Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Analiza e tregut
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Analiza e tregut

 • 1,220 views
Published

 

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,220
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
34
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Seksioni 7: Analiza e TregutSeksion Analiza e Tregut duhet të pasqyrojë njohuritë tuaja mbi pozicionimin e industrisë (ofertës) tuajnë treg. Studimet e hollësishme për hulumtimin e tregut, megjithatë, duhet të paraqitur si shtojcat tëplanit tuaj.A. Përshkimi i kompanisë (ofertës) Tuaj1. Përshkrimi i industrisë (produktit dhe /ose shërbimit) tuaj kryesor2. Madhësia e industrisëa. Historikisht (vjen shprehje nëse jeni duke menduar me zgjerua kompaninë)b. Gjendja aktualec. Gjendja në pesë vitet e ardhshmed. Gjendja në dhjetë vitet e ardhshme3. Grupe të mëdha të konsumatorëvea. Biznesetb. Qeveritëc. KonsumatorëtB. Synimi i Tregut1. Karakteristikat dalluese e tregjeve të objektivit tuaj kryesor dhe segmente të tregut.Përshkruaj tregjet tuaj të synuar në një madhësi të menaxhueshme. Përpjekjet për të depërtuartregjet objektiv që janë shumë të gjerë janë shpesh joefektive.a. Segmentimi i tregut2. Madhësia kryesore e tregut te synuar3. Penetrimit të tregut-tregon shkallën në të cilën ju parashikojnë që hyn në thellësitregun tuaj dhe të demonstrojnë pse ju mendoni se shkalla e depërtimit është e arritshmebazuar në studimet tuaja trega. Tregutb. Numri i konsumatorëvec. Mbulim gjeografikd. Arsyeja për vlerësimet e depërtimit në treg4. Çmimet / objektivat për bruto fitima. Nivelet Çmimib. Bruto niveli- kufiric. Struktura Discount –lirimit apo rabatit (vëllim, pagesa të shpejta, etj)5. Metodat me të cilat anëtarë të veçanta të tregut të synuar tuaj mund të identifikohena. Listatb. Publikimet e Shoqatave Tregtarec. Dokument Qeverisë