Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani

14,483 views

Published on

Punim kerkimor

Published in: Education
3 Comments
7 Likes
Statistics
Notes
 • si mund ta shkarkoj
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Si Mund Ta Shkarkoj...
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • si mund qe te marr disa te dhena pasi me pelqen saktesia e detyres do me ndihmionit shume per te dhen nje link si mund te shkarkoj.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
No Downloads
Views
Total views
14,483
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
3
Likes
7
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Punim kerkimor pyetesor - paisjet klimatizuese nga veton sopjani

 1. 1. PUNIM SEMINARIK Lenda: Kerkim Tregu Tema: Prodhuesit dhe llojet e paisjeve klimatizuese në treg Mentori: Kandidati: Mr.Sc. Shaip BYTYQI Veton SOPJANI Msc Edona KURTOLLi
 2. 2. <ul><li>Si qellim i këtij hulumtimi është klasifikimi i paisjeve klimatizuese në treg , </li></ul><ul><li>Cili emer tregtar (prodhues) është më i kërkuar në rejonin e Prishtinës. </li></ul><ul><li>Çfarë forme dhe kapaciteti ofrojën prodhuesit për këto paisje klimatizuese. </li></ul><ul><li>Me qfarë qmime qendrojn në treg këto paisje. </li></ul><ul><li>Matja e kënaqësis konsumatore lidhur me këto kompani prodhuese. </li></ul>
 3. 4. <ul><li>Të dhënat sekondare </li></ul><ul><li>Të dhënat primare </li></ul>
 4. 5. <ul><li>Nga vizita e webfaqeve te ketyre kompanive </li></ul><ul><li>1 LG </li></ul><ul><li>2 Samsung </li></ul><ul><li>3 Mitsubishi </li></ul><ul><li>4 Panasonic </li></ul>
 5. 6. <ul><li>Të dhënat sekundare të nxjera nga webfaqet në internet për kompanit prodhuese të aparateve klimatizuese </li></ul>
 6. 7. <ul><li>Samsung Electronics u themelua në vitin 1969 në Suwon, Korenë e Jugut si Samsung i Industrive Elektrike, fillimisht prodhon pajisje elektronike si TV, calculators, frigoriferë, conditioners ajrit dhe Makin te larjes. Nga 1981, kompania ka prodhuar mbi 10.000.000 TV bardh e zi. </li></ul><ul><li>Në 1988, ai u bashkua me Samsung gjysmëpërçues dhe Telekomunikacionit. Tregu: Samsung është një top elektronike të vlerësuarat & IT markë. </li></ul><ul><li>Në 2006, Java e Biznesit të vlerësuarat Alcatel si 20 në 100 markave Top globale dhe numri 2 në industrinë elektronike. Java[9] e Biznesit gjithashtu renditet Alcatel si # 20 në një renditje të &quot;Top 100 kompanive më inovative&quot; në një speciale. </li></ul>
 7. 8. <ul><li>Kompania prodhuese e kondicionerve te ajrit eshte krijuar me 31 korrik 1991 </li></ul><ul><li>“ LG Electronic” nga Koreja Jugore, konkurrent i madh i “Panasonic”, </li></ul><ul><li>LG Electronics ka qenë kompania e parë në Korenë e të pavarur në projektimin dhe prodhimin e kondicionuar, Në tregun e banimit kondicioner ajri, ai ishte kompania e parë në botë për të futur një koncept të ri kondicioner? 2-në-1 dhe 3-in-1 Best Art. </li></ul><ul><li>Kjo udhëheqje të tregut është një provë e përpjekjeve të bëra nga LG Electronics. </li></ul>
 8. 9. <ul><li>Mitsubishi Electric është një udhëheqës botëror në ajër të kondicionuar Sistemet për përdorim banimi, komerciale dhe industriale. Përpjekjet tona për të bërë jetën më të rehatshme shtëpie filloi në 1921, me futjen e një tifoz elektrike. Ai u bë një hit i menjëhershëm, dhe pak më shumë se 10 vjet më vonë kemi filluar duke bërë coolers. </li></ul><ul><li>Sfida e krijimit me ajër të kondicionuar e sistemeve të përshtatshme për kushtet e gjerë të klimës të Japonisë na çoi në zhvillimin e makinave amazingly sofistikuar akoma i thyer dhe të sistemeve që mund të marrë ndëshkimin e përdorimit të vazhdueshme në pothuajse çdo kusht në tokë. Dhe një gjë të tillë në heshtje, energji-efikase dhe me ndikim minimal negative në mjedis. Për vite e vite me radhë. </li></ul>
 9. 10. <ul><li>Kompania e prodhimit te kondicionerve te ajrit eshte kompani Prodhuesi Japonez i pajisjeve elektronike “Panasonic” </li></ul><ul><li>Nëpërmjet zhvillimit të rreth 50 viteve të shkëlqyer, Panasonic Kondicioneri është rritur në një markë kondicioner me famë botërore ajër me popullaritet të gjerë dhe reputacion të mirë. </li></ul><ul><li>Në ditët e sotme, Panasonic Kondicioneri i ka ndërtuar tri bazat prodhuese masive: Shtabi i Divizionit në Kondicioneri Kusatsu, Japoni, Panasonic HA ajrit të kondicionuar (M) Sdn Bhd dhe Panasonic Faqja shtëpiake me ajër të kondicionuar (Guangzhou) Co, Ltd (PHAAG ) </li></ul>
 10. 11. <ul><li>Qendrat në të cilat janë bërë kërkimet për paisjet klimatizuese: </li></ul><ul><li>Emertimi I qendrave do te jetë anonim: </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>Kemi kontaktuar me personat përgjegjës të kompanive që të na lejojnë për ta bërë një hulumtim te tregut për paisjet klimatizuese, të cilet jan shprehur të gatshem për intervistim të personelit. </li></ul>
 11. 12. <ul><li>Përzgjedhja e mostres është bër gjatë 12 diteve punë në qendrat tregtare në rajoni e Prishtinës. </li></ul><ul><li>Personin të cilin e kemi intervistuar për plotsimin e pyetësoreve janë punonjes në këto qendera tregtare. </li></ul><ul><li>Për shkaqe sigurie të personave të intervistuar nuk do ti cekim emrin e tyre. </li></ul>
 12. 13. <ul><li>Pyetësoret jan të punuar që të jenë sa më të thjeshtë dhe të kuptueshem, kanë të bejn me percaktimin e llojit me të kerkuar të paisjeve klimatizuese në treg. </li></ul><ul><li>Ne pyetësor janë të cekura kater lloje aparete klimatizuese të prodhuesve: LG , Samsung , Mitsubishi , Panasonic . </li></ul>
 13. 14. <ul><li>Plotesimi i pyetësoreve është bërë në qendërat tregëtare: </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>…… </li></ul><ul><li>Në datat { 5,6,7,8,11,12,13,14,15,18, 20,21 } </li></ul><ul><li>Maj 2010 </li></ul>
 14. 32. <ul><li>Me anë të këtyre pyetësorëve në arritem sado pak të bëjmë një studim rreth pjesës së tregut që posedojnë kompanitë tregëtare në tregun e shitjeve të paisjeve klimatizuese në komunën e Prishtinës , pasi edhe vete kompanite na njoftuan se nuk kanë bërë ndonjë hulumtim të mirëfillte në këtë lëmi. </li></ul><ul><li>Sipas anketës së bërë për hulimtimin për paisjen klimatizuese me të kërkuar në tregun ton është definuar prodhuesi Samsungu si paisje më cilsore dhe më e preferuar. </li></ul><ul><li>Ky hulumtim është bëre për arsye të njohjes së konkurentve në tregun ton, konsumatorët qëfar paisje kërkojn, me qëfar karakteristika, sa duhet të jet paisja me kapacitet, qmimi, cilsia, dhe paisjet a’ duhen te jen në garancion, me qëfar kohëzgjatje etj. </li></ul>
 15. 33. <ul><li>Njoftim rrethe pyetësorit </li></ul><ul><li>Pyetësori është punuar që të jetë sa më I kuptueshëm pë të intervistuarit, është bërë me rrumbullaksime jo në form të shkruar pasi që koha e punonjësve ku do të bëhet intervistimi është e limituar. </li></ul><ul><li>Rrjedha e pyetësorit është punuar per kerkim tregu per prodhuesin dhe paisjen me te mire te perzgjedhur ne tregun tone. </li></ul><ul><li>Paisja klimatizuese SAMSUNG eshte perzgjedhur si paisja me e kerkuar per konsumatoret duke u bazuar ne hulumtimin e tregut me plotsimin e pyetesorit nga punonjesit ne qendrat tregtare ku eshte bere intervistimi. </li></ul><ul><li>Pyetesoret do ti prezentoj te plotsuar te shtypur gjate prezentimit te seminarit. </li></ul>
 16. 34. <ul><li>Ju f aleminderit </li></ul>

×