0
Learning T Fl          o y:  Don’t P y Full Price:         a  Get Rid of Your List
Where’s Your List?How Do Y Determine Wha        ou              t’s   On Your Grocer List?                 y
Wha Do Y Do?    t    ouWhen you NEED Toilet Paper?When you NEED Salad Dressing?When you NEED Cereal?When you NEED Windex?W...
Grocery List        Toilet Paper        Salad Dressing        Cereal        Windex        Coffee Creamer        Frozen Veg...
Wondering How This Works?       A Simple Solution Traditionally we’ve all bought whenwe NEED something. What do we do? PUT...
Two Words       ORNeed        Use
Need              vs.           UseBuying because we USE $0.15ea  If I wait until I NEED $2.00ea           Remember the 12...
Rip Up Your List!!When a product my family USES is on sale and there is a          matching coupon, it’s time to buy.   Wh...
Coupons on a Needs List       The first row shows buying peanut butter when your family       has run out and needs it.   ...
How Much of A Difference?The goal is to never pay full price again. The only way to do that is to   buy enough of an item ...
Almost $27.00 Savings on One Product        COUPONS = CASH
Your family may not USE 10 jars of peanut butter during a 10-12weeksales cycle. However, if you can buy 10 jars for $3.00 ...
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

How to Coupon Tutorial: Getting Started/Get Rid of your List

10,124

Published on

How to Coupon Tutorial - How we traditionally grocery shop and why it doesn't work. Take the first step and get rid of your list! website:www.time2saveworkshops.com

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
10,124
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
17
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Transcript of "How to Coupon Tutorial: Getting Started/Get Rid of your List"

  1. 1. Learning T Fl o y: Don’t P y Full Price: a Get Rid of Your List
  2. 2. Where’s Your List?How Do Y Determine Wha ou t’s On Your Grocer List? y
  3. 3. Wha Do Y Do? t ouWhen you NEED Toilet Paper?When you NEED Salad Dressing?When you NEED Cereal?When you NEED Windex?When you NEED Coffee Creamer?When you NEED Frozen Veggies?When you NEED Mustard?When you NEED Dishwashing Detergent?When you NEED Peanut ButterWhen you NEED toothpaste?
  4. 4. Grocery List Toilet Paper Salad Dressing Cereal Windex Coffee Creamer Frozen Veggies Mustard Dishwashing Detergent Peanut Butter Toothpaste Diapers *Price Match Salad Dressing, Frozen VeggiesDoes It Go On Your List?
  5. 5. Wondering How This Works? A Simple Solution Traditionally we’ve all bought whenwe NEED something. What do we do? PUT IT ON OUR LIST
  6. 6. Two Words ORNeed Use
  7. 7. Need vs. UseBuying because we USE $0.15ea If I wait until I NEED $2.00ea Remember the 12 week sales cycle? Making a grocery list each week based on my family’s needs will keep me chained to my list.
  8. 8. Rip Up Your List!!When a product my family USES is on sale and there is a matching coupon, it’s time to buy. When I shop from my list of items my family NEEDS… because we are out of that item and HAVE to have it…then I am at the mercy of the whatever the store is chargingthat week. That’s why traditional couponing isn’t worth it. See example next:
  9. 9. Coupons on a Needs List The first row shows buying peanut butter when your family has run out and needs it. Product Price Coupon Coupon Doubled Final Price Peanut Butter $2.99 $0.60 off No $2.39 Peanut Butter $1.50 (sale) $0.60 off Yes - $1.20 off $0.30 Before couponing, if we NEEDED peanut butter and happened to have acoupon for $0.60 off we would have been elated to use the coupon. Since we now shop because we USE peanut butter we get excited & only pay $0.30.
  10. 10. How Much of A Difference?The goal is to never pay full price again. The only way to do that is to buy enough of an item to last 10-12 wks. until the next sale cycle.At ww.time2saveworkshops.com we match coupons & sales each weekat grocery & drug stores. This gives you the information you need to get the best price for items. You want to purchase those items at that low price, purchasing enough to last until the next sale. (Regular Price) 10 Jars of Peanut Butter at $2.99ea = $29.90 (Coupons Only) 10 Jars of Peanut Butter at $2.39 = $23.90 (Coupon & Sale) 10 Jars of Peanut Butter at $0.30ea = $3.00
  11. 11. Almost $27.00 Savings on One Product COUPONS = CASH
  12. 12. Your family may not USE 10 jars of peanut butter during a 10-12weeksales cycle. However, if you can buy 10 jars for $3.00 why not donate some? Shopping the Time 2 $ave way opens a door to being a purposeful giver. Since you can save so much on your groceries,you can now buy some of the items that are pennies or free each week just to donate. It is truly better to give than to receive.
  1. A particular slide catching your eye?

    Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×