Internet2

195 views
117 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
195
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Internet2

 1. 1. INTERNET 2 Informační technologie
 2. 2. Používání e-mailu Internetové e-mailové zprávy se skládají ze dvou hlavních častí: Hlavička – předmět zprávy, odesílatel, příjemce a jiné informace o e-mailu. Tělo – Samotná zpráva, obyčejně obsahuje na konci blok s podpisem. K e-mailu je možné přikládat jako přílohy i obrázky a jiné soubory. Bez problémů bývá doručování menších souborů typu dokumentu. Pokud však je ke zprávě přiložen velký soubor, který poštovní klient nemůže odeslat, můžeme použít např. stránky leteckaposta.cz, uschovna.cz, uloz.to, které na svém serveru uloží požadovaný dokument, kde si ho později vyzvednete.
 3. 3. Struktura e-mailové zprávy Hlavička - obvykle obsahuje alespoň 4 pole: Od (From): e-mailová adresa (popř. i jméno) odesílatele zprávy (zpravidla vyplňuje program automaticky) Komu (To): e-mailová adresa (popř. i jméno) příjemce zprávy, adresátů může být více současně (vyplňuje odesílatel) Předmět (Subject): stručný popis obsahu zprávy (vyplňuje odesílatel, nepovinně) Datum (Date): místní datum a čas odeslání zprávy (vyplňuje program automaticky)
 4. 4. Struktura e-mailové zprávy Další běžné součásti hlavičky: Kopie (Cc): carbon copy – kopie (vyplňuje odesílatel, nepovinná položka) Slepá čili skrytá kopie (Bcc): blind carbon copy – neviditelná kopie (adresát bude vidět osoby uvedené v poli „Komu“ a „Cc“, ale ne adresy v „Bcc“), (vyplňuje odesílatel, nepovinná položka) Received: přijato – trasové informace vytvořené servery, kterými zpráva prošla (automatické zápisy serverů) Content-type: druh obsahu – informace o tom, jak má být zpráva zobrazena, obvykle MIME typ (automatický zápis)
 5. 5. E-mailová adresa Každý uživatel musí mít pro příjem zpráv svoji e-mailovou adresu, která identifikuje jeho elektronickou poštovní schránku. Ta je fyzicky umístěna na nějakém internetovém serveru, populární jsou zejména servery, které nabízejí e-mailovou schránku zdarma a s webovým rozhraním (např. centrum.cz, seznam.cz, email.cz, gmail.com).
 6. 6. FTP – File Transfer Protocol = je v informatice protokol aplikační vrstvy z rodiny TCP/IP. Je určen pro přenos souborů mezi počítači, na kterých mohou běžet rozdílné operační systémy (je na platformě nezávislý). FTP je jeden z nejstarších protokolů, na principu klient-server, využívá porty TCP/21 a TCP/20. Port 21 slouží k řízení a jsou jím také přenášeny příkazy FTP. Port 20 slouží k vlastnímu přenosu dat, který je 8bitový. Přenos může být binární nebo ascii (textový). FTP běžně pracuje na dvou portech, 21 a 20 a běží výhradně přes TCP (Transmission Control Protocol). FTP server naslouchá na portu 21 na příchozí spojení z FTP klienta. Na tomto portu běží příkazy, které zachytává server. Na portu 20 se přenáší pouze data, nikoliv příkazy. Jakmile se začnou stahovat data, na příkazovém portu se nic nepřenáší.
 7. 7. Nejčastější užití FTP 1.Sdílení dat (často hudba, videa, vlastní tvorba, …). 2.Správa účtů internetových stránek. FTP je nejčastěji používáno lidmi, kteří chtějí mít přístup na systém souborů na jiném počítači. To je nejčastěji realizováno přes programy na používání FTP, u kterých si nemusíme pamatovat strukturu příkazů a pracují velice podobně jako běžný průzkumník (např. oblíbený Total Commander také podporuje FTP).
 8. 8. Elektronická komunikace Kromě komunikace prostřednictvím elektronické pošty, emailu, poskytuje internet celou řadu dalších možností a forem a služeb elektronické komunikace. Chat (ICQ, MSN, Jabber, Facebook…)
 9. 9. Chat Chat je krátká komunikace nebo rozhovor dvou nebo více lidí prostřednictvím komunikační sítě. Uskutečňuje se vždy v reálném čase. V užším smyslu se při chatu komunikuje formou psaného textu. Je-li přenášen zvuk, případně i obraz, mluvíme pak o audiochatu, případně videochatu. V současné době se rozšiřuje využívání „webchatů“. Ty jsou založeny na protokolu HTTP a texty jsou zobrazovány pravidelnou aktualizací stránky. Ještě častější variantou chatu je služba známá jako instant messaging.
 10. 10. Videokonference Videokonference představuje moderní způsob multimediální komunikace, umožňuje současný přenos zvuku, obrazu a dat mezi dvěma i více účastníky. Je to také komunikace na libovolnou vzdálenost probíhající v reálném čase. Její způsob závisí na programovém vybavení – např. Polycom, MBone, …
 11. 11. VoIP Voice over Internet Protocol (zkratkou VoIP) je technologie, umožňující přenos digitalizovaného hlasu v těle paketů rodiny protokolů UDP/TCP/IP prostřednictvím počítačové sítě nebo jiného média, prostupného pro protokol IP. Využívá se pro telefonování prostřednictvím Internetu, intranetu nebo jakéhokoliv jiného datového spojení.
 12. 12. KONEC

×