Cannes Lions 2013 medya kategorisi kazanan i̇şler People Communications

1,384 views
1,257 views

Published on

Cannes Lions 2013 kazanan işler sunumu

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,384
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
44
Actions
Shares
0
Downloads
27
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Cannes Lions 2013 medya kategorisi kazanan i̇şler People Communications

 1. 1. MEDYAKATEGORİSİKAZANAN İŞLERNot: İkonuna tıklayarak çalışmaların videosunu izleyebilirsinizSlaytlarda yer alan
 2. 2. Markalar, içinde bulundukları topluma değer kattıklarısürece var olacaklar.
 3. 3. POTABLE WATER GENERATORTHE UNIVERSITY OF ENGINEERING AND TECHNOLOGYADMISSIONS 2013GOLD LIONProduct& Serviceİçgörü, Strateji ve FikirUTEC, The University of Engineering and Technology, üniversite adaylarınınmühendislik bölümüne başvurmaları için ilgilerini çekmek istedi. Gençlerinilgisini çekmek –hele ki okul konusunda- oldukça zordu.UTEC dünyanın mühendislik sayesinde değiştirilebileceğine inanıyordu. Bunedenle de kendi şehirlerini değiştirmekle işe başlamaya karar verdiler.Hem başvuru zamanına yakın, öğrencilerin ilgisini çekebilmek adına hemde Lima’nın dünyanın en büyük çöllerinden biri olduğunu akıllarındabulundurarak bir billboard hazırladılar. UTEC ve reklam ajansı, yeni ve özelbir billboard tasarladı: ‘‘DÜNYA’NIN İLK HAVADAN SU ÜRETEBİLENBILLBOARD’U.’’Sonuçlar ve EtkileriUTEC üniversitesine 2013 yılında yapılan başvurular %38 oranında artış gösterdi. Bu da mesajın öğrencilere ulaştığını gösteriyor. Bunun yanısıra, yapılmış olan billboard, suyu olmayan birçok aileye yardımcı oluyor. 3 ay içerisinde 9450 litreden fazla taşınabilir ve kullanılabilir içmesuyu üretildi.
 4. 4. A MILLION REASONS TO BELIEVE IN THAILAND.THE IDEA TO BUILD A REAL BEACON OF INSPIRATION.GOLD LIONBest Use of IntegratedMediaİçgörü, Strateji ve FikirGülümsemenin yaşam alışkanlığı olduğu Tayland’da 2011 sonlarına doğrugerçekleşen sel felaketinde halkın üçte ikisi kötü bir şekilde etkilendi.Ekonominin zayıflaması ile birlikte gülümseme özelliği yerini asıklığabıraktı. Genel mutlulukta yaşanan %10’luk düşüşün sonucunda Coca-Cola,bu gülümsemeyi geri getirmek için bir çalışma başlattı. Coca- ColaTaylandlıları tekrar cesaretlendirecek ve mutlu edecek 1 Milyon haberifarklı mecralarda yine Taylandlıların katılımıyla yaydı.Sonuçlar ve Etkileri• Bir milyondan fazla mutluluk mesajları paylaşıldı.• Sosyal medya aracılığıyla 137 milyon etkileşim gerçekleştirildi.• 3.500.000 $ PR değeri elde edildi.• 15.000 gönüllü ile çalışıldı.• 2,8 Milyon $ lık Tayland Kızıl Haç’a katkı sağlandı.• Coca-Cola Pazar payı %24’ten %51’e taşındı.
 5. 5. AQUA SOCIAL FES!!TOYOTA MARKETING JAPAN CORPORATIONGOLD LIONProduct & ServiceBriefToyota’nın yeni hybrid arabası AQUA, gelecek düşünülerek yaratılmış. AmacıJapanyo’da en çok satan araba konumuna gelmekti.İçgörüHedef kitle, daha önce arabalara ilgi duymayan genç nesil olarak belirlendi.Onların ilgilerini çekebilmek için arabadan ötesi gerekiyordu. Araştırmalarsonucu genç nesilin geleceği değiştirmek için büyük arzusu olduğu keşfedildi.ChallengeGençlerin geleceği değiştirebileceği olgusunu onlara vermek amacıyla Japonya’nın50 farklı bölgesindeki limanları koruyabilecekleri aktivitelere katılmaları sağlandı.SonuçlarBu proje için 49 farklı gazete ile ortak çalışma yürütüldü. Japonya’nın 50 farklıyerinde, 11,533 kişi 131 gün boyunca katılımda bulundu. Ortalama yaşları 29,5’tu.Aqua’nın geleceği yaratma projesi Japonya’nın her yerine dağıldı. Bekleneninüzerinde katılımcı sağlandı. Aqua en çok satan yerli araba konumuna yükseldi.
 6. 6. YOU READ THEY LEARNHINDUSTAN TIMESNEWSPAPERBRONZE LIONBest Use of PrintİçgörüHindistan’ın ikinci en büyük günlük gazetesi olan Hindustan Times’ın,okurları tarafından sosyal konulara değinmesi bekleniyordu. Gazete,ders kitabı alamayan çocuklar yararına birşeyler yapmaya karar verdi.Fikir, “sen bugün okursan, bir çocuk yarın okuyacak” içgörüsündenortaya çıktı.FikirGazetenin içerisine –her sayfanın köşesinde yer alacak şekilde- derskitabı yerleştirildi. Gazetenin o bölümü kesilerek kitapçık ayrı birşekilde çocuklara dağıtıldı. Ana fikir kitapçığın oluşturulması olsa da,kampanya ek olarak şu mecralarla desteklendi: Gazete(Dijital),billboard, geniş ekranlar, radyo spotları, direct mail, PR, AVMetkinlikleri, okul etkinlikleri, online reklamlar, viral videolar, websitesive sosyal ağlar.SonuçBasımın yapıldığı gün tek bir sabah içerisinden 1 milyondan fazlakitapçık dağıtıldı. Bu, sadece okurlar arasında değil, gazeteyiokumayanlar tarafından da görüldü ve ilgi çekti. Bu çalışma ‘TheLimca Book of Records’ tarafından farkedildi ve üç ay içerisinde 2574çocuk okula gönderildi.
 7. 7. A LOJA VAZIASHOPPING VILLALOBOSBRONZE LIONUse of Mediaİçgörü, Strateji ve FikirBrezilya genellikle sıcak olsa da, Sao Paulo kışları soğukgeçebiliyor. Bu nedenle de Villalobos alışveriş merkezindekıyafet yardımı toplamak için bir mağaza oluşturmaya kararverildi. Alışveriş merkezinde boş bir mağazaya isim verildi.Yardımda bulunmak isteyenler bu mağazaya kıyafetlerigetirdikçe burada görevli kişiler bu kıyafetleri sanki gerçek birmağazada satışa sunulmuşcasına mankenlere giydirip vitrineyerleştirdi, askılara astı ve raflarda sergiledi. Hem mağazayahem de alışveriş merkezine çok sayıda insan akın etti.Birçok ünlü isim sosyal medya aracılığı ile bu kampanyayadestek verdi. Sao Paulo’nun politik liderleri de destektebulundu.SonuçlarMağaza toplamda 3.2 ton kıyafet toplamayı başardı veböylece binlerce insana yardım edildi.Binlerce tapipcisi olan ünlü isimler medyanın ilgisini çekmeyibaşardı. Diğer ülkelerdeki alışveriş merkezleri de bu fikriuygulayarak geliştirdi.
 8. 8. DIGITAL PUBLIC LIBRARYVODAFONE ROMANIAMOBILE INTERNETSILVER LIONUse of MediaBest Use of Ambient Mediaİçgörü, Strateji ve FikirVodafone data network altyapısına 500,000,000 Euro yatırıyor.2012 yılında mobil internet kullanımını arttırmak için bir çözümbulmaları gerekiyordu. Romanya’da, mobil teknoloji ve ücretsizeğitimi birleştiren ilk açıkhava ürünü olan, Dijital HalkKütüphanesi’ni oluşturdular.İşleyişToplu taşıma araçlarının dışını kütüphaneye benzetmek adınakapladılar ve insanların istedikleri kitapları sadece QR kodokutarak almalarını sağladılar.Kütüphane sadece medyada geniş yer almadı, aynı zamanda TVkanalları ile dijital okuma girişimini desteklediler.Dijital Halk Kütüphanesi internet kullanımını arttırmak/denemeyeteşvik etmek için mükemmel bir ortam hazırladı. İnsanların akıllıtelefonlarından ve tabletlerinden internete bağlanarak kitapokumaları sağlandı.SonuçlarRomanya’nın en büyük e-kitap bayisinden indirilen kitap sayısının 3 katı kadar indirme gerçekleşti. 61,228,185 adetmedya haberi oluşturuldu. 440,074 Euro değerinde earned media sağlandı. Marka hakkında %52 daha fazla konuşuldu.
 9. 9. Markalar, tüketicilere karşı çok oldukça şeffaf olmalılar.
 10. 10. TRACK MY MACCASMcDONALDS AUSTRAILACORE MENUDDB Sydney, AUSTRALIAGOLD LIONBest Use of Mobile DevicesMcDonald’s, yemekleri hakkındaki negatif düşünceyideğiştirmeyi amaçladı. Bu iş için geleneksel mecralar işeyaramadı: Avusturalyalı’ların %50’si yiyecekleriniçindekilere ve yapılış şekline güvenmiyordu. Bunuönlemek adına TrackMyMacca’s uygulaması yaratıldı. Buuygulama sayesinde tüketiciler satın aldıklarıyiyeceklerin malzemelerinin nerden geldiğini takipedebilme imkanı buldu. Paketlerin üzerindekiyönlendirmeler ve restoranlardaki reklamlar uygulamayıindirmeye teşvik etti. iPhone GRS ile uygulama kişininhangi restoranda ve hangi yiyeceği aldığını algıladıktansonra malzemelerinin kaynağını takip edebilemelerinisağladı.Sonuçlar1. Uygulama 45,883 kez indirildi.2. Demo video 50,000’den fazla kişi tarafındanizlendi.3. 65,219 kişi mesajın verildiği ekranları gördü.
 11. 11. Tüketiciler, markalardan hayatlarını kolaylaştıracakçözümler bekliyor.
 12. 12. IBM-SMARTER CITIESChallengeIBM yarattığı people4smartercities.comsosyal sitesi ile halkın, liderlerin veIBM’lilerin şehir hayatını geliştirmek içinfikir paylaşımı yapabilmelerini sağladı. Pekiinsanların sadece ‘iyi fikirler’ hakkında olanbir siteyi ziytaret etmelerini nasılsağlayacaklardı?ÇözümBir şehirdeki herşeyin daha akıllıolabileceğini göstermeyi amaçladılar; hattareklamların bile... Küçük ekstra dokunuşlarile gerçekten işe yarar reklamlaroluşturdular: kullanışlı açıkhavakullanımları... Bu kısa mesaj insanları siteyeyönlendirdi ve paylaşımda bulunmalarınateşvik etti.SonuçSadece güzel görünen değil aynı zamandakullanışlı olan bank, tente ve rampa yapıldı.İnsanları people4smartercities.com sitesineyönlendiren bu kullanışlı açıkhava reklamlarıbaşarılı fikirlerin çok zor ve karmaşık fikirlerolması gerekmediğini kanıtlıyor.GOLD LIONBest Use of Ambient Media:Large Scale
 13. 13. MOBILIZING THE 12TH MANC. S. HAMMAM-LIFFOOTBALL CLUBSILVER LIONUse of MediaBest Use of Audioİçgörü, Strateji ve FikirArap baharı nedeniyle Tunus’ta 2 yıldır gerginlik sürmekteolduğu için gruplar halinde toplanmak yasaklandı. Bununlabirlikte bütün futbol maçlarının da seyircisiz oynanmasına kararverildi. Sezon soununda C.S. Hammam-Lif takımı kritik birdöneme girdi ve ligde kalıp kalamayacağı belirsizdi. Takım budurumda taraftarı ile bağ kurmak ve destek almak istedi.Taraftarların asla vazgeçmediği tek şey; cep telefonları ilebağlantı kuruldu. 12th Man uygulaması ile taraftarlar maça canlıbağlandı ve sadece bir tuşa dokunarak takımları için tezahürat vealkış yapma şansı yakaladılar. Tuşa basan insanların sayısıçoğaldıkça, stadda yankılanan taraftar sesi de arttı. Böylecetaraftarları takımlarının başarısında aktif bir rol oynamışlar gibihissettirdi.Sonuçlar12th Man uygulaması büyük ilgi gördü. C.S. Hamman-Liftaraftarının coşkusu sayesinde rakibini 1-0 malup ederek ligdekalmayı başardı. 12,000 kişi kapasiteli stada aplikasyonsayesinde 93,100 taraftar ulaşabildi. Yeni hedef: Tunus basketbolve hendbol maçları.
 14. 14. DENGUE BOTTLEMAYNILAD WATER SERVICESANTI-DENGUE FEVER CAMPAIGNSILVER LIONUse of MediaBest Use of Ambient Mediaİçgörü, Strateji ve FikirDang humması sivrisinek ısırmasından kaynaklanan, ateşlenmesonucu ölümle sonuçlanabilen, dünyanın en tehlikelihastalarıklarından birisi. Filipinler’de de her yıl binlerce kişi buhastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. İnsanların bilmediği isebunu önlemek için çok basit bir teknoloji olduğu: Temiz su,esmer şeker ve mayayı bir şişeye koymak... Oluşan karbondioksitile sinekler yakalanıyor ve ölüyor. Filipinler’deki Maynilad adlı suşirketi ise bu sinek öldürme kapanlarını kendi yöntemiyleoluşturup halka dağıttı.SonuçlarMaynilad bu çabasından ötürü medyada oldukça geniş yerbuldu. Bu hastalıktan ölenlerin sayısı WHO’a göre yarı yarıyaazaldı. Geçen seneye göre 4,866 az ölüm gerçekleşerek oran %55azaldı. Bütün bunları başarmanın yolu ise bir şişe temiz suydu.
 15. 15. Tüketiciler markalardan hayatlarına anlam katacak fikirlerbekliyor.
 16. 16. REAL BEAUTY SKETCHESUNILEVERDOVE MASTERBRANDBRONZE LIONBest Use of Integrated Mediaİçgörü, Strateji ve FikirKadınların sadece %4’ü kendilerini güzel buluyor. Geri kalan%96’yı ise güzel olduğuna ikna etmek için Dove bir ressam ileanlaştı. Ressam tek tek kadınları içeri çağırarak kendileriniperdenin arkasından anlatmalarını istedi. Ressam ise sadecekadınların anlattıkları doğrultusunda bir çizim yaptı. Dahasonra bir başka kadına içeride gördüğü kadını tarif etmesinisöyledi ve ikinci bir resim çizdi. Kadınların kendi tarifleri vebaşkalarının onlar hakkındaki tarifleri arasındaki büyük farkise mesajı vermek için yeterince etkileyiciydi. Kampanyageleneksel ve sosyal medya aracılığı ile de desteklendi.Sonuçlar10 gün içerisinde az bir bütçe ile mesaj özellikle kadınlararasında oldukça fazla yayıldı:3 milyonluk bedelsiz medya kullanımı elde edildi.2012 yılında YouTube’da en çok izlenilen reklam oldu.Gazetelerde haber olarak yer verildi.Mashable.com tarihinde en çok paylaşılan video oldu.Facebook üzerinden 1,9 milyon paylaşım gerçekteşti.Markaya duyulan sadakat %1000 oranında artış gösterdi.
 17. 17. WHY WAIT UNTIL ITS TOO LATE?FUNERAL INSURANCE COMPANY DELAGRAND PRIXBest Use of Integrated Mediaİçgörü3 Milyon kişiye hizmet veren cenaze sigorta şirketi DELA, kendisinisadece vedalarda değil her zaman insanların yanında olan bir şirketolarak konumlamak istedi. Fikir, ‘en güzel sözler birisi hayatınıkaybettiğinde hep arkasından söylenir’ içgörüsünden ortaya çıktı.Oysa neden artık çok geç olana kadar beklenmeliydiki? Bugün güzelbir şey söylenebilirdi.FikirBu kampanya insanların birbirlerine söylemek istedikleri güzel sözlerisöyleyebilmelerini sağladı. Sadece ‘dear’ ile başlayan reklamlarhazırlandı. İnsanların bu boş sayfayı diledikleri gibi doldurupsevdikleri ile paylaşmasına olanak sağlandı. Bunun yanı sıra gizlikameralar ile çekilen güzel mesajlar veren insanların videoları dakampanya çerçevesinde yanınlandı.SonuçKampanya süresi boyunca websitesine ziyaret %66 oranında arttı.Facebookta beğeniler %96 oranında arttı!Twitter’da en az 3600 mesaj DELA hakkındaydı, bu mesajların sadece%6’sı negatif yöndeydi.DELA’nın bilinirliği %78’den %87’ye çıktı. DELA’nın negatif algısı ise%9’dan %3.5’e düştü.Sigorta yaptıranların oranı %50 arttı.DELA Hollanda’da en çok bilinen top 10 şirket arasına girdi.
 18. 18. İçgörü, Strateji ve FikirBankalar bugünlerde iş sahipleriyle iyi ilişkiler kuramıyor. Bu nedenle, onlarınilgisini çekebilmek ve bankaların düşman değil iş ortağı olduğunu göstermekadına bir çalışma yapıldı. Kampanya aynı zamanda bütün Belçikalıları dakapsadı. thegapinthemarket.be websitesi üzerinden insanlara şehirlerindehangi mağazanın eksik olduğu soruldu. Böylece girişimciler hangi şehirdehangi iş olanaklarının olduğunu bu şekilde takip edebilme şansı buldu.KBC Bank girişimcilerle müşteriler arasında bir köprü oluşturmayı başararakgerçek iş ortağı olduğunu kanıtladı.İşleyişÖncelikle bu fikri açıklayan bir film ve radyo spotu yayınlandı.(İnsanlar kendi şehirlerinde hangi iş olanaklarının olduğunu ve ne tür işyerlerinin eksik olduğunu duyabildi.) Her şehre özel posterler hazırlandı.Online bannerlar ile IP-tracking yapıldı. Boş mağazaların camları kaplanarakmesaj duyuruldu ve görünürlük sağlandı. Yerel gazetelerde köşe yazarlarıkonuyla ilgili makaleler yazdı.THE GAP IN THE MARKETKBC SILVER LIONProduct& ServicesSonuçlarEksik olan mağazalar ve iş olanakları ulusal bir konu haline geldi.Konu politik ajandaya eklendi.171,157 eksik iş ortaya kondu.1500 yeni iş olanağı ortaya çıktı.Websitesi artık yeni iş kuracaklar için fikir edinmek adına ilk bakılacak adres haline geldi.En önemlisi de artık KBC Bank iyi bir banka olarak görülüyor.
 19. 19. THE GERM STAMPPROCTER & GAMBLESAFEGUARD SOAPSILVER LIONUse of MediaBest Use of Ambient Mediaİçgörü, Strateji ve FikirSafeguard sabun eldeki bakterilerin %99,9’unu yok etmeözelliğine sahip. Sorun ise, çocukların ellerindeki bakterilerigöremediği için onları yok etme ihtiyacı duymaması. Yapılmasıgereken ise çocuklara bu bakterileri göstermek ve onları yoketmeyi istemelerini sağlamaktı. Bu nedenle, çocuklarıngörebileceği bir bakteri yarattık ve bunu en çok sevdilerişeylerden biri olan baskıların üzerine koyuldu. Öğretmenlerhergün çocukların eline bu baskı ile bakteri yaptı ve çocuklar bubakterileri yok etmek için ellerini Safeguard ile 30 saniyeyıkamak zorunda kaldı. Böylece, çocuklar sabunun yararınıgörerek anlama şansı yakaladı ve sabun ilgilerini çekti.SonuçlarÇocuklar bakteri baskılarını günlük aktiviteleri haline getirdilerve yoğun ilgi gösterdiler. Bir süre sonra birbirlerine de baskıyapmaya başladılar. Okullarda el yıkama oranı %71 oranındaartış gösterdi. Çocukların hasta oldukları gün sayısı yarıya indi veöğretmenlerin işi kolaylaştı. Safeguard’ın bilinirliği arttı. Baskılaro kadar başarılı oldu ki diğer ülkelerde de uygulanılmasına kararverildi.
 20. 20. Dijital, tüketici ile etkileşimi ilerleten en önemli mecrakonumuna geldi.
 21. 21. PAR-KINGSMART VERTRIEBSSMART FORTWOSILVER LIONBest Use of Special Events andStunt/Live Advertisingİçgörü ve StratejiThe Smart Fortwo park etme işlemini eğlenceli hale getiriyor.Bunu kanıtlamak adına, Smart sahiplerine ve potansiyel alıcılara Smartaraba deneyimi yaşatmaya karar verildi.Fikir‘’Par-KING’’ adında bir uygulama yaratıldı. Bu uygulama ile Smartkullanıcıları şehrin dört bir yanında arabaları ile ‘’sandalye kapmaca’’(park yeri kapmaca) oynama şansı yakaladı.Sürücüler uygulama ile birbirleriyle bağlantı kurdu ve GPS sayesindebirbirlerini takip edebildi. Aynı orjinal oyunda olduğu gibi sürücülermüzik çalarken arabayı sürdü, müzik bittiğinde ise herkes park etmekzorundaydı. En son park eden oyundan çıktı, en son ‘’par-KING’’ kalanakadar oyun devam etti.Uygulamayı tanıtmak için, Berlin’in en büyük Smart tedarikçisi ile ortakbir organizasyon düzenlendi.Sonuçlar ve EtkileriYüzlerce sürücü açılış için başvuruda bulundu. O kadar başarılı oldu kidünyanın her yerindeki Smart tedarikçileri de bu organizasyonu yapmakistedi ve uygulama yakında iTunes’da satışa çıkacak.
 22. 22. 1000 STORESYIHAODIANE-GROCERYSILVER LIONBest Use of Mobile DevicesİçgörüYihaodian Çin’in beyaz yakalılar arasındaki enmeşhur marketlerden birisi. Fakat hala insanlar ençok bilinen marketlere gitmeyi de tercih ediyorlar.Amaç, Tesco, Metro, Carrefour gibi Çin’in birçokyerinde outletleri olan marketlerden müşteriçekmek idi.FikirÇin’in en büyük şehirlerinde, bir gecede, 1000 adetvirtual mağaza açıldı. Bu mağazalara sadece yerelsanal gerçeklik uygulaması ile girilebildi. Mağazayıaynı anda 1.6 milyon müşteri ziyaret etti.SonuçYüzlerce yerel ve yabancı basın fikri yayınladı.Yihaodian’ın kârı 3 ay içerisinde arttı.Promosyon videosu Çin’deki sosyal video paylaşımsitelerinden, 2 milyon kişi tarafından izlendi.
 23. 23. #YOUDRIVEMERCEDES-BENZA-CLASSSILVER LIONProduct& Servicesİçgörü, Strateji ve FikirMercedes A-class (A-Sınıfı) yeni aracının hedef kitlesininormaldeki hedefinden daha genç bir kitle olarak belirledi.Ortalama 47 olan Mercedes kullanıcıları yaşının aksine, bu aracı35 yaşındakilere pazarlamayı amaçladı. Bunu yapabilmek adına,markaya bakış açısını ‘Oturaklı Lüks’ten ‘Genç Enerji’yeçevirmek gerekti.Genç hedef kitlenin klişeleri takip etmekten değil, öncüolmaktan ve kendileri bir şeyleri kontrol etmekten hoşlandığıiçgörüsünden yola çıkıldı. Onlara daha önce elde etmedikleri birfırsat: TV reklamını yönetme fırsatı verildi. Gençler reklamınakışı ile ilgili hashtag’li tweet’ler attılar, en çok hangi içerikgençler tarafından tweetlendi ise o reklam TV’de yayınlandı.Sonuçlar ve EtkileriA-Class lansmanından 2 ay sonra UK hatchback pazarının%6,2’sine Mercedes sahip oldu. Kampanya sonrası broşürtalepleri %140 arttı. Websitesinden 740,000, YouTubevideolarından ise 237,000 izleyici elde edildi. TV programlarısırasında, 24,000 tweet atıldı, #YouDrive hashtag’i 103 milyonkez Twitter’da ve 30 milyon kez Facebook’ta kullanıldı. Enönemlisi de hedef kitle yaşı 10 yaş gençleşti.
 24. 24. Telefon: +90 (212) 708 20 00 Fax: +90 (212) 708 20 20Barbaros Bulvarı Morbasan Sok. Koza İş Merkezi C Blok Kat: 9/10 Balmumcu / Beşiktaşwww.peoplecomms.com.tr ulas.bozan@pplcomms.com@peoplecomms facebook.com/Peoplecommunications

×