Pre-Alg 2.15 Adding & Subtracting Equations

1,026 views

Published on

Published in: Technology, Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,026
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
448
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Pre-Alg 2.15 Adding & Subtracting Equations

  1. 1. Pre-Algebra Lesson 2.15 Addition & Subtraction Applications
  2. 2. http://www.youtube.com/watch?v=Aay0fAXSOsM
  3. 3. Wordproblems
  4. 4. Why do we need to practice word problems?
  5. 5. 32/$4 = 16/$2.75 x/2 = 6 In a perfect place...
  6. 6. Which is a better value? A 32 oz. bag for $4 or a 16 oz bag for $2.75? If 2 bags costs $6, how much does 1 bag cost? In real life...
  7. 7. Write and simplify a numerical expression. Subtract 12.5 from -3.8 Write an equation to represent this sentence. When 4 is added to a number, the result is 11.5
  8. 8. What Ms. Vallejo Does... 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check SMOTD
  9. 9. 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check
  10. 10. 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check
  11. 11. 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check

×