Uploaded on

 

  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,002
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
27
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1.  
  • 2. Сэдэв: Тэгш өнцөгт координатын систем
  • 3. Зорилго: Тэгш өнцөгт координатын системийг зурах,дүрслэх,түүн дээр цэг тэмдэглэх, тэмдэглэсэн цэгийн координатыг тодорхойлох чадвар төлөвшүүлнэ.
  • 4. Зорилт:
    • Сурагчдад хичээлдээ идэвхтэй оролцох сонирхол төрүүлэх
  • 5. Ахуй амьдралын жишээгээр тайлбарлан хавтгай дээрх цэгийн байрлалыг тодорхойлох сэдэл төрүүлэх Тэгш өнцөгт координатын системийн төсөөлөл олгох АХ-2 5-Р СЛАЙД
  • 6. Координатын хавтгайд цэг тэмдэглэж сургах Координатын хавтгай дээрх цэгийн координатыг олох
  • 7. Сэдэлжүүлэх
  • 8.  
  • 9.  
  • 10. Харилцан перпендукуляр бөгөөд тооллын эх Ох цэг нь давхацсан,адилхан нэгжтэй Ох ба Оу хоёр тоон шулууныг тэгш өнцөгт координатын систем гэнэ.
  • 11. Хэвтээ шулуун буюу Ох шулууныг абсцисс тэнхлэг гэнэ. Ох тэнхлэгийн баруун талд эерэг тоог, зүүн талд сөрөг тоог тэмдэглэнэ.
  • 12. Босоо шулуун буюу Ох шулууныг ординат тэнхлэг гэнэ. Оу тэнхлэгийн дээд (хойд) талд эерэг тоог,доод (урд) талд сөрөг тоог тэмдэглэнэ.
  • 13. A(3;5) B(-4;3) C(4;-1) D(-2;4) E(5;4) Дараах цэгүүдийг координатын хавтгайд байгуул. БУЦАХ-5
  • 14. A(-4;-3) B(0;7) C(4;-3) D(-5;4) E(5;4) Дараах цэгүүдийг координатын хавтгайд байгуулаад сумын дагуу холбо. слайд-13
  • 15. A(3;5) B(-4;-3) A(5;3) Буцах-1 Хичээл
  • 16.  
  • 17. A(-4;-3) B(0;7) C(4;-3) D(-5;4) E(5;4) Слайд -10
  • 18. Гэрийн даалгавар Бамбар, гэр , байшин дүрсийг аль нэгийг нь сонгоод дэвтэртээ хийж ирнэ хуудас 223 номер 27