SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема: Українські Карпати.
Мета: Формувати знання про географічне положення та природні компоненти
Карпат; сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських
районів із висотою; ознайомити з новими географічними об’єктами, термінами;
розширювати інформаційне поле ; удосконалювати практичні навички та
вміння працювати із тематичними картами атласу; виховувати почуття
патріотизму, громадської свідомості; розвивати вміння слухати і говорити.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник «Фізична географія України.8 клас», фізична карта
України, атласи «Фізична карта України. 8 клас», електронний атлас «Фізична
карта України. 8 клас», комп’ютерна презентація, фотографії екскурсійної
поїздки до Карпат, аудіозапис звуків трембіти.
Пізнай свій край, себе, свій рід,
свій народ, свою землю – і ти
побачиш свій шлях у житті.
Г. Сковорода
Хід уроку
1.

Організаційний момент. Доброго дня! Сьогодні ми продовжимо

мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас
приємною і пізнавальною.
2.

Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Давайте пригадаємо:

1.

У межах яких фізико-географічних країн розташована територія України?

2.

На які природні зони поділяється рівнинна частина України?
Картографічний диктант. Учні в зошитах замальовують картосхему

України, на якій позначені межі природних країн і зон. Учитель називає певні
ознаки, назви, терміни, які характерні для різних природних зон, вказуючи їх
порядкові номери. Учні мають поставити цифри на картосхему у відповідну
зону.
Пропонований перелік: 1 – займає 20% від загальної площі України; 2 –
переважають «транзитні річки»; 3 - має вихід до морів; 4 – найбільше
перебувала під впливом льодовика; 5 – найбільш поширений яружно-балковий
рельєф; 6 – характерні рослини-ефемери; 7 – природний національний парк
Подільські Товтри; 8 – значна заболоченість; 9 – Черемський заповідник; 10 –
Західноукраїнська провінція; 11 – Північностепова підзона; 12 – Донецький
кряж.

Запитання:
- Які частини України належать до гірських фізико-географічних країн?
Прийом «Асоціативний аналіз».
Для якої із фізико-географічних країн характерні дані звуки?
( Аудіозапис звуків трембіти).
Повідомлення теми, ознайомлення учнів з формами роботи на уроці.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Нещодавно ви побували в Карпатах (перегляд фото з Карпат).
Запитання:
- Яке враження ви отримали від подорожі до Карпат?
- Чим здивували гори?
Вправа «Самоідентифікація».
Визначте

рівень

своїх

знань

про

Карпати

за

допомогою малюнка, що лежить перед вами.
- Чого ви очікуєте від уроку?

Пригадайте план характеристики природної зони.
План.
1. Географічне положення, межі й розміри Карпат.
2. Загальні риси природних умов.
3. Висотна поясність.
4. Вивчення нового матеріалу.
Географічний практикум. Використовуючи карти атласу та текст
підручника, схарактеризуйте географічне положення Українських Карпат за
планом: а) у якій частині України розташовані; б) із якими формами рельєфу
межують; в) напрямок простягання; г) протяжність у межах України, ширина;
д) із яких гірських пасів складаються.
Карпатська гірська фізико-географічна країна розташована в межах
середньої частин

Європи. Одна з провінцій країни – Українські (Східні)

Карпати – займає крайню західну частину України і становить 4% від її площі.
У межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської
гірської країни. Більша її частина розташована на території Румунії, значно
менша – Словаччини, зовсім незначна – Угорщини Чехії , Польщі. Українські
Карпати простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280
км, а в ширину - з північного сходу на південний захід – 100-110 км. Площа
гірської системи становить 24 тис. км², а разом із Передкарпатською височиною
та Закарпатською низовиною – 37 тис. км². (Використання електронного
атласу)
Виділяють такі основні пасма: Зовнішні Карпати, Верховинський
Вододільний хребет, Полонинсько-Чорногірські Карпати, Рахівсько-Чивчинські
гори, Вулканічні Карпати.
Робота в

групах з тематичними картами та підручником.

Об’єднайтеся в групи та за тематичними картами визначте:
1

Група: Визначте тектонічну структуру та геологічну будову Карпат?

2

Група: Охарактеризуйте рельєф даної території. Поклади яких корисних

копалин можна тут зустріти?
3

Група: Охарактеризуйте клімат Карпат;

4

Група: : Охарактеризуйте поверхневі води Карпат;

5

Група: : Охарактеризуйте ґрунтовий покрив;

6

Група: : Охарактеризуйте флору і фауну Карпат.

Під

час

відповідей

груп

учні

складають

схему-опору.

Відповіді

супроводжуються комп’ютерною презентацією.

Прийом «Словничок». Учні записують в зошит нові терміни: фліш,
верховини, полонини.
Робота з підручником. Розгляньте малюнок в підручнику (ст.. 207, мал..
171) та

визначте, які

висотні пояси характерні для Карпат? Чим можна

пояснити наявність даних поясів в горах?
5. Закріплення нового матеріалу.
Вправа «Досягни вершини» (Учням пропонується продовжити речення.
Якщо правильне завершення, тоді на анімаційному малюнку піднімається вгору
казковий герой. Таким чином, виконавши вправу, учні опиняються на вершині
гори).
Найвища гірська вершина Карпат – Говерла.
Давайте попробуємо піднятися на цю вершину, продовживши речення:
1.

Українські Карпати є східним продовження гір…

2.

За висотою Карпати належать до…

3.

Вершини Карпат мають округлу форму внаслідок того, що …

4.

Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що…

5.

Південно-західні схили Карпат порівняно із південно-східними…

6.

Найхарактернішою рисою карпатської гірської країни є…

Тести (тестові завдання виконуються за комп’ютером або нетбуком з
використанням програми Tester)
1) На вершині Карпат за рік опадів випадає приблизно:
а) 500-600 мм;

б) 800-900 мм;

в) 1500-1600 мм.

2) Південно-західні схили Карпат у порівнянні з південно-східними:
а) більш холодні;

б) більш теплі;

в) більш сухі.

3) З Передкарпатським передгірним поясом пов’язані родовища:
а) свинцю і цинку;

б) чорних металів;

в) нафти та газу.

4) Більшість пасом Карпат складаються з гірських порід:
а) магматичного походження;
б) метаморфічного походження;
в) осадового походження.
5) Бурий колір грунтам Карпат надають сполуки:
а) заліза;

б) кремнію;

в) марганцю.
6) Вершини Карпат округлої форми внаслідок того, що:
а) це старі гори, які підлягали руйнуванню;
б) молоді гори, які ще не «підросли»;
в) молоді гори, складені осадовими породами,які швидко руйнуються.
7) Найбільше гірське озеро Карпат:
а) Марічейка;

б) Синє;

в) Синевир.

8) Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що:
а) вони знаходяться в помірному кліматичному поясі;
б) мають округлі вершини;
в) мають недостатню для утворення постійної снігової лінії висоту.
9) До найвищих гірських масивів Українських Карпат належать:
а) гори Бескиди;
б) Вулканічний хребет;
в) Полонинсько-Чоргногорське пасмо.
10)

Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оголошені:

а) високогірні озера Карпат;
б) букові ліси Карпат;
в) полонини Українських Карпат.
Домашнє завдання:
1.

Опрацювати §38 в підручнику.

2.

Нанести на контурну карту природні області Українських Карпат.

3.

Диференційоване завдання: хто набрав 9-10 балів за тестові завдання –
повідомлення про стихійні явища природи або національні парки Карпат;
6-8 балів – скласти кросворд (10-12 слів); менше 6 балів – дати відповідь
на питання для самоперевірки в підручнику (ст..209)

6.Підсумок
Зверніться до вправи «самоідентифікація», яку ви виконували на початку
уроку.
– Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати?
Позначте на малюнку своє розташування відповідно до рівня знань, які ви
маєте про Українські Карпати.
Запитання:
- Чи збулися ваші очікування.
Виставлення оцінок і цінування учнів.

More Related Content

What's hot

Презентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовиниПрезентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовиниsveta7940
 
уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1
уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1
уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1nominbyambadorj
 
Keskaegse Euroopa kujunemine
Keskaegse Euroopa kujunemineKeskaegse Euroopa kujunemine
Keskaegse Euroopa kujunemineNatalja Dovgan
 
эртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалж
эртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалжэртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалж
эртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалжOnon Battsengel
 
1911 îíû ¯Ý×Õ
1911 îíû ¯Ý×Õ1911 îíû ¯Ý×Õ
1911 îíû ¯Ý×Õbaaska_od
 
Jüriöö ülestõus
Jüriöö ülestõusJüriöö ülestõus
Jüriöö ülestõusSiim Soasepp
 
Газарзүй 8 Нуур.pptx
Газарзүй 8 Нуур.pptxГазарзүй 8 Нуур.pptx
Газарзүй 8 Нуур.pptxEnkh Tseba
 
камянець подільська фортеця
камянець подільська фортецякамянець подільська фортеця
камянець подільська фортецяVlasyukA
 
Значення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканини
Значення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканиниЗначення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканини
Значення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканиниlabinskiir-33
 
баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1
баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1
баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1Эстраад Бямбаа
 
Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018
Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018
Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018Alla Kolosai
 
Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сургалтын орчны стандартыг хэрэгж...
Сургуулийн өмнөх боловсролын  байгууллагын сургалтын  орчны стандартыг хэрэгж...Сургуулийн өмнөх боловсролын  байгууллагын сургалтын  орчны стандартыг хэрэгж...
Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сургалтын орчны стандартыг хэрэгж...Yondonsambuu Buyanbileg
 

What's hot (20)

Презентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовиниПрезентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовини
 
уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1
уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1
уулын үйлдвэрийн технологийн үндэс лк-1
 
Keskaegse Euroopa kujunemine
Keskaegse Euroopa kujunemineKeskaegse Euroopa kujunemine
Keskaegse Euroopa kujunemine
 
лекц 3
лекц 3лекц 3
лекц 3
 
Jüriöö ülestõus
Jüriöö ülestõusJüriöö ülestõus
Jüriöö ülestõus
 
эртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалж
эртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалжэртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалж
эртний энэтхэг, хятадын түүхэнд холбогдох эх сурвалж
 
1911 îíû ¯Ý×Õ
1911 îíû ¯Ý×Õ1911 îíû ¯Ý×Õ
1911 îíû ¯Ý×Õ
 
лекц 3
лекц 3лекц 3
лекц 3
 
Jüriöö ülestõus
Jüriöö ülestõusJüriöö ülestõus
Jüriöö ülestõus
 
дансны бүрдэл
дансны бүрдэлдансны бүрдэл
дансны бүрдэл
 
Газарзүй 8 Нуур.pptx
Газарзүй 8 Нуур.pptxГазарзүй 8 Нуур.pptx
Газарзүй 8 Нуур.pptx
 
Arutluse NäIde
Arutluse NäIdeArutluse NäIde
Arutluse NäIde
 
камянець подільська фортеця
камянець подільська фортецякамянець подільська фортеця
камянець подільська фортеця
 
Значення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканини
Значення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканиниЗначення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканини
Значення опорно - рухової системи людини. Кісткова та хрящова тканини
 
Lecture 9
Lecture 9Lecture 9
Lecture 9
 
баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1
баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1
баяжуулах үйлдвэрийн тээвэр1
 
Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018
Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018
Презентація Тижня з пожежної безпеки 2017/2018
 
Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сургалтын орчны стандартыг хэрэгж...
Сургуулийн өмнөх боловсролын  байгууллагын сургалтын  орчны стандартыг хэрэгж...Сургуулийн өмнөх боловсролын  байгууллагын сургалтын  орчны стандартыг хэрэгж...
Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сургалтын орчны стандартыг хэрэгж...
 
Птахи
ПтахиПтахи
Птахи
 
Хүннү - БУЛШ БУНХАН
Хүннү - БУЛШ БУНХАНХүннү - БУЛШ БУНХАН
Хүннү - БУЛШ БУНХАН
 

Viewers also liked

урок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клурок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клtetyana35
 
волинські ландшафти
волинські ландшафтиволинські ландшафти
волинські ландшафтиtetyana35
 
мандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєммандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краємtetyana35
 
екологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водоюекологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водоюtetyana35
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвідуtetyana35
 
Взаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяВзаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяAlexander Marchenko
 
семінар презентація заступників директорів шкіл
семінар презентація заступників  директорів   шкілсемінар презентація заступників  директорів   шкіл
семінар презентація заступників директорів шкілTamara Emec
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяРоманчук Марія
 
Презентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 класПрезентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 класtetyana35
 
8 geog t_2016
8 geog t_20168 geog t_2016
8 geog t_20164book
 
8 geog b_2016
8 geog b_20168 geog b_2016
8 geog b_20164book
 

Viewers also liked (16)

136 капати 3
136 капати 3136 капати 3
136 капати 3
 
урок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клурок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8кл
 
волинські ландшафти
волинські ландшафтиволинські ландшафти
волинські ландшафти
 
карпатські гори
карпатські горикарпатські гори
карпатські гори
 
мандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєммандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєм
 
екологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водоюекологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водою
 
6 клас
6 клас6 клас
6 клас
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвіду
 
7кл.
7кл.7кл.
7кл.
 
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технологіїН.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
 
Взаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяВзаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителя
 
семінар презентація заступників директорів шкіл
семінар презентація заступників  директорів   шкілсемінар презентація заступників  директорів   шкіл
семінар презентація заступників директорів шкіл
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
 
Презентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 класПрезентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 клас
 
8 geog t_2016
8 geog t_20168 geog t_2016
8 geog t_2016
 
8 geog b_2016
8 geog b_20168 geog b_2016
8 geog b_2016
 

Similar to урок "Карпати", 8кл

Similar to урок "Карпати", 8кл (20)

1
11
1
 
527,23.docx
527,23.docx527,23.docx
527,23.docx
 
урок Я і Україна 4 клас
урок  Я і  Україна  4 класурок  Я і  Україна  4 клас
урок Я і Україна 4 клас
 
Походження материків і океанів. Геологічний час.
Походження материків і океанів. Геологічний час.Походження материків і океанів. Геологічний час.
Походження материків і океанів. Геологічний час.
 
2885 мішані ліси
2885 мішані ліси2885 мішані ліси
2885 мішані ліси
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua
 
Зона мішаних та широколистих лісів
Зона мішаних та широколистих лісівЗона мішаних та широколистих лісів
Зона мішаних та широколистих лісів
 
Q v1
Q v1Q v1
Q v1
 
125
125125
125
 
35
3535
35
 
Природознавство 4 клас
Природознавство 4 класПриродознавство 4 клас
Природознавство 4 клас
 
Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !
 
Карпати.docx
Карпати.docxКарпати.docx
Карпати.docx
 
Урок 2 - Світовий океан
Урок 2 - Світовий океанУрок 2 - Світовий океан
Урок 2 - Світовий океан
 
Материки Землі 4 клас
Материки Землі 4 класМатерики Землі 4 клас
Материки Землі 4 клас
 
Зона степу
Зона степуЗона степу
Зона степу
 
318
318318
318
 
Гра "Найрозумніший"
Гра "Найрозумніший"Гра "Найрозумніший"
Гра "Найрозумніший"
 
щасливий випадок 7 клас
щасливий випадок 7 класщасливий випадок 7 клас
щасливий випадок 7 клас
 

More from tetyana35

моє життя
моє життямоє життя
моє життяtetyana35
 
моє життя
моє життямоє життя
моє життяtetyana35
 
Metod rekomend
Metod rekomendMetod rekomend
Metod rekomendtetyana35
 
педрада
педрадапедрада
педрадаtetyana35
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педрtetyana35
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педрtetyana35
 
виступ мо
виступ мовиступ мо
виступ моtetyana35
 
цветотерапія
цветотерапіяцветотерапія
цветотерапіяtetyana35
 
літопиC 6б класу
літопиC 6б класулітопиC 6б класу
літопиC 6б класуtetyana35
 
цілющі соки землі
цілющі соки земліцілющі соки землі
цілющі соки земліtetyana35
 
Результативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителяРезультативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителяtetyana35
 
вчитель року 2014
вчитель року 2014вчитель року 2014
вчитель року 2014tetyana35
 
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"tetyana35
 
Література, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної темиЛітература, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної темиtetyana35
 

More from tetyana35 (16)

моє життя
моє життямоє життя
моє життя
 
моє життя
моє життямоє життя
моє життя
 
3e89ebdb49
3e89ebdb493e89ebdb49
3e89ebdb49
 
Metod rekomend
Metod rekomendMetod rekomend
Metod rekomend
 
педрада
педрадапедрада
педрада
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педр
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педр
 
виступ мо
виступ мовиступ мо
виступ мо
 
цветотерапія
цветотерапіяцветотерапія
цветотерапія
 
літопиC 6б класу
літопиC 6б класулітопиC 6б класу
літопиC 6б класу
 
щастя
щастящастя
щастя
 
цілющі соки землі
цілющі соки земліцілющі соки землі
цілющі соки землі
 
Результативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителяРезультативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителя
 
вчитель року 2014
вчитель року 2014вчитель року 2014
вчитель року 2014
 
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
 
Література, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної темиЛітература, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної теми
 

урок "Карпати", 8кл

  • 1. Тема: Українські Карпати. Мета: Формувати знання про географічне положення та природні компоненти Карпат; сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських районів із висотою; ознайомити з новими географічними об’єктами, термінами; розширювати інформаційне поле ; удосконалювати практичні навички та вміння працювати із тематичними картами атласу; виховувати почуття патріотизму, громадської свідомості; розвивати вміння слухати і говорити. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник «Фізична географія України.8 клас», фізична карта України, атласи «Фізична карта України. 8 клас», електронний атлас «Фізична карта України. 8 клас», комп’ютерна презентація, фотографії екскурсійної поїздки до Карпат, аудіозапис звуків трембіти. Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті. Г. Сковорода Хід уроку 1. Організаційний момент. Доброго дня! Сьогодні ми продовжимо мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас приємною і пізнавальною. 2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів. Давайте пригадаємо: 1. У межах яких фізико-географічних країн розташована територія України? 2. На які природні зони поділяється рівнинна частина України? Картографічний диктант. Учні в зошитах замальовують картосхему України, на якій позначені межі природних країн і зон. Учитель називає певні ознаки, назви, терміни, які характерні для різних природних зон, вказуючи їх порядкові номери. Учні мають поставити цифри на картосхему у відповідну зону.
  • 2. Пропонований перелік: 1 – займає 20% від загальної площі України; 2 – переважають «транзитні річки»; 3 - має вихід до морів; 4 – найбільше перебувала під впливом льодовика; 5 – найбільш поширений яружно-балковий рельєф; 6 – характерні рослини-ефемери; 7 – природний національний парк Подільські Товтри; 8 – значна заболоченість; 9 – Черемський заповідник; 10 – Західноукраїнська провінція; 11 – Північностепова підзона; 12 – Донецький кряж. Запитання: - Які частини України належать до гірських фізико-географічних країн? Прийом «Асоціативний аналіз». Для якої із фізико-географічних країн характерні дані звуки? ( Аудіозапис звуків трембіти). Повідомлення теми, ознайомлення учнів з формами роботи на уроці. 3. Мотивація навчальної діяльності. Нещодавно ви побували в Карпатах (перегляд фото з Карпат). Запитання: - Яке враження ви отримали від подорожі до Карпат? - Чим здивували гори?
  • 3. Вправа «Самоідентифікація». Визначте рівень своїх знань про Карпати за допомогою малюнка, що лежить перед вами. - Чого ви очікуєте від уроку? Пригадайте план характеристики природної зони. План. 1. Географічне положення, межі й розміри Карпат. 2. Загальні риси природних умов. 3. Висотна поясність. 4. Вивчення нового матеріалу. Географічний практикум. Використовуючи карти атласу та текст підручника, схарактеризуйте географічне положення Українських Карпат за планом: а) у якій частині України розташовані; б) із якими формами рельєфу межують; в) напрямок простягання; г) протяжність у межах України, ширина; д) із яких гірських пасів складаються. Карпатська гірська фізико-географічна країна розташована в межах середньої частин Європи. Одна з провінцій країни – Українські (Східні) Карпати – займає крайню західну частину України і становить 4% від її площі. У межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської гірської країни. Більша її частина розташована на території Румунії, значно менша – Словаччини, зовсім незначна – Угорщини Чехії , Польщі. Українські Карпати простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280 км, а в ширину - з північного сходу на південний захід – 100-110 км. Площа гірської системи становить 24 тис. км², а разом із Передкарпатською височиною та Закарпатською низовиною – 37 тис. км². (Використання електронного атласу)
  • 4. Виділяють такі основні пасма: Зовнішні Карпати, Верховинський Вододільний хребет, Полонинсько-Чорногірські Карпати, Рахівсько-Чивчинські гори, Вулканічні Карпати. Робота в групах з тематичними картами та підручником. Об’єднайтеся в групи та за тематичними картами визначте: 1 Група: Визначте тектонічну структуру та геологічну будову Карпат? 2 Група: Охарактеризуйте рельєф даної території. Поклади яких корисних копалин можна тут зустріти? 3 Група: Охарактеризуйте клімат Карпат; 4 Група: : Охарактеризуйте поверхневі води Карпат; 5 Група: : Охарактеризуйте ґрунтовий покрив; 6 Група: : Охарактеризуйте флору і фауну Карпат. Під час відповідей груп учні складають схему-опору. Відповіді супроводжуються комп’ютерною презентацією. Прийом «Словничок». Учні записують в зошит нові терміни: фліш, верховини, полонини. Робота з підручником. Розгляньте малюнок в підручнику (ст.. 207, мал.. 171) та визначте, які висотні пояси характерні для Карпат? Чим можна пояснити наявність даних поясів в горах? 5. Закріплення нового матеріалу. Вправа «Досягни вершини» (Учням пропонується продовжити речення. Якщо правильне завершення, тоді на анімаційному малюнку піднімається вгору
  • 5. казковий герой. Таким чином, виконавши вправу, учні опиняються на вершині гори). Найвища гірська вершина Карпат – Говерла. Давайте попробуємо піднятися на цю вершину, продовживши речення: 1. Українські Карпати є східним продовження гір… 2. За висотою Карпати належать до… 3. Вершини Карпат мають округлу форму внаслідок того, що … 4. Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що… 5. Південно-західні схили Карпат порівняно із південно-східними… 6. Найхарактернішою рисою карпатської гірської країни є… Тести (тестові завдання виконуються за комп’ютером або нетбуком з використанням програми Tester) 1) На вершині Карпат за рік опадів випадає приблизно: а) 500-600 мм; б) 800-900 мм; в) 1500-1600 мм. 2) Південно-західні схили Карпат у порівнянні з південно-східними: а) більш холодні; б) більш теплі; в) більш сухі. 3) З Передкарпатським передгірним поясом пов’язані родовища: а) свинцю і цинку; б) чорних металів; в) нафти та газу. 4) Більшість пасом Карпат складаються з гірських порід: а) магматичного походження; б) метаморфічного походження; в) осадового походження. 5) Бурий колір грунтам Карпат надають сполуки: а) заліза; б) кремнію; в) марганцю.
  • 6. 6) Вершини Карпат округлої форми внаслідок того, що: а) це старі гори, які підлягали руйнуванню; б) молоді гори, які ще не «підросли»; в) молоді гори, складені осадовими породами,які швидко руйнуються. 7) Найбільше гірське озеро Карпат: а) Марічейка; б) Синє; в) Синевир. 8) Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що: а) вони знаходяться в помірному кліматичному поясі; б) мають округлі вершини; в) мають недостатню для утворення постійної снігової лінії висоту. 9) До найвищих гірських масивів Українських Карпат належать: а) гори Бескиди; б) Вулканічний хребет; в) Полонинсько-Чоргногорське пасмо. 10) Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оголошені: а) високогірні озера Карпат; б) букові ліси Карпат; в) полонини Українських Карпат. Домашнє завдання: 1. Опрацювати §38 в підручнику. 2. Нанести на контурну карту природні області Українських Карпат. 3. Диференційоване завдання: хто набрав 9-10 балів за тестові завдання – повідомлення про стихійні явища природи або національні парки Карпат; 6-8 балів – скласти кросворд (10-12 слів); менше 6 балів – дати відповідь на питання для самоперевірки в підручнику (ст..209) 6.Підсумок Зверніться до вправи «самоідентифікація», яку ви виконували на початку уроку. – Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати? Позначте на малюнку своє розташування відповідно до рівня знань, які ви маєте про Українські Карпати.
  • 7. Запитання: - Чи збулися ваші очікування. Виставлення оцінок і цінування учнів.