulator pro- rzystywanie cennego gazu ziemnego przynosi cesu spalania Lambda Pro Control. RównieżPalnik gazowy MatriX odporny naduże obciążenia termiczne skutki w postaci mniejszej emisji CO2. W ten przy niestabilnym składzie gazu sprawność sposób decydując się na Vitodens 300-W kotła utrzymuje się niezmiennie na wysokim wnoszą Państwo jeszcze swój osobisty wkład poziomie. Nawet przy zmianie rodzaju gazu w aktywną ochronę klimatu. – na przykład przez domieszanie biogazu – nie ma potrzeby wymiany dysz. Układ regulacji Dzięki konstrukcji powierzchni wymiany ciepła spalania Lambda Pro Control automatycznie i kondensacji osiąga się efekt samooczysz- dostosowuje urządzenie do nowej sytuacji. czania, który zapobiega powstawaniu osadów podczas eksploatacji i pozytywnie wpływa Ekonomicznie, cicho i niskoemisyjnie na żywotność kotła grzewczego. Zawartość Posiadająca regulację prędkości obrotowej Państwa portfela chronią dodatkowo dłuższe wysokowydajna pompa zasilana prądem odstępy między pracami konserwacyjnymi stałym w Vitodens 300-W redukuje zużycie a więc niższe koszty obsługi serwisowej. prądu o ponad 50 procent w porównaniu z pompami konwencjonalnymi. Niska liczba obrotów wentylatora zapewnia niski poziom szumów podczas spalania, a utrzymujące się na stałym poziomie niskie wartości emisji przyczyniają się aktywnie do długotrwałej ochrony klimatu. Zintegrowany system diagnostyczny Vitodens 300-W wyposażony jest w system 1 diagnostyczny SMART (Self Monitoring And Reporting Technology), który rejestruje 2 odchyłki od normalnych stanów roboczych i zgłasza je zawczasu w formie komunikatów tekstowych – pozwala to na planowanie prze- glądów i prac serwisowych, unikanie awarii i niepotrzebnych kosztów napraw. 3 Vitodens 300-W 1 Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej 2 Palnik gazowy MatriX 3 Wysokowydajna pompa zasilana prądem stałym 4 4 Regulator Vitotronic
 • 29. 0/1 Testsieger GUT (1,7) VITODENS 300-W Im Test: 9 Gas-Brennwertkessel mit Solarspeicher 1 Testsieger Ausgabe 7/2010Kompaktowy gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 300-W wcalenie musi się ukrywać i w każdym otoczeniu robi dobre wrażenie Przegląd zalet Gazowy kocioł kondensacyjny 3,8 do 35 kW Duży zakres modulacji Duża pojemność wodna, niska częstotliwość taktowania również przy niskim poborze ciepła Długotrwały i efektywny dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial Łatwy w obsłudze nowy regulator Vitotronic z wyświetlaczem tekstowym i graficznym Moduł sterowania regulatora można zamontować również na cokole przyściennym Regulator procesu spalania Lambda Pro Control dla wszystkich rodzajów gazu Energooszczędna, wysokoefektywna pompa prądu stałego System diagnostyczny SMART – prewencyjne sygnalizowanie koniecznościPowierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej przeglądu – wysoka dyspozycyjność urządzenia, możliwość planowania konserwacji Cicha praca dzięki niskiej prędkości obrotowej wentylatora Dane techniczne – patrz: strona 48.
 • 30. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna
 • 31. /VITODENS 242-FGotowe do podłączenia kompaktowe urządzenie ze zintegrowanym 10-litrowymzasobnikiem solarnym.Atrakcyjny cenowo, kompaktowy, efektywny Kompaktowe urządzenie Vitodens 242-Fi przygotowany do przyłączenia kolektorów oferuje: energooszczędną technikę kondensa-słonecznych – to nowy przyścienny gazowy cyjną, wydajne podgrzewanie wody użytko-kocioł kondensacyjny Vitodens 242-F. Kocioł wej dzięki systemowi ładowania zasobnikajest już przygotowany fabrycznie do bezpo- i osprzęt gotowy do przyłączenia instalacjiśredniego przyłączenia instalacji solarnej. solarnej – wszystko w jednej obudowie.Moduł regulacji solarnej jest już wbudowanyi wysterowywany przez nowy regulator Zorientowany na przyszłość dziękiVitotronic. Komfortowy podgrzew c.w.u. za- integracji z instalacją solarnąpewnia 170–litrowy biwalentny podgrzewacz Na wypadek ewentualnego natychmiastowe-pojemnościowy. Dla ułatwienia wstawia- go lub późniejszego połączenia z modułaminia można Vitodens 242-F transportować solarnymi Vitosol kocioł Vitodens 242-F jestw dwóch częściach. już przygotowany i gotowy do przyłączenia. Moduł regulacji do sterowania urządzeniami solarnymi jest już zamontowany i gotowy do pracy. Wszystkie funkcje są do siebie dopaso- wane i fabrycznie sprawdzone.
 • 32. Gazowa technika Vitodens 4-Fkondensacyjna 4, do 6 kW Wysoki komfort wody grzewczej i cieplej Nowy regulator wody użytkowej z przyłączem do instala- Nowy regulator Vitotronic posiada samoob- cji solarnej jaśniające się menu. W razie wątpliwości Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny wystarczy nacisnąć klawisz pomocy, który Vitodens 242-F został zaprojektowany do podpowie, jak należy dalej postępować. stosowania w nowym budownictwie oraz Graficzny interfejs użytkownika służy także do modernizacji instalacji grzewczej w domu do przedstawiania charakterystyk grzew- jednorodzinnym. Vitodens 242-F jest już czych i uzysku energii słonecznej.Palnik cylindryczny MatriX fabrycznie przygotowany do bezpośredniego przyłączenia instalacji solarnej. Stojący pod Urządzenie posiada już wbudowany moduł ścianą kocioł oferuje wysoki komfort cieplej regulacji do sterowania instalacją solarną. Do wody użytkowej (c.w.u.): Zasobnik łado- przyłączenia czujnika temperatury kolektorów wany warstwowo o pojemności 170 litrów. słonecznych służy łatwo dostępny interfejs. W porównaniu z jego poprzednikiem ten kompaktowy kocioł można podzielić na czę- Dzięki długiemu na pięć metrów przewodowi ści dla łatwiejszego wniesienia do wnętrza. przyłączeniowemu wyjmowany moduł obsłu- gowy regulatora Vitotronic można zamon- tować w prawie dowolnym, komfortowym miejscu na uchwycie ściennym. Pompy zużywające do 70 procent mniej energii elektrycznej Tak samo nowe są bardzo wydajne pompy prądu stałego dla obiegu grzewczego i so- larnego. Napędzane prądem stałym pompy z regulowaną prędkością obrotową zużywają do 70 procent mniej prądu niż pompy kon- wencjonalne. W ten sposób pompy obiegu 1 grzewczego i solarnego kotła Vitodens 242-F 2 spełniają wysokie wymagania klasy efektyw- ności energetycznej. Dlatego w Niemczech budowa stosowanie gazowego, kompaktowego kotła modułowa 4 kondensacyjnego w połączeniu z instalacją solarną w ramach modernizacji instalacji grzewczych wspierane jest subwencjami 3 ze środków publicznych. 5Vitodens 242-F1 Wymiennik ciepła Inox-Radial 72 Palnik gazowy MatriX 63 Regulator Vitotronic4 Naczynie przeponowe5 2-stopniowa pompa obiegu grzewczego6 Zasobnik c.w.u. ze stali szlachetnej7 Armatura zasilania obiegu solarnego
 • 33. 4/5Vitodens 242-F jest przyszłościowym rozwiązaniemdo ogrzewania techniką kondensacyjną i solarną domujednorodzinnego. Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym solarnym podgrzewem c.w.u., 4,8 do 26 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczne  Wysoki komfort ciepłej wody dzięki ładowanemu warstwowo zasobnikowiWyświetlacz regulatora Vitotronic umożliwia przykładowograficzne przedstawianie charakterystyk grzewczych lub c.w.u. o pojemności 170 litrów i solarnemu wymiennikowi ciepłauzysku solarnego.  Wysokowydajna pompa prądu stałego dla obiegu grzewczego i solarnego w połączeniu z instalacją solarną  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz oddzielnym modułem obsługowym do montażu na uchwycie ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy dla indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Możliwość podzielenia na części dla łatwego wniesienia do wnętrza  Nie jest wymagany żaden boczny odstęp serwisowy  Pokrycie solarne 60 procent Dane techniczne patrz strona 48.
 • 34. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna
 • 35. 6/VITODENS 222-FStojący, kompaktowy kocioł kondensacyjny z emaliowanym, ładowanym warstwowozasobnikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), przekonuje wysoką wydajnościądostarczania ciepłej wody i komfortem intuicyjnego nastawiania urządzenia.Kto mówi, że Państwa nowa centrala Łatwy montażgrzewcza nie może stać również w kuchni? Przy pomocy zestawu montażowego i dziękiW przypadku stojącego, kompaktowego kotła konstrukcji pozwalającej na ustawienie kotłakondensacyjnego Vitodens 222-F nie stanowi w płaszczyźnie ściany, zakres zastosowańto żadnego problemu. Pasuje on perfekcyjnie tego kompaktowego urządzenia jest wy-do wymiarów modułu Państwa mebli kuchen- jątkowo szeroki. Jest on w dużym stopniunych, w ogóle nie rzuca się w oczy i wyróżnia fabrycznie zmontowany i szybko się gosię wyjątkową oszczędnością. instaluje, A dzięki dużemu udziałowi elemen- tów konstrukcyjnych z innych kompaktowychProducent kotła dostarcza też własnej urządzeń kondensacyjnych firmy Viessmann,produkcji palnik cylindryczny MatriX oraz jednostki konserwacyjne i serwisowe są szyb-wymiennik ciepła Inox-Radial z nierdzewnej ko dostępne po korzystnych cenach.stali szlachetnej.Niskie zużycie gazuDzięki układowi kontroli spalania LambdaPro Control kocioł Vitodens 222-F wyróżniasię trwale niskim zużyciem gazu i wysokimbezpieczeństwem pracy.
 • 36. Gazowa technika Vitodens -Fkondensacyjna 4, do 5 kW Atrakcyjny cenowo i zajmujący niewiele Komfortowy regulator Vitotronic miejsca Zarówno wyspecjalizowana firma instalator- Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens ska jak i użytkownik w takim samym stopniu 222-F przeznaczony jest do modernizacji będą korzystać z zalet łatwego w obsłudze instalacji grzewczej i na wymianę starego regulatora Vitotronic – menu sterowania jest gazowego kotła grzewczego z umieszczonym logiczne i łatwo zrozumiałe, wyświetlacz poniżej zasobnikiem ciepłej wody użytkowej jest podświetlony, dobrze czytelny i ma (c.w.u.). Posiadająca zakres mocy do 35 kW dobry kontrast. W razie wątpliwości funkcja centrala grzewcza została zaprojektowana pomocy informuje o dalszym sposobie postę-Palnik cylindryczny MatriX dla zapewnienia wysokiego komfortu ciepłej powania. wody. Graficzny interfejs użytkownika służy także Jak wszystkie urządzenia kompaktowe gazo- do odczytu charakterystyk grzewczych. wy kocioł kondensacyjny 222-F wymaga nie- W razie potrzeby, dzięki odpowiednio dłu- wiele miejsca – jego szerokość i głębokość giemu przewodowi, moduł obsługowy może odpowiadają znormalizowanym wymiarom być zamontowany na uchwycie ściennym modułów mebli kuchennych. Sprawdzony w odległości do pięciu metrów od centrali w praktyce palnik cylindryczny MatriX z ukła- grzewczej. dem kontroli spalania Lambda Pro Control dopasowuje się automatycznie do różnych Inteligentna regulacja procesu spalania jakości gazu i gwarantuje stale wysoką Vitodens 222-F posiada dla wszystkich zakre- sprawność znormalizowaną do 109%. sów mocy automatyczny regulator procesu spalania Lambda Pro Control. Również przy niestabilnym składzie gazu współczynnik sprawności utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie. Nawet przy zmianie rodzaju gazu - na przykład przez domieszanie biogazu – nie jest konieczna wymiana dysz. Układ regulacji 1 spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje urządzenie do nowych warun- 2 ków. 3 4 5 Vitodens 222-F 6 1 Wymiennik ciepła Inox-Radial 2 Palnik cylindryczny MatriX 3 Naczynie przeponowe 4 Regulator Vitotronic 5 Wysokowydajna pompa prądu stałego 6 Emaliowany, ładowany warstwowo zasobnik c.w.u.
 • 37. /9 Przegląd zalet  Gazowy, kompaktowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym emaliowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem c.w.u., 4,8 do 35 kW  Sprawność znormalizowana 109%  Emaliowany, ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. o pojemności 100 litrów (35 kW: 130 litrów)  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długim okresie eksploatacji dzięki siatceNowy regulator Vitotronic – prosta obsługa dzięki prowa-dzeniu użytkownika przez menu i możliwościom prezentacji MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termicznegraficznej, np. charakterystyk grzewczych.  Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem tekstowym i graficznym oraz oddzielnym modułem obsługowym do montażu na cokole ściennym  Układ kontroli spalania Lambda Pro Control dla zapewnienia trwale wysokiej sprawności i niskich wartości emisji substancji szkodliwych  Uniwersalny zestaw montażowy do indywidualnego montażu w płaszczyźnie ściany  Nie jest wymagany żaden boczny odstęp serwisowy  Naczynie przeponowe c.w.u. i pompa cyrkulacyjna mogą być zintegrowane w urządzeniu Dane techniczne patrz strona 48.
 • 38. Gazowa technika Vitodens -Wkondensacyjna Vitodens 00-W
 • 39. 40/41VITODENS 222-WVITODENS 200-WNasze gazowe kotły kondensacyjne Vitodens -W i 00-W stanowią efektywnei korzystne cenowo rozwiązania dla małego i dużego zapotrzebowania na ciepło.Vitodens 222-W: Vitodens 200-W:kompaktowy i komfortowy dłuższa efektywnośćGazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 222-W Jeżeli chodzi o oszczędność kosztów i wie-polecany jest jako idealny do mieszkania loletnią trwałość kotła, jedynym materiałem,własnościowego lub domu jednorodzinne- który może nam to zapewnić, jest nierdzewnago. Można go bez problemu zabudować na stal szlachetna. Dlatego Vitodens 200-Wścianie wnęki łazienkowej lub pomieszczenia wyposażony jest w powierzchnię wymianygospodarczego. ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej, która oferuje wymaganą niezawodność i trwaleSzczególnego podkreślenia wymaga komfort gwarantuje wysoki stopień wykorzystaniaciepłej wody, jaki zapewnia Vitodens 222-W. ciepła kondensacji.Gazowy kocioł kondensacyjny posiada wbudo-wany zasobnik ze stali szlachetnej ładowany Szczególnie wygodny w konserwacjiwarstwowo o pojemności 46 litrów. Podczas i obsłudze serwisowejpoboru ciepłej wody ilość ta jest porówny- Oba gazowe kotły kondensacyjne pozwalająwalna z ustawionym oddzielnie 150-litrowym także na ogromną oszczędność czasu przypojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wykonywaniu prac konserwacyjnych i serwi-wody użytkowej. sowych. Wszystkie elementy są dostępne od przodu – nie ma potrzeby zachowywania bocznych odstępów serwisowych. Wszystkie komponenty instalacji, takie jak ładowany warstwowo zasobnik, naczynie przeponowe wody grzewczej, pompy i arma- tura bezpieczeństwa są fabrycznie całkowicie zmontowane.
 • 40. Gazowa technika Vitodens -W – 4, do 5 kWkondensacyjna Vitodens 00-W – 4, do 105 kW Vitodens 222-W: czu przepływowym) do żądanej temperatury, Kompaktowy kocioł kondensacyjny ze ciągle jest uzupełniana i przy kolejnym pobo- zintegrowanym ładowanym warstwowo rze ciepła woda jest natychmiast do dyspozy- zasobnikiem ze stali szlachetnej cji. Czujniki temperatury zapewniają osiągnię- Vitodens 222-W firmy Viessmann jest cie wstępnie nastawionej temperatury. szczególnie oszczędnym pod względem wymaganej powierzchni zabudowy, wiszącym W razie potrzeby w kotle Vitodens 222-W kompaktowym gazowym kotłem kondensa- automatycznie włącza się cylindryczny palnik cyjnym, który spełnia wysokie wymagania co MatriX i zapewnia żądaną temperaturę wody. do komfortu ciepłej wody użytkowej. Komora Ta zasada działania jest szczególnie przydatna grzewcza składa się ze sprawdzonego w prak- zwłaszcza przy napełnianiu wanny lub długim tyce wymiennika ciepła Inox-Radial ze stali korzystaniu z prysznica. szlachetnej, modulacyjnego cylindrycznego palnika MatriX oraz systemu automatycznej Vitodens 200-W: regulacji spalania Lambda Pro Control. Kocioł efektywny i atrakcyjny – również cenowo ten jest zalecany szczególnie do instalacji Wraz z Vitodens 200-W Viessmann oferu- w nowym budownictwie i nawet przy ogra- je wiszący gazowy kocioł kondensacyjny niczonych warunkach przestrzennych łatwo o wzorowym stosunku ceny do wydajności, znajdzie sobie miejsce. wysokim komforcie wody grzewczej i użytko- wej, kompaktowych wymiarach i ponadczaso- Zasada działania zasobnika wym, eleganckim wzornictwie. ładowanego warstwowo W porównaniu z konwencjonalnym pojemnoś- Sprawność do 109 procent ciowym podgrzewaczem ciepłej wody użyt- Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny kowej zasobnikowi ładowanemu warstwowo Vitodens 200-W zużywa mniej energii, wystarcza znacznie mniejsza pojemność do ponieważ dodatkowo wykorzystuje ciepło dostarczenia takiej samej ilości ciepłej wody. spalin. W rezultacie jego sprawność dochodzi W ładowanym warstwowo zasobniku woda, do 109 procent. Sprawą oczywistą jest, że podgrzana w wymienniku ciepła (podgrzewa- dzięki temu obniżają Państwo swoje koszty ogrzewania i prócz tego odciążają środowisko naturalne. Wytrzymały palnik o długiej żywotności Skonstruowany i wyprodukowany w firmie Viessmann palnik cylindryczny MatriX ze względu na siatkę MatriX ze stali szlachetnej wyróżnia się długim okresem użytkowania. 1 6 1 Zintegrowany układ regulacji spalania Lambda Pro Control automatycznie dostosowuje 2 2 proces spalania w warunkach zmieniającego się rodzaju gazu. Zapewnia to ciągle tak samo 4 wysoką efektywność energetyczną i oferuje bezpieczeństwo na przyszłość – na zliberalizo- 4 wanych rynkach gazu i w przypadku domie- szania biogazu. 1 Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej 5 2 Palnik cyllindryczny MatriX 3 Regulator Vitotronic 4 Naczynie przeponowe 5 Płytowy wymiennik ciepła 3 3 ze stali szlachetnej (urządzenie kombi) 6 Ładowany warstwowo zasobnik ze stali nierdzewnejVitodens 222-W Vitodens 200-W
 • 41. 4/4Vitodens 200-W ma kompaktową budowę i można go zabudowaćrównież we wnękach. Odstępy między kotłem i ścianą boczną nie sąwymagane, ponieważ wszystkie komponenty są dostępne od przodu.Przegląd zalet: Dodatkowe plusy Vitodens 222-W Wysoki komfort ciepłej wody użytkowej Wymagający wyjątkowo niewiele miejsca kompaktowy z jej natychmiastową dostępnością gazowy kocioł kondensacyjny ze zintegrowanym ładowanym Wysoka trwała wydajność ciepłej wody użytkowej warstwowo zasobnikiem ze stali szlachetnej (Vitodens 222-W) dzięki ładowaniu warstwowemu zasobnika Sprawnośc znormalizowana do 109% dzięki powierzchni wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej Dodatkowe plusy Vitodens 200-W Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej Wzorowy stosunek ceny do wydajności z efektem samooczyszczania gładkich powierzchni stalowych Kompaktowe wymiary, tylko 450 mm szerokości dzięki ukierunkowanemu przepływowi spalin i wody konden- (4,8 do 35 kW) sacyjnej Niedrogie i wymagające niewiele miejsca rozwiązania Prosty w obsłudze nowy regulator z wyświetlaczem teksto- dla wysokiego zapotrzebowania na ciepło (max. 105 kW) wym i graficznym oraz modułem obsługowym do montażu Możliwość łączenia w kaskadę do 4 kotłów na uchwycie ściennym o mocy od 45 kW do 420 kW Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długiej żywotności dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże Dane techniczne – patrz: strona 49. obciążenia termiczne Układ regulacji spalania Lambda Pro Control dla wszystkich rodzajów gazu Cicha praca dzięki niskiej prędkości obrotowej wentylatora
 • 42. Gazowa technika Vitodens 100-Wkondensacyjna 9 do 5 kW VITODENS 100-W Ogrzewanie wody użytkowej ciepłem z natury Jeden z najmniejszych i najcichszych Kocioł oferuje najbardziej zaawansowaną tech- kotłów na rynku nikę kondensacyjną w minimalnej przestrzeni Vitodens 100-W to obecnie najmniejszy kocioł i w bardzo atrakcyjnej cenie. Pasuje dosko- z grupy wiszących kotłów kondensacyjnych. nale do każdej aranżacji, zarówno do kuchni, Posiada modulowany palnik cylindryczny jak i do innych pomieszczeń użytkowych. MatriX wykonany ze stali nierdzewnej. Jest Dostępny jest w wersji jedno- lub dwufunkcyj- szczególnie ekonomiczny gdyż dopasowuje nej z zamkniętą komorą spalania. pracę kotła z aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło. Idealny do modernizacji Powierzchnia wymiany ciepła Inox-Radial z Vitodens 100-W jest idealnym rozwiązaniem wysokojakościowej stali szlachetnej (1.4571) przy modernizacji już istniejących systemów gwarantuje wysoką niezawodność i trwale grzewczych, jak również dla nowych instalacji. wysoki stopień wykorzystania ciepła konden- Vitodens 100-W jest łatwy w instalacji i pasu- sacji. je niemalże wszędzie: w kuchni, w łazience, na strychu, we wnęki i narożniki. Odstępy serwisowe nie są wymagane, gdyż wszystkie komponenty są dostępne z przodu. 1 2 4 Vitodens 100-W 1 Membranowe naczynie wzbiorcze Modulowany palnik cylindryczny MatriX 5 2 3 Powierzchnia grzewcza ze stali szlachetnej Inox Radial 4 Dmuchawa powietrza dolotowego z regula- cją obrotów 5 Płytowy wymiennik ciepła 6 (dotyczy kotła dwufunkcyjnego) 6 Regulator sterowany temp. pomieszczenia
 • 43. 44/45Vitodens 100-W to obecnie najmniejszy kocioł z grupy wiszących kotłówkondensacyjnych – wydajny, trwały i efektywny. Przegląd zalet  Gazowy, jedno- lub dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny. Zakresy znamionowej mocy cieplnej: 9 do 26 i 11 do 35 kW.  Sprawność znormalizowana do 107%.  Komfortowy regulator sterowany temperaturą pomieszczenia lub pogodowo jest łatwy w obsłudze i przystosowany do przyłączenia zewnętrznych termos- tatów pokojowych.  Cylindryczny palnik gazowy MatriX o długiej żywotności, dzięki siatce MatriX ze stali szlachetnej – odporny na duże obciążenia termiczne  Długa żywotność i efektywność dzięki wymiennikowi ciepła Inox-Radial  Blok hydrauliczny AquaBloc z systemem połączeń Multi-Steck – wszystkie istotne dla prac konserwacyjnych elementy są łatwo dostępne i demontowalne od przodu. Oznacza to oszczędność czasu przy konserwacji i serwisowaniu.  Zintegrowane przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 8 litrów.Komfortowy regulator sterowany temperaturą pomieszczenialub pogodowo jest łatwy w obsłudze i przystosowany do  Kompaktowe wymiary i nowoczesny wygląd umożliwiają zamontowanieprzyłączenia zewnętrznych termostatów pokojowych. w każdym pomieszczeniu.  Vitodens 100-W został zaprojektowany tak, aby jego montaż był prosty, a obsługa nie wymagała wiele czasu. Dane techniczne patrz strona 49.
 • 44. Dane techniczne Gazowa technika kondensacyjna 46/4 Gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 00 * Strona 16 Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 5,2 – 26 7 – 35 12 – 45 12 – 60 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 4,7 – 23,5 6,3 – 31,7 10,9 – 40,8 10,9 – 54,3 Wymiary (całkowite) długość mm 684 684 801 801 szerokość mm 660 660 660 660 wysokość mm 1562 1562 1562 1562 Ciężar kg 122 125 155 160 Pojemność wodna kotła litry 51 49 86 82 * dostępny do 142 kW – dane techniczne dostępne są na stronie www.viessmann.pl Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 4-F Strona 20 Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 3,8-13*1 3,8-19 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 3,5-11,8 3,5-17,2 Wymiary (całkowite) długość mm 595 595 szerokość mm 600 600 wysokość mm 2 075*2 2 075*2 Ciężar kg 162*2 162*2 Pojemność wymiennika ciepła litry 3,8 3,8 Ładowany warstwowo zasobnik ze stali litry 220 220 nierdzewnej z wymiennikiem solarnym *1 16 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej *2 Vitodens 343-F jest podzielny na dwie części Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens -F Strona 24 Typ FS3B FS3B FS3B FR3B FR3B Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 3,8-13 3,8-19 5,2-26 3,8-19 5,2-26 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 3,5-11,8* 3,5-17,2 4,7-23,7 3,5-17,2 4,7-23,7 Wymiary dług. mm 595 595 595 595 595 (całkowite) szer. mm 600 600 600 600 600 wys. mm 1 425 1 425 1 425 1 625 1 625 Ciężar kg 110 110 113 142 145 Ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. litry 100 100 100 – – Pojemność wymiennika ciepła litry 3,8 3,8 5,0 3,8 5,0 Pojemność podgrzewacza c.w.u. litry – – – 130 130 * 16 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej
 • 45. Dane techniczne Gazowa technika kondensacyjna Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 00-W Strona 28 Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 3,8-13 3,8-19 5,2-26 7,0-35 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 3,5-11,8* 3,5-17,2 4,7-23,7 6,4-32 Wymiary dług. mm 360 360 380 380 (całkowite) szer. mm 450 450 480 480 wys. mm 850 850 850 850 Ciężar kg 50 50 48 50 Pojemność wymiennika ciepła litry 3,7 3,8 5,0 5,6 * 16 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 4-F Strona 32 Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 4,8-19,0 6,5 – 26,0 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 4,3 – 17,2 5,9 – 23,7 Wymiary (całkowite) długość mm 595 595 szerokość mm 600 600 wysokość mm 1 875*1 1 875*1 Ciężar kg 161*1 165*1 Pojemność wymiennika ciepła litry 1,8 2,4 Ładowany warstwowo zasobnik ze stali litry 170 170 nierdzewnej z wymiennikiem solarnym *1 Vitodens 242-F jest podzielny na części Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens -F Strona 36 Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 4,8-19 6,5-26 8,8-35 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 4,3-17,2 5,9-23,7*1 8-31,7*2 Wymiary dług. mm 595 595 595 (całkowite) szer. mm 600 600 600 wys. mm 1 425 1 425 1 625 Ciężar kg 129 132 141 Pojemność wymiennika ciepła litry 1,8 2,4 2,8 Ładowany warstwowo zasobnik c.w.u. litry 100 100 130 *1 29,3 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej *2 35 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej
 • 46. Gazowa technika kondensacyjna 4/49 Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens -W Strona 40 Znamionowa moc cieplna (50/30°C) kW 4,8-19 6,5-26 8,8-35 Znamionowa moc cieplna (60/80°C) kW 4,3-17,2 5,9-23,7*1 8-31,7*2 Wymiary dług. mm 480 480 480 (całkowite) szer. mm 600 600 600 wys. mm 900 900 900 Ciężar kg 60 63 67 Pojemność wymiennika ciepła litry 1,8 2,4 2,8 Wbudowany zasobnik wody c.w.u. litry 46 46 46 *1 29,3 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej *2 35 kW przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 00-W Strona 40 Znam. moc cieplna (50/30°C) kW 4,8-19 6,5-26 8,8-35 17-45 17-60 30-80 30-105 Znam. moc cieplna (60/80°C) kW 4,3-17,2 5,9-23,7 8-31,7 15,4-40,7 15,4-54,4 27-72,6 27-95,6 Wymiary (całkowite) długość mm 360 360 360 380 380 530 530 szerokość mm 450 450 450 480 480 480 480 wysokość mm 850 850 850 850 850 850 850 Ciężar kg 41 43 47 65 65 83 83 Pojemność wymiennika ciepła litry 1,8 2,4 2,8 7,0 7,0 12,8 12,8 Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 100-W Strona 44 Typ kocioł jednofunkcyjny kocioł dwufunkcyjny Znam. moc cieplna (50/30°C) kW 9,0 – 26,0 11,0 – 35,0 9,0 – 26,0 11,0 – 35,0 Znam. moc cieplna (60/80°C) kW 8,2 – 23,7 10,0 – 31,9 8,2 – 23,7 10,0 – 31,9 Wymiary (całkowite) długość mm 340 360 340 360 szerokość mm 400 400 400 400 wysokość mm 725 725 725 725 Ciężar kg 38 43 39 44
 • 47. Technika systemowa 50/51Wzajemnie do siebie dopasowana technika systemowaKomfortowe układy regulacji i perfekcyjnie dopasowana do siebie technika systemowa markiViessmann oferują Państwu maksymalną niezawodność, elastyczność i efektywność.„Całość to coś więcej niż suma jej poszcze- Ciepło i prądgólnych części”. Zgodnie z tą maksymą z promieni słonecznychViessmann oferuje nie tylko poszczególne Tutaj dowiedzą się Pań-komponenty instalacji grzewczej, które stwo więcej o naszychspełniają wysokie standardy firmy Viessmann instalacjach solarnych dow zakresie jakości, niezawodności i efektyw- podgrzewu c.w.u., wspar-ności. Wszystkie produkty tworzą raczej jeden cia systemu grzewczegodopracowany kompletny system, w którym i wytwarzania prądu.wszystkie elementy konstrukcji dokładnie Strona 52do siebie pasują. Ponieważ tylko perfekcyj-ne zgranie zintegrowanych komponentówsystemowych jest w stanie wykorzystać cały Ciepła wodapotencjał innowacyjnej techniki najwyższej Komfort ciepłej wody dziękijakości. podgrzewaczom c.w.u. Vitocell marki ViessmannTechnika systemowa marki Viessmann obej- – duży wybór i maksymalnamuje wszystko to, co składa się na niezawod- swoboda działania w plano-ny i ekonomiczny system grzewczy. Regulator waniu.Vitotronic z bezprzewodowym zdalnym stero- Strona 56waniem, podobnie jak wydajne pojemnościo-we podgrzewacze wody Vitocell zapewniającenajlepszy komfort ciepłej wody użytkowej ażpo wysokiej jakości instalacje solarne służące Regulacjado wsparcia systemu grzewczego i pozwalają- Przejrzysty, komfortowy,ce zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. inteligentny: Vitotronic oferuje Państwu dosko- nałe funkcje do szybkiej i dokładnej regulacji syste- mu grzewczego. Strona 58 Komunikacja danych Znają Państwo Vitocom? Idealne rozwiązanie do monitoringu ogrzewania oraz łatwa i komfortowa wymiana informacji na odległość. Strona 60
 • 48. Technika systemowa Kolektory słoneczne i moduły fotowoltaiczne Kolektory rurowe mogą być montowane w dowolnym położeniu Ciepło pozyskiwane z promieniowania słonecznego – niewyczerpany zasób energii Uzupełniając swój gazowy kocioł grzewczy odpowiednio dobraną techniką solarną, zaoszczędzą Państwo podwójnie drogą energię grzewczą. Nowa centrala grzewcza i system solarny Bardzo prosta zasada tworzą dziś jedną całość. Są ku temu ważne Złapać promienie słoneczne i następnie je powody: latem prawie cała energia potrzebna efektywnie wykorzystać – brzmi to trudniej niż do podgrzewu ciepłej wody użytkowej może jest w rzeczywistości. Niezbędna jest do tego być pozyskana przez kolektory słoneczne. innowacyjna technika i duże doświadczenie. A w miesiącach przejściowych system ten Systemy solarne „gromadzą” energię słonecz- może również wspomagać ogrzewanie ną w kolektorach płaskich lub rurowych. Ciekły mieszkania. Dzięki temu można zaoszczędzić nośnik ciepła jest ogrzewany przez promienio- w nowym budownictwie do 35 procent całej wanie słoneczne i kierowany do podgrzewacza energii grzewczej. ciepłej wody użytkowej. Tam ciepło za pośred- nictwem wymiennika ciepła jest przekazywane W układzie rocznym tylko na samym podgrze- do podgrzewanej wody użytkowej albo do wie ciepłej wody użytkowej można zaoszczę- obiegu grzewczego. Ochłodzona ciecz kierowa- dzić 60 procent energii. Energia słoneczna jest na jest z powrotem do kolektora – i cyrkulacja darmowa a światło dzienne jest przetwarzane zaczyna się od nowa. Jeśli promieniowanie przez kolektor w ciepło nawet wtedy, kiedy słoneczne okaże się niewystarczające, np. zi- słońce nie świeci bezpośrednio na dach domu. mą, wtedy czynnik grzewczy dogrzewany jest przez kocioł grzewczy.
 • 49. 5/5Program Vitosol oferuje kolektory słonecznena każdą potrzebę i dla każdego budżetu.Montaż na dachu lub na elewacji otwierabogate możliwości twórcze.Kolektory płaskie i ruroweVitosol 200-F jest kolektorem płaskimo niewielkich kosztach zakupu. Dzięki wy-sokoefektywnej powłoce Sol-Titan osiągawysoką sprawność przy przetwarzaniu energii Doskonała jakość, której mogąsłonecznej w energię cieplną. Kolektor płaski Vitosol 200-F posiada mrozoodporne Państwo zaufać. Więcej informacji i odporne na grad szkło bezodpryskowe a także pod adresem: www.test.deKolektor rurowy próżniowy Vitosol 200-T odporne na korozję elementy konstrukcyjne ze staliwyróżnia się szczególnie skuteczną izolacją szlachetnej i aluminium. Na życzenie dostarczane są ramy we wszystkich odcieniach barw wg katalogu RAL.cieplną i wysoką sprawnością dzięki powłoceSol-Titan. Może być montowany w dowolnympołożeniu.Najwyższe wymagania spełnia Vitosol-300-T.Ten wysokowydajny kolektor najwyższej klasydziała na zasadzie „heatpipe” (rurka cieplna).Proszę zastosować Vitovolt i zacząćwytwarzać własny prądModuły fotowoltaiczne Vitovolt 200i Vitovolt 100 wytwarzają energię elektrycznąbezpośrednio w ogniwie słonecznym, która Rurowe kolektory próżniowe Vitosol 300-T i Vitosol 200-Tnastępnie poprzez prostownik bezpośrednio wyróżniają się wysoką niezawodnością i długim okresemzasila sieć publiczną. użytkowania.Na rynku polskim są agencje zajmujące siępozyskiwaniem dotacji dla swoich klientówz następujących źródeł:– dotacje z funduszy unijnych,– dotacje dla małych i średnich (MŚP) przed- siębiorstw,– fundusze proinnowacyjne i ekologiczne. Moduły fotowoltaiczne Vitovolt marki Viessmann produkują sporo prądu również przy częściowo ocienionych powierzchniach.
 • 50. Wprowadzenie Wspomaganie systemu grzewczego energią słoneczną 9 2 3 1 4 5 7 8 6 1 kolektory słoneczne Vitosol 6 publiczna sieć energetyczna 2 przełącznik prądu stałego 7 kondensacyjny kocioł grzewczy z biwa- 3 przetwornica lentnym podgrzewaczem ciepłej wody 4 licznik zużycia i zasilania użytkowej, magazynującym ciepło 5 główny bezpiecznik 8 zespół pompowy Solar-Divicon 9 moduły fotowoltaiczne Vitovolt (dostępne na rynku niemieckim)
 • 51. 54/55Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej i wspomaganieogrzewania pomieszczeń za pomocą energii słonecznejInstalacje solarne idealnie nadają się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomaganiaogrzewania pomieszczeń. Dzięki dostępnej bezpłatnie energii słonecznej i zmniejszeniu zużyciatradycyjnych paliw, Państwa inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat.Zasadniczo mają Państwo możliwość wyko- Instalacja solarna do podgrzewania ciepłejrzystywania energii słonecznej do podgrze- wody użytkowej i wspomagania ogrzewa-wania ciepłej wody użytkowej i wspomagania nia pomieszczeńogrzewania pomieszczeń. Oszczędności Instalacja solarna może być wykorzystana nieuzyskane na oleju lub gazie są w każdym przy- tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,padku znaczne: w ciągu roku zużyją Państwo lecz również do dodatkowego podgrzewaniado 60 procent ciepła mniej, które w przeciw- wody grzewczej. W tym celu optymalnymnym razie byłoby potrzebne do podgrzania cie- rozwiązaniem jest wówczas zastosowaniepłej wody użytkowej do codziennego użytku. multiwalentnego podgrzewacza, spełniającegoJeżeli zaś połączy się podgrzewanie ciepłej podwójną funkcję - podgrzewania ciepłej wodywody użytkowej i wody grzewczej, wówczas użytkowej przez kolektory słoneczne i podsta-roczne oszczędności wynieść mogą do około wowe źródło ciepła (np. kocioł grzewczy) oraz35 procent potrzebnego ogółem ciepła. magazynowania ciepła dla wspomagania pracy instalacji grzewczej.Instalacja solarna z biwalentnym pojem-nościowym podgrzewaczem ciepłej wodySercem tego rozwiązania jest biwalent-ny pojemnościowy podgrzewacz ciepłejwody użytkowej, współpracujący z dwomaźródłami ciepła. Przy dostatecznej ilościenergii słonecznej znajdujący się w instalacjisolarnej czynnik grzewczy (glikol) poprzezdolną wężownicę grzewczą podgrzewa wodęw pojemnościowym podgrzewaczu ciepłejwody użytkowej.Jeżeli temperatura spadnie w wyniku pobiera-nia wody, np. podczas kąpieli, wtedy w raziepotrzeby włącza się kocioł grzewczy w celudodatkowego podgrzania poprzez drugą wę- Instalacja solarna do podgrzewużownicę grzewczą. Od wielkości powierzchni ciepłej wody użytkowejkolektorów i od pojemności podgrzewaczaciepłej wody użytkowej zależy ostatecznie,ile dodatkowej energii trzeba będzie dopro-wadzić.W firmie Viessmann kompletna technika grzewcza i solarnapochodzi „z jednej ręki”. Wszystkie komponenty są dosiebie perfekcyjnie dopasowane. Instalacja solarna do podgrzewu cie- płej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania pomieszczeń
 • 52. Technika systemowa Ciepła woda Program Vitocell firmy Viessmann oferuje na każdą potrzebę odpowiedni pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użyt- kowej, który jest idealnie dopasowany do gazowego kotła grzewczego lub systemu solarnego. Komfort ciepłej wody na każdą potrzebę Wraz z pojemnościowymi podgrzewaczami ciepłej wody użytkowej Vitocell oferujemy Państwu komfortowe rozwiązanie problemu zaopatrzenia gospodarstwa domowego w cie- płą wodę – doskonałe uzupełnienie dla Państwa nowego gazowego kotła grzewczego. Zapotrzebowanie na ciepłą i gorącą wodę podgrzewacz ciepłej wody powinien do- w każdym gospodarstwie domowym jest starczyć wystarczającą ilość wody również zupełnie inne. Po pierwsze z powodu liczby wtedy, kiedy w domach wielorodzinnych mieszkańców, po drugie z uwagi na nawyki w różnych miejscach równocześnie pobierana korzystania z prysznica lub kąpieli w wannie. jest ciepła woda. Przykład: jeśli rano trzech członków rodziny o tej samej porze idzie do pracy lub do szkoły, Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody muszą w ciągu krótkiego czasu mieć ciągle do użytkowej Vitocell zaspokajają te potrzeby dyspozycji dużo ciepłej wody w prysznicach. pod każdym względem i spełniają również zwiększone wymagania co do wyposażenia. Kto regularnie chętnie się kąpie, życzy sobie W każdym przypadku godne polecenia jest za- mieć również pełną wannę wystarczająco instalowanie systemu solarnego dla zaoszczę- ciepłej wody. No i wreszcie pojemnościowy dzenia energii i bezpłatnego podgrzewu wody.
 • 53. 56/5Dla każdego zapotrzebowania odpowied-ni pojemnościowy podgrzewacz ciepłejwody użytkowejW programie podgrzewaczy Vitocell znajdąPaństwo podgrzewacz ciepłej wody użytko-wej dokładnie pasujący do Państwa wyma-gań. W zależności od zapotrzebowania nawodę i możliwości do instalacji proszę wybraćpodgrzewacz stojący, zabudowywany obokalbo poniżej kotła.Higieniczne zaopatrzeniew wodę użytkowąWewnętrzne powierzchnie pojemnościowegopodgrzewacza ciepłej wody użytkowej sąmiarodajne dla zapewnienia higieny podgrze-wu wody. Dlatego Viessmann stawia na dwiekoncepcje jakościowe: na pokrycie emaliąCeraprotect dla pewnej i trwałej ochrony W przypadku wiszącego kotłaprzed korozją w produktach grupy Vitocell grzewczego miejsce pod nim można na swoje znakomite właściwości higieniczne wykorzystać na ustawienie pojem-100. Oraz na nierdzewną stal szlachetną dla stosowana jest również w kuchniach, labora- nościowego podgrzewacza ciepłejnajwyższych wymagań higienicznych w pro- toriach, szpitalach lub w przemyśle spożyw- wody użytkowej Vitocellduktach grupy Vitocell 300. czym. Jednorodna powierzchnia ze stali szlachetnej jest i pozostanie również po długo-Powierzchnie grzewcze podgrzewaczy letnim użytkowaniu nienagannie higieniczna.Vitocell są poprowadzone szczególnie nisko– aż na dno podgrzewacza. W ten sposób Vitocell 100 z powłokąogrzewają one całą zawartość wody i dlatego emaliową Ceraprotectsą szczególnie ekonomiczne. Podgrzewacze Vitocell 100 z powłoką emalio- wą Ceraprotect spełniają wszystkie wymaga-Vitocell 300 ze stali nierdzewnej nia dotyczące komfortowego, ekonomicznegoPojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody podgrzewu ciepłej wody użytkowej i zajmująużytkowej Vitocell 300 z odpornej na korozję czołową pozycję w grupie emaliowanychnierdzewnej stali szlachetnej spełniają naj- podgrzewaczy pojemnościowych. Warstwawyższe wymagania w zakresie higieny. Nie emaliowa Ceraprotect chroni podgrzewaczna darmo nierdzewna stal szlachetna z uwagi w sposób pewny i trwały przed korozją. Przegląd zalet Vitocell 300 z nierdzewnej stali szlachetnej, pojemność: 130 do 500 litrów biwalentne i multiwalentne pojemnoś- ciowe podgrzewacze c.w.u. do integracji z instalacją solarną dla podgrzewu c.w.u. i wspomagania ogrzewania Vitocell 100 z powłoką emaliową Cerapro- tect, pojemność: 80 do 1 000 litrów 1 poprowadzone daleko ku dołowi po- wierzchnie grzewcze zapewniają ogrzanie całej zawartości wody niewielkie straty ciepła dzięki wysokosku- tecznej izolacji cieplnej Vitocell 300 1 Vitocell 300 z nierdzewnej stali szlachetnej, pojemność: 130 do 500 litrów 2 2 Poprowadzone daleko ku dołowi po- wierzchnie grzewcze zapewniają ogrzanie całej zawartości wody 3 Niewielkie straty ciepła dzięki wysokosku- 3 tecznej izolacji cieplnej
 • 54. Technika systemowa RegulacjaRegulatory Vitotronic zapewniająekonomiczną i bezpieczną pracęPaństwa instalacji grzewczej marki Nowy regulator Vitotronic został już wyróżniony nagrodąViessmann. wzorniczą Stojący, gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 300 posiada nowy regulator Vitotronic 200 (typ KW6A)
 • 55. 5/59Vitotronic – komfortowa regulacjaZ cyfrowym regulatorem Vitotronic obsługa Państwa kotła grzewczegomarki Viessmann jest tak łatwa jak telefonowanieVitotronic – inteligentna technika Łatwe oszczędności energiiRegulatory Vitotronic oferują wszystkie Vitotronic przestawia się automatyczniemożliwości dla zapewnienia wyregulowane- z czasu zimowego na czas letni i jako regulatorgo zgodnie z Państwa życzeniami komfortu sterowany pogodowo reaguje na wahaniaciepła. Raz nastawiony zgodnie z Państwa temperatury zewnętrznej. Wszystkie funkcjepotrzebami Vitotronic realizuje wiele funkcji służące zapewnieniu komfortu, jak klawiszeautomatycznie i oszczędza dużą ilość energii. „party” do wyłączenia energooszczędnegoJeżeli zechcą Państwo wprowadzić nastawie- obniżenia temperatury w nocy oraz programynia indywidualne, ułatwi to przejrzysty inter- oszczędne i wakacyjne, mogą Państwo szyb-fejs użytkownika Vitotronic: z podświetlonymi ko i łatwo wywołać naciśnięciem klawisza.klawiszami i dużym wyświetlaczem z jasnymi Albo bezpośrednio na kotle grzewczym albokomunikatami tekstowymi. przy pomocy opcjonalnego zdalnego sterowa- nia z identycznym interfejsem użytkownikaOpcje na przyszłość z pomieszczenia mieszkalnego.Regulator Vitotronic jest przygotowany dozmian, jakie będą miały miejsce w przyszło- Vitotrol 300 jest nowym, komforto-ści. Niezależnie od tego, czy będą chcieli wym, zdalnie sterowanym regulato-Państwo w dającym się przewidzieć czasie rem kotła grzewczego dla każdegodobudować czy też uzupełnić swój system pomieszczenia Państwa domu.grzewczy o instalację solarną. Vitotronic weź-mie w tym udział.Przegląd funkcji Vitotronic 100 Vitotronic 200/300Reaguje na zmianę temperatury pomieszczenia –Reaguje na zmianę temperatury zewnętrznej –Czasy włączenia dla trybu ogrzewania i podgrzewu c.w.u. –Czasy włączenia tylko dla trybu ogrzewania *Automatyczne przełączenie czas letni/zimowy – *Klawisz „party” (wydłużenie trybu ogrzewania) *Klawisz oszczędzajnia (obniżenie temp. na krótko) *Program wakacyjny (obniżenie temp. na dłużej)Mały wyświetlacz z symbolami –Duży wyświetlacz z komunikatami tekstowymi –Funkcje oszczędności energii – * Tylko w połączeniu z odrębnym termostatem zegarowym Vitotrol 100 (w pomieszczeniu mieszkalnym).
 • 56. Technika systemowa Komunikacja danych Wszystko pod kontrolą – również z daleka Proszę skorzystać ze szczególnego komfortu regulacji swojego systemu grzewcze- go, jaki zapewnia program TeleControl firmy Viessmann. Oczywiście bezprzewodowo i cyfrowo. TeleControl marki Viessmann oferuje Komunikują się Państwo bezpośrednio za efektywne rozwiązanie dla wszystkich pomocą cyfrowego regulatora Vitotronic, systemów grzewczych, dla każdego rodzaju który można dostosować indywidualnie do energii i wszystkich zastosowań. Za pomocą Państwa potrzeb. Takie rozwiązanie pod- Vitocom, Vitodata i Vitohome nasze systemy wyższa komfort, zwiększa bezpieczeństwo grzewcze można kompleksowo zdalnie moni- i dodatkowo oszczędza energię. Dzięki zdalnej torować i obsługiwać. diagnozie Państwa wyspecjalizowany partner może zapewnić niezawodną pracę systemu grzewczego.
 • 57. 60/61Vitocom 100Vitocom 100 to proste w obsłudze rozwiązaniedo zdalnego nadzoru i regulacji Państwa pompyciepła za pomocą telefonu komórkowego. Tegotypu zdalne sterowanie jest idealne dlabudynków jedno- i dwurodzinnych. Ale takżedla domków letniskowych i weekendowych,które nie są stale zamieszkałe. Dojeżdżając donich włączają Państwo przez telefon komórko-wy ogrzewanie i nastawiają żądaną temperatu-rę. Łatwiej i oszczędniej już się chyba nie da.Vitohome 300Vitohome 300 jest idealnym rozwiązaniemcentralnej automatyki domowej. NastawiająPaństwo dla każdego pomieszczenia konkretnątemperaturę i grzeje się już tylko tam, gdziejest to konieczne i wymagane.Vitohome 300 od samego początku jest prostyw obsłudze. Komunikacja pomiędzy kompo-nentami systemu odbywa się drogą radiową.Jest to idealne rozwiązanie w przypadku Vitohome 300 – ta prosta i komfortowa centrala automatyki domowej reguluje przebieg temperatur zgodnierozbudowy, ponieważ nie trzeba układać z zapotrzebowaniem w każdym pomieszczeniu i pozwala na znaczne oszczędności kosztów ogrzewania.żadnych przewodów. Również w przypadkuogrzewania nie ma potrzeby kosztownejwymiany sprzętu.System bazuje na europejskim standardziekomunikacji KNX. Umożliwia to jego bezproble-mową rozbudowę o dalsze funkcje – równieżw przyszłości. W specjalistycznym sklepie zesprzętem elektrycznym znajdą Państwo dotego celu takie komponenty jak czujnikizamknięcia okna, czujniki dymu, systemysterowania światłem i żaluzjami. Pozwala to nasymulację obecności i przełączanie awaryjne.W efekcie uzyskujemy nie tylko większykomfort, ale również i większe bezpieczeń-stwo.
 • 58. Auflösungunzureichend
 • 59. Akcesoria i osprzęt 6/6Vitoset – osprzęt i akcesoriaNaczynia przeponowe, systemy przewodów rurowych, filtry, grzejniki i systemy odprowadzania spalin– Vitoset oferuje Państwu osprzęt i akcesoria do Państwa systemu grzewczego marki Viessmann.Wraz z programem Vitoset otrzymują Pań- Magazynowanie paliwastwo od firmy Viessmann wszystkie kompo- Zbiorniki oleju typu: BT, CT, DWT oraznenty, które są potrzebne do technicznego KWT, o pojemności od 750 do 2 000 litrówwyposażenia instalacji grzewczej. Zaleta takie- Osprzęt zbiorników olejugo rozwiązania – wszystko jest do siebie do-pasowane i może być zrealizowane całkowicie Grzejniki płytowe uniwersalnewedług Państwa indywidualnych wyobrażeń, i łazienkoweza pomocą tylko jednego systemu. W do- Grzejniki płytowe uniwersalnedatku Państwa pomysły dadzą się szybko i typ: 10, 11, 20, 21, 22, 33niezawodnie wprowadzić w czyn, ponieważ Grzejniki płytowe uniwersalne z przyłączemwszystkie, najwyższej jakości części znajdują środkowym typ: 20, 21, 22się bezpośrednio dyspozycji Państwa u wy- Grzejniki Compakt z przyłączem bocznymspecjalizowanego partnera firmy Viessmann. typ: 20, 21, 22 i 33 Grzejniki płytowe Carat Vertikal typ: 10 i 20To, co łączy wszystkie komponenty boga- Grzejniki łazienkowe typ PD i PDTtego programu akcesoriów i osprzętu marki Grzejniki łazienkowe typ PDT z przyłączemViessmann, to fakt, iż użyto do nich wysoko- środkowym w kolorze białym lub chromo-gatunkowych, sprawdzonych materiałów i ich wymperfekcyjne wykonanie. Dzięki temu można Armatura grzejnikowamieć pewność, że otrzymują Państwo rzeczy-wiście bezpieczne i niezawodne rozwiązanie. Stacje i filtry uzdatniania wody Aquacarbon – filtr ze złożem wielofunkcyj-Vitoset – to innowacyjna technologia, umoż- nymliwiająca perfekcyjne łączenie wszystkich Aquahome 10 do mieszkań w domachkomponentów. Proszę zapytać swojego wy- wielorodzinnychspecjalizowanego partnera z firmy Viessmann Aquahome 20, 30 lub Aquamix do domów– chętnie udzieli Państwu porad na temat wie- jednorodzinnychlu możliwości zastosowania osprzętu Vitoset. Aquaset 500, 1000 i 2000 – stacje uzdatnia- nia wody w kotłowni Systemy kominowe Jednościenny (ew) Dwuścienny (dw) Powietrzno–spalinowy (SPS) System instalacyjny ViPEX 5-warstwowa rura Pex/AL/Pex do central- nego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz systemu ogrzewania podłogowego Dodatkowe komponenty systemu jak np: złączki, rozdzielacze, szafki do rozdziela- czy, płyta izolująca itp.
 • 60. Akcesoria i osprzęt Vitoset oferuje Państwu wszystkie komponenty, które są niezbędne do modernizacji systemu grzewczego Systemowe akcesoria i osprzęt marki Viessmann – system ogrzewania Wraz z programem Vitoset otrzymają Państwo produkty zapewniające bezpieczną pracę Państwa instalacji grzewczej. Każdy z produktów Vitoset spełnia wysokie czasem wychwycić te różnice, niezależnie od wymagania jakościowe, do jakich przyzwyczaiła tego, czy możemy dotknąć grzejnika, czy Państwa firma Viessmann. Dlatego proszę nie musimy podjąć decyzję tylko na podstawie poprzestawać na minimum. Program akceso- prospektu lub informacji na stronie interneto- riów jest perfekcyjnie dopasowany do syste- wej. Dlatego najlepiej polegać na produkcie mów grzewczych Viessmann. A oto jego krótki pochodzącym od renomowanego producenta, przegląd: oferującego wysoką jakość, sprawdzone rozwiązania systemowe i bezpieczeństwo Uniwersalne grzejniki Vitoset eksploatacji. Grzejniki stalowe wyglądają podobnie, ale różnią się jakością wykonania, jakością powłoki lakierniczej i możliwościami montażu. Trudno
 • 61. 64/65Grzejniki uniwersalne zaspokajają najwyższewymagania. Są przy tym idealnym uzupełnie-niem dla nowoczesnych urządzeń grzewczych.Wyróżniają się spokojnym, neutralnym wzorni-ctwem, dobrze wyglądają zarówno w biurach,jak i w pomieszczeniach mieszkalnych. Szerokiasortyment i duża wydajność cieplna przyumiarkowanej cenie czynią je naprawdęuniwersalnym rozwiązaniem dla ogrzewaniapomieszczeń we wszystkich typach budynków.Grzejniki są łatwe do utrzymania w czystości,dzięki czemu są szczególnie atrakcyjne dla aler-gików. W celu ich gruntownego oczyszczenia Dają przyjemne ciepło i przykuwają wzrok: grzejniki łazienkowezdejmuje się po prostu siatkę osłonową. Vitoset są do nabycia w różnych rozmiarach i kolorach. Mogą również stanowić gustowny element wyposażenia wnętrza.Grzejniki łazienkowe VitosetOd dawna łazienka nie jest już tylko miejscemcodziennego użytku. Ważne stały się odpoczy-nek i odprężenie, a indywidualne urządzeniełazienki stało się częścią jakości życia. Przyjem-nego ciepła dostarczają tu stylowe grzejnikiłazienkowe wykonane z prostymi lub wygię-tymi łukowo poziomymi rurami okrągłymi.Coraz częściej innowacyjne i atrakcyjne wzorni-ctwo grzejników łazienkowych stwarza możli-wości indywidualnej aranżacji łazienki. Smukłeelementy rurowe stwarzają wrażenie elegancji,lekkości i harmonii. Grzejniki nie posiadająostrych krawędzi zewnętrznych dzięki czemu Głowice termostatyczne firmy Viessmann zapewniają dokładnąsą bezpieczne i eleganckie. Całości dopełnia regulację komfortowego klimatu pomieszczeniawysokiej jakości, trwała powłoka lakierniczaw kolorze czystej bieli .System instalacyjny ViPEXDzięki równomiernemu emitowaniu ciepła,stosując system ogrzewania podłogowegoViPEX, mają Państwo zapewniony nadzwyczajprzyjemny klimat wnętrz. Uniwersalna ruraViPEX znajduje zastosowanie zarówno w insta-lacjach c.o., c.w.u. jak i również ogrzewaniupodłogowym.
 • 62. Serwis techniczny Nasi specjaliści
 • 63. 66/6U naszych wyspecjalizowanych partnerówsą Państwo w najlepszych rękachZnajdujący się w pobliżu wyspecjalizowany partner to dla firmy Viessmann podstawa sukcesu.Z jego wiedzy skorzystają również Państwo, jeżeli zdecydują się na nową pompę ciepła Viessmann.Konsultacje, sprzedaż, montaż i serwis moż-liwe są wyłącznie poprzez wyspecjalizowanew zakresie instalacji grzewczych firmy serwi-sowe Viessmann, które są regularnie przeznas szkolone i najlepiej znają nasze produkty.Proszę korzystać z kompleksowej obsługi,jakiej mogą Państwo oczekiwać od swoichfirm instalacyjnych.Specjaliści współpracujący z firmą Viessmannlub też pracownicy firmy Viessmann udzieląPaństwu dokładnych informacji związanychz doborem instalacji solarnej dla Państwapotrzeb.Kalkulator on-line jest narzędziem specjalnieudostępnionym naszym Klientom dla samo-dzielnego doboru instalacji solarnej i oszacowa-nia efektu ekonomicznego i ekologicznego,jakie przynieść powinno jej użytkowaniew Państwa domu. W prosty i przejrzystysposób, kalkulator on-line prowadzi dobórinstalacji, pomagając w wyborze właściwegodla Państwa potrzeb rozwiązania. Kalkulator Kilka przykładów obsługi serwisowej:on-line jest dostępny na stronach:  bezpłatne, niewiążące i indywidualne kon-www.viessmann.pl sultacje – również bezpośrednio na miejscu(strona główna firmy Viessmann, w dziale  poglądowe wyliczenie oszczędności„Produkty -Kolektory słoneczne” kosztów ogrzewania w wyniku zabudowa- nia pompy ciepła; również w połączeniuwww.kotly.pl z kolektorami słonecznymiPlatforma Komunikacji z Klientem Indywidual-  wyliczenie okresu amortyzacji, po upływienym, na stronach sklepów on-line Partnerów którego zwrócą się koszty nowej pompyHandlowych firmy Viessmann ciepła w wyniku oszczędności energii  określenie faktycznego zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę dla Państwa gospo- darstwa domowego lub nieruchomości  kompletne rozwiązanie: wszystko z jednej ręki – włącznie z wierceniami pod sondę gruntową
 • 64. Kontakt i dalsze informacje Wygodna informacja prosto z firmy: Viessmann online ofe- ruje szczegółowe informacje o produktach, możliwościach pomocy i usługach Jesteśmy dla Państwa Viessmann jest przedsiębiorstwem rodzinnym, które prowadzi działalność na całym świecie. W stałym dialogu z naszymi partnerami opracowujemy nowatorskie rozwiązania – zawsze mając na względzie Państwa życzenia i wymagania. Wyspecjalizowani partnerzy firmy Viessmann Viessmann online są Państwa kompetentnymi i zaangażowany- Dalsze informacje o produktach i usługach mi partnerami do rozmów na miejscu i chętnie firmy Viessmann znajdą Państwo również pomogą Państwu we wszystkich kwestiach na naszej stronie internetowej pod adresem związanych z tematem ogrzewania i moder- www.viessmann.pl nizacji. Najlepiej proszę się z nimi umówić na osobistą rozmowę. Państwa partner technicz- Znajdują się tam obszerne informacje o wszyst- ny z firmy Viessmann chętnie udzieli dalszej kich produktach i usługach firmy Viessmann pomocy! a także na temat ogrzewania.
 • 65. 6/69www.viessmann.pl Wskazówka Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszejSzybka pomoc przez Internet strony internetowejMają Państwo pytania dotyczące produktów www.viessmann.pl,firmy Viessmann lub związane z tematem gdzie możecie Państwoogrzewania? Pod adresem www.viessmann.pl zapoznać się z peł-znajdą Państwo bogatą ilość informacji, ną ofertą systemówporadników, a także kalkulatory on-line dla sa- grzewczych oraz złożyćmodzielnego doboru instalacji solarnej i innych zapytanie ofertowe.systemów. W odpowiedzi otrzy- macie Państwo poradę techniczną wraz z ofertąZapytanie ofertowe cenową.Wybór systemu grzewczego to poważnadecyzja. Zachęcamy Państwa do zasięgnie-cia porady i doboru właściwego systemugrzewczego dla Państwa domu. W odpowie-dzi na złożone zapytanie ofertowe otrzymaciePaństwo poradę wraz z ofertą cenową.Państwa lokalny partnerSzukają Państwo naszego autoryzowanegoPartnera Handlowego w pobliżu swojegomiejsca zamieszkania? Proszę skorzystaćz funkcji szybkiego wyszukiwania pod adresemwww.viessmann.plW tym celu należy odwiedzić na naszej stronieinternetowej bazę autoryzowanych partnerówfirmy Viessmann – „Najbliższy Partner”Dofinansowanie inwestycjiNa rynku polskim są agencje zajmujące siępozyskiwaniem dotacji dla swoich klientówz następujących źródeł:– dotacje z funduszy unijnych,– dotacje dla małych i średnich przedsię- biorstw (MŚP),– fundusze proinnowacyjne i ekologiczne.Aktualne informacje o środkach pomocowych,jakie mogą Państwo uzyskać w przypadku wy-boru przyjaznego dla środowiska naturalnegosystemu grzewczego firmy Viessmann znajdująsię na stronach internetowych agencji promu-jących programy niskiej emisji zanieczyszczeńśrodowiska. Agencje kompleksowo obsługująprzedsiębiorstwa i instytucje publiczne orazklientów indywidualnych w zakresie procesupozyskania środków, począwszy od przepro-wadzenia analizy możliwości dofinansowania,poprzez przygotowanie kompletnego projektui wniosku, aż do rozliczenia otrzymanegodofinansowania.
 • 66. Kompletny program firmy Viessmann Kotły olejowe niskotemperaturowe Kotły gazowe niskotemperaturowe Instalacje solarne i kondensacyjne i kondensacyjne i systemy fotowoltaiczne 13 – 20 000 kW 4 – 20 000 kWDomy jednorodzinneDomy wielorodzinneObiekty przemysłowei użytkoweLokalne sieciciepłownicze Indywidualne rozwiązania w ramach efektywnych systemów Kompletny program firmy Viessmann Indywidualne, ekonomiczne rozwiązania Viessmann jest liderem postępu technolo- Viessmann posiada odpowiednie kompletne gicznego w branży grzewczej. Kompletny systemy grzewcze dopasowane do różnorod- program firmy Viessmann oferuje Państwu nych potrzeb, kotły wiszące lub stojące, w in- indywidualne rozwiązania w ramach efektyw- dywidualnych kombinacjach, przyszłościowe nych systemów - dla wszystkich obszarów i ekonomiczne. Tak dla domów jednorodzin- zastosowań i wszystkich nośników energii. nych i dwurodzinnych, jak i dużych budynków Jako pionier ochrony środowiska, nasza firma mieszkalnych, obiektów przemysłowych dostarcza już od lat szczególnie efektywne i użytkowych, czy też lokalnych sieci ciepłow- i ekologiczne systemy grzewcze wykorzystują- niczych. Nie ma też znaczenia, czy instalacja ce jako paliwo olej i gaz, kolektory słoneczne, przewidziana ma być do nowego obiektu, czy systemy grzewcze na paliwa odnawialne oraz do modernizacji. pompy ciepła. Firma Viessmann tworzy innowacyjne Kompletny program produktów firmy Vies- i kompletne systemy grzewcze, przekonujące smann oferuje najwyższej jakości technologie najwyższą jakością, efektywnością energe- i wyznacza standardy gwarantujące komfort tyczną jak i długowiecznością. Wiele z naszych cieplny. Wysoka efektywność energetyczna produktów stało się kamieniami milowymi pozwala oszczędzać koszty ogrzewania i sta- rozwoju branży grzewczej. nowi właściwy wybór również z ekologicznego punktu widzenia.
 • 67. 0/1Technika opalania drewnem, Pompy ciepła: Klimatyzacja Komponentykogeneracja i wytwarzanie biogazu solanka, woda i powietrze systemowe4 – 13 000 kW 1,5 – 1 500 kW Kompletny program firmy Viessmann – indywidualne rozwiązania w ramach efektywnych systemów, dla wszys- tkich nośników energii i wszystkich obszarów zastosowań Viessmann Group Firma Viessmann jest w wysokim stopniu Grupa przedsiębiorstw Viessmann Group jest wyspecjalizowana we wszystkich tych technologicznym pionierem w branży grzew- segmentach rynkowych, jednocześnie czej. Gwarantuje to renoma marki Viessmann, jednak przedsiębiorstwo to w porównaniu a te zapewniają w grupie przedsiębiorstw z innymi wyspecjalizowanymi oferentami na spółki córki, w których panuje ten sam duch rynku posiada następującą decydującą zaletę: pionierstwa i ta sama siła innowacyjności. Viessmann pojmuje technikę grzewczą jako systematyczną całość i oferuje usługi dorad- Zakres usług obejmuje: cze, które są otwarte na technologie i zarazem neutralne, jeśli chodzi o nośniki energii. Gwa-  urządzenia kondensacyjne na olej i gaz rantuje to uzyskanie najlepszego rozwiązania  systemy solarne dla każdego zastosowania.  pompy ciepła  instalacje paleniskowe opalane drewnem  skojarzona gospodarka energetyczne  instalacje biogazowe  usługi
 • 68. Kompletny program firmy Viessmann Domy jednorodzinne Domy wielorodzinne Obiekty przemysłowe i użytkowe Lokalne sieci ciepłowniczeKotły olejoweniskotemperaturowei kondensacyjne13 – 20 000 kW Dom Architekta, Osiedle mieszkaniowe Hangar Ameco A380, Parlament Europejski, Bad Füssing, Niemcy „Zi Wei Garden“, Xi´an, Chiny Pekin, Chiny Sztrasburg, FrancjaKotły gazoweniskotemperaturowei kondensacyjne4 – 20 000 kW Dom jednorodzinny, Międzynarodowe Centrum Kon- Lotnisko „Ławica”, Parlament Europejski, Kevelaer, Niemcy ferencyjne, Krzyżowa, Polska Poznań, Polska Bruksela, BelgiaInstalacje solarnei systemyfotowoltaiczne Heliotrop, Hotel Bulwar, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, The Palm Jumeirah, Freiburg, Niemcy Toruń, Polska Częstochowa, Polska DubaiTechnika opalaniadrewnem, kogeneracjai wytwarzanie biogazu4 – 13 000 kW Dom jednorodzinny, Hotel Lagorai, Centrum Kongresowe, Klasztof Św. Otylii, Wiesloch, Niemcy Cavalese, Włochy Brunstad, Norwegia NiemcyPompy ciepła:solanka, wodai powietrze1,5 – 1 500 kW Loftcube – jednoizbowy moduł Zespół Turystyczno–Wypoczynko- Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, Osiedle mieszkaniowe, mieszkalny, Nowe Ulm, Niemcy wo-Rehabilitacyjny Caritas, Grudziądz, Polska Pfäffikon, Szwajcaria Kamień Śląski, Polska Kompletny program firmy Viessmann – indywidualne rozwiązania w ramach efektywnych systemów grzewczych dla wszystkich nośników energii i obszarów zastosowań
 • 69. /Technika grzewcza, która wytrzymapróbę czasu i spełni wszystkie wymaganiaŚwiatowe zużycie energii od 1970 roku po- W ramach tego rozwoju firma Viessmann zedwoiło się, a do 2030 roku ulegnie potrojeniu. swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami z nie-W konsekwencji tego rozwoju zasoby paliw zmiennym powodzeniem podejmuje najróż-kopalnych – oleju i gazu zmniejszają się, ceny norodniejsze wyzwania związane z zasto-energii rosną, a zbyt wysoka emisja CO2 wy- sowaniem efektywnej techniki grzewczejwiera wpływ na nasz klimat. Nie można więc – od pomników historii poprzez nowoczesneabsolutnie zrezygnować ze stałego dążenia obiekty przemysłowe aż po rozległy obszardo uzyskiwania coraz większej efektywności rynku mieszkaniowego i zakładów pracy.energetycznej, jeśli chcemy zabezpieczyćnaszą przyszłość.W prawie wszystkich państwach uprzemysło-wionych na zaopatrzenie w ciepło mieszkańi obiektów przemysłowych przypada najwięk-sza część zużywanej energii – tym samym jestto największy potencjał w drodze do oszczęd-ności. Nowoczesne, efektywne energetyczniesystemy grzewcze firmy Viessmann są naświecie wykorzystywane nie tylko w wielugospodarstwach domowych, lecz równieżi w licznych dużych obiektach międzynaro-dowych. W ten sposób wnoszą one ważnywkład w oszczędne obchodzenie się z zasoba-mi naturalnymi. Miasto jutra, Malmö, Szwecja
 • 70. Firma Viessmann
 • 71. 4/5Viessmann – climate of innovationObietnica zawarta w marce Viessmann znaj- pokoleń. Sukces ekonomiczny jest podstawąduje swój zwięzły wyraz w osiąganiu coraz naszej niezależności jako przedsiębiorstwawiększej efektywności przez przedsiębior- rodzinnego i naszego zaangażowania na rzecz:stwo. Jest to główne przesłanie związanez marką, które razem z naszym logo stanowi  ochrony klimatujej charakterystyczną cechę rozpoznawczą  efektywności zasobów naturalnychna całym świecie. „Climate of innovation”  apewnienia warunków dalszego z jest obietnicą w potrójnym znaczeniu: jest to funkcjonowania firmykultura realizacji i innowacji. Jest to obietnicawysokich korzyści z produktu i jednocześnie Gwarantuje to nasz modelowy projektzobowiązanie do ochrony klimatu. „Efektywność Plus”.Kompletny program Efektywność Plusdla wszystkich nośników energii Realizując modelowy projekt „EfektywnośćKompletny program firmy Viessmann oferuje Plus” Viessmann pokazuje na przykładzieindywidualne rozwiązania w postaci wydaj- swojej siedziby w Allendorf, że już dziś są Za swoje zaangażowanie w dzie-nych systemów dla wszystkich obszarów za- osiągalne cele polityki klimatycznej i ener- dzinie ochrony klimatu i efektyw-stosowań i wszystkich nośników energii. Jako getycznej, jakie wytyczono na 2020 rok. ności zasobów naturalnych firmaświatowy pionier w tym zakresie przedsiębior- W rezultacie efektywność energetyczna Viessmann została w roku 2009 wyróżniona Niemiecką Nagrodąstwo od dziesiątków lat dostarcza szczególnie wzrosła o 22 procent, udział energii odnawial- Zrównoważonego Rozwoju.wydajne i niskoemisyjne systemy grzewcze. nej zwiększono do 18 procent a emisja CO2 została zmniejszona o jedną trzecią.Działać zgodnie z zasadązrównoważonego rozwoju W skali międzynarodowejPrzejęcie odpowiedzialności jest dla firmy Viessmann jest jednym z wiodących naViessmann opowiedzeniem się za działaniem świecie producentów systemów technikizgodnym z zasadą zrównoważonego rozwoju. grzewczej. Jako przedsiębiorstwo rodzinneTo zaś oznacza takie pogodzenie ekologii, eko- Viessmann Werke GmbH Co. KG przed-nomiki i aspektów społecznych, aby można siębiorstwo to skupia 37 spółek krajowychbyło zaspokajać dzisiejsze potrzeby nie naru- i 120 oddziałów handlowych, 16 zakładówszając podstaw życiowych nadchodzących w 8 krajach oraz 3 spółki usługowe. Za szczególnie efektywne wyko- rzystanie energii dzięki innowacyj- nej centrali odzyskiwania ciepła w swojej siedzibie w Allendorf/Eder Viessmann Werke GmbH Co. KG firma Viessmann została wyróżniona nagrodą Energy Efficiency Award 2010. Dane o przedsiębiorstwie Spektrum usług  założenia: 1917 rok  urządzenia kondensacyjne na olej i gaz  liczba pracowników: 8900  systemy solarne  obroty grupy w 2009 r.: 1,6 miliardów euro  pompy ciepła  udziały zagraniczne: 50 procent  instalacje paleniskowe opalane drewnem  6 zakładów w Niemczech, Francji, 1  instalacje energetyczne skojarzone Kanadzie, Polsce, na Węgrzech, w Austrii,  instalacje biogazowe Szwecji i w Chinach  usługi  organizacje dystrybucji w 37 krajach  120 oddziałów handlowych na całym świecie
 • 72. Viessmann sp. z o.o. ul. Karkonoska 65 53-015 Wrocław tel. 71/ 36 07 100 fax 71/ 36 07 101 www.viessmann.pl Infolinia serwisowa: tel. 801/ 0801 24 Twój Fachowy Doradca:9449 335 PL 02/2011Treści chronione prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko za zgodą posiadacza praw autorskich.Zmiany zastrzeżone. Opracowanie DWZ i X_LitA