Your SlideShare is downloading. ×
0
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Giacomini вентили
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Giacomini вентили

1,907

Published on

Презентација за вентили на Giacomini во која се наведени главните карактеристики, начинот на испитување и секако рокот на траење. Па споредете!

Презентација за вентили на Giacomini во која се наведени главните карактеристики, начинот на испитување и секако рокот на траење. Па споредете!

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
1,907
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1.
 • 2. АСОРТИМАН<br />ТОПЧЕСТИ ВЕНТИЛИ<br />ШИРОК АСОРТИМАН<br />СЕ УПОТРЕБУВААТ ЗА: <br /><ul><li>ВОДА,
 • 3. ГАС,
 • 4. НАФТА,
 • 5. ПАРЕА…</li></ul>ДИМЕНЗИИ:<br />од3/8” до4”<br />ИМААТ РАЗЛИЧНИ МОДЕЛИ:<br />МАШКО-МАШКО,<br />ЖЕНСКО-ЖЕНСКО, ЖЕНСКО-МАШКО,…<br />
 • 6. ТОПЧЕСТИ ВЕНТИЛИ<br />МАТЕРИЈАЛ<br />LABORATORIO<br />МЕСИНГ<br />Месинган состав согласно:<br /> EN 12164 и EN 12 165 легура на<br />CuZn40Pb2 и легура на CW617N<br />
 • 7. МЕСИНГ<br />Месингот е легура на бакар и цинк. Процентуалната застапеност на бакарот и цинкот може да се менува за да се добие бронза.<br />Месингот во суштина лесно се добива. Меѓутоа со додавање на мали количини на олово се подобрува својството на месингот.<br />Giacomini секојдневно прави испитување во својата лабараторија (види quantometro) за да се осигура во квалитетот на месингот. Дневно се обработува повеќе од 100 тони на месинг.<br />
 • 8. QUANTOMETRO<br />
 • 9. R250R910<br />ТОПЧЕСТИ ВЕНТИЛИ<br />СПЕЦИФИЧНОСТИ<br />
 • 10. R250 R910<br />ТЕЛО<br />МЕСИНГАНО ТЕЛО, ОБЛОЖЕНО СО ХРОМ И НИКЕЛ<br />ПРЕПОЗНАВАЊЕ:<br /><ul><li>ДИМЕНЗИИ
 • 11. ЛОГО
 • 12. ДАТА НА ПРОИЗВОДСТВО</li></li></ul><li>R250 R910<br />ПРЕСЕК<br />4 ДИХТУВАЊА<br />1 долен дихтунг против триење во PTFE или тефлон;<br />2 O-прстени – дихтунзи воVITON<br />1 горен дихтунг против триење воPTFE или тефлон;<br />
 • 13. КАКО СЕ МОНТИРА ВРЕТЕНОТО?<br />STEM<br />R910 – R250<br />
 • 14. МОНТАЖА НА ВРЕТЕНО<br />R910 – R250<br />Автоматска монтажа на вретеното која е прикажана скицата. Вретеното се вметнува од внатрешноста на телото на вентилот. Оваа монтажа не дозволува вретеното да избие нагоре.<br />
 • 15. R250 R910<br />ПОДЕСУВАЊЕ<br />Подесување на вентилот: Се гледа при користење.<br />Нема начин за да се извади вретеното без да се оштети вентилот. Вентилот е 100% сигурен и со работење со опасни флуиди.<br />
 • 16. R250 R910<br />РАЧКА<br />Рачка која е отпорна на корозија<br />Анти запалива рачка која работи на високи температури.<br />Холограм кој не може да се фалсификува (тродимензионална слика)<br />
 • 17. ПРОФИЛ, ЛЕЖИШТЕ И ПРЕСЕК<br />Лежиштето и пресекот може да се видат од сликата:<br />A) Го намалува механичкото триење<br />B) Го задржува лежиштето подмачкано.<br />C)Го продолжува животниот век на вентилот.<br />D)Работи на високи температури (185°C) и висок притисок<br />R910<br />
 • 18. R250<br />
 • 19. R910<br />ПАТЕНТИРАНО<br />“DADO” сфера<br />Структурата на DADO® вентилот е направена од топло кован месинг, овозможува голем проток на флуиди со мали турбуленциии ограничување на нечистотијата која може да ја намали можноста за запушување.<br />R250<br />
 • 20. R250<br />Шупливи топчиња: одлична идеја, која во последните20 години го промени начинот на размислување за топчести вентили во светот.<br />Појаки, ладно ковани, подолготрајни: само од неколкуте подобрувања на Giacominiтопчести вентили.<br />
 • 21. R910 R250<br />ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА И ПРИТИСОК<br />42 bar од1/4” до1/2”<br />35 barод 1”до2”<br />28 bar од2”1/2 до4”<br />Максимална температура :185°CМаксимален притисок : 10,5 bar<br />
 • 22. ДОКАЗ<br />ПРОИЗВОД<br />ЛАБОРАТОРИЈА<br />
 • 23. ТЕСТОВИ НА ЗАГУБА НА ТРИЕЊЕ<br />ЛАБОРАТОРИЈА<br />Загуба на триење на вентили не е концепт: тоа е резултат на практични тестови спроведени во опремени лаборатории.<br />Вентил кој се<br />тестира<br />
 • 24. Разлика вопритисокот<br />PERDITE DI CARICO<br />ЛАБАРАТОРИЈА<br />Проток (Kg / min) загуба на триење (mm water column) се праќаат до локален компјутер, за евалуација на криви и за пресметка на Cvфакторот.<br />
 • 25. ЛАБОРАТОРИЈА<br />КОЛКАВ Е ЖИВОТНИОТ ВЕК<br />НА<br />ТОПЧЕСТИОТ ВЕНТИЛ?<br />
 • 26. КОНТИНУИРАНО РАБОТЕЊЕ<br />ЛАБОРАТОРИЈА<br />ЦИКЛУСИ<br />За Американскиот стандард ANSI Z21-15,број на потребни циклуси:<br />
 • 27. КОНТИНУИРАНО РАБОТЕЊЕ<br />ЛАБОРАТОРИЈА<br />ЦИКЛУСИ<br />Европските правила се дури и посторги:<br />
 • 28. КОНТИНУИРАНО РАБОТЕЊЕ<br />ЛАБОРАТОРИЈА<br />ЦИКЛУСИ НА GIACOMINI ТОПЧЕСТИ ВЕНТИЛИ:<br />
 • 29. R910 - R250<br />Continued operation<br />
 • 30. ТЕСТИРАЊА НА ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА<br />R910 - R250<br />
 • 31.
 • 32.
 • 33. ТЕСТИРАЊА НА НИСКА ТЕМПЕРАТУРА<br />R910 – R250 <br />
 • 34. ТЕСТИРАЊА НА ПРИТИСОК<br />R910 – R250 <br />НИЗОК<br />ВИСОК<br />
 • 35. МЕХАНИЧКИ ТЕСТОВИ<br />ЛАБОРАТОРИЈА<br /> ТОРЗИЈА (усукување)<br /> СВИТКУВАЊЕ<br />
 • 36. R910 - R250<br />Continued operation<br />
 • 37. ТЕСТ НА ЕКСПЛОЗИЈА<br />R910 – R250 <br />Издржува до 3 пати повеќе од стандардниот притисок односно до 250 BAR!<br />

×