Your SlideShare is downloading. ×
Češi v síti - výběr z výsledků
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Češi v síti - výběr z výsledků

3,290
views

Published on


0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
3,290
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
34
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. INTERNET JAKOČEŠI V SÍTI 2011 ZDROJ INFORMACÍInternet se stal fenoménem postmoderní doby. Dokázalneuvěřitelným způsobem využít lidskou potřebu informací INTERNETa významným způsobem se podílel na formováníinformačního věku minulých desetiletí. Z původní výměny PROtextových informací mezi několika terminály explodoval do ZÁBAVUemocemi nabité výměny multimediálních zážitků, realizova-né dnes mezi více než dvěma miliardami uživatelů pocelém světě. A Češi nejsou výjimkou. INTERNETČeši na internetu hledají informace, baví se, nakupují, ko- JAKOmunikují, pracují, odpočívají. Žijí. Internet prorůstá doreálného života lidí. Pochopit internet nebo ho jenom MÍSTOpopsat není vůbec snadné, proto jsme si vzali na pomoc K NAKUPOVÁNÍpřes 2000 českých uživatelů a každého jsme důkladněvyzpovídali. Dvakrát. Potom jsme je rozsegmentovali –třikrát – a s vybranými 32 z nich jsme udělali individuálníhloubkový rozhovor. INTERNET PODLE Kromě toho jsme pro Vás připravili také video port- VĚKU Komunita Sdílejme! réty Čechů v síti, datové tabulky s podrobnými Stopař Co se změnilo? pohledy nebo online INTERNET dashboard s daty z monitoringu reálných PODLE Monitor Identifikátor internetových návštěv vy- FREKVENCE Kdo z nich k nám Jak o nás mluví? braných uživatelů. Pokud chodí? byste tedy potřebovali PŘIPOJOVÁNÍ Sonda Jak to dělají? jakékoliv informace, které nejsou v textu obsažené, Průvodce dejte nám vědět. INTERNET Co a proč dělají? Známe Čechy. PODLE VYUŽÍVÁNÍ
  • 2. INTERNET JAKO ZDROJ INFORMACÍ Internet čím dál více slouží jako zdroj informací při rozhodo- vání o nákupu. Dnes již prakticky neexistuje kategorie zboží nebo služeb, ve které by online informační zdroje nepředstavovaly alespoň polovinu všech zdrojů informací. V komplexních kategoriích, jako jsou mobilní telefony, bílé zboží nebo výběr dovolené, se stalo téměř povinností využít ke konzultaci o nákupu internet. Dovolená, letenky, ubytování Bílé zboží a domácí příslušenství Mobilní telefony Lidé dnes stráví na Internetové nebo telefonní služby internetu Ojeté autobily v průměru 15 hodin týdně. Fotoaparát, videokamera Bankovní produkty, investování Pojištění Kreditní karty Přes mobilní Krmivo pro domácí mazlíčky telefon na Čistící produkty, péče o domácnost internet přistupujePotraviny (ne pro zvířata ani pro děti) online zdroj 21 % české využil zdroj internetové Sladkosti populace. 0% 20% 40% 60% 80% 100% Využití informačních zdrojů při rozhodování o nákupu (% z lidí, kteří v poslední době produkt zakoupili)
  • 3. INTERNET PRO ZÁBAVUZábava na internetu dnes nejsou jen sociální sítě, alepředevším video online. To sleduje alespoň někdy téměř90 % internetové populace. Nejčastěji lidé navštěvují serve-ry, které shromažďují video obsah a umožňují ho přímopřehrávat. Před vysíláním televizních stanic přes internetv reálném čase lidé preferují televizní archivy, do kterých sekaždý měsíc podívá přes 60 % uživatelů internetu. 100% sledujete vysílání televizních stanic přes internet v reálném čase 90% sledujete televizní pořady z archivu 80% 18 % uživatelů ve věku 45–65 navštěvujete servery, které shromažďují 70% let hraje online videa z různých zdrojů a umožňují je přehrávat hry alespoň 60% jednou týdně. 50% 40% 30% Hudbu stahuje 20% do počítače každý týden 10% 15 % uživatelů internetu. 0% denně 2krát až jednou za jednou za 2 jednou méně často 3krát týdně týden týdny měsíčněSledování videa online (% z těch, kteří sledují video online alespoň jednou za rok)
  • 4. INTERNET JAKO MÍSTO K NAKUPOVÁNÍČeši se učí nakupovat na internetu. Nové formy služeb pronakupování na internetu, zjednodušení a bezpečnostplacení, rychlejší doručení zboží a samozřejmě mobilníinternet jsou ve zkratce hlavními důvody, proč si i jinak vel-mi opatrní Češi pomalu, ale jistě zvykají na nakupování nainternetu. 100% 2009 90% 2011 80% Nakupování na internetu 70% se stalo zábavou pro 60% více než polovinu 50% internetové populace, 40% touto činností se rozhodně 30% rádo baví 19% žen 20% a 15% mužů. 10% 0% alespoň týdně alespoň měsíčně alespoň ročně méně častoSrovnání frekvence nakupování v čase (% z celkové internetové populace)
  • 5. INTERNET PODLE VĚKU16–19 LET 20–29 LETNejmladší generace často nerozli- Pro tuto generaci je internet přiro-šuje hranici mezi online a offline zenou součástí života a slouží jakoživotem. S internetem už vyrůstali platforma pro celou řadu činností.a život bez něj si nedokáží před- Tito uživatelé s internetem zachá-stavit, přes mobilní zařízení bývají zejí sofistikovaně, ale jsou k němuneustále v kontaktu a kontrolují kritičtější.jeho obsah. Díky použití internetu v průběhuPoužívají internet pro zábavu a celého dne se pak objevuje ten-studium, hojně využívají Facebook. dence věnovat se i offline koníč- kům.30–44 LET 45-65 LETTuto skupinu charakterizují velké U řady těchto uživatelů panujerozdíly mezi jednotlivými uživateli nedůvěra v užitečnost internetupodle toho, zda internet je nebo a strach z jeho možného zneužití.není jejich pracovním nástrojem. Snahu stát se aktivním uživatelemVšichni se s internetem už museli podstupují pouze vybraní jedinci,učit žít. pro ostatní je okruh navštěvo- vaných stránek velmi omezený.Rodinný život je přednější nežsurfování, uživatelé kladou větší Starší uživatele charakterizujedůraz na zachování soukromí. důraz na praktické využití interne- tu, který především usnadňuje jejich život mimo internet.
  • 6. INTERNET PODLE FREKVENCE PŘIPOJOVÁNÍNĚKOLIKRÁT DENNĚ SKORO DENNĚTito uživatelé jsou online prakticky Tato skupina má již k použitínepřetržitě, připojují se přes různá internetu střízlivější přístup. Inter-zařízení v průběhu celého dne. netové prostředí přestává býtHojně využívají chytré mobilní mobilní, vystačí si s připojenímtelefony, do nichž si stahují různé v domácnosti.aplikace. Na internetu žijí, vykoná-vají zde velké množství činností. Internet využívají jak pro zábavu, tak jako nástroj pro organizaciInternet je pro ně primární zdroj času. Objevuje se tendence ne-všeho, do velké míry ignorují vysedávat zde neustále, místo tohoostatní média. preferují možnost trávit čas offline. OBČAS Pětkrát týdně a méně se připojující uživatelé většinou nepoužívají in- ternet jako pracovní nástroj. Tudíž několikrát je pro ně typická nižší internetová denně gramotnost, se kterou souvisí (65%) vzrůstající skepticismus. Tito lidé tvrdí, že v jejich životě hraje internet pouze okrajovou roli a že to jde i bez něj. Internet využívají primárně ve svém volném čase a ke konkrét- nímu účelu.
  • 7. INTERNET PODLE VYUŽÍVÁNÍTypologie uživatelů internetu podle činností, které provozují online. Jednotlivé skupinyuživatelů se liší tím, zda jejich aktivity na internetu jsou spíše zábavního nebo praktické-ho charakteru a zda patří spíše mezi pokročilé nebo základní uživatele internetu.DIVÁCI HLEDAČITito uživatelé fungují především Internet funguje pro tento typjako pasivní prohlížeči interne- uživatelů jako encyklopedie nepře-tového obsahu a v prostředí inter- berných informací. Vyhledávají zdenetu odpočívají. Zajímá je zpravo- především praktické informace,dajství i lehčí žánry, na internetu jejich cesta často začíná nabezcílně brouzdají. Internet jim Seznamu. Často se jedná o méněslouží jako náhradník televize, zdatné uživatele, pro které jekterá je však u nich mezi všemi hledání informací na internetu jed-médii stále na prvním místě. nou z nejjednodušších možností.KOMUNIKÁTOŘI BAVIČIInternet je prostředníkem pro Internet pro ně představuje volno-kontakt s okolním světem. Tito uži- časovou aktivitu, zdroj zábavy čivatelé udržují na internetu sociální prostor pro sebeprezentaci. Jednávztahy a žijí zde svůj společenský se především o mladé a pokročiléživot. Velkou roli v komunikaci uživatele, kteří na internetu využí-hraje Facebook, starší využívají vají celé řady jeho funkcí. JejichSkype kvůli levnějšímu telefono- hlavní doménou bývá Facebookvání. a portály se streamovanými videi.VYTĚŽOVATELÉ TVŮRCIInternet využívají pragmaticky jako Internet využívají jako prostor pronástroj pro zařízení všeho, co je seberealizaci. Jsou velmi aktivnítřeba. Usnadňuje jim život a šetří v přetváření internetového obsahu.peníze. Podobně jako u Hledačů Píší, komentují, hodnotí. I z pohle-se jedná o starší uživatele, jsou du ostatních skupin se jednávšak daleko zdatnější v internetové o nejvyspělejší a nejsofistikova-orientaci a snaží se využít mož- nější uživatele internetu, kteří zdeností internetu na maximum. provádějí nejvíce různých činností.
  • 8. CHCETE SE PŘIPOJIT?Rádi Vás provedeme Čechy v síti a poskytneme sondu do jejichonline světa. Výstupem projektu je kniha o českém internetu, videoportréty jeho uživatelů, datové tabulky a přístup do onlinedashboardu s reálnými daty z chování Čechů v síti.Předmětem projektu je po- Projekt Češi v síti navazuje napsání a pochopení interneto- předchozí vlnu dotazovánívého chování české popula- v roce 2009.ce ve věku 16-65 let. Zeptalijsme se přesně 2012 res- V roce 2012 pokračuje stopo-pondentů řízeného panelu váním online trendů, imple-MyMAP, 32 z nich jsme pak mentací klientských modulů čipodrobili hloubkovým indivi- seancemi o aktuálních onlineduálním rozhovorům. tématech s partnery projektu.Za celý tým se na Vás těší Pavel Vaněček Zavolejte: +420 602 617 801 Napište: pavel.vanecek@tnsglobal.com Chatujte na Skypu: vanecekpavel Následujte na Twitteru: vanecekpavel Připojte se na Linkedinu: vanecekpavel